Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Τετάρτη που μας πέρασε το πήγα Nokia Care Περιστερίου για πρόβλημα στα μικρόφωνα κι εγώ (συγκεκριμένα στο 3 και 4).

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλος ένας με πρόβλημα στα μκρόφωνα 3 & 4.

Επιπροσθέτως, αντιμετώπιζα κι ένα άλλο πρόβλημα το οποίο δε βλέπω να απασχολεί άλλους. Το κινητό με double tap άνοιγε μία στις 10 φορές. Και δεν ήταν θέμα s/w, αφού είχα ψάξει κάθε πιθανή ρύθμιση.

 

Τεσπα, το έδωσα στο Nokia Care (Πάτρας). Δεν μου έδωσαν κινητό αντικατάστασης. Θα χρειαστούν τουλάχιστον 3 εργάσιμες εβδομάδες. Εναλλακτικά, μου πρότειναν να το ελέγξουν και να αποκαταστήσουν τις βλάβες αυτοί τοπικά, με δική μου χρέωση, κάτι που θεώρησα αθέμιτο, αφού το κινητό έχει ακόμη 11 μήνες εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να εμφάνισω επαφές sim και να χρησιμοποιώ μόνο αυτές ;;

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ το πρόβλημα με τα μικρόφωνα ! είναι καλύτερο να το πάω σε Nokia care η κατευθείαν στην arvato? Επίσης αντιμετωπίζει κανένας άλλος πρόβλημα με το gps να αργεί πολύ να βρει δορυφόρο ?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να εμφάνισω επαφές sim και να χρησιμοποιώ μόνο αυτές ;;

 

Επαφές -> Ρυθμίσεις -> Φίλτρο Επαφών

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα το κινητό μου στον Γερμανό για επισκευή οθόνης (τρεμοπαιζε όταν είχα ενεργοποιημένα το δεδομένα) ,η αναφορά έλεγε αλλαγή οθόνης,και τα μικρόφωνα. Το κινητό γύρισε σε περίπου είκοσι μέρες και από ότι το βλέπω έγινε τέλειο.

 

Ποσο σου κοστισε ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η ενημέρωση .218

Δεν ξέρω τί προστέθηκε.

Πάντως από τη στιγμή που έκανα hard reset,μετά την εγκατάσταση των δεκαριών λείπουν κάποια πράγματα,όπως το double tap. Σε αρκετές ιστοσελίδες δεν έχει καλή απόκριση στο πάτημα θεμάτων,να μπω να διαβάσω. Κάποιες φορές έχω δει κάτι γραμμές και να τρεμοπαίζει η οθόνη ή και να σβήνει πλήρως όταν μιλάω(οπότε δε μπορώ να πατήσω τίποτα και να το ελέγξω,περιμένω να κλείσει μόνο του).

Η αναβάθμιση Redstone,που θα αφορά κάθε κινητό χωριστά,πότε έρχεται;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να έρθει η κανονική έκδοση 10 και όχι αυτή η γενική beta που έχουμε και βλέπουμε για redstone.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η ενημέρωση .218

Δεν ξέρω τί προστέθηκε.

Πάντως από τη στιγμή που έκανα hard reset,μετά την εγκατάσταση των δεκαριών λείπουν κάποια πράγματα,όπως το double tap. Σε αρκετές ιστοσελίδες δεν έχει καλή απόκριση στο πάτημα θεμάτων,να μπω να διαβάσω. Κάποιες φορές έχω δει κάτι γραμμές και να τρεμοπαίζει η οθόνη ή και να σβήνει πλήρως όταν μιλάω(οπότε δε μπορώ να πατήσω τίποτα και να το ελέγξω,περιμένω να κλείσει μόνο του).

Η αναβάθμιση Redstone,που θα αφορά κάθε κινητό χωριστά,πότε έρχεται;

 

Για τις εφαρμογές που λείπουν δοκίμασε να κατεβάσεις το SysApp Pusher μήπως σου τις βρει μέσω αυτού.

Τώρα για την Redstone μετά το καλοκαίρι λογικά!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και εγώ στο το sysapppusher.

 

Πάντως έχει πλάκα, πατάς πάνω στο θαυμαστικό στο μενού πρόσθετα και πληροφορίες και ανοίγει μια σελίδα που λέει Lumia denim :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα κι εγώ την .218 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος... Γενικά έφτιαξαν πολύ οι επιδόσεις του κινητού και η εφαρμογή της μουσικής δεν κάνει αυτά τα "σπασίματα" για παράδειγμα που έκανε όταν άλλαζα τραγούδι...
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα κι εγώ την .218 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος... Γενικά έφτιαξαν πολύ οι επιδόσεις του κινητού και η εφαρμογή της μουσικής δεν κάνει αυτά τα "σπασίματα" για παράδειγμα που έκανε όταν άλλαζα τραγούδι...

 

Ναι το γράφανε και το changelog ότι, ειδικά για το groove music, έχουν φτιάξει δύο τρία θέματα που είχε. Εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την μπαταρία προς το παρόν. Συνήθως τώρα θα είχα κοντά 70-65%, όμως τώρα βρίσκομαι στο 80%. Το έβγαλα στις 7 το πρωί από τον φορτιστή.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , πήγα το 930 μου στην Arvato την παρασκευή διότι νέκρωσε εντελώς. Σήμερα ελαβα sms το οποίο αναφέρει: "Η συσκευή σας έχει περάσει από τεχνικό έλεγχο και βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής. Θα ενημερωθείτε μόλις ολοκληρωθεί η επισκευή." Τι εννοεί ο ποιητής; Έλεγξαν εδώ τη συσκευή και περιμένουν ανταλλακτικά; Δεν υποτίθεται πως τα στέλνουν Ρουμανία; Τουλάχιστον αυτό μου είχαν πει όταν το πήγα...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γράφανε και το changelog ότι, ειδικά για το groove music, έχουν φτιάξει δύο τρία θέματα που είχε. Εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την μπαταρία προς το παρόν. Συνήθως τώρα θα είχα κοντά 70-65%, όμως τώρα βρίσκομαι στο 80%. Το έβγαλα στις 7 το πρωί από τον φορτιστή.

 

Τα μικρά τσίκ τσίκ και κάτι άλλους περίεργους ήχους (κυρίως static) που έκανε όταν έπαιζε κάποιον ήχο συστήματος από το ηχείο πίσω (όπως λ.χ. τον ήχο στο κλείδωμα/ξεκλείδωμα) σταμάτησε να τους κάνει ή συνεχίζουν;

 

Με τί χρήση έχεις τέτοια κατανάλωση;

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τσίκ τσίκ και κάτι άλλους περίεργους ήχους (κυρίως static) που έκανε όταν έπαιζε κάποιον ήχο συστήματος από το ηχείο πίσω (όπως λ.χ. τον ήχο στο κλείδωμα/ξεκλείδωμα) σταμάτησε να τους κάνει ή συνεχίζουν;

 

Με τί χρήση έχεις τέτοια κατανάλωση;

 

Αυτό με το ηχείο όχι έχει πολύ καιρό να το ακούσω.

 

Έχω τα πάντα ανοιχτά (wifi, 4g, location, Bluetooth με band), και ένα μισάωρο με e-radio με 4g στο δρόμο. Και μετά, κατά τη διάρκεια της ημέρας (από 12 και μετά) είχα συνομιλίες με WhatsApp που μου έριχνε την μπαταρία σφαίρα. Γυρνούσα σπίτι στις 8-9 το βράδυ με 5%. Τώρα σκέψου έχω 71%, με όλα τα παραπάνω κανονικά και θεωρώ ότι θα γυρίσω σπίτι με ένα 25% μπαταρία. Νομίζω βελτιστοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό η μπαταρία. Γενικά το φορτίζω κάθε βράδυ, αλλά είναι άλλο να ακροβατώ για το αν θα κλείσει ή όχι και άλλο να έχω ένα περιθώριο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι μετά από την αναβάθμιση έχει καλύτερη διαχείριση η μπαταρία! Επίσης μόλις το τσέκαρα, ο υπολογιστής πια μπορεί να αναγνωρίσει την συσκευή κάτι που πριν δεν γινόταν. Όποια μεταφορά αρχείων πραγματοποιούσα γινόταν μέσω OneDrive! Διάβασα ότι αυτό το πρόβλημα το είχαν αρκετές συσκευές που από 8.1 πήγαν στα 10 τελικά και με αυτό λύθηκε.
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ηχείο όχι έχει πολύ καιρό να το ακούσω.

 

Έχω τα πάντα ανοιχτά (wifi, 4g, location, Bluetooth με band), και ένα μισάωρο με e-radio με 4g στο δρόμο. Και μετά, κατά τη διάρκεια της ημέρας (από 12 και μετά) είχα συνομιλίες με WhatsApp που μου έριχνε την μπαταρία σφαίρα. Γυρνούσα σπίτι στις 8-9 το βράδυ με 5%. Τώρα σκέψου έχω 71%, με όλα τα παραπάνω κανονικά και θεωρώ ότι θα γυρίσω σπίτι με ένα 25% μπαταρία. Νομίζω βελτιστοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό η μπαταρία. Γενικά το φορτίζω κάθε βράδυ, αλλά είναι άλλο να ακροβατώ για το αν θα κλείσει ή όχι και άλλο να έχω ένα περιθώριο.

 

Αυτό είναι ένα καλό. Αν έρθει ποτέ και κάποιο firmware ίσως να στρώσει τελείως σαν συσκευή.

Woa.. κάτι τέτοιο αμφιβάλω αν μπορέσω να το πετύχω με τα 8.1 και αυτό το φοβάμαι και με τα 10άρια όταν τα περάσω στο 930 μου.

Στον αντίποδα βέβαια, δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ το WhatsApp όσο το Viber, το οποίο απλά ανοίγει τις πύλες τις κολάσεως για την μπαταρία.

Ίσως δει καλύτερες ημέρες το 930 με τα 10άρια. Ίσως..

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι μετά από την αναβάθμιση έχει καλύτερη διαχείριση η μπαταρία! Επίσης μόλις το τσέκαρα, ο υπολογιστής πια μπορεί να αναγνωρίσει την συσκευή κάτι που πριν δεν γινόταν. Όποια μεταφορά αρχείων πραγματοποιούσα γινόταν μέσω OneDrive! Διάβασα ότι αυτό το πρόβλημα το είχαν αρκετές συσκευές που από 8.1 πήγαν στα 10 τελικά και με αυτό λύθηκε.

 

Αυτό ήταν ένα γνωστό πρόβλημα το οποίο το διόρθωσαν στην .218 -όπως και η ανακοίνωση της msft λέει-

http://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdlumia-mdupdate/announcement-april-cumulative-update-for-windows/bf3c485b-794a-4b60-b7a8-9edec3104b9d?tm=1460480450492

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα καλό. Αν έρθει ποτέ και κάποιο firmware ίσως να στρώσει τελείως σαν συσκευή.

Woa.. κάτι τέτοιο αμφιβάλω αν μπορέσω να το πετύχω με τα 8.1 και αυτό το φοβάμαι και με τα 10άρια όταν τα περάσω στο 930 μου.

Στον αντίποδα βέβαια, δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ το WhatsApp όσο το Viber, το οποίο απλά ανοίγει τις πύλες τις κολάσεως για την μπαταρία.

Ίσως δει καλύτερες ημέρες το 930 με τα 10άρια.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές θέλω δυο μέρες ακόμα να το τεστάρω, καθώς και να το φορτίσω με τον ασύρματο που πάντα μου έβγαζε παραπάνω ώρα, αλλα κάνει ένα 3ωρο να φορτίσει. Πολύ καλύτερη μπαταρία πάντως. Στα 8.1 έβγαζα γύρω στις 28 - 30 ώρες, ενώ τώρα πιστεύω μεταξύ 23-24.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε γενικές γραμμές θέλω δυο μέρες ακόμα να το τεστάρω, καθώς και να το φορτίσω με τον ασύρματο που πάντα μου έβγαζε παραπάνω ώρα, αλλα κάνει ένα 3ωρο να φορτίσει. Πολύ καλύτερη μπαταρία πάντως. Στα 8.1 έβγαζα γύρω στις 28 - 30 ώρες, ενώ τώρα πιστεύω μεταξύ 23-24.

 

Με ασύρματη φόρτιση κάνει 3 ώρες να φορτίσει; γιατί σκεφτόμουν να επενδύσω σε έναν ασύρματο φορτιστή

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Με ασύρματη φόρτιση κάνει 3 ώρες να φορτίσει; γιατί σκεφτόμουν να επενδύσω σε έναν ασύρματο φορτιστή

 

Ναι αργεί γιατί είναι μικρότερου φορτίου. Τουλάχιστον ο αυθεντικός της Nokia που δινόταν μαζί με το κινητό σε κάποιες χώρες. Βολεύει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις πάντως. Είναι καλή επένδυση. Το αφήνεις και ξενοιάζεις, ούτε μπλέκεις με καλώδια, ούτε τίποτα.

 

Edit: Είμαι στο 88%, μίλησα προ ολίγου για κανένα μισάωρο (<3) και ο μετρητής στην οικονομία μπαταρίας μου γράφει 14 ώρες. Εάν το βράδυ πέσει λιγότερο από 3% είμαι αισιόδοξος ότι είναι κοντά στις επιδόσεις με τα 8.1!

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

μια που λέμε για ασυρμάτους φορτιστές έχω αγορασει έναν μάρκας sds και αντιμετωπίζω το εξής προβλημα

 

για να ξεκινήσει η φόρτιση πρέπει να στοχευσω απόλυτα το κινητό πάνω στον φορτιστή για να ξεκινήσει η φόρτιση ,αν δεν κάτσει στο ακριβές σημείο δεν ξεκινάει και ας γινεται το κόκκινο led του φορτιστή μπλε

 

αυτό που περιγράφω το κάνει και ο nokia φορτιστής; η κάτι δεν πάει καλά με αυτό που έχω

Link to comment
Share on other sites

μια που λέμε για ασυρμάτους φορτιστές έχω αγορασει έναν μάρκας sds και αντιμετωπίζω το εξής προβλημα

 

για να ξεκινήσει η φόρτιση πρέπει να στοχευσω απόλυτα το κινητό πάνω στον φορτιστή για να ξεκινήσει η φόρτιση ,αν δεν κάτσει στο ακριβές σημείο δεν ξεκινάει και ας γινεται το κόκκινο led του φορτιστή μπλε

 

αυτό που περιγράφω το κάνει και ο nokia φορτιστής; η κάτι δεν πάει καλά με αυτό που έχω

Καλημέρα εγώ έχω τον nokia fat boy ποτε δεν είχα θέμα με το 930 όπως και να το έβαζα έπιανε πάντα και φόρτιζε μάλλον ο φορτιστής φταίει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

μια που λέμε για ασυρμάτους φορτιστές έχω αγορασει έναν μάρκας sds και αντιμετωπίζω το εξής προβλημα

 

για να ξεκινήσει η φόρτιση πρέπει να στοχευσω απόλυτα το κινητό πάνω στον φορτιστή για να ξεκινήσει η φόρτιση ,αν δεν κάτσει στο ακριβές σημείο δεν ξεκινάει και ας γινεται το κόκκινο led του φορτιστή μπλε

 

αυτό που περιγράφω το κάνει και ο nokia φορτιστής; η κάτι δεν πάει καλά με αυτό που έχω

 

Ο φορτιστήςφορτιστής φταίει 100% , έχω πέντε έξι και ο καθένας δουλεύει Όπως να'ναι. Μόνο ο Itian που έχω δουλεύει μια χαρά.

Συγγνώμη για το off topic από την διαχείριση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...