Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και είμαστε στο όριο παραβίασης των όρων χρήσης του forum, δεν νομίζω ότι υπάρχει "ασφαλής" μεταφορική, με την έννοια που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Ελεος εδώ και ένα μήνα βρίσκονται σε τελωνείο ένα καλώδιο USB και αν είναι δυνατόν ένας αντάπτορας για SIM Δηλαδή ποιος Φωστήρας μπορεί να σκεφτεί και να κρατήσει ένα αντάπτορας sim τα 3 ευρώ είναι de facto η Υπάρχει περίπτωση τουλάχιστον να έρθει free?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερωτηση στο Bangood μου απαντησαν αυτο:

 

you can select the Priority mail method, with this shipping method, you do not need to pay for the taxes

 

Λετε να ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερωτηση στο Bangood μου απαντησαν αυτο:

 

you can select the Priority mail method, with this shipping method, you do not need to pay for the taxes

 

Λετε να ισχυει?

 

ναι ισχυη, αν αγορασες κατι μεγαλης αξιας ή ογκοδες και βαρυ τοτε αξιζει να πληρωσεις λιγα παραπανω και να στο στειλουν με priority και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυη, αν αγορασες κατι μεγαλης αξιας ή ογκοδες και βαρυ τοτε αξιζει να πληρωσεις λιγα παραπανω και να στο στειλουν με priority και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Δηλαδή αν αγορασω ενα κινητό αξίας 450 ευρώ εαν επιλεξω αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω φόρο;

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αγορασω ενα κινητό αξίας 450 ευρώ εαν επιλεξω αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω φόρο;

 

το στελνει σε χωρα μελος της Ε.Ε εκει το παραλαμβανει δικος τους ανθρωπος και αποστελεται εκ νεου και ετσι μολις ερχεται ελλαδα δεν μπαινει τελωνειο λογο του οτι ηρθε απο Ε.Ε

Link to comment
Share on other sites

το στελνει σε χωρα μελος της Ε.Ε εκει το παραλαμβανει δικος τους ανθρωπος και αποστελεται εκ νεου και ετσι μολις ερχεται ελλαδα δεν μπαινει τελωνειο λογο του οτι ηρθε απο Ε.Ε

 

Ωραία έτσι εξηγείται αυτό που μου είπε ότι στέλνει στην Γαλλία και μετά στην Ελλάδα. Με αυτόν τον τρόπο ήρθε πέρυσι το xiaomi mi5 pro και πλήρωσα φόρο στην DPD Γαλλίας 15-20 ευρώ αν θυμάμαι καλά .

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Το nl post στατιστικα.. ειναι οιο "ασφαλες" ο η δεν ισχυει κατι τετοιο?

 

Διαβασε το Post μου #4073 παραπανω και θα καταλαβεις!Με NL post παρηγγειλα και γω και ειναι τελωνειο το δεμα εδω και 5 μερες.Ριχνουν τα ταρω ποσο θα μου το κοστολογησουν για να μου υπολογισουν το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το nl post στατιστικα.. ειναι οιο "ασφαλες" ο η δεν ισχυει κατι τετοιο?

στατιστικα ναι περνανε τα πιο πολλα απο Nl post..

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους... Είδαμε κίνηση. Μου φαίνεται γρήγορα πέρασε.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-04-2017 17:28 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-04-2017 16:46 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-05-2017 23:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-05-2017 03:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-05-2017 14:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-05-2017 15:01 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-05-2017 02:17 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 18-05-2017 10:10 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 18-05-2017 10:42 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Αγόρασα για 2η φορά από gearbest ένα Xiaomi redmi note 4X για την ανιψιά μου κ το σταμάτησαν αυτή τη φορά στο τελωνείο. Ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος με ποια αξία θα το φορολογήσουν.. (Τι εννοώ).. Το κινητό στο gearbest αξίζει 155 ευρώ αλλά επειδή το συγκεκριμένο κυκλοφορεί κ εδώ στα ελληνικά μαγαζιά (mediamark, pupbic..) εδώ κοστίζει 249 ευρώ. Έτσι λοιπόν έχει διαφορά με ποια αξία θα το φορολογήσουν.. Να σημειώσω εδώ πληροφοριακά και για τους υπόλοιπους συμφορουμίτες ότι στον παρελθόν είχα παραγγείλει αλλά δυο κινητά από την κεντρική τους αποθήκη κ μου ήρθαν με postNL χωρίς καμία παρεμπόδιση, αυτή τη φορά το παρήγγειλα από την αποθήκη τους στο HK και μου έρχεται με singapore post. Δεν ξέρω μήπως αυτό παίζει ρόλο γιατί αυτή την φορά μπήκε κατευθείαν το κινητό Ελλάδα από Σιγκαπούρη ενώ τις άλλες έμπαινε πρώτα Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η μεταφορική με το αν θα μπει στο τελωνείο ή όχι.

Ο τελωνειακός θα βρει την αξία από τα μαγαζί αν το γράφει στο δέμα ή από άλο αν δεν το γράφει και πάντως όχι από ελληνικό.

Το αν είναι 155€ ή άλλη αξία, θα το μάθεις όταν κληθείς να πληρώσεις για να το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η μεταφορική με το αν θα μπει στο τελωνείο ή όχι.

Ο τελωνειακός θα βρει την αξία από τα μαγαζί αν το γράφει στο δέμα ή από άλο αν δεν το γράφει και πάντως όχι από ελληνικό.

Το αν είναι 155€ ή άλλη αξία, θα το μάθεις όταν κληθείς να πληρώσεις για να το παραλάβεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελπίζω να βρει το σωστό και να είναι ρεαλιστική τιμή για το κουστούμι που θα μου βάλει. Για να δούμε... :(:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η μεταφορική με το αν θα μπει στο τελωνείο ή όχι.

Ο τελωνειακός θα βρει την αξία από τα μαγαζί αν το γράφει στο δέμα ή από άλο αν δεν το γράφει και πάντως όχι από ελληνικό.

Το αν είναι 155€ ή άλλη αξία, θα το μάθεις όταν κληθείς να πληρώσεις για να το παραλάβεις.

 

Το καλύτερο είναι ο τελωνειακός να μας έπαιρνε ένα τηλέφωνο να του στείλουμε το Invoice της τραπεζας με την πραγματική αξία που πληρώσαμε για το προιον και όχι πόσο κοστίζει από το κατάστημα.Εγώ πχ το αγόρασα 50$ φθηνότερα από την αξία που έχει τώρα.Γιατί να πληρώσω τσάμπα παραπανίσιο ΦΠΑ;

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο το τι θέλει καθένας σ' αυτό και σε άλλα θέματα και άλλο το τι γίνεται στην πράξη.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτό το θέμα θα τελειώσει όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία κατάργησης των ατελειών στις εισαγωγές από τρίτες χώρες που ξεκίνησε με απόφαση της αρμόδιας επιτροπής της ΕΕ τον ΔΕΚ 2016, οπότε θα πληρώνουμε ΦΠΑ σε κάθε αγορά που κάνουμε (αν συνεχίσουμε να κάνουμε) από τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι ο τελωνειακός να μας έπαιρνε ένα τηλέφωνο να του στείλουμε το Invoice της τραπεζας με την πραγματική αξία που πληρώσαμε για το προιον και όχι πόσο κοστίζει από το κατάστημα.Εγώ πχ το αγόρασα 50$ φθηνότερα από την αξία που έχει τώρα.Γιατί να πληρώσω τσάμπα παραπανίσιο ΦΠΑ;

 

Πλακα μας κανεις? σε μια χωρα που προσπαθουμε να μειωσουμε την γραφειοκρατεια και τον υπερογκο δημοσιο τομεα, εσυ λες να δημιουργησουμε και αλλη γραφειοκρατεια!!! Το καλυτερο ειναι ολα να γινονται μεσω taxis, απλα και γρηγορα, δηλωνεις τι πηρες απο το καταστημα gearbest πχ, γιατι φαινεται απο που και ποσο πληρωσες και γινεται αμεσως εκκαθαριση.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το χαρτί ειδοποίησης επιτέλους για να πάω ελτα να παραλάβω.. Το περίεργο ήταν το ειδοποιητήριο ήταν σαν απλό, δηλαδή δεν έγραφε πάνω το tracking number και επίσης κανένα άλλο χαρτί. Άρα δεν πληρώνω τίποτα για το τελωνείο?!

 

 

25-04-2017 17:28 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

26-04-2017 16:46 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

06-05-2017 23:01 ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

08-05-2017 03:36 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

08-05-2017 14:26 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

08-05-2017 15:01 ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

09-05-2017 02:17 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

18-05-2017 10:10 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

18-05-2017 10:42 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

18-05-2017 21:28 ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

18-05-2017 23:28 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

19-05-2017 06:33 ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

19-05-2017 10:14 ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

19-05-2017 10:16 ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

19-05-2017 13:32 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις? σε μια χωρα που προσπαθουμε να μειωσουμε την γραφειοκρατεια και τον υπερογκο δημοσιο τομεα, εσυ λες να δημιουργησουμε και αλλη γραφειοκρατεια!!! Το καλυτερο ειναι ολα να γινονται μεσω taxis, απλα και γρηγορα, δηλωνεις τι πηρες απο το καταστημα gearbest πχ, γιατι φαινεται απο που και ποσο πληρωσες και γινεται αμεσως εκκαθαριση.

 

Σε μια τέτοια περίοτωση, πιστεύεις πραγματικά πως όλοι όσοι αγοράζουμε από χώρες εκτός Ε.Ε. έχουμε την συνείδηση να κάνουμε τέτοιες ενέργειες;

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις? σε μια χωρα που προσπαθουμε να μειωσουμε την γραφειοκρατεια και τον υπερογκο δημοσιο τομεα, εσυ λες να δημιουργησουμε και αλλη γραφειοκρατεια!!! Το καλυτερο ειναι ολα να γινονται μεσω taxis, απλα και γρηγορα, δηλωνεις τι πηρες απο το καταστημα gearbest πχ, γιατι φαινεται απο που και ποσο πληρωσες και γινεται αμεσως εκκαθαριση.

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι το δέμα μου κλείνει 2 εβδομάδες στο τελωνείο και ακόμα να το αποδεσμεύσουν. :angry:

 

 

12/5/2017, 08:24:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

12/5/2017, 08:24:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

12/5/2017, 06:43:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

10 μερες εμειναν στο αεροδρομιο τα δύο τελευταια δεματα μου, που δεν μπηκαν τελωνειο.

Κατα το Μαρτη ηταν 45 μερες η αναμονη για οσα εμπαιναν τελωνειο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-05-2017 13:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-05-2017 12:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-05-2017 17:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 21-05-2017 09:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

Το τελωνείο το γλύτωσα ή οχι? Πριν πάει στο κέντρο διαλογής πηγαίνουν τελωνείο ή μετά? Περιμένω ενα κινητό και θέλω να δω αν σταθώ τυχερός.

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Κοντευει να φτασει στην πορτα σου, παει το τελωνειο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...