Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παραγγειλει κατι μνημες για το λαπτοπ μου απο Αγγλια.Το δεμα εχει ερθει απο τα ξμερωματα και το tracking number μου δειχνει οτι ειναι στο ΚΔ Αεροδρομιου σε συσκευασια.Απο εμπειρια ξερει κανεις ποτ θα το παραλαβω.Επισης αφου ειναι απο το πρωι δεν θα επρεπε να εχει φυγει για το τοπικο καταστημα των ΕΛΤΑ;

 

η σε μια η σε δυο μέρες θα είναι στο κοντινότερο κατάστημα.

τώρα δεν ξέρω αν θα στο φέρουν σπίτι ή αν θα σου αφήσουν ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα εχτες από Αμερική ρούχα αξιας 148€. Η συγκεκριμένη εταιρεία τα αποστέλει υποχρεωτικά με dhl. Στην φορμα της παραγγελίας αναγράφει ότι:

α. στο ποσό δεν περιλαμβάνονται φόροι και λοιπά (η συγκεκριμένη εταιρεία για αγορες ανω των 125 δολαριων δεν σε χρεώνει με φπα) που θα κληθω να πληρώσων στο ελληνικο τελωνείο.

β. τα ρουχα ενδεχομένως να έρθουν σε πολλά πακέτα και όχι μόνο ένα

γ. η αποστολή θα γίνει σε 25-30 ημέρες.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:

α. εάν ακολουθηθει για την παραγγελία μου η συνηθισμενη διαδικασία θα επιβαρυνθώ επιπλεον με: φπα (23%) + δασμοί + εκτελωνιστής (εχω το δικαιωμα να πω στο κούριερ οτι δεν επιθυμω να εκτελωνίσουν αυτοί τα πράγματα?

β. στην περίπτωση που τα πακετα είναι πολλά θα επιβαρυνθούν με τα παραπάνω και τα αντικείμενα "μικρής" αξίας (19,99 δολάρια?) ... δηλαδή υπάρχει η περίπτωση να πληρώσω εκτελωνισμό και δασμούς για όλα τα πακέτα?

γ. πως μπορώ περίπου να υπολογίσω τα χρήματα που θα μου κοστίσει τελικά η επιβάρυνση?

 

ευχαριστωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Τι βάρος έχουν τα ρούχα; Συνήθως για κάτω των 2 κιλών δε περνάει τελωνείο.

 

δυστυχώς εκτός από μπλουζάκια υπάρχει και ένα μπουφάν ... οπότε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Περνάνε δεν περνάνε. Πόσα μπλουζάκια είναι; Αν ήταν EMS θα σου λεγα ότι δεν περνάνε...

 

Ακουσα απο εδω μεσα οτι με ems δεν πληρωνουμε τελωνιο.Αγορασα 2 4G Clone απο εναν κινεζο και πληρωσα 118€ για τα 2 κινητα μαζι με τα μεταφορικα.Εφτασαν τα κινητα σημερα (μετα απο 14 μερες) και πληρωσα 98 € εκτελωνισμο :mad:.Ειναι δυνατον?Με ποια λογικη εβγαλαν αυτην την τιμη?Εγραψε 60$ ο πωλητης πανω στο κουτι και μαλιστα ειχε ενα εγγραφο μαζι με το πακετο που το ειχε υπογραψει.

 

Οπως γουσταρουν οι τελωνιακοι πληρωνουμε μαλλον τελωνειο και αν μου το εστελνε με dhl θα πληρωνα λιγοτερα πιστευω.:mad:.

Link to comment
Share on other sites

Για κινητά απόλυτα λογικό να πληρώσεις τελωνείο. Πού να ξέρουν αυτοί ότι είναι κλώνοι;

 

Εχω ξαναπαρει κινητο απο την Κινα το οποιο μου το εστειλαν με Hong Kong Post και δεν πληρωσα τιποτα,απλα ηρθε σε 20 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα απο εδω μεσα οτι με ems δεν πληρωνουμε τελωνιο.Αγορασα 2 4G Clone απο εναν κινεζο και πληρωσα 118€ για τα 2 κινητα μαζι με τα μεταφορικα.Εφτασαν τα κινητα σημερα (μετα απο 14 μερες) και πληρωσα 98 € εκτελωνισμο :mad:.Ειναι δυνατον?Με ποια λογικη εβγαλαν αυτην την τιμη?Εγραψε 60$ ο πωλητης πανω στο κουτι και μαλιστα ειχε ενα εγγραφο μαζι με το πακετο που το ειχε υπογραψει.

 

Οπως γουσταρουν οι τελωνιακοι πληρωνουμε μαλλον τελωνειο και αν μου το εστελνε με dhl θα πληρωνα λιγοτερα πιστευω.:mad:.

 

Δεν είπε κανείς μας ότι μέσω EMS τα είδη δεν περνάνε τελωνείο. Είπαμε ότι δε χρεώνονται παράλογα τέλη εκτελωνισμού. Όταν ανοίξανε και είδαν μέσα κινητά, προφανώς και η τιμή των $60 τους φάνηκε ύποπτη και την θεωρήσαν ψευδή. Δεν είναι υποχρεωμένοι να δέχονται ως αληθή την τιμή που δηλώνει ο αποστολέας αλλιώς θα έπρεπε να δέχονται σαν αληθή και τα δηλωμένα ως gift και να μη τα περνάνε καθόλου. Εγώ υποψιάζομαι ότι υπολόγισαν μια αξία περίπου 150 ευρώ για κάθε κινητό και εκτελωνίσανε με βάση αυτήν. Τώρα μη ρωτάς πως, ότι θέλουν κάνουν.

 

Τώρα εάν ήσουν με κάποια κούριερ θα σου ζητούσαν και κανένα 100ευρώ εξτρά γιατί στείλανε εκτελωνιστή να κάνει τον εκτελωνισμό και θα πλήρωνες ~200 αντί για 98. Αυτά τα εξτρά 100 γλίτωσες.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια παίζει ρόλο και το μέγεθος του πακέτου.

 

Άλλο είναι να σου στείλει ενα πακετάκι που μπορεί να περάσει και απαρατήρητο, και άλλο να σου στείλει ενα κοντέινερ γράφοντας επάνω με σπρέι "GIFT" :happy:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς μας ότι μέσω EMS τα είδη δεν περνάνε τελωνείο. Είπαμε ότι δε χρεώνονται παράλογα τέλη εκτελωνισμού. Όταν ανοίξανε και είδαν μέσα κινητά, προφανώς και η τιμή των $60 τους φάνηκε ύποπτη και την θεωρήσαν ψευδή. Δεν είναι υποχρεωμένοι να δέχονται ως αληθή την τιμή που δηλώνει ο αποστολέας αλλιώς θα έπρεπε να δέχονται σαν αληθή και τα δηλωμένα ως gift και να μη τα περνάνε καθόλου. Εγώ υποψιάζομαι ότι υπολόγισαν μια αξία περίπου 150 ευρώ για κάθε κινητό και εκτελωνίσανε με βάση αυτήν. Τώρα μη ρωτάς πως, ότι θέλουν κάνουν.

 

Τώρα εάν ήσουν με κάποια κούριερ θα σου ζητούσαν και κανένα 100ευρώ εξτρά γιατί στείλανε εκτελωνιστή να κάνει τον εκτελωνισμό και θα πλήρωνες ~200 αντί για 98. Αυτά τα εξτρά 100 γλίτωσες.

 

Ναι,αλλα τα κινητα τωρα μου κοστισαν 110€ το καθενα δηλαδη οσο εχει και στην ελληνικη αγορα.Αυτοι που τα φερνουνε εδω και τα πουλανε πως τα φερνουν ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

υπάρχει κάποια σελίδα στο νετ ή κανονισμός που να λέει ότι απο ένα συγκεκριμένο ποσό κόστους και κάτω δεν περνάει τελωνείο το προιόν?

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω χάντρες για κοσμήματα ακρυλικές απο κίνα με δωρεάν μεταφορικά και αποστολή με εμς! στην σελίδα γράφει ότι παραγγελία με κόστος απο 22 ευρώ και άνω ίσως πρέπει να πληρώσω τελωνείο και φπα επι της παραγγελίας.

 

αν είναι να ξεπεράσω αυτά τα 22 ευρώ να τα ξεχωρίσω σε 2 παραγγελίες?

 

τι προτείνετε? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας..θελω να παραγγειλω απο το site της abercrombie..τα ρουχα που θελω κοστιζουν 165$.. μαζι με τα Shipping & Handling rates παει στα 220$ συνολο..Απο εκει και περα τι αλλο θα πληρώσω ? (τελωνείο? ) ευχαριστώ ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καποιος ποσο θα μου κοστίσει το τελωνείο για να φερω μερικές κινηματογραφικές κλακέτες απο το εξωτερικό.

 

Η σελίδα ειναι η: http://www.clapperboard.net/ και αν δεν κανω λαθος η εταιρεία πρεπει να ειναι στο Ηνωμένο Βασίλειο (Λονδίνο αν δεν κανω λάθος).

 

Τα πράγματα που θα φερω κοστίζουν περίπου 300€.

 

Δεν εχω παρει ΠΟΤΕ πράγματα απο το εξωτερικό και δεν ξερω τι να κανω. :(

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων :):)

Edited by bill2288
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει καποιος ποσο θα μου κοστίσει το τελωνείο για να φερω μερικές κινηματογραφικές κλακέτες απο το εξωτερικό.

 

Η σελίδα ειναι η: http://www.clapperboard.net/ και αν δεν κανω λαθος η εταιρεία πρεπει να ειναι στο Ηνωμένο Βασίλειο (Λονδίνο αν δεν κανω λάθος).

 

Τα πράγματα που θα φερω κοστίζουν περίπου 300€.

 

Δεν εχω παρει ΠΟΤΕ πράγματα απο το εξωτερικό και δεν ξερω τι να κανω. :(

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων :):)

μαλλον ειναι στην αγγλια η εταιρεια απο οτι ειδα.τελωνειο δεν πληρωνεις αφου ειναι στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι στην αγγλια η εταιρεια απο οτι ειδα.τελωνειο δεν πληρωνεις αφου ειναι στην ΕΕ.

 

Οκ, κατι ειχα ακουσει (και διαβασα κι εδω μεσα δηλαδη) οτι δεν πληρωνεις αν ειναι εντος ΕΕ αλλα ηθελα μια μικρη επιβεβαιωση ως προς την Αγγλια (Ην. Βασίλειο) γιατι δεν εχει το ριμαδοευρω. Τα πραγματα δηλαδη θα ερθουν απ' ευθειας στην πορτα μου χωρις προβληματα ετσι; :cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας..θελω να παραγγειλω απο το site της abercrombie..τα ρουχα που θελω κοστιζουν 165$.. μαζι με τα Shipping & Handling rates παει στα 220$ συνολο..Απο εκει και περα τι αλλο θα πληρώσω ? (τελωνείο? ) ευχαριστώ ;)

 

απαντηστε πλιζ.. ειναι επειγον :p :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

^ ενας φιλος που ειχε παραγγειλει πολο κλπ αξιας 150 - 200€, νομιζω, ειχε πληρωσει τουλαχιστον 80€ και ειχε παει ο ιδιος στο ελ βενιζελ να τα εκτελωνισει. Δεν ξερω κιλα. Θα τον δω το πρωί και θα τον ρωτησω κ θα σου πω.

 

Edit:

λοιπον, ήταν 4 μπλουζακια, 100 με 150$ μαζί με το σιπινγκ κλπ, κάτω από 2 κιλά, ήρθαν με fedex, πληρωσε 80€ περιπου, τα εκτελωνισε ο ιδιος παιρνοντας αδεια απο τη δουλεια του (αλλιως θα κοστιζε 130€ περιπου). Ειχε ξαναπαραγγειλει αλλες 3 φορες και δεν τον ειχαν πιασει αλλα την 4η τον τσιμπησαν! Τωρα τα ψωνιζει απο ebay μέσω USPS.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατι ειχα ακουσει (και διαβασα κι εδω μεσα δηλαδη) οτι δεν πληρωνεις αν ειναι εντος ΕΕ αλλα ηθελα μια μικρη επιβεβαιωση ως προς την Αγγλια (Ην. Βασίλειο) γιατι δεν εχει το ριμαδοευρω. Τα πραγματα δηλαδη θα ερθουν απ' ευθειας στην πορτα μου χωρις προβληματα ετσι; :cool:

 

η θα ερθουν στην πορτα σου η θα πας να τα παρεις απο το ταχυδρομειο της γειτονιας σου. αναλογα με τι τα στελνουν.

Link to comment
Share on other sites

^ ενας φιλος που ειχε παραγγειλει πολο κλπ αξιας 150 - 200€, νομιζω, ειχε πληρωσει τουλαχιστον 80€ και ειχε παει ο ιδιος στο ελ βενιζελ να τα εκτελωνισει. Δεν ξερω κιλα. Θα τον δω το πρωί και θα τον ρωτησω κ θα σου πω.

 

Edit:

λοιπον, ήταν 4 μπλουζακια, 100 με 150$ μαζί με το σιπινγκ κλπ, κάτω από 2 κιλά, ήρθαν με fedex, πληρωσε 80€ περιπου, τα εκτελωνισε ο ιδιος παιρνοντας αδεια απο τη δουλεια του (αλλιως θα κοστιζε 130€ περιπου). Ειχε ξαναπαραγγειλει αλλες 3 φορες και δεν τον ειχαν πιασει αλλα την 4η τον τσιμπησαν! Τωρα τα ψωνιζει απο ebay μέσω USPS.

 

φιλε σε ευχαριστω πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...