Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από πολλά (μα πολλά) τηλέφωνα σήμερα (και πολύ ping-pong απ'το ένα τμήμα στο άλλο), έμαθα που πάνε τα δέματα στα οποία έχουμε ζητήσει αναδασμολόγηση. Στην Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Π.Ε.Τ.Α.). Μάλιστα, επειδή τους είπα να παω εγώ ο ίδιος εκεί που βρίσκεται το δέμα μου για να βγάλω άκρη, μου είπαν ότι δεν ξέρουν που βρίσκεται ούτε έχουν κάποιο τηλέφωνο να μου δώσουν και μου είπαν να το γκουγκλάρω!

Εγώ δεν βρήκα κάτι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ'αυτό, ευπρόσδεκτος.

 

Αρμόδιο τμήμα για την αναδασμολόγηση με το ΠΕΤΑ ; :lol::lol::lol::lol:

Σορρυ απλά δε το είχα ξανακούσει.

 

Μπορείς να πάρεις τηλ στα 210 6479239 / 210 6479234 που είναι η Ανώτατη Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Α.Ε.Τ.Α.) να ζητήσεις τον αριθμό ή την διεύθυνση του ΠΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Οχι αεροδρομιο,κδ αττικης ειναι κολλημενα,το πιο παλιο ειναι 15 μερες.

Οποτε υπομονη..ευχαριστω κ καλα κουραγια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Αρμόδιο τμήμα για την αναδασμολόγηση με το ΠΕΤΑ ; :lol::lol::lol::lol:

Σορρυ απλά δε το είχα ξανακούσει.

 

Μπορείς να πάρεις τηλ στα 210 6479239 / 210 6479234 που είναι η Ανώτατη Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Α.Ε.Τ.Α.) να ζητήσεις τον αριθμό ή την διεύθυνση του ΠΕΤΑ

 

Πήρα κι εκεί και το σήκωσε ένας που μιλούσε σαν τον Ταμπάκη και μου είπε ότι είναι στην πύλη και δεν ξέρει τίποτα. Ούτε ήξερε ότι υπήρχε Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν πρωτοβαθμια, τρεχα γυρευε την Ανωτατη δηλαδη..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εκεί και το σήκωσε ένας που μιλούσε σαν τον Ταμπάκη και μου είπε ότι είναι στην πύλη και δεν ξέρει τίποτα. Ούτε ήξερε ότι υπήρχε Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων.

 

Πάρε τότε τηλ το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και πες τους να σου δώσουν τον αριθμό του ΠΕΤΑ ( :D )

Να σου πω την αλήθεια το βλέπω αρκετές φορές γραμμένο στις αναζητήσεις του google αλλά αριθμό δε βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τότε τηλ το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και πες τους να σου δώσουν τον αριθμό του ΠΕΤΑ ( :D )

Να σου πω την αλήθεια το βλέπω αρκετές φορές γραμμένο στις αναζητήσεις του google αλλά αριθμό δε βρήκα.

 

Από κει μου το πρωτοείπαν αλλά δεν είχαν να μου δώσουν ούτε τηλέφωνο ούτε διεύθυνση και μου είπαν να το γκουγκλάρω! Βγάλε άκρη τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τότε τηλ το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και πες τους να σου δώσουν τον αριθμό του ΠΕΤΑ ( :D )

Να σου πω την αλήθεια το βλέπω αρκετές φορές γραμμένο στις αναζητήσεις του google αλλά αριθμό δε βρήκα.

 

Θεωρω λογικο οτι αν ειναι επιτροπη που συνεδριαζει καθε τοσο, δεν θα εχει τηλεφωνο δικο της.

Προφανως ομως θα ανηκει οργανικα σε καποια υπηρεσια η οποια θα την εξυπηρετει γραμματειακα.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω λογικο οτι αν ειναι επιτροπη που συνεδριαζει καθε τοσο, δεν θα εχει τηλεφωνο δικο της.

Προφανως ομως θα ανηκει οργανικα σε καποια υπηρεσια η οποια θα την εξυπηρετει γραμματειακα.

 

Σε ποια ακριβώς υπηρεσία όταν η ίδια ανώτατη επιτροπή τελωνειακών αμφισβητήσεων που πήρε τηλ ο φίλος πιο πάνω, δεν είχε ίδεα για την πρωτοβάθμια;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ακριβώς υπηρεσία όταν η ίδια ανώτατη επιτροπή τελωνειακών αμφισβητήσεων που πήρε τηλ ο φίλος πιο πάνω, δεν είχε ίδεα για την πρωτοβάθμια;

 

H απαντηση μου πηγαζει απο τις (οποιες) γνωσεις μου γυρω απο την οργανωση και λειτουργια των Δημοσιων Υπηρεσιων.

Στηριζομενες στις γνωσεις μου αυτες θα τολμησω επισης να πω οτι το πιθανοτερο ειναι ο εν λογω υπαλληλος, να απαντησε <δεν ξερω> εννοωντας <ρε δεν μας παρατας μεσημεριατικα που θα κατσω εγω να βρω το τηλεφωνο της καθε επιτροπης. > Οπως επισης οτι μπορει και στα αληθεια να μην ηξερε για χιλιους λογους (π.χ. καινουριος, ασχετος, τεμπελης, αναγωγος κλπ).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει διαμορφωθεί πλέον η κατάσταση (απαράδεκτη).... πάπαλα !

Το ότι πρόλαβα με dispute και αποζημειώθηκα πλήρως απλά μετριάζει την λύπη μου... :(

 

http://i298.photobucket.com/albums/mm261/X-HarrisX/36%20ORES%202010/Capture_2017-11-10-14-25-07_zps8oiykj37.png

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

10/11/2017, 10:35:01 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

10/11/2017, 07:37:43 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

10/11/2017, 06:20:50 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

10/11/2017, 05:47:16 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

10/11/2017, 05:13:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ)

9/11/2017, 15:19:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ)

9/11/2017, 13:19:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

9/11/2017, 11:19:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

8/11/2017, 08:35:53 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

8/11/2017, 06:35:53 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

7/11/2017, 08:55:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/8/2017, 08:23:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Έπειτα από 3 μήνες τελικά παρέλαβα σήμερα. Μικροαντικείμενα αξίας 5€ ήρθε με στάμπα πάνω ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Τουλάχιστον δεν πλήρωσα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Οπα ακυρο!δεν ειναι κδ αττικης αλλα

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Ολα στο πενηνταρικο με το ζορι

 

 

Dayum

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι καλυμμένος χρονικα (2μηνο) μολις ανοιξα case για παραγγελια απο ebay που ειχα κανει 12 Σεπτεμβριου, ενημερωσα τον πωλητη οτι θα περιμενω ακομη εναν μηνα καi μετα θα δουμε για refund. :(

 

Τραγικη κατασταση.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι καλυμμένος χρονικα (2μηνο) μολις ανοιξα case για παραγγελια απο ebay που ειχα κανει 12 Σεπτεμβριου, ενημερωσα τον πωλητη οτι θα περιμενω ακομη εναν μηνα καi μετα θα δουμε για refund. :(

 

Τραγικη κατασταση.

 

Αν αυτό γίνει σε μεγάλο βαθμό,τότε να ξέρεις ότι οι εταιρίες μία μία θα πάψουν να πουλάνε στην Ελλάδα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό γίνει σε μεγάλο βαθμό,τότε να ξέρεις ότι οι εταιρίες μία μία θα πάψουν να πουλάνε στην Ελλάδα.

 

οχι αν ξαναπληρωνεις τον πωλητη μολις παραλαβεις το αντικειμενο.

 

Επισης 7-8 αλλες παρραγγελιες που ειχα κανει απο ebay αρχες Σεπτεμβρη εχουνε ηδη παραδωθει (εντος μηνα).

Η μια που αργησε ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

οχι αν ξαναπληρωνεις τον πωλητη μολις παραλαβεις το αντικειμενο.

 

Επισης 7-8 αλλες παρραγγελιες που ειχα κανει απο ebay αρχες Σεπτεμβρη εχουνε ηδη παραδωθει (εντος μηνα).

Η μια που αργησε ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

 

ναι ο ελληναρς θα τρεξει να πληρωσει μετα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι ο ελληναρς θα τρεξει να πληρωσει μετα :lol::lol::lol:

Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό γίνει σε μεγάλο βαθμό,τότε να ξέρεις ότι οι εταιρίες μία μία θα πάψουν να πουλάνε στην Ελλάδα.

Αν και είμαστε off-topic, η πρόταση σου είναι να μη ζητάμε refund και να περιμένουμε αν και πότε έρθει το δέμα μας κι ας χάσουμε την προστασία του εκάστοτε site μωρέ, δε πειράζει μόνο μη σταματήσουν οι κινέζοι και στέλνουν ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off-topic, η πρόταση σου είναι να μη ζητάμε refund και να περιμένουμε αν και πότε έρθει το δέμα μας κι ας χάσουμε την προστασία του εκάστοτε site μωρέ, δε πειράζει μόνο μη σταματήσουν οι κινέζοι και στέλνουν ;

Δεν είναι πρόταση,διαπίστωση και πρόβλεψη είναι.Οσον αφορά εμένα,δεν έχω κανένα πρόβλημα το γε νυν έχον...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόταση,διαπίστωση και πρόβλεψη είναι.Οσον αφορά εμένα,δεν έχω κανένα πρόβλημα το γε νυν έχον...

 

Δεν είπα ότι το πρότεινες πριν, σε ρωτάω γενικά αν αυτό προτείνεις μιας και έχεις αυτή τη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι το πρότεινες πριν, σε ρωτάω γενικά αν αυτό προτείνεις μιας και έχεις αυτή τη γνώμη...

Οχι βέβαια,άλλωστε ποιός είμαι εγώ να κάνω τέτοιου είδους προτάσεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια,άλλωστε ποιός είμαι εγώ να κάνω τέτοιου είδους προτάσεις;

 

Ένας χρήστης που έχει τη δική του γνώμη, δεν σε κατηγορώ αν το προτεινεις, την άποψη σου ήθελα απλά μιας και απλή συζήτηση κάνουμε εδώ.

Για μένα και η υπομονή έχει τα όρια της, αν σταματήσουν να στέλνουν σαφέστατα και δε θα μου αρέσει αλλά δε θα κάνω και ντουπεκί σε σοβαρές καθυστερήσεις απλά και μόνο μη σταματήσουν οι κινέζοι να στέλνουν. Δε λέω να ζητάμε refund με το παραμικρό αλλά να περιμένω παραγγελία απ'τον Αύγουστο χωρίς να πάρω τα λεφτά μου πίσω, σορρυ αλλά δε μπορώ κι ας μη μου φταίει ο κινέζος.

 

Όσο γι'αυτούς που νομίζουν ότι και να καθυστερήσει κάτι, σίγουρα θα το παραλάβεις κάποια στιγμή, λογικά ή ήταν πολύ τυχεροί στη ζωή τους ή δεν έχουν και μεγάλη εμπειρία στις αγορές. ''Περιμένω'' απ'το 15' αρκετές παραγγελίες που δεν ήρθαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι..θα πληρώσεις μετά,αφού παραλάβεις,εάν είσαι σωστός σαν άνθρωπος πάνω από όλα......και όχι λαμόγιο.Οποτε μην γελάτε........:shifty:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...