Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια!

περιμενω ενα φακελο συστημενο απο Καναδα.

ο τυπος που το εστειλε οπως και τα Ελτα μου ειπαν περιπου 7 εργασιμες.

κανω ανιχνευση και μου λεει οτι αυτη την στιγμη ειναι εκει.

 

Date Time Location Description

2012/06/15 13:30 GRATHA, International shipment has arrived in a foreign country

 

τι σ....τα ειναι αυτο το μερος?

ευχομαι να το παραλαβω μεχρι την Παρασκευη γιατι φευγω...

 

περιμενα να ερθει απ ευθειας για να λενε 7 εργασιμες

αλλα δεν το βλεπω...

εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

 

ευχαριστω

everything counts...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!

περιμενω ενα φακελο συστημενο απο Καναδα.

ο τυπος που το εστειλε οπως και τα Ελτα μου ειπαν περιπου 7 εργασιμες.

κανω ανιχνευση και μου λεει οτι αυτη την στιγμη ειναι εκει.

 

Date Time Location Description

2012/06/15 13:30 GRATHA, International shipment has arrived in a foreign country

 

τι σ....τα ειναι αυτο το μερος?

ευχομαι να το παραλαβω μεχρι την Παρασκευη γιατι φευγω...

 

περιμενα να ερθει απ ευθειας για να λενε 7 εργασιμες

αλλα δεν το βλεπω...

εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

 

ευχαριστω

 

Καναδάς είναι πολύ μακριά.

Εκτός αν το έστειλε με super express, δεν παίζει να το πάρεις εύκολα κάτω από 2 βδομάδες.

Ενδεικτικά από Αμερική, 2-3 βδομάδες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

τελικα τα Ελτα ειναι απο τα καλυτερα...

στελνω συστημενο φακελο Αμερικη και δεν εχει κανει ποτε πανω απο 6 εργασιμες :cool:

 

βλεπω να περιμενω πολυ...

και ηταν και μακακας ο πωλητης..και να τον ρωτησω δεν θα βγαλω ακρη...

θα ενημερωσω οταν παραλαβω :)

everything counts...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Άν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη. Για παραγγελία απο http://www.amazon.com ταινίες DVD συνολικής αξίας 79ευρώ. Άν επιλέξω την πρώτη : Standard International Shipping (averages 18-32 business days) θα έρθει η παραγγελία με τα ΕΛΤΑ? Και οι άλλες δύο επιλογές είναι με courier? (DHL.UPS etc.) Και πια με συμφέρει περισότερο. Μου είπανε οτι με τα ΕΛΤΑ ο εκτελωνισμός είναι πολύ πιο λογικός και πληρώνεις στα ταχυδρομείο. Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Άν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη. Για παραγγελία απο http://www.amazon.com ταινίες DVD συνολικής αξίας 79ευρώ. Άν επιλέξω την πρώτη : Standard International Shipping (averages 18-32 business days) θα έρθει η παραγγελία με τα ΕΛΤΑ? Και οι άλλες δύο επιλογές είναι με courier? (DHL.UPS etc.) Και πια με συμφέρει περισότερο. Μου είπανε οτι με τα ΕΛΤΑ ο εκτελωνισμός είναι πολύ πιο λογικός και πληρώνεις στα ταχυδρομείο. Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με τα ΕΛΤΑ πληρώνεις λιγότερο γιατί δεν έχει tracking αλλά ρισκαρεις με το ταχυδρομείο, με τον courier είσαι πιο σίγουρος ότι θα σου έρθουν, αλλά κοστίζει πολύ ακριβά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καναδάς είναι πολύ μακριά.

Εκτός αν το έστειλε με super express, δεν παίζει να το πάρεις εύκολα κάτω από 2 βδομάδες.

Ενδεικτικά από Αμερική, 2-3 βδομάδες.

 

Δευτερα το κατεθεσε στο ταχυδρομειο

εφυγε απο εκει την Πεμπτη.

σημερα παρελαβα!!!:D:D

registered air mail φακελος

 

ευχαριστω πολυ

everything counts...
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας.

Εμεινε στο τελωνειο το ταμπλετ που περιμενα.Η παραγγελια εγινε απο αγγλικο σαιτ(android-tablet-computer.co.uk)απο πιστωτικη φιλου μου και ηθελε να μου το κανει δωρο και ιδου ο λογος κρατησης.

Ρωτησα τον τελωνα τι γραφει το πακετο και γιατι δεν το στελνουν απο τη στιγμη που ειναι πληρωμενη η αποστολη με ems και ειπαν οτι ειναι απο Κινα και οχι απο Αγγλια,ενω το πακετο εχει γραμενο πανω του οτι ειναι mp3player.Μαλλον δεν εχει τιμολογιο.Παραθυρο παραλαβης υπαρχει?

 

Μπορω να κανω refund?Δεν νομιζω να ξεμπερδεψω με τα τελωνεια και δεν εχω σκοπο να πληρωσω κερατιατικα,γιατι απλα δεν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας.

Εμεινε στο τελωνειο το ταμπλετ που περιμενα.Η παραγγελια εγινε απο αγγλικο σαιτ(android-tablet-computer.co.uk)απο πιστωτικη φιλου μου και ηθελε να μου το κανει δωρο και ιδου ο λογος κρατησης.

Ρωτησα τον τελωνα τι γραφει το πακετο και γιατι δεν το στελνουν απο τη στιγμη που ειναι πληρωμενη η αποστολη με ems και ειπαν οτι ειναι απο Κινα και οχι απο Αγγλια,ενω το πακετο εχει γραμενο πανω του οτι ειναι mp3player.Μαλλον δεν εχει τιμολογιο.Παραθυρο παραλαβης υπαρχει?

 

Μπορω να κανω refund?Δεν νομιζω να ξεμπερδεψω με τα τελωνεια και δεν εχω σκοπο να πληρωσω κερατιατικα,γιατι απλα δεν υπαρχουν.

 

Αν δεν το θες, μίλα με τον πωλητή, πες του για όλη αυτή την ταλαιπωρία και ζήτα τα χρήματα πίσω.

Αν δεν πας να παραλαβεις το πακέτο, θα σταλεί πίσω μόνο του μετά από καμιά 15 μέρες.

 

Αλλιώς, μπορείς να πας άλλο τιμολόγιο, αλλά να γλυτώσεις τελείως τα κερατιάτικα δεν παίζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το θες, μίλα με τον πωλητή, πες του για όλη αυτή την ταλαιπωρία και ζήτα τα χρήματα πίσω.

Αν δεν πας να παραλαβεις το πακέτο, θα σταλεί πίσω μόνο του μετά από καμιά 15 μέρες.

 

Αλλιώς, μπορείς να πας άλλο τιμολόγιο, αλλά να γλυτώσεις τελείως τα κερατιάτικα δεν παίζει.

 

εχει δικιο.να σου πω τι εκανα εγω με το πρωτο πακετο στα 3 χρονια που ψωνιζω απο αμερικη και με σταματησανε τελωνειο.το τι θα σου απαντησει π πωλητης ειναι διφορουμενο.τι εννοω?υπαρχει ορος οταν αγοραζεις οτι οτιδηποτε αφορα φορους και δασμους τελωνειων οτι αυτοι δεν εχουν ευθυνη.το εχεις αποδεχτει με την αγορα.οποτε αν τον ρωτησεις μπορει να το δεχτει η' οχι και μετα πρεπει να πληρωσεις εδω και να το παρεις εφοσον δεν το παιρνει πισω ο πωλητης.

εαν ομως το παιξεις εξυπνα θα την γλυτωσεις.εγω δεν επικοινωνησα με αμερικη για να το στειλω πισω.ειπα στον τελωνη οτι δεν το παραλαμβανω και αφου με φοβεριξε οτι θα χασω τα λεφτα μου για να με αναγκασει να το πληρωσω του ειπα να το στειλει πισω.αργει λιγο η διαδικασια ειδικα τωρα το καλοκαιρι που εχει αδειες ,να ξερεις.για αμερικη τα στελνουν καθε παρασκευη αλλα μονο οταν μαζευτουν πολλα πακετα για αποστολη εκει.οποτε να τοχεις σιγουρο οτι θα φυγει τουλαχιστον σε 15 μερες.βαλε και μια εβδομαδα να φτασει,κανα μηνακι σιγουρα.μην πεις τιποτα στον πωλητη.θα το παρακολουθεις και οταν βλεπεις οτι εφτασε κινα,στειλε μειλ ,βρες μια δικαιολογια και πες οτι το τελωνειο το εστειλε πισω χωρις την εκγριση σου.θα το δεχτει και θα χρεωθεις μονο τα εξοδα αποστολης ,τα πρωτα οταν ηρθε εδω.αλλα βρες καλη δικαιολογια,οτι εφυγες ξαφνικα στο εξωτερικο για καποιο λογο,αργησες και δεν μπορεσες να το προλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω ένα αεροβόλο πιστόλι από Αμερική.

Ξέρει κανείς αν περνάνε τέτοια αντικείμενα χωρίς πρόβλημα ή επειδή είναι σαν όπλο, το ελέγχουν πιο ακριβά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα να μην περασει καθολου.

 

Το λες από προσωπική εμπειρία ή θεωρητικά;

Και πού στηρίζεις την άποψη σου;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οταν ερχομουν απο αμερικη , πριν 5 χρονια, ηθελα να φερω μαζι μου ενα σπαθι σαμουραι και ενα σετ μαχαιριων κουζινας ,δεν περναγε στο αεροδρομιο καθολου απαγορευοταν.

και τα αφησα πισω.

μαλιστα τους ειπα να δωθουν στο πληρωμα και να μου τα δωσουν μολις φτασω ελλαδα. αλλα ειπαν οχι.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ δεν νομίζω ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Άλλο τέτοια σπαθιά, άλλο αεροβόλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω ένα αεροβόλο πιστόλι από Αμερική.

Ξέρει κανείς αν περνάνε τέτοια αντικείμενα χωρίς πρόβλημα ή επειδή είναι σαν όπλο, το ελέγχουν πιο ακριβά;

 

Φίλε πιο παλιά είχα διαβάσει νομίζω εδώ στο myphone για ένα περιστατικό που είχαν κάνει αγορά από το εξωτερικό και το θεώρησαν σαν παράνομη εισαγωγή όπλου. Το αποτέλεσμα ήταν ότι έμπλεξαν στα δικαστήρια σπαταλώντας χρόνο και χρήμα. Ψαχτο για να μην βρεις το μπέλα σου.

Είμαι από το τηλέφωνο και δεν μπορώ να το ψάξω περισσότερο.

Δες στα θέματα ebay, αγορές από εξωτερικό κτλ.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω προσφατα ενδιαφερθηκα ειναι δυσκολο.δες ομως η' μιλα με εμπειρους εδω. http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,113.0.html

 

Ενημερωτικά, για την αγορά αεροβόλου, βρήκα άκρη από Ευρώπη , οπότε γλυτώσαμε το τελωνείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ.

Μου εστειλαν ΔΩΡΟ (κανονικο δωρο οχι "GIFT" και μαμακιες) 2 πακετα (12 kg) απο ΚΙΝΑ με DHL.

Δεν εχω στειλει ΦΡΑΓΚΟ. ουτε cent δεν εχω πληρωσει...

Με παιρνουν ΕΧΘΕΣ απο τη DHL και μου λενε να πληρωσω διατακτικη 33€ (για να ανεβουν απο τα Σπατα στη Θεσσαλονικη) κλπ και οτι λεω ψεματα,πως εχω κανει απατεωνια γιατι αυτοι ξερουνβ τα κολπακια λεει που κανουμε μπλα μπλα μπλα και θελουν να δουν "αληθινη" αποδειξη συναλλαγης κλπ κλπ.

Τι να κανω τωρα εγω; Μου εστειλαν καποια πραγματα ΔΩΡΟ. δεν εχω δωσει φραγκο (ορκιζομαι). Το πακετο εχει αξια αναγραφομενη 102$.

Τι γινεται τωρα αν δεν πληρωσω;Και αν πληρωσω ποσο περιπου ειναι τα εξοδα; Αν δεν τα δεχτω επιστρεφουν στο Κινεζικο Εργοστασιο;

Παρακαλω βοηθηστε με!

Edited by birginioss
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

ρε παιδια εφερα απο αμερικη κατι καλυντικα γυρω στα 120 ευρω η αξια τους και εχουν κολησει τελωνειο .... τα εφερα μεσω τους γνωστους ****** dhl παρακαλώ και μου ζητανε 160 ευρω για εκτολωνισμο , δεν μπορω να πω στο τηλεφωνο ευγενικοι ολοι οι υπαλλιλοι της συγκεκριμενης εταιρειας για να μου τα πάρουν , εχω ερθει σε απελπεισια δε ν ξερω τι να κάνω ....

 

ξερεις κανεις κανενα τρόπο ? επειδη ζουμε στο 'ελλαντα '

 

συγνωμη για την παραπανω εκφραση αλλα ξερετε τι λενε για τους τελωνιακούς ;):happy:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

ρε παιδια εφερα απο αμερικη κατι καλυντικα γυρω στα 120 ευρω η αξια τους και εχουν κολησει τελωνειο .... τα εφερα μεσω τους γνωστους ****** dhl παρακαλώ και μου ζητανε 160 ευρω για εκτολωνισμο , δεν μπορω να πω στο τηλεφωνο ευγενικοι ολοι οι υπαλλιλοι της συγκεκριμενης εταιρειας για να μου τα πάρουν , εχω ερθει σε απελπεισια δε ν ξερω τι να κάνω ....

 

ξερεις κανεις κανενα τρόπο ? επειδη ζουμε στο 'ελλαντα '

 

συγνωμη για την παραπανω εκφραση αλλα ξερετε τι λενε για τους τελωνιακούς ;):happy:

 

Δύσκολα τα πράγματα.

Ίσως αν πας ο ίδιος από εκεί να γλυτώσεις ένα μέρος των χρημάτων, αλλά και πάλι θα πληρώσεις αρκετά.

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να τα στείλεις πίσω αν κανονίσεις με τον πωλητή και το δεχθεί.

Edited by impreza_sti

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ακρως αεριτζιδικιο επαγγελμα ο τελωνης...Καλα που τοσα χρονια τα ελτα μας εβγαζαν ασπροπροσωπους....Φανταζομαι πως και στις αλλες χωρες οι ιδιωτικες εταιρειες κοστολογουν ο,τι θελουν?!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενημερωτικά, για την αγορά αεροβόλου, βρήκα άκρη από Ευρώπη , οπότε γλυτώσαμε το τελωνείο.

 

Το έγραψα και στο θέμα για τις ηλεκτρονικές αγορές, ότι σχετικά με αγορά αεροβολου που είχαμε συζητήσει παλαιότερα, να ενημερώσω ότι παραγγειλα από μη γνωστό Ευρωπαϊκό eshop και παρέλαβα σήμερα από ΕΛΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθώ καιρό αλλά τώρα έχει φαγωθεί η γυναίκα μου που ψωνίζει από Αμερική οτι πλέον σταματάνε στο τελωνείο κι απ' οτι βλέπω τα ίδια λέτε κι εσείς εδώ, έχω την εξής απορία. Πώς είναι δυνατόν να ζητάνε χρήματα και για δέματα τα οποία όντως περιέχουν δώρα όπως λέει η κοπέλα παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά εχω παραγγείλει beats by dre ακουστικά από κινα αξίας 90€.μου το στειλανε με Swiss post .λέτε να πληρώσω τελωνειο?

Από Ευρωπαϊκές χώρες δεν έχει τελωνείο. Αλλά με μπέρδεψες. Από Κίνα με Swiss Post πώς γίνεται;; :wacko:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...