Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα, θελω να κατεβασω την τελευταια εκδοση του λογισμικου για το κινητο αυτο και να τη φλασαρω, manual. Που μπορω να τη βρω? τα παλια προγραμματα της Νοκια δεν το εχουν το κινητο
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, θελω να κατεβασω την τελευταια εκδοση του λογισμικου για το κινητο αυτο και να τη φλασαρω, manual. Που μπορω να τη βρω? τα παλια προγραμματα της Νοκια δεν το εχουν το κινητο

 

Υπάρχουν δύο εναλλακτικές. H πιό απλή είναι να χρησιμοποιήσεις το Windows Device Recovery Tool όπου θα γίνει αυτόματα η όλη διαδικασία και η άλλη, η πιό περίπλοκη, είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό Διαδικασία flashing και debranding Lumia WP8 συσκευής ακολουθώντας τον δεύτερο τρόπο που περιγράφει ο οδηγός.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ την παρέα....Να ρωτήσω κάτι

Εχω εδώ και κάτι μήνες το Lumia 630 είμαι γενικά ευχαριστημένος ιδίως με το GPS (σε 5 δευτερόλεπτα έχει βρει τοποθεσία και μέσα στο σπίτι) αλλα αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι ότι η δόνηση όταν σε καλούνε είναι πολύ αδύνατη και όχι συνεχής.

Για να το πω καλύτερα όταν με καλούνε στην αρχή ενώ χτυπάει έχει δόνηση (αδύνατα) 2-3 φορες μετά συνεχίζει να χτυπάει χωρίς δόνηση και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα 2-3 δονήσεις πάλι....Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά την διάρκεια της κλήσης η δόνηση δεν είναι διαρκής όπως ας πούμε με android στο Samsung που είχα.

Είναι αυτό νορμαλ σε αυτό το τηλέφωνο η έχει κάποια βλάβη??:mad:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα....Να ρωτήσω κάτι

Εχω εδώ και κάτι μήνες το Lumia 630 είμαι γενικά ευχαριστημένος ιδίως με το GPS (σε 5 δευτερόλεπτα έχει βρει τοποθεσία και μέσα στο σπίτι) αλλα αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι ότι η δόνηση όταν σε καλούνε είναι πολύ αδύνατη και όχι συνεχής.

Για να το πω καλύτερα όταν με καλούνε στην αρχή ενώ χτυπάει έχει δόνηση (αδύνατα) 2-3 φορες μετά συνεχίζει να χτυπάει χωρίς δόνηση και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα 2-3 δονήσεις πάλι....Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά την διάρκεια της κλήσης η δόνηση δεν είναι διαρκής όπως ας πούμε με android στο Samsung που είχα.

Είναι αυτό νορμαλ σε αυτό το τηλέφωνο η έχει κάποια βλάβη??:mad:

 

Eτσι λειτουργεί η δόνηση στα WINDOWS.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα....Να ρωτήσω κάτι

Εχω εδώ και κάτι μήνες το Lumia 630 είμαι γενικά ευχαριστημένος ιδίως με το GPS (σε 5 δευτερόλεπτα έχει βρει τοποθεσία και μέσα στο σπίτι) αλλα αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι ότι η δόνηση όταν σε καλούνε είναι πολύ αδύνατη και όχι συνεχής.

Για να το πω καλύτερα όταν με καλούνε στην αρχή ενώ χτυπάει έχει δόνηση (αδύνατα) 2-3 φορες μετά συνεχίζει να χτυπάει χωρίς δόνηση και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα 2-3 δονήσεις πάλι....Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά την διάρκεια της κλήσης η δόνηση δεν είναι διαρκής όπως ας πούμε με android στο Samsung που είχα.

Είναι αυτό νορμαλ σε αυτό το τηλέφωνο η έχει κάποια βλάβη??:mad:

 

Eτσι λειτουργεί η δόνηση στα WINDOWS.

 

Όπως είπε και ο φίλος snapp πιο πάνω έτσι λειτουργεί η δόνηση στα WP8.x, ενώ στα Windows 10 Mobile που περιμένουμε η δόνηση λειτουργεί συνεχόμενα όση ώρα χτυπάει το τηλέφωνο.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο για το θέμα της δόνησης και σε ξένα φορουμ και είναι ένα θέμα που...εκνευρίζει πολλούς!!

Και επειδή η δόνηση (από ότι κατάλαβα) λειτουργεί μονο στην αρχή του Ringtone κάποιος προτείνει να δημιουργήσουμε και να χρησιμοποιήσουμε μικρά σε διάρκεια Ringtones ώστε στην αρχή να λειτουργεί πάλι και πάλι η δόνηση!!:happy:

Αλλα καλύτερα να περιμένουμε τα δεκαρια. Ας ελπίσουμε η αναβάθμιση να περιλαμβάνει σχετικά σύντομα και τα Lumia 630

 

Αν και εδώ http://www.windowscentral.com/windows-10-mobile-upgrades-these-10-lumias δεν φαίνεται να είναι στα πρώτα που θα αναβαθμιστούν:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλησπέρα,

Θα θελα την γνώμη σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Κάποιες φορές όταν επισκέπτομαι κάποιες σελίδες ο browser κρασαρει και με πετάει έξω. Δηλαδή κλείνει ο browser μόνος του. Και το φαινόμενο γίνεται ποιο συχνο όταν ανοίγω links από FB, με αποτέλεσμα οτα κρασαρει ο browser να με γυρνάει στα πρώτα posts του fb και όχι σε αυτό που άνοιξα. Αυτό το έκανε με τα 8.1 αλλά επίσης το κάνει και με τα 10. Μου χει σπάσει τα νεύρα και μου ρχεται να το σπάσω..

 

Αντιμετωπιζετε τα ίδια θέματα; Έχετε μάθει να ζείτε με αυτό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μάθει να ζείτε με αυτό;

 

Μου τα κάνει και εμένα αυτά, και το πιο σπαστικό είναι όταν τα κάνει σε ειδησεογραφικά sites. Γενικώς το μοναδικό σερφάρισμα που είναι 100% απροβλημάτιστο είναι σε φορουμ (και αυτό όταν δεν υπάρχουν σελίδες φορτωμένες με φωτογραφίες και μεγάλα gif)

 

Δεν έχω δοκιμάσει τα 10άρια, αλλά ήλπιζα πως θα λυνόταν το θέμα. Ίσως να φταίνε τα 512 ram που δεν είναι αρκετά για βαριές ιστοσελίδες... Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν κάτοχοι WP με 1gb εάν αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γώ εκεί έχω καταλήξει.. ότι πιθανόν να φταίει η λιγοστή μνήμη του.

 

έχω και το Lumia 730 το οποίο έχει 1GB. Θα το κάνει και σε αυτήν τη συσκευή αλλά όχι τόσο συχνά και τόσο έντονα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γώ εκεί έχω καταλήξει.. ότι πιθανόν να φταίει η λιγοστή μνήμη του.

 

 

 

 

 

έχω και το Lumia 730 το οποίο έχει 1GB. Θα το κάνει και σε αυτήν τη συσκευή αλλά όχι τόσο συχνά και τόσο έντονα..

 

 

 

Και σε μενα με το 535.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο για το θέμα της δόνησης και σε ξένα φορουμ και είναι ένα θέμα που...εκνευρίζει πολλούς!!

Και επειδή η δόνηση (από ότι κατάλαβα) λειτουργεί μονο στην αρχή του Ringtone κάποιος προτείνει να δημιουργήσουμε και να χρησιμοποιήσουμε μικρά σε διάρκεια Ringtones ώστε στην αρχή να λειτουργεί πάλι και πάλι η δόνηση!!:happy:

Αλλα καλύτερα να περιμένουμε τα δεκαρια. Ας ελπίσουμε η αναβάθμιση να περιλαμβάνει σχετικά σύντομα και τα Lumia 630

 

Αν και εδώ http://www.windowscentral.com/windows-10-mobile-upgrades-these-10-lumias δεν φαίνεται να είναι στα πρώτα που θα αναβαθμιστούν:mad:

Η ανακοίνωση του upgrade αυτή είναι απο τον Ιούλιο του 2015! Απο τότε ως τωρα έχουν αλλάξει πολλά! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αναβάθμιση σε 10 παπαλα και όσοι έχουν insider θα μείνουν με την 164 χωρίς υποστήριξη....

 

Κάτι ήξερα εγώ και τους έστειλα στον αγύριστο.

Adroid και τέλος. :lol:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα εγώ και τους έστειλα στον αγύριστο.

Adroid και τέλος. :lol:

 

Μια απ τα ίδια. Αν και σαν λειτουργικό είναι πολυ πιο γρήγορο και σταθερό απο android. Δυστυχώς τα περισσότερα δυνατά ταμπλετ βγαίνουν πλέον με windows. Κρίμα το 630 ήταν πολυ καλή συσκευή για τα λεφτά του. Τώρα έμεινε χωρίς υποστήριξη... κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κινητό των 90 -100 ευρώ καινούργιο τι περιμένατε; Υποστήριξη ες αει; Καλύτερα με τα 8 ...

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Κινητό των 160€ όταν ήταν καινούργιο...και δέσμευση ότι θα έπαιρνε 10..

Ναι έχει δικαιολογητικά αλλά όχι έτσι πέταμα στην άκρη..θα μου πεις τι να πουν και αυτοί με το 1020....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θέλουμε πολλά για το κινητό μας, αλλά ακούγωντας από την microsoft ότι όλα τα κινητά θα πάρουν τα 10άρια ακόμα και το 520 τότε είναι φυσιολογική η απογοήτευση όταν σου ανακοινώνουν ότι τελικά δε θα πάρεις την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Κινητό των 160€ όταν ήταν καινούργιο...και δέσμευση ότι θα έπαιρνε 10..

Ναι έχει δικαιολογητικά αλλά όχι έτσι πέταμα στην άκρη..θα μου πεις τι να πουν και αυτοί με το 1020....

Πες τα .... :mad:

Δεν είναι ότι θέλουμε πολλά για το κινητό μας, αλλά ακούγωντας από την microsoft ότι όλα τα κινητά θα πάρουν τα 10άρια ακόμα και το 520 τότε είναι φυσιολογική η απογοήτευση όταν σου ανακοινώνουν ότι τελικά δε θα πάρεις την αναβάθμιση.

Η microsoft είναι γενικά μια απογοήτευση. Κάθισα τρία χρόνια με lumia ...

Είχα το 710 το οποίο έμεινε στα 7,8 ....

Πήρα το 630 που όπως έλεγαν θα έπαιρνε τα 10άρια. Έκανα υπομονή αλλά δεν έλεγαν να βγουν. Αφήστε που όταν καθόμουν δίπλα σε κάποιον με adroid ήθελα να το βάλω στις πατησιές. :(

Διαζύγιο λοιπόν και ησύχασα. :lol:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κραξτε ακομα λιγο... Δλδ καποιος με ενα galaxy s 5 το οποιο βγηκε το 2014 που το πηρε 300 με 400 και λιγα λεω ευρω μεχρι σημερα εχει την android 5.0 απο επισημη αναβαθμιση και ειναι υπερκαλλυμενος.. Και δεν θα παει το καλοκαιρι μετα απο μισο χρονο κυκλοφοριας να παρει το s6 με 500- 600 ευρω.. Ενω απο ενα 630 που μεχρι στιγμης κλεινει 2 ετη κυκλοφοριας και δεν εχω δει κανενα κολλημα θα μπορουσε καποιος να παρει ενα 640 με 100 ευρω τιμη σκρουτζ και να βγαλει ανετα μια 4ετια. Εδω μιλαμε για αναβαυμιση λειτουργικου και οχι απλα firmware οπως κανει η Google με τα android. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση γκρινια.. Τουλαχιστον η ms εχει την λυση και με 100 ευρω να προσφερει ταχυτητα και αξιοπιστια και οχι να σε αναγκασει την επομενη χρονια να παρεις κανουριο κινητο..

 

Και τα φορουμ των συσκευων δεν ειναι για αντιπαραθεσεις λειτουργικων..υπαρχει κατηγορια πλατφορμες στο φορουμ που λεμε την γνωμη μας για τα wp ,android ,iOS κλπ..

Edited by panthan
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Κραξτε ακομα λιγο... Δλδ καποιος με ενα galaxy s 5 το οποιο βγηκε το 2014 που το πηρε 300 με 400 και λιγα λεω ευρω μεχρι σημερα εχει την android 5.0 απο επισημη αναβαθμιση και ειναι υπερκαλλυμενος.. Και δεν θα παει το καλοκαιρι μετα απο μισο χρονο κυκλοφοριας να παρει το s6 με 500- 600 ευρω.. Ενω απο ενα 630 που μεχρι στιγμης κλεινει 2 ετη κυκλοφοριας και δεν εχω δει κανενα κολλημα θα μπορουσε καποιος να παρει ενα 640 με 100 ευρω τιμη σκρουτζ και να βγαλει ανετα μια 4ετια. Εδω μιλαμε για αναβαυμιση λειτουργικου και οχι απλα firmware οπως κανει η Google με τα android. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση γκρινια.. Τουλαχιστον η ms εχει την λυση και με 100 ευρω να προσφερει ταχυτητα και αξιοπιστια και οχι να σε αναγκασει την επομενη χρονια να παρεις κανουριο κινητο..

 

Και τα φορουμ των συσκευων δεν ειναι για αντιπαραθεσεις λειτουργικων..υπαρχει κατηγορια πλατφορμες στο φορουμ που λεμε την γνωμη μας για τα wp ,android ,iOS κλπ..

Φίλε μου θα κραξουμε και άλλο γιατί όταν πήραμε οι περισσότεροι τη συσκευή υπολογίζαμε και ο,τι θα είχαμε και καλή υποστήριξη. Η συσκευή πλέον σέρνεται και ειδικά όσοι μπαίνουν internet όπως και εγώ αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα που παλιότερα δεν υπήρχαν. Εμένα για παράδειγμα με πετά έξω και κάνει restart όπως επίσης δεν ανοίγει ολόκληρη τη σελίδα. Όπως επίσης θα την κραξουμε γιατί με την επιλογή υποστήριξης σε συσκευές κάνει άχρηστα τα υπόλοιπα. Εγώ πέρασα απο 610 σε 620 και μετα σε 630 όλα ακόμα είναι λειτουργικά και σε άριστη κατάσταση αλλά πλέον άχρηστα λόγω υποστήριξης. Τώρα αναγκαστικά android με 4gbt ram και συνεχή υποστήριξη (άλλη κατηγορία συσκευής). Αν δεις πιο πάνω ανάρτηση θεωρώ σαν λειτουργικό τα windows καλύτερα αλλά με τις ******* που κάνει η microsoft ας μη περιμένει πολλά. Αχρηστεψε για μένα μια παρα πολύ καλή συσκευή.

Edited by niotheros
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις πιο πάνω ανάρτηση θεωρώ σαν λειτουργικό τα windows καλύτερα αλλά με τις ******* που κάνει η microsoft ας μη περιμένει πολλά. Αχρηστεψε για μένα μια παρα πολύ καλή συσκευή.

Αν θεωρούσες τα Windows καλύτερα θα έπαιρνες ενα 640 που θα πάρει κανονικά τα 10, και όχι Android συσκευή! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρούσες τα Windows καλύτερα θα έπαιρνες ενα 640 που θα πάρει κανονικά τα 10, και όχι Android συσκευή! ;)

 

Ρε φίλε αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; θα πληρώνουμε αποτυχημένες συσκευές που αντί για vfm η ίδια εταιρεία θα τις αχρηστευει; δεν έχει νόημα άσε που αντί να αυξάνονται οι εφαρμογές λιγοστεύουν γιατί οι developers κατάλαβαν τι γίνεται. Βλέπε here maps που σε λίγο και δε θα υποστηρίζονται αλλά και θα φύγουν απο το store. Να πω ότι δε βλέπεις τι γίνεται να πω εντάξει. Πεταμένα λεφτά πλέον εγώ σε μια εταιρεία που απαξιώνει τα προϊόντα και τους πελάτες της ξανά δε δίνω. Ας αρκεστεί στους Η/Υ και να τελειώνει το παραμύθι. Ούτε ένα smartwatch της προκοπής δεν υποστηρίζει πλήρως και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; θα πληρώνουμε αποτυχημένες συσκευές που αντί για vfm η ίδια εταιρεία θα τις αχρηστευει; δεν έχει νόημα άσε που αντί να αυξάνονται οι εφαρμογές λιγοστεύουν γιατί οι developers κατάλαβαν τι γίνεται. Βλέπε here maps που σε λίγο και δε θα υποστηρίζονται αλλά και θα φύγουν απο το store. Να πω ότι δε βλέπεις τι γίνεται να πω εντάξει. Πεταμένα λεφτά πλέον εγώ σε μια εταιρεία που απαξιώνει τα προϊόντα και τους πελάτες της ξανά δε δίνω. Ας αρκεστεί στους Η/Υ και να τελειώνει το παραμύθι. Ούτε ένα smartwatch της προκοπής δεν υποστηρίζει πλήρως και το αντίστροφο.

 

Ενω με ενα android,4gb ram και σιγουρα ενα κοστος πανω απο 300-400 ευρω θα εισαι υπερκαλυμενος καινδεν θα αναγκαστεις μετα απο 2χρονια να αλλαξεις συσκευη;

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Ενω με ενα android,4gb ram και σιγουρα ενα κοστος πανω απο 300-400 ευρω θα εισαι υπερκαλυμενος καινδεν θα αναγκαστεις μετα απο 2χρονια να αλλαξεις συσκευη;

 

Καλύτερα απο windows που δε θα ξέρεις αν υπάρχουν την άλλη μέρα. αν ψάχνεις το κόστος βγαίνει κάτω απο 300. Όσο για συσκευή μπορεί το ο,τιδηποτε να γίνει και να την αλλάξεις αύριο κιόλας η να σου βγάλει παραπάνω από 2ετια. Τέλος πάντων θέμα γούστου και επιλογών είναι. Η μένεις με κάτι που αργοπεθαίνει (windows) η προχωράς. Αν είσαι ευχαριστημένος με τέτοια υποστήριξη σε αυτά τα χρήματα χωρίς εφαρμογές wearable κτλ. Δε το συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα να κάνω αντιπαράθεση αφού ούτε η σύγκριση λειτουργικών είναι το θέμα αλλά ούτε επιχειρήματα βλέπω για άλλη αποψη.

Edited by ceed777
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...