Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Καινούργιος κάτοχος Lumia 930 εδώ και λίγες μέρες και είπα να περιγράψω τις εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής.

 

Ποιότητα Κατασκευής: Εδώ ειλικρινά νομίζω πως η Nokia έχει βρει το "sweet spot". Μέταλλο περιμετρικά της συσκευής με "polycarbonate" πλάτη που δίνει την αίσθηση της ποιότητας χωρίς να φοβάσαι μην το ακουμπήσεις πουθενά περίεργα(ONE :ρ)

Μέγεθος Συσκευής: Το ξέρω ότι το μέγεθος του κινητού είναι υποκειμενικό για τον καθένα, αλλά προσωπικά είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης στο σωστό μέγεθος συσκευής!!

Φωτογραφία/Βίντεο: Γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη λειτουργία της κάμερας και του flash(βέβαια προέρχομαι από το HTC ONE οπότε μπορεί να είμαι και προκατειλημμένος :lol:). Α!! Και οι "φακοί" με έχουν αφήσει άφωνο!! Τόσο απλό και τόσο έξυπνο!!

Ήχος: Το ηχείο του είναι πολύ καλό, δυνατό και καθαρό(πιο δυνατό από τα στερεοφωνικά του ONE!!) Το μόνο μείον είναι η θέση του, στο πίσω μέρος της συσκευής, με αποτέλεσμα κάποιες φορές σε συγκεκριμένες επιφάνειες να "πνίγεται" ο ήχος...

Οθόνη: Εδώ δεν έχω να πω πολλά. Καταπληκτική οθόνη χωρίς την μωβ σκιά που είχε αναφερθεί(λόγω αναβάθμισης; ).

Εφαρμογές: Δυστυχώς λείπουν ακόμα αρκετές εφαρμογές από το store αλλά τουλάχιστον το 930 δεν κολλάει πουθενά και σε τίποτα μέχρι στιγμής(ακόμα και σε παιχνίδια που είχα δει stutter sto ONE).

Θερμοκρασία: Ανεβάζει αρκετά εύκολα θερμοκρασία, αλλά όχι σε σημείο να δυσχερείς. Η πλάκα είναι ότι οι εφαρμογές που του ανεβάζουν θερμοκρασία σπάνια είναι οι "βαριές" αλλά οι "κακογραμμένες" (στην εμπειρία μου τουλάχιστον).

Μπαταρία: Εδώ δεν μπορώ να πω με σιγουριά ακόμα καθώς δεν το έχω αφήσει και καθόλου ήσυχο από τότε που το πήρα, αλλά πράγματι έχω την εντύπωση η μπαταρία τείνει προς μικρή για την συγκεκριμένη συσκευή...

Χωρητικότητα: Υποκειμενικό και πάλι ζήτημα αλλά προς το σύντομο μέλλον δεν με κόβω να χρειάζομαι πάνω από τα 32GB(29GB πραγματικά διαθέσιμα) της συσκευής αλλά θα βοηθούσε αν έπαιρνε και μία microSD...

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής με το Lumia 930!!

Α!! Και μια απορία αν ξέρει κανείς να μου πει. Κάνω κάτι λάθος με το Lumia Beamer; Δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Ανοίγω την εφαρμογή και scanάρω το qr code που βρίσκεται στο site της Nokia αλλά δεν αντιδρά καθόλου η συσκευή...

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α!! Και μια απορία αν ξέρει κανείς να μου πει. Κάνω κάτι λάθος με το Lumia Beamer; Δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Ανοίγω την εφαρμογή και scanάρω το qr code που βρίσκεται στο site της Nokia αλλά δεν αντιδρά καθόλου η συσκευή...

 

Καλησπέρα φίλε... Κανονικά αν θυμάμαι καλά σου έρχεται μια ειδοποίηση όταν συνδέεται... Μετά η default επιλογή είναι να ανανεώνεται η οθόνη κάθε φορά που κουνάς τη συσκευή σου... Ξετικαρε τη από την εφαρμογή και θα δουλέψει...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε... Κανονικά αν θυμάμαι καλά σου έρχεται μια ειδοποίηση όταν συνδέεται... Μετά η default επιλογή είναι να ανανεώνεται η οθόνη κάθε φορά που κουνάς τη συσκευή σου... Ξετικαρε τη από την εφαρμογή και θα δουλέψει...

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να επιβεβαιώσω κάπως για να scanάρει το qr code; Γιατί αλλιώς απλά κάθομαι με τη συσκευή να κάνει εστίαση στο qr code χωρίς να γίνεται τίποτα...

 

edit:Οκ. Δηλώνω ηλίθιος... Απλά έπρεπε να τραβήξω από ποιο μακριά από εκεί που ήμουν...

Edited by tsamo
Έυρεση λύσης
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εφαρμόσεις το πλαίσιο πάνω στο qr code... Εμένα πάντως δούλεψε με τη μία... Αλλιώς δοκίμασε την δεύτερη επιλογή με το να στείλεις το λινκ σε κάποιο μέιλ σου ή κάτι τέτοιο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εφαρμόσεις το πλαίσιο πάνω στο qr code... Εμένα πάντως δούλεψε με τη μία... Αλλιώς δοκίμασε την δεύτερη επιλογή με το να στείλεις το λινκ σε κάποιο μέιλ σου ή κάτι τέτοιο...

 

Αυτό ακριβώς ήταν... :lol: Είχα μείνει σε παλιές εποχές που το τετραγωνάκι ήταν για την εστίαση και ούτε που πήγε το μυαλό...

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε default music player το Xbox music και όχι την άλλη την αηδία ούτε να προχωρήσεις μπρος πίσω δεν μπορείς;
Link to comment
Share on other sites

Η Συσκευή είναι απίθανη. Ποιότητα κατασκευής και εμπειρία χρήσης σε κορυφαία επίπεδα.
:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Μόνο εγώ ήμουν τελικά ο άτυχος της παρέας όπως δείχνουν τα πράγματα αφού πήρα την συσκευή μέσα Αυγούστου και την χάρηκα μόνο για μία εβδομάδα.

Από 26.8.2014 αρχίζει ο μαραθώνιος αφού χρειάστηκε να σταλεί δύο φορές στο επισκευαστικό κέντρο της ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ παρακαλώ για τον ίδιο λόγο.

Πιστεύω ότι από τις θερμοκρασίες που ανέβαζε (και λέω πιστεύω γιατί επίσημη απάντηση ακόμη δεν έχω πάρει) άρχισε να αποκολλάτε η οθόνη ξεκινώντας από την επάνω αριστερή γωνία.

Τελικά με πολύ γκρίνια προς την Nokia γύρισε πίσω το τηλέφωνο στις 9.9.2014 με το θέμα της οθόνης να μην έχει απασχολήσει κανέναν απολύτως.

Το παρέλαβα όπως ήταν αφού και στο κατάστημα Nokia care που το είχα πάει επέμεναν ότι δεν έχει πρόβλημα (δεν θα πω το κατάστημα και αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες για να κρίνετε μόνοι σας αν είχε πρόβλημα) και το πήγα μόνος μου στην ARVATO.

Για καλή μου τύχη (δεν το συνηθίζω α είμαι τυχερός), ανέλαβαν το θέμα μου δύο αξιόλογες κυρίες που μέχρι και τώρα που γράφω αυτό το κείμενο με ενημερώνουν σχετικά με την εξέλιξη που έχει το θέμα μου.

Τελειώνοντας αναφέρω ότι θα γίνει αντικατάσταση της συσκευής μου με διαφορετικό χρώμα τελικά από το δικό μου (λόγω έλλειψης) όπως με ενημέρωσαν από την ARVATO και όχι από την NOKIA όπως όφειλαν, και ελπίζω να παραλάβω και εγώ ένα τηλέφωνο που περισσότερο καιρό ταξιδεύει Ελλάδα - Ουγγαρία από το να είναι στα χέρια μου.

 

Εντυπώσεις για την συσκευή άριστες όσο την είχα στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να επιβεβαιώσω κάπως για να scanάρει το qr code; Γιατί αλλιώς απλά κάθομαι με τη συσκευή να κάνει εστίαση στο qr code χωρίς να γίνεται τίποτα...

 

edit:Οκ. Δηλώνω ηλίθιος... Απλά έπρεπε να τραβήξω από ποιο μακριά από εκεί που ήμουν...

 

Αποκλειεται να μην δουλευει το PhotoBeamer.

Ειμαι κατοχος του 710 (wp7.8 δηλαδη) και σε μενα δουλευει παντα αψογα

η ακολουθια ειναι η εξης:

-ανοιγω την εφαρμογη beamer στον υπολογιστη και περιμενω να εμφανισει το υπο σκαναρισμα τετραγωνο

 

-συνδεω το κινητο στο ιδιο wifi δικτυο που ειναι συδεδεμενο και το pc

(εχω windows 7 εγκατεστημενα αν και δεν νομιζω οτι ειναι προαπαιτουμενο)

 

-τρεχω στο κινητο την εφαρμογη beamer

 

-στοχευω το υπο σκαναρισμα τετραγωνακι που εχει εμαφανιστει στο pc εχοντας το κινητο σε οριζοντια θεση και σε αποσταση οχι πολυ κοντινη (αποφευγω macro εστιαση)

-τελος λογικα εχει συνδεθει το pc και εχει δει το library του κινητου

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έχω μία μέρα ολόκληρη.

Η συσκευή ζεσταίνεται αρκετά στο πίσω μέρος χωρίς όμως να ενοχλεί ιδιαίτερα. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου καθώς και πολλούς εδώ μέσα από ότι διαβάζω.

Η μπαταρία του σε φυσιολογικά επίπεδα, θα ήθελα να ήταν καλύτερη.

Αν και έλειψαν μερικούς μήνες από τα windows δυστυχώς δεν άλλαξαν και πολλά. Κάποιος εδώ μέσα σε παλαιότερο μου ποστ και σε ερώτησή μου, μου είπε πως μπορείς πλέον να διαχωρίσεις τον ήχο πολυμέσων από τις κλήσεις σε μία συσκευή Bluetooth αλλά ακόμη δεν έχω βρει πως γίνεται.... αν γίνεται τελικά. Ο I.E για τα μπάζα στην κυριολεξία και ο uc λίγος. Δεν ξέρω αν έχουμε άλλη επιλογή. Τέλος πάντων για μερικές μέρες θα γράφω και εγώ την άποψή μου για το κινητό.

Από ομορφιά πάντως σκίζει. Έχω τα δυο ομορφότερα κινητά που κυκλοφορούν και δεν το λέω επειδή είμαι μπροστά, και όταν λείπω πάλι τα ίδια λέω. :P Το 930 και το m8. Θα μείνω με το 930 καμιά εβδομάδα μέχρι να δω ποιο θα κρατήσω τελικά.

Έχω το κατράμι.

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Μόνο εγώ ήμουν τελικά ο άτυχος της παρέας όπως δείχνουν τα πράγματα αφού πήρα την συσκευή μέσα Αυγούστου και την χάρηκα μόνο για μία εβδομάδα.

Από 26.8.2014 αρχίζει ο μαραθώνιος αφού χρειάστηκε να σταλεί δύο φορές στο επισκευαστικό κέντρο της ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ παρακαλώ για τον ίδιο λόγο.

Πιστεύω ότι από τις θερμοκρασίες που ανέβαζε (και λέω πιστεύω γιατί επίσημη απάντηση ακόμη δεν έχω πάρει) άρχισε να αποκολλάτε η οθόνη ξεκινώντας από την επάνω αριστερή γωνία.

Τελικά με πολύ γκρίνια προς την Nokia γύρισε πίσω το τηλέφωνο στις 9.9.2014 με το θέμα της οθόνης να μην έχει απασχολήσει κανέναν απολύτως.

Το παρέλαβα όπως ήταν αφού και στο κατάστημα Nokia care που το είχα πάει επέμεναν ότι δεν έχει πρόβλημα (δεν θα πω το κατάστημα και αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες για να κρίνετε μόνοι σας αν είχε πρόβλημα) και το πήγα μόνος μου στην ARVATO.

Για καλή μου τύχη (δεν το συνηθίζω α είμαι τυχερός), ανέλαβαν το θέμα μου δύο αξιόλογες κυρίες που μέχρι και τώρα που γράφω αυτό το κείμενο με ενημερώνουν σχετικά με την εξέλιξη που έχει το θέμα μου.

Τελειώνοντας αναφέρω ότι θα γίνει αντικατάσταση της συσκευής μου με διαφορετικό χρώμα τελικά από το δικό μου (λόγω έλλειψης) όπως με ενημέρωσαν από την ARVATO και όχι από την NOKIA όπως όφειλαν, και ελπίζω να παραλάβω και εγώ ένα τηλέφωνο που περισσότερο καιρό ταξιδεύει Ελλάδα - Ουγγαρία από το να είναι στα χέρια μου.

 

Εντυπώσεις για την συσκευή άριστες όσο την είχα στα χέρια μου

 

Ευτυχώς ήρθε σήμερα και το δικό μου (σε λευκό αφού δεν είχαν διαθέσιμο μαύρο)

 

1. Είναι περισσότερο κουκλί από το μαύρο.

2. Το έχω λιώσει στις ρυθμίσεις - αλλαγές - σερφάρισμα και δεν έχει ζεσταθεί καθόλου (σε αντίθεση με το μαύρο που είχα πριν την αντικατάσταση που ζεσταινόταν γρήγορα).

3. Δεν έχω παρατηρήσει το μωβ χρώμα με βασικές ρυθμίσεις.

 

Θα συνεχίσω την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ήρθε σήμερα και το δικό μου (σε λευκό αφού δεν είχαν διαθέσιμο μαύρο)

 

1. Είναι περισσότερο κουκλί από το μαύρο.

2. Το έχω λιώσει στις ρυθμίσεις - αλλαγές - σερφάρισμα και δεν έχει ζεσταθεί καθόλου (σε αντίθεση με το μαύρο που είχα πριν την αντικατάσταση που ζεσταινόταν γρήγορα).

3. Δεν έχω παρατηρήσει το μωβ χρώμα με βασικές ρυθμίσεις.

 

Θα συνεχίσω την ενημέρωση

 

1) Που να δείς και σε πράσινο ή πορτοκαλί. Δεν υπάρχει :D

2) Και το δικό μου μια χαρά είναι. Μόνο σε κανα παιχνίδι ζεστένεται αρκετά, αλλά όχι κάτι φοβερό. Σε GPS δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

3) Είχα μωβ χρώμα σε πολύ σκούρο γκρι, αλλά έβαλα αγγλικό firmware κι έστρωσε.

 

Έχω άριστες εντυπώσεις από την συσκευή. Και η κάμερα... το κάτι άλλο.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

1) Που να δείς και σε πράσινο ή πορτοκαλί. Δεν υπάρχει :D

 

 

2) Και το δικό μου μια χαρά είναι. Μόνο σε κανα παιχνίδι ζεστένεται αρκετά, αλλά όχι κάτι φοβερό. Σε GPS δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

 

3) Είχα μωβ χρώμα σε πολύ σκούρο γκρι, αλλά έβαλα αγγλικό firmware κι έστρωσε.

 

 

 

 

 

Έχω άριστες εντυπώσεις από την συσκευή. Και η κάμερα... το κάτι άλλο.

 

 

 

Επειδή είχα βάλει και εγώ αγγλικό firmware και το έβγαλα διότι δεν είχα επιλογή για 2G στα δίκτυα εσένα έχει;Τώρα έχω βάλει το Ιταλικό.

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα βάλει και εγώ αγγλικό firmware και το έβγαλα διότι δεν είχα επιλογή για 2G στα δίκτυα εσένα έχει;Τώρα έχω βάλει το Ιταλικό.

 

Όχι. Μόνο 2G, 3G έχει.

Ψάξτε για ενημέρωση. Μόλις βγήκε το update 1 (όχι το Debian)

Αν έχετε developer preview ενεργοποιημένο, κλείστε το.

http://www.wpcentral.com/microsoft-windows-phone-81-gdr1-update-lumia-930

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κάποιος αν υπάρχει ευρωπαικό firmware με ενεργοποιημένη επιλογή για static ip?

 

Για κάποιες συσκευές. Λογικά όπου να ναι θα έρθει σύντομα σε κάποιο update.

http://www.wpcentral.com/new-static-ip-option-new-update-lumias

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim είναι ξεκλείδωτη και δεν μου ζητάει pin κατά το άνοιγμα. Που είναι η ρυθμίσεις για το κλείδωμα της sim;
3>4
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim είναι ξεκλείδωτη και δεν μου ζητάει pin κατά το άνοιγμα. Που είναι η ρυθμίσεις για το κλείδωμα της sim;

 

Ρυθμίσεις> εφαρμογές (swipe δεξιά)> τηλέφωνο και βάλε ενεργό εκεί που λέει "ασφάλεια κάρτας SIM".

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καποιος με ελληνικο 930 χωρις DP, να μου πει αν εχει ερθει το update 1, μην κανω restore με NRT χωρις λογο ακομα...
Link to comment
Share on other sites

Καποιος με ελληνικο 930 χωρις DP, να μου πει αν εχει ερθει το update 1, μην κανω restore με NRT χωρις λογο ακομα...

 

Το Update 1 δεν έχει κυκλοφορήσει για καμία συσκευή ακόμα σε επίσημη έκδοση (χωρίς να είναι περασμένη δηλαδή η Developers Preview).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το τελικό Update 1 δηλαδή η Lumia Denim... Ένα firmware update είναι που πιθανώς να περιέχει την προσθήκη static IP....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα τελικης ονομασιας για μενα, το βασικο ειναι οτι διορθωνει το purple tint, που ειναι και το μοναδικο μου θεμα, μιας και ηδη ειμαι απο την πρωτη μερα, με DP 8.1.1, χωρις ομως να αλλαζει κατι στο μωβακι....

 

Παντως σε εκδοση, αυτο το update ειναι ενα πισω απο το τελευταιο που λαβαμε χθες μεσω DP. Αρα στην πραξη ειναι 8.1.1. Σιγουρα δεν ειναι η Denim που ηδη πηρε το 830!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος! Απο τις 22/9 επισημα διαθεσιμο για το 930.... δες εδω! :)

 

Δεν είναι το τελικό Update 1 δηλαδή η Lumia Denim... Ένα firmware update είναι που πιθανώς να περιέχει την προσθήκη static IP....

 

Όπως λέει ο φίλος alex_gate_7 είναι. Δεν είναι το τελικό Update 1, απλά ένα firmware update που κατά πάσα πιθανότητα θα προετοιμάζει και τη συσκευή για τη Lumia Denim μιας και δεν θα αργήσει πολύ ακόμα. Άλλωστε το αναφέρει και το link. :)

To be clear, this is still the Lumia Cyan update, and it is not Lumia Denim.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...