Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοείς, αν θα σταματήσει στο τελωνείο, μάλλον όχι. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια αγορασα απο banggood ενα κινητο 100ευρω+20 μεταφορικα και περασε τελωνειο μου ζητανε +57 ευρω τι μπορω να κανω?τι επιλογες εχω?
Link to comment
Share on other sites

Δεν λες με ποια μεταφορική έχει έρθει.

Εάν είναι courier, το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή, εάν το εκτελωνίσεις μόνος σου.

 

Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.

Εάν το θέλεις, θα πληρώσεις να το πάρεις.

Αφού η επιλογή της γρήγορης αποστολής είναι δική σου, δεν βλέπω πιθανότητα να αναλάβει το Banggood επιστροφή ή άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες με ποια μεταφορική έχει έρθει.

Εάν είναι courier, το μόνο που μπορείς να γλυτώσεις είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή, εάν το εκτελωνίσεις μόνος σου.

 

Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου.

Εάν το θέλεις, θα πληρώσεις να το πάρεις.

Αφού η επιλογή της γρήγορης αποστολής είναι δική σου, δεν βλέπω πιθανότητα να αναλάβει το Banggood επιστροφή ή άλλη λύση.

 

με ems μου το στειλανε..εδω με ταχυδρομειο απλο μου ηρθε.δεν με πηραν καν τηλεφωνο απο το τελωνειο μολις πηγα να παραλαβω ειπανε ειναι και 57 ευρω προσαυξηση.δηλαδη το μονο που μπορω να κανω ειναι να παραλαβω και να πληρωσω?η να το αφησω να παει πισω και να χω χασει 120 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Η EMS εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ και ο εκτελωνισμός γίνεται από τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ χωρίς να σε καλέσει ή να σου ζητήσει απόδειξη αγοράς, όπως γίνεται με τις λοιπές courier.

 

Ο τελωνειακός υπολογίζει τα έξοδα και προωθεί το δέμα στο τοπικό γραφείο όπου θα πληρώσεις για να το παραλάβεις. Αυτό ακριβώς έγινε και στην περίπτωσή σου και επαληθεύεται για άλλη μια φορά το φαινόμενο ότι, τελευταία, και τα δέματα που διακινούνται με EMS σταματούν στο τελωνείο.

 

Η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου, όπως έγραψα παραπάνω.

(Τα λάθη πληρώνονται και απ' αυτά μαθαίνουμε)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που είπε και ο φίλος παραπάνω. Ή πληρώνεις τα 57 ή δε τα πληρώνεις και χάνεις και τα χρήματα που πλήρωσες και το κινητό.

 

Δε διάλεξες μη ενδεδειγμένο τρόπο αποστολής. Απλά ήσουν άτυχος. Αν είχες την ίδια ατυχία με courier θα σου ζητούσαν πολύ περισσότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα ερώτηση. Αγορά θήκης απο Sena.com. Τιμή 54.99$ και στέλνουν με Dhl global mail.

Εχει τελωνείο το θέμα ;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσεις από Ευρώπη δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά από 3η χώρα, θα έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να παραγγείλω κάποια μικροπράγματα από τα γνωστά κινέζικα site τα οποία σύνολο βγαίνουν χονδρικά €30. Από την εμπειρία σας, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να τα παραγγείλω όλα μαζί για να βάλω και ένα tracking number (καθώς τα φθηνά προϊόντα δεν έχουν tracking number μέσα στο free shipping) ή ξεχωριστή παραγγελία το κάθε ένα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να θυσιάσω το tracking number, καθώς σε αυτήν την περίπτωση θα ήθελε περίπου €1 επιπλέον για την κάθε αποστολή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να παραγγείλω κάποια μικροπράγματα από τα γνωστά κινέζικα site τα οποία σύνολο βγαίνουν χονδρικά €30. Από την εμπειρία σας, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να τα παραγγείλω όλα μαζί για να βάλω και ένα tracking number (καθώς τα φθηνά προϊόντα δεν έχουν tracking number μέσα στο free shipping) ή ξεχωριστή παραγγελία το κάθε ένα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να θυσιάσω το tracking number, καθώς σε αυτήν την περίπτωση θα ήθελε περίπου €1 επιπλέον για την κάθε αποστολή;

 

Για 30 ευρω δεν θα εχεις προβλημα.Μεταφορικη να μην ειναι(DHL,EMS) και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Για 30 ευρω δεν θα εχεις προβλημα.Μεταφορικη να μην ειναι(DHL,EMS) και θα εισαι μια χαρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικά έχεις δίκιο απλά φοβάμαι ότι μπορεί να το ανοίξουν λόγω όγκου (αν είναι 4-5 πράγματα μαζί) παρότι είναι μικρό το κόστος. Τυπικά αν θέλουν μπορούν. Νομίζω το κόστος κάτω από το οποίο δεν περνάει τελωνείο είναι γύρω στα €20-25.

Link to comment
Share on other sites

Η ατέλεια για εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι 22€ αλλά έχει επικρατήσει, σχεδόν, ότι αντικείμενα με δηλωμένη αξία γύρω στα $30 δεν πληρώνουν έξοδα εκτελωνισμού.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Θέλω να αγοράσω ένα φακό από την Κίνα,εννοώ flashlight,και εννοώ τον παρακάτω, για τους πιθανούς φαν του είδους, http://www.ebay.com/itm/Olight-SR52UT-INTIMIDATOR-1100LM-CREE-XP-L-HI-LED-USB-Charging-Flashlight-800M-/252055513079, ο οποίος ειναι το καινούριο μοντέλο thrower της Οlight,και όπως γράφουν τα τεστ,σκίζει.

To ερώτημα τώρα είναι,τι λέτε,θα μπορέσει να έλθει λόγω των capital controls;:confused:

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα δεν είναι αν μπορεί να έρθει αλλά πως θα πληρώσεις.

Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο;

Επειδή έκανες την ερώτηση στο νήμα των τελωνείου.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα δεν είναι αν μπορεί να έρθει αλλά πως θα πληρώσεις.

Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο;

Επειδή έκανες την ερώτηση στο νήμα των τελωνείου.

Αυτό που λες,δεν εκφράστηκα καλά.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic, πως κάνεις τις αγορές σου από το εξωτερικό;

Με κάρτα, με paypal;

Εάν έχεις χρήματα στο balance, δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic, πως κάνεις τις αγορές σου από το εξωτερικό;

Με κάρτα, με paypal;

Εάν έχεις χρήματα στο balance, δεν έχεις πρόβλημα.

Koίτα,από τότε που μας... κληρονόμησαν τα cc,έχω αγοράσει 2-3 φορές,και μόνον supplements.Και μάλιστα,την τελευταία φορά,ενώ προσπάθησα να αγοράσω supplements από δυο μαγαζιά στην Αμερική με την ίδια κάρτα,με άφησε να αγοράσω το ένα,αλλά όχι το άλλο,και ακόμα μένω με την απορία.

Επίσης αυτό που διαπίστωσα,είναι ότι άτι έχει αλλάξει με το Τελωνείο,γιατί ο τελευταίος με τα supplements,μου φούσκωσε 50$ από πάνω,ενώ παλιά,μόνον 19.Φαίνεται ότι σου χρεώνουν Τελωνεία από πριν,από την αγορά,ενώ παλιά δεν πλήρωνα τίποτα.

Αυτό,από την Αμερική τουλάχιστον.Από Κίνα ή ΗΚ,δεν γνωρίζω.Οποιος γνωρίζει,ας μας πει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι η αγορά με κάρτα είναι λαχείο και οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Η τελωνειακή νομοθεσία δεν έχει αλλάξει αλλά αυτό που έχει αλλάξει στις αγορές από Αμερική από το 2010 είναι ότι τα μεγάλα μαγαζιά και αλυσίδες ζητάνε την προκαταβολή των εξόδων εκτελωνισμού που στην ουσία είναι ο ΦΠΑ.

 

Από Κίνα και γενικά από Ασία στέλνουν τα δέματα με ταχυδρομείο, συνήθως, χωρίς μεταφορικά, αφού επιδοτούνται από το κράτος και, για χαμηλές δηλωμένες αξίες πάνω στο δέμα, χωρίς έξοδα εκτελωνισμού, αλλά εάν κάνεις το λάθος και επιλέξεις αποστολή με courier το δέμα θα σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εκτός από τον ΦΠΑ, θα πληρώσεις αμοιβή εκτελωνιστή (εκτός αν μπορείς να το εκτελωνίσεις ο ίδιος), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς από Κίνα με DHL με δηλωμενη αξία 150$ πόσο θα βγει παραπάνω;;

75+€ στο νερό.Ας πρόσεχες να μην τα έστελνες με DHL.Τα έχουμε πει εκατό φορές,ΠΟΤΕ' με κουριερ,ΠΟΤΕ'.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

101,40 ευρώ ειναι ο εκτελωνισμός από την DHL συν η ταρίφα από το τελωνείο. Εννοείται ότι αν ειναι τίποτα περίεργο και δεν συμβαδίζει με την αξία του αντικειμένου ζητάνε και αποδεικτικό πληρωμής άσχετος με το ποιος θα κάνει τον εκτελωνισμό.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή. DHL ή ems. Το εργοστάσιο είναι μακρυά από ταχυδρομείο. Με ems τουλάχιστον θα γλιτώσω τα έξτρα και θα πληρώσω μόνο ΦΠΑ + 3-4 ευρώ έξτρα από ότι μπόρεσα βρω. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;;
Link to comment
Share on other sites

Με EMS υπάρχει πάντα η πιθανότητα να περάσει χωρίς έξοδα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...