Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω τι φταίει αλλα πρέπει να το εξετάσουν πολυ σοβαρά εκεί στη MS αυτο το θεμα σε μελλοντική υλοποίηση συσκευών.

Η θερμότητα δεν ειναι μόνο πολυ ενοχλητική στο χέρι αλλα επηρεάζει αρνητικά και την μπαταρία και την απόδοση της

3-4 φίλοι μου με το που το έπιασαν μου απορησαν πως ζεστένεται τόσο γρήγορα απλα με σερφάρισμα.

4 android πέρασαν απο τα χέρια μου στο διάστημα μεταξύ 920 και 930 και κανένα δεν είχε τέτοιο θεμα.

 

 

φιλε το 925 εκυκλοφορεισε στο τελος ιουνιου του 13 ελλαδα ηρθε τελος αυγουστου πως το ειχες εναμιση χρονο οπως γραφης μημως μιλας για αλλο τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε το 925 εκυκλοφορεισε στο τελος ιουνιου του 13 ελλαδα ηρθε τελος αυγουστου πως το ειχες εναμιση χρονο οπως γραφης μημως μιλας για αλλο τηλεφωνο?

 

Για το 920 μιλάει, οχι για το 925...

Link to comment
Share on other sites

φιλε το 925 εκυκλοφορεισε στο τελος ιουνιου του 13 ελλαδα ηρθε τελος αυγουστου πως το ειχες εναμιση χρονο οπως γραφης μημως μιλας για αλλο τηλεφωνο?

Αν απαντάς στο δικό μου post και έκανες λάθος QUOTE έχεις δίκιο. Ένα χρόνο και κάτι το είχα από clove.uk με προαναγγελία.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το μόνο ερωτηματικο είναι η μπαταρία . Αν με καλύψει κ εκεί θα το κρατησω

 

Τελικά από ποιο κατάστημα έκανες την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φταίει αλλα πρέπει να το εξετάσουν πολυ σοβαρά εκεί στη MS αυτο το θεμα σε μελλοντική υλοποίηση συσκευών.

Η θερμότητα δεν ειναι μόνο πολυ ενοχλητική στο χέρι αλλα επηρεάζει αρνητικά και την μπαταρία και την απόδοση της

 

Αλεξ υπαρχει περιπτωση να ειναι και θεμα software. Να μπαινει σε loop κανας συγχρονισμος και για αυτό να ανεβαζει θερμοκρασίες και καταναλωση. Αν θυμαμαι σωστα, εχουν αναφερθεί παρομοια περιστατικα και σε αλλα Lumia στο παρελθον.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

το ειδα κι εγω σημερα στα mediamarkt στο ρεντη.

τι πανεμορφη συσκευη... μολις πεσει η τιμη μαλλον θα το χτυπησω κι εγω..

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ υπαρχει περιπτωση να ειναι και θεμα software. Να μπαινει σε loop κανας συγχρονισμος και για αυτό να ανεβαζει θερμοκρασίες και καταναλωση. Αν θυμαμαι σωστα, εχουν αναφερθεί παρομοια περιστατικα και σε αλλα Lumia στο παρελθον.

 

Και software να είναι, δεν κάθομαι να περιμένω.

4 μήνες μεσολάβησαν από την ανακοίνωση έως τη κυκλοφορία.

Δεν έπρεπε αυτά να τα κοιτάξουν.

Έκανα hard reset στήσιμο από την αρχή και τα ίδια και μέγιστο 10 εφαρμογές έβαλα Και απενεργοποίησα NFC και σχετικά και τίποτα.

Μόνο bt και location ήταν πάντα ανοιχτά όπως κάνω σε όλα τα κινητά μου και 3g η wifi 5 έως 15 λεπτά μέγιστο 5-6 φορές την ημερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το αγορασατε και δεν εχετε κανενα απολυτως προβλημα με την οθονη η την υπερθερμανση απο που μου προτεινετε να το αγορασω;;;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,στα email σου κανει preview τα jpeg η γενικα τις φωτογραφιες η πρεπει να τις ανοιγεις μια μια οπως στα windows phone 8??
Link to comment
Share on other sites

το έχω και εγω απο την τριτη και αυτο με την θερμοκρασία με προβλημάτισε αρκετά

αλλά αυτο που ξενέρωσα πολυ περισσότερο ειναι με το θέμα οθόνης

οταν το τηλ εχει αρκετή θερμοκρασία η οθόνη χάνει στη ποιότητα της κατά πολύ!, στο σημείο που είναι ζεστό (γύρο από το κουμπί τις κάμερας)

και αυτό το είδα πολυ καθαρά το βράδυ που χάζευα διάφορα σε σκοτεινό δωμάτιο

και φυσικά οταν οποιοδήποτε κινητό ανεβάζει πολυ θερμοκρασία (πάνω απο 50c) ειναι κακό για την μπαταρία

και σκέφτομαι πια είναι η ποιότητα του.... και ημερομηνία κατασκευής 23/06

 

για το glance που λετε, το ειδε κανεις αυτο εδω?

 

το κινητό ήρθε + ασύρματο φορτιστή μέσα και είναι ιταλικό!

Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστό το θεμα με την ελλειψη glance απο τις πρώτες ημέρες της ανακοίνωσης.

Θα μπορούσε βέβαια να βάλει led notification που ούτε αυτο κάνανε.

Τώρα για ποιο λόγο,ενω στην περίπτωση του glance μάθαμε λόγω του τύπου του panel που χρησιμοποιεί στο 930(ενω υπήρχε η εναλλακτική να βάλουν IPS LCD) στην περίπτωση του led notification μόνο αυτοί ξέρουν.

 

Πάντως στο δικό μου δεν παρατήρησα τέτοιο θεμα με την οθόνη να χάνει τη ζωντάνια,χρωματικής της απόδοση με την θερμοκραςια.

Εκτός αν δεν το πρόσεξα,κομματάκι δύσκολο μιας και ψειρας είμαι.

Τα αλλα τα της θερμοκρασίας αναφέρθηκα εκτενώς και δεν ασχολούμαι άλλο.

 

Πως μαθαίνεις ποια ειναι η ημερομηνία κατασκευής;

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Πως μαθαίνεις ποια ειναι η ημερομηνία κατασκευής;

 

settings -> extras-info και πάτα το more info και ειναι σχεδόν τερμα κάτω

 

για την οθόνη κανε δοκιμή το βραδυ και επισης απο power off σε power on η οθόνη ειναι όπως είναι χάρη σε software :X

 

για τα παιδιά που λενε οτι δεν εχουν θεμα θερμοκρασίας τι build creation date λέει?

αν και πιστεύω είναι για ολα τα 930 + διαφέρει με άλλους λίγο η πολύ με τα apps + updates

Edited by Borg
Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

settings -> extras-info και πάτα το more info και ειναι σχεδόν τερμα κάτω

 

για την οθόνη κανε δοκιμή το βραδυ και επισης απο power off σε power on η οθόνη ειναι όπως είναι χάρη σε software :X

 

για τα παιδιά που λενε οτι δεν εχουν θεμα θερμοκρασίας τι build creation date λέει?

αν και πιστεύω είναι για ολα τα 930 + διαφέρει με άλλους λίγο η πολύ με τα apps + updates

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Αγόρασα το 920 τον Ιούνιο του 2013 και στο Buid Creation Date μου λέει 19/12/2013!!! :wacko: :wacko: :wacko:

Αυτή η ημερομηνία αφορά το πότε δημιουργήθηκε το firmware για το συγκεκριμένο product code. Έτσι η έκδοση black που είναι το τελευταίο firmware της συσκευής μου δημιουργήθηκε τον Δεκέμβριο του '13!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Αγόρασα το 920 τον Ιούνιο του 2013 και στο Buid Creation Date μου λέει 19/12/2013!!! :wacko: :wacko: :wacko:

Αυτή η ημερομηνία αφορά το πότε δημιουργήθηκε το firmware για το συγκεκριμένο product code. Έτσι η έκδοση black που είναι το τελευταίο firmware της συσκευής μου δημιουργήθηκε τον Δεκέμβριο του '13!

 

ναι σωστά και αυτό το κάνει το ίδιο κακό (για τα updates wp + apps=perfomance, heat κλπ)

άλλα και πάλι δεν παύει να είναι ένα δείγμα προσοχής από την nokia/microsoft

 

για να δείτε την οθόνη που αλλάζει χρώμα όταν ζεσταίνετε, βάλτε το wp bench και τρέξτε μερικά λεπτά το battery test

:oops:

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

για να δείτε την οθόνη που αλλάζει χρώμα όταν ζεσταίνετε, βάλτε το wp bench και τρέξτε μερικά λεπτά το battery test

:oops:

 

Δεν θα ήθελα να το διαπιστώσω αυτο μιας και το εβαλα στο κουτί του για επιστροφή λόγω των υπερθερμανσεων ετςι κι αλλιως.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το κινητό ήρθε + ασύρματο φορτιστή μέσα και είναι ιταλικό!

 

Aπο που το πηρες και ειχε ασυρματο φορτιστή?

Link to comment
Share on other sites

Οσοι το αγορασατε και δεν εχετε κανενα απολυτως προβλημα με την οθονη η την υπερθερμανση απο που μου προτεινετε να το αγορασω;;;

 

Δεν μπορεί να απαντήσει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Και software να είναι, δεν κάθομαι να περιμένω.

4 μήνες μεσολάβησαν από την ανακοίνωση έως τη κυκλοφορία.

Δεν έπρεπε αυτά να τα κοιτάξουν.

Έκανα hard reset στήσιμο από την αρχή και τα ίδια και μέγιστο 10 εφαρμογές έβαλα Και απενεργοποίησα NFC και σχετικά και τίποτα.

Μόνο bt και location ήταν πάντα ανοιχτά όπως κάνω σε όλα τα κινητά μου και 3g η wifi 5 έως 15 λεπτά μέγιστο 5-6 φορές την ημερα.

Η μονη περιπτωση για ζεσταινεται υπερβολικα σε κατασταση αναμονης και να θεωρειται φυσιολογικο ειναι να δουλευει το GPS της συσκευης συνεχεια ή για καποιο λόγο να ειναι πάντα ανοικτό.

Σε καθε αλλη περιπτωση έχει προβλημα η μπαταρία, δοκιμασε με αλλη

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

το έχω και εγω απο την τριτη και αυτο με την θερμοκρασία με προβλημάτισε αρκετά

αλλά αυτο που ξενέρωσα πολυ περισσότερο ειναι με το θέμα οθόνης

οταν το τηλ εχει αρκετή θερμοκρασία η οθόνη χάνει στη ποιότητα της κατά πολύ!, στο σημείο που είναι ζεστό (γύρο από το κουμπί τις κάμερας)

και αυτό το είδα πολυ καθαρά το βράδυ που χάζευα διάφορα σε σκοτεινό δωμάτιο

και φυσικά οταν οποιοδήποτε κινητό ανεβάζει πολυ θερμοκρασία (πάνω απο 50c) ειναι κακό για την μπαταρία

και σκέφτομαι πια είναι η ποιότητα του.... και ημερομηνία κατασκευής 23/06

 

Καλημέρα,

 

Φίλε μου μάλλον έχεις τη ρύθμιση της φωτεινότητας στο αυτόματο. Οπότε, χαμηλώνει μόνο του την φωτεινότητα, τσέκαρε το λιγάκι. Η οθόνη του είναι από τις κορυφαίες!

 

Φιλικά,

Δημήτρης

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορεί να απαντήσει κανένας?

 

Καλημέρα,

 

Εγώ το πήρα από το expansys.com και είναι γαλλική συσκευή. Το είχα κάνει προπαραγγελία

ήταν άψογοι στην εξυπηρέτηση τους και στον χρόνο παράδοσης.

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

 

Aπο που το πηρες και ειχε ασυρματο φορτιστή?

 

 

απο phonegallery.gr

 

Δεν θα ήθελα να το διαπιστώσω αυτο μιας και το εβαλα στο κουτί του για επιστροφή λόγω των υπερθερμανσεων ετςι κι αλλιως.

 

και το δικο μου παει για πισω και ελπιζω να δουν το θέμα και να μην μου πούνε είναι ολα φυσιολογικά...

 

Καλημέρα,

 

Φίλε μου μάλλον έχεις τη ρύθμιση της φωτεινότητας στο αυτόματο. Οπότε, χαμηλώνει μόνο του την φωτεινότητα, τσέκαρε το λιγάκι. Η οθόνη του είναι από τις κορυφαίες!

 

Φιλικά,

Δημήτρης

 

σε ευχαριστώ φιλος για την συμβουλή σου αλλα ετσι και αλλιώς πάντα manual εχω το φωτισμό σε καθε κινητό μου

μια χαρα οθονη ειναι ειναι αλλα ips δεν ειναι :)

Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

απο phonegallery.gr

 

 

 

και το δικο μου παει για πισω και ελπιζω να δουν το θέμα και να μην μου πούνε είναι ολα φυσιολογικά...

:)

Εγώ ζήτησα refund πάντως και οχι αντικατάσταση.

Στη χειρότερη θα ζητήσω να πάρω διαφορετική συσκευη πχ one m8 πληρώνοντας την οποία μικρή διαφορα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μετά από πέντε ημέρες χρήσης είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συσκευή. Η θερμοκρασία κυμαίνεται σε απόλυτα φυσιολογικά επίπεδα και η μπαταρία εξαιρετική.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μετά από πέντε ημέρες χρήσης είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συσκευή. Η θερμοκρασία κυμαίνεται σε απόλυτα φυσιολογικά επίπεδα και η μπαταρία εξαιρετική.

 

Από που το αγόρασες? Η οθόνη του καλή ή είναι λίγο ροζ όπως του δικού μου που το γύρισα πίσω στο media markt?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...