Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μου ζητήσουν να στείλω κάτι στο τελωνείο; Δεν θεωρείται εξαπάτηση (για την τράπεζα) ότι δεν αναφέρουν πουθενά πως πρόκειται για κινέζικη εταιρεία και εμφανίζονται ως εταιρεία από την αγγλιά;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν θα φτάσει το δέμα στο αεροδρόμιο και όταν ανοίξουν το σάκο, με το καλό, είτε θα το δεις στην παρακολούθηση, είτε θα σου στείλουν μήνυμα για να στείλεις απόδειξη στο geta@elta-net.gr.

 

Δεν κρίνει την ουσία της αμφισβήτησης αλλά θέλει επαρκή αιτιολογία για την ακύρωση της συναλλαγής και ο λόγος αυτός δεν είναι επαρκής (κατά τη γνώμη μου).

Σε κάθε περίπτωση, όλοι μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν θα φτάσει το δέμα στο αεροδρόμιο και όταν ανοίξουν το σάκο, με το καλό, είτε θα το δεις στην παρακολούθηση, είτε θα σου στείλουν μήνυμα για να στείλεις απόδειξη στο geta@elta-net.gr.

 

Δεν κρίνει την ουσία της αμφισβήτησης αλλά θέλει επαρκή αιτιολογία για την ακύρωση της συναλλαγής και ο λόγος αυτός δεν είναι επαρκής (κατά τη γνώμη μου).

Σε κάθε περίπτωση, όλοι μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

 

Σίγουρα!

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια πολύ μεγάλες καθυστερήσεις από ebay,δεν νομίζω να παραλάβω,εκεί στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο κάθε μέρα και χειρότεροι,βαριεστημένοι :down:
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια πολύ μεγάλες καθυστερήσεις από ebay,δεν νομίζω να παραλάβω,εκεί στα ΕΛΤΑ και στο τελωνείο κάθε μέρα και χειρότεροι,βαριεστημένοι :down:

 

Αυτό το φαινόμενο δεν είναι τυχαίο!

Κάτι περίεργο παίζει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φαινόμενο δεν είναι τυχαίο!

Κάτι περίεργο παίζει....

 

Δεν ξέρω τι γίνεται,πιστεύω δύο είναι τα ενδεχόμενα το πρώτο είναι η τεμπελιά που έχουν οι περισσότεροι όλοι ξέρουμε πως δουλεύουν στα ελτα η πλειοψηφία ή το κάνουν επίτηδες για να αποθαρρύνουν τις αγορές δεν βρίσκω άλλη πιθανή εξήγηση

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να είναι μεγάλος ο όγκος δουλειάς και λίγα τα άτομα, δεν υπάρχει;

Σοβαρά ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να είναι μεγάλος ο όγκος δουλειάς και λίγα τα άτομα, δεν υπάρχει;

Σοβαρά ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Έστω και αυτό αν είναι,ας βρουν τρόπο να το λύσουν με κάποιες προσλήψεις η οτιδήποτε άλλο χρειάζεται,αλλά με τα δεδομένα και αν πάρουμε για παράδειγμα τον τρόπο δουλείας που συναντάμε στα περισσότερα κατάστηματα των ελτα παίρνουμε και την απάντηση μας,το μόνο σίγουρο είναι ότι την πληρώνουμε εμείς και δεν θα έπρεπε και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι σκοτιζονται κιόλας που αργούν τα δέματα να τα παραλάβουμε

Link to comment
Share on other sites

Έστω και αυτό αν είναι,ας βρουν τρόπο να το λύσουν με κάποιες προσλήψεις η οτιδήποτε άλλο χρειάζεται,αλλά με τα δεδομένα και αν πάρουμε για παράδειγμα τον τρόπο δουλείας που συναντάμε στα περισσότερα κατάστηματα των ελτα παίρνουμε και την απάντηση μας,το μόνο σίγουρο είναι ότι την πληρώνουμε εμείς και δεν θα έπρεπε και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι σκοτιζονται κιόλας που αργούν τα δέματα να τα παραλάβουμε

 

Σήμερα που βάδιζα στην Πατησίων,είδα πορεία υπαλλήλων των ΕΛΤΑ,οι οποίοι διαμαρτύρονται γιατί τους πάνε για κλείσιμο καταστημάτων-απόλυση πολλών εξ αυτών.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

για να πάρω μια θήκη σιλικόνης για το κινητό μου αφού περίμενα 50 μέρες να έρθει, ο ταχυδρόμος χαρακτήρισε τον φάκελο "ογκώδη" και μου άφησε ειδοποίηση να πάω στο ταχυδρομείο να τον παραλάβω!

εν αντιθέσει ένα άλλο δέμα που μου ήρθε από Κίνα με DHL, έφτασε σε 5 μέρες Αθήνα, και έκανε και δύο μέρες να εκτελωνιστει. με το αζημίωτο βέβαια, η αξία του ήταν 120 ευρώ και η dhi μου πήρε συνολικά 191 ευρώ για μεταφορικά και εκτελωνισμό!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδεία θέλω να πάρω ενα πραγματικη από aliexpress και κοστιζη 35€ μαζί με τα μεταφορικά. Πόσο θα είναι το κόστος τελωνείου αν πέραση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παραγγελία από Amazon Αγγλίας ενός usb hub ethernet στις 21 Ιανουαρίου με εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 31 Ιανουαρίου με απλή αποστολή, ήρθε σήμερα (περιοχή Άρτα). Μου έκανε εντύπωση πώς ήρθε τόσο γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Παραγγελία από Amazon Αγγλίας ενός usb hub ethernet στις 21 Ιανουαρίου με εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 31 Ιανουαρίου με απλή αποστολή, ήρθε σήμερα (περιοχή Άρτα). Μου έκανε εντύπωση πώς ήρθε τόσο γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3

Λογικο ειναι αφου αγορασες απο Amazon Αγγλίας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι θα συμπληρωνα τις 10 μέρες που μου είπαν , και με αυτά που διάβαζα για τα τελωνεία, σκεφτόμουν μήπως τις ξεπερνουσα, αλλά τόσο γρήγορα δε το περίμενα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι θα συμπληρωνα τις 10 μέρες που μου είπαν , και με αυτά που διάβαζα για τα τελωνεία, σκεφτόμουν μήπως τις ξεπερνουσα, αλλά τόσο γρήγορα δε το περίμενα.

Δεν υφίσταται (ΑΚΟΜΑ) θέμα τελωνείου για αγορά από UK.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι αφου αγορασες απο Amazon Αγγλίας.

Δεν είναι απαραίτητο... Φίλος παρέλαβε δέμα (σεβαστής αξίας κιόλας) από το Amazon Αγγλίας περίπου 1 μήνα μετά την αποστολή, και ενώ τόσο αυτός όσο και το Amazon το είχαν πλέον ξεγραμμένο και ετοιμάζονταν να του το ξαναστείλουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο... Φίλος παρέλαβε δέμα (σεβαστής αξίας κιόλας) από το Amazon Αγγλίας περίπου 1 μήνα μετά την αποστολή, και ενώ τόσο αυτός όσο και το Amazon το είχαν πλέον ξεγραμμένο και ετοιμάζονταν να του το ξαναστείλουν!

Η απαντηση μου ειχε να κανει πιο πολυ με το οτι δεν πληρωσε τελωνειο σε 1ο χρονο,και σε 2ο για την ταχυτητα αποσοτολης.

Λογικο ακομα και εκει να .....χανονται πακετα.:)

Γενικα ειναι κατα πολυ πιο δυσκολα να μην παραλαβεις απο εκει στους χρονους που πρεπει.Ποσο μαλλον να χαθει πακετο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο εξωτερικο (UK) ο κανονισμος ειναι καπως διαφορετικος.

 

Μπορεις να παραγγελνεις μικροπραγματα κατω απο 20 ευρω-λιρες, αλλα αν το παρακανεις μπορει να ερθει το τελωνειο και να σε χρεωσει στο τελος! Μπορει δηλαδη να κανει μια σουμα ολες σου τις παραγγελιες και να σου ζητα τελη και δασμους. Τα τελωνεια μπορουν να κανουν backtrack οτι εχει ερθει εκτος ΕΕ στο ονομα σου.

 

Βεβαια ειναι συνηθως σπανιο, ιδιως για ΗΒ. Πολλοι παραγγελνουν κινητα κ.λπ. και πολλες φορες δεν τα πιανουν στο τελωνειο. Μονο αν ειναι bulky ή εχει τυχει να βρισκεται σε κανα container με αλλα παρανομα πραγματα, τοτε μπορει να σε πιασουν.

 

Απορω ομως πως κανας Ελληνας δεν εχει σκεφτει να κανει αυτη τη δουλεια. Παραγγελνεις απο οπουδηποτε στον κοσμο, φτανει αλλου εντος ΕΕ (π.χ. Βουλγαρια) σε μια διευθυνση εξυπηρετησης )με το αζημιωτο) και μετα redirect με νεο tracking - packaging Ελλαδα!

 

Συμφωνω βεβαια να φορολογουνται κανονικα οτι ερχεται εκτος ΕΕ, αλλα στην Ελλαδα εχουμε ακομη capital controls!

 

Ακομη και αυτο το συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα να μπορεις να ξοδευεις τα λεφτα σου οπως θες ΔΕΝ υπαρχει.

 

Και να ηταν μονο τα capital controls. Αφορολογητο μονο απο Ελληνικες καρτες!!! και για αγορες απο Ελληνικες registered εταιρειες!

 

Ποτε θα κανει ξαστερια!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο εξωτερικο (UK) ο κανονισμος ειναι καπως διαφορετικος.

 

Μπορεις να παραγγελνεις μικροπραγματα κατω απο 20 ευρω-λιρες, αλλα αν το παρακανεις μπορει να ερθει το τελωνειο και να σε χρεωσει στο τελος! Μπορει δηλαδη να κανει μια σουμα ολες σου τις παραγγελιες και να σου ζητα τελη και δασμους. Τα τελωνεια μπορουν να κανουν backtrack οτι εχει ερθει εκτος ΕΕ στο ονομα σου.

 

Βεβαια ειναι συνηθως σπανιο, ιδιως για ΗΒ. Πολλοι παραγγελνουν κινητα κ.λπ. και πολλες φορες δεν τα πιανουν στο τελωνειο. Μονο αν ειναι bulky ή εχει τυχει να βρισκεται σε κανα container με αλλα παρανομα πραγματα, τοτε μπορει να σε πιασουν.

 

Απορω ομως πως κανας Ελληνας δεν εχει σκεφτει να κανει αυτη τη δουλεια. Παραγγελνεις απο οπουδηποτε στον κοσμο, φτανει αλλου εντος ΕΕ (π.χ. Βουλγαρια) σε μια διευθυνση εξυπηρετησης )με το αζημιωτο) και μετα redirect με νεο tracking - packaging Ελλαδα!

 

Συμφωνω βεβαια να φορολογουνται κανονικα οτι ερχεται εκτος ΕΕ, αλλα στην Ελλαδα εχουμε ακομη capital controls!

 

Ακομη και αυτο το συνταγματικα κατοχυρωμενο δικαιωμα να μπορεις να ξοδευεις τα λεφτα σου οπως θες ΔΕΝ υπαρχει.

 

Και να ηταν μονο τα capital controls. Αφορολογητο μονο απο Ελληνικες καρτες!!! και για αγορες απο Ελληνικες registered εταιρειες!

 

Ποτε θα κανει ξαστερια!

 

Προφανως αστειευεσαι......:lol:

Οι Ελληνες το τρεχουν αυτο(παιζει να εχουμε και το cr....) το σεναριο χρονια τωρα.....:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αστειευεσαι......:lol:

Οι Ελληνες το τρεχουν αυτο(παιζει να εχουμε και το cr....) το σεναριο χρονια τωρα.....:p

 

Καταλαβα,

 

Για πληροφοριες με pm ετσι?:lol: (δεν με ενδιαφερει προς το παρον, αλλα καθε φορα που ερχομαι κατω με πρηζουν με τις παραγγελιες τους)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα,

 

Για πληροφοριες με pm ετσι?:lol: (δεν με ενδιαφερει προς το παρον, αλλα καθε φορα που ερχομαι κατω με πρηζουν με τις παραγγελιες τους)

Ξέρω πολλά καταστήματα που το κάνουν αυτό,αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...