Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια με αυτα τα site που εχουν διευθυνση στην Αμερικη,παραλαμβανουν το δεμα εκει και στο στελνουν ωστε να αποφυγεις τελωνειο αξιζουν?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει κανενας αυτες τις δυο εταιρειες,εαν εχει παραγγειλει κανενας μεσω αυτων

 

http://www.getit247.com

http://www.byserv.com

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αμα παραγγειλω απο Αμερικη με USPS θα πληρωσω 3 ευρω μονο ή μπορει να πληρωσω και φπα ή εξοδα εκτελωνισμου;Δηλαδη με USPS θα τα παραλαβω απο τα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, περιμενω ενα macbook pro απο usa. Στο site των ελτα μου βγαζει αυτο:

Monday February 28, 08:49:34 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία

Monday February 28, 08:52:04 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία

Monday February 28, 12:40:26 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

Monday February 28, 18:48:25 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

Θα πληρωσω τελωνειο?

HUAWEI Ideos X5 με βοντα-συμβολαιο. Ικανοποιημενος 150% απο το κινητο. Βοντα=κλεφτες!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, γιατί όχι?

 

παιδια καλησπερα, περιμενω ενα macbook pro απο usa. Στο site των ελτα μου βγαζει αυτο:

Monday February 28, 08:49:34 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία

Monday February 28, 08:52:04 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία

Monday February 28, 12:40:26 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

Monday February 28, 18:48:25 GMT+0200 2011

` ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αποστολή Συσκευασίας

 

Θα πληρωσω τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% ναι, θα πληρώσεις, αν στο έστειλαν το πακέτο με UPS είμαι 100% σίγουρος ότι θα πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% ναι, θα πληρώσεις, αν στο έστειλαν το πακέτο με UPS είμαι 100% σίγουρος ότι θα πληρώσεις.

με USPS ειναι, και ειναι δηλωμενο 75 δολλαρια.

HUAWEI Ideos X5 με βοντα-συμβολαιο. Ικανοποιημενος 150% απο το κινητο. Βοντα=κλεφτες!
Link to comment
Share on other sites

Απο παλαιότερη εμπειρία που είχα με ελτά και τελωνείο το δέμα έρχεται στο ταχυδρομείο της περιοχής σου κι εκεί πληρώνεις δασμούς,φόρους και τα λοιπά.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απο παλαιότερη εμπειρία που είχα με ελτά και τελωνείο το δέμα έρχεται στο ταχυδρομείο της περιοχής σου κι εκεί πληρώνεις δασμούς,φόρους και τα λοιπά.

καταλαβα....:worry:

Δλδ ακομα δεν την εχω γλυτωσει ε?

HUAWEI Ideos X5 με βοντα-συμβολαιο. Ικανοποιημενος 150% απο το κινητο. Βοντα=κλεφτες!
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις tracking number, πάρε στο τοπικό ταχυδρομείο σου ή στο 800.... των ΕΛΤΑ για αναζήτηση πακέτων και ρώτα που βρίσκεται.Σήμερα ή αύριο πρωί θα ξέρεις αν πέρασες ή όχι. Edited by impreza_sti

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Εφόσον έχεις tracking number, πάρε στο τοπικό ταχυδρομείο σου ή στο 800.... των ΕΛΤΑ για αναζήτηση πακέτων και ρώτα που βρίσκεται.Σήμερα ή αύριο πρωί θα ξέρεις αν πέρασες ή όχι.

Μα μου ειπαν οτι ειναι ηρακλειο (κρητης). Το θεμα ειναι οτι μπηκε (μαλλον) και βγηκε απο το τελωνειο σχεδον αμεσως. Να συπμληρωσω επισης οτι ειναι μεταχειρισμενο και οχι καινουριο. Φαινεται δλδ οτι εχει φυγει απο ιδιωτη.

Edited by impreza_sti
HUAWEI Ideos X5 με βοντα-συμβολαιο. Ικανοποιημενος 150% απο το κινητο. Βοντα=κλεφτες!
Link to comment
Share on other sites

Μα μου ειπαν οτι ειναι ηρακλειο (κρητης). Το θεμα ειναι οτι μπηκε (μαλλον) και βγηκε απο το τελωνειο σχεδον αμεσως. Να συπμληρωσω επισης οτι ειναι μεταχειρισμενο και οχι καινουριο. Φαινεται δλδ οτι εχει φυγει απο ιδιωτη.

Ε άμα σου είπαν ότι βγήκε αμέσως, το πιο πιθανό να την γλύτωσες. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

με USPS ειναι, και ειναι δηλωμενο 75 δολλαρια.

Δεν νομίζω να πληρώσεις στο τελωνείο αφού είναι έτσι όπως το λες... με USPS δεν έχω πληρώσει ποτέ και έχω φέρει και μέχρι 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πληρώσεις στο τελωνείο αφού είναι έτσι όπως το λες... με USPS δεν έχω πληρώσει ποτέ και έχω φέρει και μέχρι 200 ευρώ.

 

αν βρουν αποδειξη θα πληρωσει φορο.

Link to comment
Share on other sites

αν βρουν αποδειξη θα πληρωσει φορο.

Απόδειξη που να την βρουν; αμα ανοίξουν το κουτί εννοείς; κοίτα έμενα πάντα είχαν απόδειξη μέσα, σίγουρα θα έχουν αλλά το κόστος που έχει παραγγείλει το παιδί είναι μικρό... ποιο πολλά θα του πάρουν στο τελωνείο απο την παραγγελεία του.

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη που να την βρουν; αμα ανοίξουν το κουτί εννοείς; κοίτα έμενα πάντα είχαν απόδειξη μέσα, σίγουρα θα έχουν αλλά το κόστος που έχει παραγγείλει το παιδί είναι μικρό... ποιο πολλά θα του πάρουν στο τελωνείο απο την παραγγελεία του.

 

πολλες φορες την κολλανε απεξω σε διαφανο πλαστικο. αν δεν την βρουν ανοιγουν και το κουτι. εμενα μου εχουν ανοιξει κουτι και δεν βρηκαν τιποτα μεσα καιμε φωναξαν να τους παω αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες την κολλανε απεξω σε διαφανο πλαστικο. αν δεν την βρουν ανοιγουν και το κουτι. εμενα μου εχουν ανοιξει κουτι και δεν βρηκαν τιποτα μεσα καιμε φωναξαν να τους παω αποδειξη.

Δεν ξέρω, πολύ περίεργα είναι αυτά, φέρνω συνέχεια δέματα απ έξω αλλά την έχω πατήσει μόνο με την FIDEX (Κάπως έτσι την λένε την μεταφορική αυτή) απο τότε μόνο με USPS. Και γενικά πρέπει λίγο να ψαξτούμε με τους νόμους τελωνεία και χώρες εκτός και εντός ευρώπης γιατί χρεώνουν ότι θέλουν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πολύ περίεργα είναι αυτά, φέρνω συνέχεια δέματα απ έξω αλλά την έχω πατήσει μόνο με την FIDEX (Κάπως έτσι την λένε την μεταφορική αυτή) απο τότε μόνο με USPS. Και γενικά πρέπει λίγο να ψαξτούμε με τους νόμους τελωνεία και χώρες εκτός και εντός ευρώπης γιατί χρεώνουν ότι θέλουν!!!!!!

Δεν έχει τελωνείο και δεν χρεώνεσαι τίποτα παραπάνω από τα μεταφορικά, αν κάτι διακινείται εντός Ευρώπης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι είναι πάρα πολύ πολύπλοκοι αλλά για όσους τους ξέρουν είναι ξεκάθαροι. Απλά στην Ελλάδα οι νόμοι δεν εφαρμόζονται. Πχ είναι εντελώς εκτός νόμου η καταβολή δασμών για αυτοκίνητα που φέρνουμε από ευρωπαϊκές χώρες, έχουμε φάει ένα σωρό πρόστιμα από την ΕΕ αλλά είναι πολλά τα λεφτά και ποιος του μαμάει τους νόμους εάν παίζουν τόσα λεφτά...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το δεμα μου. Σταλθηκε 3 Φεβρουαριου και το πηρα 4 Μαρτιου.Εμεινε 18 ημερες στο τελωνειο και φυσικα πληρωσα "μονο" 231 ευρω! Τι να γινει... Να επισημανω ξανα οτι σταλθηκε με USPS εξπρες μαιλ και αρχικα δηλωθεντα αξια 200 δολαρια αλλα η τσιμπιδα του νομου μας επιασε και χρειαστηκε να αποδειξω την αγορα με την χρηση της πιστωτικης. Για την ιστορια το ποσο ηταν 940 δολαρια (μεταφορικα και αξια). Μετα απο αυτο εγω προσωπικα δεν θα ξανακανω αγορα μεγαλης αξιας απο την Αμερικη. Ας προσεχα! :O
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να παρω κατι παπουτσια αθλητικα nike ,αξιας 99$ ..απο το eastbay.com

παιζει να εχω θεμα με τελωνειο-εκτελονισμο?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το δεμα μου. Σταλθηκε 3 Φεβρουαριου και το πηρα 4 Μαρτιου.Εμεινε 18 ημερες στο τελωνειο και φυσικα πληρωσα "μονο" 231 ευρω! Τι να γινει... Να επισημανω ξανα οτι σταλθηκε με USPS εξπρες μαιλ και αρχικα δηλωθεντα αξια 200 δολαρια αλλα η τσιμπιδα του νομου μας επιασε και χρειαστηκε να αποδειξω την αγορα με την χρηση της πιστωτικης. Για την ιστορια το ποσο ηταν 940 δολαρια (μεταφορικα και αξια). Μετα απο αυτο εγω προσωπικα δεν θα ξανακανω αγορα μεγαλης αξιας απο την Αμερικη. Ας προσεχα! :O

 

τον τελευταιο καιρο τα τελωνεια ειδικα οτι ερχεται απο αμερικη το ξεψαχνιζουν.

και εγω μονο μικροδεματα φερνω απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το δεμα μου. Σταλθηκε 3 Φεβρουαριου και το πηρα 4 Μαρτιου.Εμεινε 18 ημερες στο τελωνειο και φυσικα πληρωσα "μονο" 231 ευρω! Τι να γινει... Να επισημανω ξανα οτι σταλθηκε με USPS εξπρες μαιλ και αρχικα δηλωθεντα αξια 200 δολαρια αλλα η τσιμπιδα του νομου μας επιασε και χρειαστηκε να αποδειξω την αγορα με την χρηση της πιστωτικης. Για την ιστορια το ποσο ηταν 940 δολαρια (μεταφορικα και αξια). Μετα απο αυτο εγω προσωπικα δεν θα ξανακανω αγορα μεγαλης αξιας απο την Αμερικη. Ας προσεχα! :O

 

Όντως ισχύει πως ότι έρχεται από Αμερική και γενικά εκτός ΕΕ το ξεψαχνίζουν. Και τα κινέζικα ελέγχονται αλλά επειδή συνήθως δεν υπάρχουν αντιστοιχίες με αντίστοιχα ευρωπαϊκά, δεν ξέρουν πόσο να τα τιμολογήσουν και δεν ασχολούνται συνήθως. Πχ πρόσφατα έφερε ο αδερφός μου από κίνα ένα παλμογράφο Rigol από κίνα (γύρω στα 400 δολάρια) και δε πληρώσαμε τίποτα. Αν αγόραζε κανέναν Tektronix από Αμερική δε θέλω να φανταστώ τι θα πλήρωνε στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια θελω να παρω κατι παπουτσια αθλητικα nike ,αξιας 99$ ..απο το eastbay.com

παιζει να εχω θεμα με τελωνειο-εκτελονισμο?

Εχω παρει αλλες 4 φορες απο εκει! τις 3 πρωτες πληρωνα μονο 3 ευρω των ελτα! πριν μια βδομαδα που εφερα και αλλο παπουτσι αποφασισαν να μου ζητησουν 40 ευρω για δασμους και λοιπους φορους! Τη στιγμη που η τιμη του παπουτσιου ειναι 80 δολαρια.. αντε βγαλε ακρη! Αυτο που καταλαβα ειναι οτι πιανουν οποιο δεμα να ναι στην τυχη και το χρεωνουν! Τωρα αν αυτο το δεμα ειναι δικο σου εισαι απλα ατυχος! Αν καποιος ξερει τι πραγματικα γινεται ας μας ενημερωσει!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το τελευταιο μηνα αυτο παρατηρω και εγω απο αμερικη....Προσωπικα αγορασα κατι γυαλια ηλιου,50 ευρω δηλωσε ο αλλος την αξια τους(tag heuer μαρκα οποτε ψιλοαγνωστη για γυαλια ηλιου)και πληρωσα 3,65...Αλλα ακουω συνεχεια οτι πλεον κοπανανε στα ελτα
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει αλλες 4 φορες απο εκει! τις 3 πρωτες πληρωνα μονο 3 ευρω των ελτα! πριν μια βδομαδα που εφερα και αλλο παπουτσι αποφασισαν να μου ζητησουν 40 ευρω για δασμους και λοιπους φορους! Τη στιγμη που η τιμη του παπουτσιου ειναι 80 δολαρια.. αντε βγαλε ακρη! Αυτο που καταλαβα ειναι οτι πιανουν οποιο δεμα να ναι στην τυχη και το χρεωνουν! Τωρα αν αυτο το δεμα ειναι δικο σου εισαι απλα ατυχος! Αν καποιος ξερει τι πραγματικα γινεται ας μας ενημερωσει!

 

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Δε ξέρω βέβαια εάν μπορείς να πας με απόδειξη πληρωμής σαν ένσταση για να μειώσεις το δασμό. Νομίζω ότι γίνεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...