Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση απο gearbest οτι εστειλε την παραγγελια μου με Netherlands Post Registered και οτι θα ρθει σε 10-25 business days.Το απλο ταχυδρομειο δεν ειναι αυτο και οχι κουριερ σωστα ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Το δέμα θα πάει στο Άμστερνταμ και από εκεί Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω να κάνω μια αγορά από banggood (αξίας μέχρι 20 ευρώ)

Τι θα πρέπει να προσέξω για να μην πληρώσω τελωνείο

 

Ειναι μικρο το ποσο....Απλα να μην έρθει με μεταφορική αλλα με απλό ταχυδρομείο(SG,NL,SW)

Link to comment
Share on other sites

και με μεταφορικη να το στειλει, δε θα πληρώσει τελωνειο. οπως ειπες το ποσο ειναι μικρο.

ΟΜΩΣ για να εχει το κεφαλι του ήσυχο, ας επιλεξει απλο ταχυδρομειο και ολα καλα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο το ποσο....Απλα να μην έρθει με μεταφορική αλλα με απλό ταχυδρομείο(SG,NL,SW)

 

Τελικά το προϊόν που θέλω το έχουν και σε ευρωπαϊκή αποθήκη και θα τους πω να μου το φέρουν από ευρωπαϊκή αποθήκη

Από Ευρώπη δεν περνάει τελωνείο νομίζω ή κάνω λάθος;

 

Με πιο ταχυδρομείο να τους πω να μου το φέρουν;

 

UK Standard International Shipping

B2C Europe

NL Post Tracked

 

Ποια είναι καλύτερη από αυτές τις τρεις;

Edited by Bobe
Link to comment
Share on other sites

με 30 είδη από Banggood,και με απλό Ταχυδρομείο,μιά χαρά.Ετσι κι αλλοιώς δε μιλάμε για αγορά...θησαυρών:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο το ποσο....Απλα να μην έρθει με μεταφορική αλλα με απλό ταχυδρομείο(SG,NL,SW)

 

Αμα είναι γραμμένα 50€ στα χαρτιά για τιμή,και έλθει με το απλό ταχυδρομείο,τι λέτε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι γραμμένα 50€ στα χαρτιά για τιμή,και έλθει με το απλό ταχυδρομείο,τι λέτε;

 

Το πιθανότερο είναι να μην σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ παιδιά με EMS θα περάσει σίγουρα τελωνείο;

http://www.banggood.com/UPair-UP-Air-FPV-With-12_0MP-1080P-SONY-HD-Camera-2-Axis-Gimbal-RC-Quadcopter-p-995265.html

 

@makap διάβασα για την EMS στην υπογραφή σου, μίλησα και με το site και μου είπαν ότι το στέλνουν με SG Post. Και πάλι όμως δεν ξέρουμε για σίγουρα αν θα περάσει τελωνείο έτσι;

Edited by ikaros21
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, με ποια μεταφορική θα έρθει το δέμα;

Εάν στο στείλουν με δηλωμένη αξία την πραγματική, το πιθανότερο είναι ότι θα σταματήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, με ποια μεταφορική θα έρθει το δέμα;

Εάν στο στείλουν με δηλωμένη αξία την πραγματική, το πιθανότερο είναι ότι θα σταματήσει στο τελωνείο.

 

Έχεις δίκιο δεν το έθεσα καλά. Θα το στείλουν από κίνα μέσω σιγκαπούρης μου είπε από την εξυπηρέτηση. Τώρα τι να σου πω, δεν πολυκαταλάβαινε και τι έλεγα.

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, πάνω κάτω πόσο θα μου βγει το μαλλί?

Πήρα από Αυστραλία 3 φιγούρες (όχι πλαστικές, είναι σαν αγαλματάκια) με κόστος €91.88 + Shipping €30.33 ---> €115.47 (είχα και ένα εκπτωτικό και βγήκε 5 ευρώ λιγότερα) Η αποστολή ήταν με ECI Και εδώ το παρέλαβαν τα ELTA Courier (ήταν στην κατηγορία EMS)!

Στην αναζήτηση μου βγάζει :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-09-2016 18:51 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 03-09-2016 01:01 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-09-2016 02:22 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-09-2016 12:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 07-09-2016 12:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΚΑΤ)

 

Στο τηλέφωνο μου είπαν θα κάτσει καμιά εβδομάδα στο τελωνείο μέχρι να το ανοίξουν προφανώς και να το τσεκάρουν!

Βασικά λόγο όγκου πρέπει να το κράτησαν γιατί είναι κάπως μεγάλες οι συσκευασίες τους και προφανώς για να τα χωρέσουν σε μια κούτα, θα ήταν τεράστια! ΔΙΚΟ ΜΟΥ λάθος που δεν τους είπα να το σπάσουν σε 3 κούτες αποστολής!

 

Τέλος πάντων, ξέρει κανείς πόσο θα χρεώσουν περίπου?

 

Να φανταστώ θα είναι 27.6 (φπα) + 12 ευρώ τέλος ελτα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο ...., το ότι μπήκε μέσα τελωνείο σημαίνει σίγουρη χρέωση ή απλά ήθελαν να το τσεκάρουν?

Το λέω γιατί αυτή στο τηλέφωνο μου άφησε να εννοηθεί ότι κυνηγάνε ηλεκτρονικές συσκευές...

Καλά, τέλος πάντων, ότι είναι θα είναι! Δεν θα σκάσουμε κιόλας! Την υγειά μας να έχουμε και όλα τα άλλα ας πάνε εκεί που ξέρουν!

Τουλάχιστον ας γίνει μάθημα προς αυτούς που διαβάζουν (μιας και αυτή είναι η έννοια του τόπικ), να προσέχουν στο μέγεθος της παραγγελίας, ακόμα και αν το αναλαμβάνουν τα Ελτα! Στην δικιά μου περίπτωση ίσως θα ήταν καλύτερα να την ""σπάσω"" σε μικρότερες κούτες, αν και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό αυτό από τον αποστολέα!

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε makap, αλλά και για την γενικότερη προσφορά σου στο τόπικ ...

Link to comment
Share on other sites

Το σταμάτημα στο τελωνείο οφείλεται μάλλον στο ότι το δέμα ήρθε με EMS και δευτερευόντως ότι είναι μεγάλο.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα υπολογιστούν οπωσδήποτε έξοδα εκτελωνισμού, μετά τον έλεγχο του τελωνειακού που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ, και αυτό θα φανεί τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: θέλω να παραγγείλω από Αγγλία 2 τηλέφωνα που τα βρίσκω λίγο πιο ακριβά από τον κινέζο, αλλά που θα έρθουν γρηγορότερα... υπάρχει τελωνείο ή είναι ΕΕ οπότε δεν πληρώνω ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλία εξακολουθεί να ανήκει στην ΕΕ και από πλευράς τελωνειακών διατυπώσεων.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και γω κάτι μιας και τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το άθλημα :p

Παραγγελία ρολογιού από amazon uk με συνολική αξία μικρότερη των 150 ευρώ φαντάζομαι δε θα κολλήσει πουθενά.

Γενικότερα αν θέλω να παραγγείλω κάτι απ'έξω και να μην έχω έγνοια,να προτιμώ από ΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι μιας και τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το άθλημα :p

Παραγγελία ρολογιού από amazon uk με συνολική αξία μικρότερη των 150 ευρώ φαντάζομαι δε θα κολλήσει πουθενά.

Γενικότερα αν θέλω να παραγγείλω κάτι απ'έξω και να μην έχω έγνοια,να προτιμώ από ΕΕ?

 

Μεταφορες εντος ευρωπης δεν υπαρχει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας....

Θελω να αγορασω αυτό το αντικειμενο,και επειδή είναι ένα σεβαστο στις ημερες μας γιαυτο σας ενοχλω....

 

Με προβληματιζει πολύ ηαξιολογησεις του πωλητη...τι θα μου προτείνατε...???

 

https://www.amazon.com/gp/offer-listing/B00LAVTMUM/ref=olp_f_used?ie=UTF8&f_used=true&f_usedAcceptable=true&f_usedGood=true&f_usedLikeNew=true&f_usedVeryGood=true

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας....

Θελω να αγορασω αυτό το αντικειμενο,και επειδή είναι ένα σεβαστο στις ημερες μας γιαυτο σας ενοχλω....

 

Με προβληματιζει πολύ ηαξιολογησεις του πωλητη...τι θα μου προτείνατε...???

 

https://www.amazon.com/gp/offer-listing/B00LAVTMUM/ref=olp_f_used?ie=UTF8&f_used=true&f_usedAcceptable=true&f_usedGood=true&f_usedLikeNew=true&f_usedVeryGood=true

 

Μακριά .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...