Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε σχέση με την έκτρωση ή όχι. Το δίλημμα αυτό διχάζει εδώ και χρόνια. Δεν θα επιχειρήσω να δώσω απάντηση. Άποψη μπορει να εχει ο καθενας. Ειναι ηθικό ζήτημα και ως τέτοιο δεν εχει σωστο και λαθος. Ολα ειναι σχετικά.

 

Προσωπικα κλίνω προς την άποψη της έκτρωσης μόνο αν η μανα είναι πολυ νεα ή το ζευγαρι πολυ ανωριμο. Αν τυχει σε μια γυναικα 27 ετών καλο θα ειναι να το κρατησει.

 

Δεν είναι ότι βαζουμε το προσωπικο μας συμφερον πανω απο τη ζωούλα που κυοφορείται. Είναι ότι διαλεγουμε το μικρότερο κακό.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προς απάντηση προς το φίλο που έθεσε το θέμα,ήταν κατα τη γνώμη μου πολύ νωρις για να αρχίσουν να ανησυχούν και μάλλον άδικα :)

Τώρα βέβαια το πιο πιθανό είναι να αδιαθετήσει η κοπελίτσα όχι στις 26 αλλά στις 6 του άλλου μήνα με τέτοιο άγχος που θα πέρασε ;)

 

Τώρα ως προς το θέμα που προέκυψε,διαβάζοντας ορισμένα ποστς, ανακάλυψα το νέο είδος τρομάκτικου δολοφόνου - τις έφηβες! μα πάμε καλά; ποιος είπε πως χαίρεται μια κοπέλα να κάνει έκτρωση; ξέρετε σε τι συνθήκες γίνεται; μου έχουν περιγράψει σκηνικά από νοσοκομείο,που τότε τις έκαναν και σε κάτι υπόγεια επειδή ήταν παράνομες και είναι μια φρίκη! το λιγότερο που σας λέω είναι κοριτσάκια να κλαίνε! Ρωτήσατε πως νιώθει η κοπέλα μετά; Δε νομίζω να μπορούμε καν να διανοηθούμε!

 

Σκεφτήκαμε όμως πόσο έτοιμη είναι η κοπέλα των 17 να κάνει παιδί; Καθόλου. Και δε μιλάμε σωματικά αλλά ψυχικά. Εδώ υπάρχουν άπειροι γονείς εκεί έξω τόσο κακοί που ακόμα και μια κοπέλα ανήλικη θα ήταν καλύτερη από αυτούς! Πόσα παιδιά υποφέρουν σε διαλυμένα σπίτια; Λοιπόν είναι καλύτερο όταν συλλαμβάνεται ένα παιδι να συνοδεύεται από μεγάλη υπευθυνότητα γιατί αλλιώς θα γεμίσουμε με ανθρώπους με άσχημα παιδικά χρόνια - το λιγότερο.

Την επόμενη φορά που θα πάμε λοιπόν να περάσουμε καλά,ας σκεφτούμε πως καλύτερα να μη δημιουργηθεί το μωράκι,παρά να βιώνουμε το άγχος του " μήπως " η στη χειρότερη να το σκοτώσουμε. Και για τα ατυχήματα,ας είναι καλά το χάπι της επόμενης μέρας :cool:

 

Μακάρι εκείνο το φυλλάδιο που μας είχαν μοιράσει στο λύκειο κάποτε με τα είδη εκτρώσεων, να πέσει στα χέρια όλων γιατί τότε θα δείτε πως θα μειωθεί ο θλιβερός αριθμός ;) Ως γνωστόν , η άγνοια είναι αυτή που σκοτώνει :confused:

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που υπαρχει ο SNikolaidis και με γλυτωσε απο το να γραφω ατελειωτα κατεβατα ως απαντηση σε πολλους μολις γυρισα απο τις διακοπες μου....

 

Ειναι ΤΡΕΛΛΟΣ ο αριθμος των εκτρωσεων στην Ελλαδα.. Ειναι παρανοικο αυτο που συμβαινει, την ιδια στιγμη που η υπογενητικοτητα μας εχει κανει χωρα γεροντων και Αλβανων.

 

Π.Σ. Οσοι νομιζετε οτι εκτρωση σημαινει βγαζω ενα σπυρακι ειστε βαθια νυχτωμενοι....

 

Π.Σ.2 Μου αρεσει που ολοι εισασταν εναντια τησ Θανατικης ποινης στο αλλο Thread. Εδω τουλαχιστον μηλαμε για αθωα πλασματα...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Oi ektrwseis den einai lush... Ligh prosoxh den vlaptei... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Τώρα βέβαια το πιο πιθανό είναι να αδιαθετήσει η κοπελίτσα όχι στις 26 αλλά στις 6 του άλλου μήνα με τέτοιο άγχος που θα πέρασε ;)

 

 

και που να δει οτι προβλημά της γίνεται δημόσια συζήτηση στο ιντερνετ....δεν θα αδιαθετήσει ποτέ (αστειεύομαι)

 

ερώτηση προς moderators : μήπως μπορούμε να βάλουμε μια αντίστροφη μέτρηση (για 26 σεπτ που αδιαθετει η κοπέλα του ψου) στην κεντρική σελίδα του myphone?

 

(αστειεύομαι στο τετράγωνο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον cybersledge

 

Briskw poly romantikh thn apopsh tou Snikolaidis, na yperaspizetai enan EN DYNAMEI an8rwpo, alla den einai akribws etsi..

an h korh sou htan 16 xronwn, panw pou 8a arxize panellhnies kai panepiosthmia kai spoudes kai kariera kai ZWH, an emene eggyos 8a ths eleges na to krathsei?

 

Όταν η γυναίκα μου ήταν έγκυος, καθόμουν δίπλα της στον καναπέ, και ακουμπούσα το χέρι μου στην κοιλιά της. Ξαφνικά, ένοιωθα μια κίνηση εκ των έσω. Και κάτω από το χέρι μου, έμφανιζόταν ένα μικρό καρουμπαλάκι. Το κεφαλάκι του. Κουνούσα ελαφρά το χέρι μου πέρα δώθε, και το καρουμπαλάκι με ακολουθούσε!! Ένοιωθε το άγγιγμα και του άρεσε τόσο πολύ, ακολουθούσε τόσο έντονα την κίνηση του χεριού μου, που έφτανε σε σημείο να πονάει η γυναίκα μου από τις κινήσεις του!!! Μια φορά μάλιστα που πλησίασα και το φίλησα, νόμισα ότι θα τρυπούσε την κοιλιά και θα έβγαινε έξω!!! :happy:

 

Πίστεψέ με cybersledge, δεν είναι "εν δυνάμει" άνθρωπος. Απλά, είνα ένα ανθρωπάκι που βασίζεται 100% από έναν άλλον άνθρωπο (η κυοφορούσα μέλλουσα μητέρα) για την διαβίωσή του.

 

Αν δεν το ζήσεις αυτό, ναι, το να πεις "κάνε έκτρωση*" είναι εύκολο. Ή μάλλον "η καλύτερη λύση". Ή "το μη χείρον βέλτιστον".

 

* Αναφέρθηκε στην συζήτηση ο όρος "άμβλωση". Η έκτρωση πολιτισμένα. Όπως λέμε "ομοφυλόφιλος" και "gay"; Μόνο και μόνο για να είναι πιο αποδεκτό από την "κοινωνία". Ε, κάτι ανάλογο.

 

Αν η κόρη μου έμενε έγκυος; Ναι, θα της έλεγα να το κρατήσει. Χεσμένη την έχω την κοινωνική κατακραυγή. Όπως επίσης και τους συγγενείς που θα τολμήσουν να πουν το παραμικρό. Θα την βοηθήσω όσο πιο πολύ μπορώ, να μεγαλώσει το μωρό. Θα την βοηθήσω όσο πιο πολύ μπορώ, να συνεχίσει την ζωή της. Αλλά όχι να κάνει έκτρωση.

 

Φυσικά, αν το αποφασίσει, δεν θα μπορέσω να της σταθώ εμπόδιο. Αλλά ναι, πιστεύω πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ευθύνης για την τελική απόφαση των εκτρώσεων, έχουν και οι οικογένειες των κοριτσιών. Θα προσπαθήσω να την πείσω για το αντίθετο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den xero an anaferthike apo kapoion allo. An thelete rixte mia matia sto site:

 

http://www.unborn.gr

 

Prosoxi! Exei kapoies sokaristikes fotos kai arthra!

 

Pantos an mpeite na diavasete to section: ego, tha siglonisteite me tis perigrafes!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

προς Στράτο, μην έχεις παρωπίδες φίλε μου και ποτέ μην είσαι απόλυτος, αν έχεις κόρη σου εύχομαι να μην της τύχει ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη

μην ξεχνάμε πως η γυναίκα τραβάει όλα τα ζόρια

 

και προς θεού! μην παρουσιάζετε δολοφόνους τα κοριτσάκια που ανεύθυνα στα 16 έμειναν έγκυες, δεν ξέρουν να προσέξουν τον εαυτό τους θα κάνουν και παιδί? τι είναι κούκλα?

λίγες φορές ακούσαμε το γέννησε και το πέταξε στα σκουπίδια, το κακοποιούσε, το παράτησε κτλ.

 

ωραία τα λες και συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο να κανείς έκτρωση, αλλά ΝΑΙ είναι μια λύση

 

ΠΡΟΣΟΧΗ παιδία, και στους γονείς ενημερώστε τα παιδία σας για να μην τους τύχει

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Όταν η γυναίκα μου ήταν έγκυος, καθόμουν δίπλα της στον καναπέ, και ακουμπούσα το χέρι μου στην κοιλιά της. Ξαφνικά, ένοιωθα μια κίνηση εκ των έσω. Και κάτω από το χέρι μου, έμφανιζόταν ένα μικρό καρουμπαλάκι. Το κεφαλάκι του. Κουνούσα ελαφρά το χέρι μου πέρα δώθε, και το καρουμπαλάκι με ακολουθούσε!! Ένοιωθε το άγγιγμα και του άρεσε τόσο πολύ, ακολουθούσε τόσο έντονα την κίνηση του χεριού μου, που έφτανε σε σημείο να πονάει η γυναίκα μου από τις κινήσεις του!!! Μια φορά μάλιστα που πλησίασα και το φίλησα, νόμισα ότι θα τρυπούσε την κοιλιά και θα έβγαινε έξω!!! :happy:

 

Κάτσε βρε Στράτο γιατί θα καταρίψεις τα πάντα περί Ιατρικής επιστήμης..Σε ποιό μήνα γινόντουσαν αυτά που περιγράφεις? Στον 6ο? Στον 7ο? :confused: :confused:

 

Πάντως Ιατρικά στην 21η εβδομάδα της εγκυμοσύνης (5ος+ μήνας) ,το έμβρυο έχει μέγεθος 17,5 εκατοστά και αρχίζει την ολοκληρωμένη αναπτυξή του. :!:

 

Στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης (2ος μήνας) το έμβρυο έχει μήκος μερικά μιλιμέτρ, και ξεκινά ο διαχωρισμός της καρδιάς στα 4. Ακόμα δεν είναι αισθητή καμμία κίνηση από το έμβρυο. :!:

 

Στην 28η εβδομάδα (7ος μήνας) πλέον το μωρό ανοίγει τα μάτια του και είναι σχεδόν όπως θα είναι όταν γεννηθεί. :!: :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον thehobbit

 

προς Στράτο, μην έχεις παρωπίδες φίλε μου και ποτέ μην είσαι απόλυτος, αν έχεις κόρη σου εύχομαι να μην της τύχει ανεπιθύμητοι εγκυμοσύνη

μην ξεχνάμε πως η γυναίκα τραβάει όλα τα ζόρια

 

Δεν έχω παρωπίδες. Κανείς εδώ μέσα δεν φάνηκε να έχει παρωπίδες. Ο καθένας μιλάει βασισμένος στις εμπειρίες και τα βιώματά του. Αυτό κάνω κι εγώ.

 

και προς θεού! μην παρουσιάζετε δολοφόνους τα κοριτσάκια που ανεύθυνα στα 16 έμειναν έγκυες, δεν ξέρουν να προσέξουν τον εαυτό τους θα κάνουν και παιδί? τι είναι κούκλα?

λίγες φορές ακούσαμε το γέννησε και το πέταξε στα σκουπίδια, το κακοποιούσε, το παράτησε κτλ.

 

Δεν τίθεται θέμα κοριτσιών-δολοφόνων. Θέμα νοοτροπίας και κουλτούρας τίθεται. Δηλαδή, στο εξωτερικό (μιλάμε για Δυτική Ευρώπη), που 16χρονα κρατάνε τα παιδιά που έρχονται από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, τι είναι αυτές; Βλαμένες ή ηλίθιες; Όχι. Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Απλά είναι υπεύθυνες και κοινωνικά ευαισθητοποιημένες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vampyre

 

Κάτσε βρε Στράτο γιατί θα καταρίψεις τα πάντα περί Ιατρικής επιστήμης..Σε ποιό μήνα γινόντουσαν αυτά που περιγράφεις? Στον 6ο? Στον 7ο?

 

Εγώ δεν είπα ότι αυτό γινόταν στον 1ο μήνα. Εκεί, εννοείται ότι δεν φαίνεται τίποτε!

 

Αυτό το είπα, γιατί από την στιγμή που έζησα κάτι τέτοιο, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια μελλοντική κατάσταση, να ζητάω ή να αποδέχομαι την θανάτωση ενός εμβρύου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Εγώ δεν είπα ότι αυτό γινόταν στον 1ο μήνα. Εκεί, εννοείται ότι δεν φαίνεται τίποτε!

 

Αυτό το είπα, γιατί από την στιγμή που έζησα κάτι τέτοιο, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε μια μελλοντική κατάσταση, να ζητάω ή να αποδέχομαι την θανάτωση ενός εμβρύου.

 

 

Αντε γειά σου. ΟΚ. :)

 

Γιατί ψιλοκουφάθηκα πριν. :confused:

 

Στα υπόλοιπα που λες δεν έχω άποψη γιατί είναι καθαρά προσωπικές σου εμπειρίες. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Δεν έχω παρωπίδες. Κανείς εδώ μέσα δεν φάνηκε να έχει παρωπίδες. Ο καθένας μιλάει βασισμένος στις εμπειρίες και τα βιώματά του. Αυτό κάνω κι εγώ.

 

 

 

Δεν τίθεται θέμα κοριτσιών-δολοφόνων. Θέμα νοοτροπίας και κουλτούρας τίθεται. Δηλαδή, στο εξωτερικό (μιλάμε για Δυτική Ευρώπη), που 16χρονα κρατάνε τα παιδιά που έρχονται από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, τι είναι αυτές; Βλαμένες ή ηλίθιες; Όχι. Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Απλά είναι υπεύθυνες και κοινωνικά ευαισθητοποιημένες.

 

 

ας παρείχε το κράτος κι εδώ στις ανύπαντρες μητέρες κάθε μήνα μισθό και καλή δουλεία και θα σου έλεγα αν θα γεμίζαμε ανύπαντρες μητέρες

(βλέπε Σουηδία)

στο εξωτερικό συμφέρει να εισαι ανύπαντρη μητέρα! πάρα πολλα ζευγαρια δεν παντρευονται γι αυτο το λογο

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Στράτο σε τί ηλικία γέννησε η γυναίκα σου? Πάω στοίχημα ότι την είχατε σχεδιάσει αυτή την εγκυμοσύνη. Όμως εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για τις ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ, δε λέμε να γίνουν εκτρώσεις ΠΑΝΤΟΥ. Δηλαδή γι'αυτές που γίνονται μετά από κακή/ανύπαρκτη προφύλαξη, λόγω ανωριμότητας του ζευγαριού. Κι εσύ θες μετά αυτό το ζευγάρι που δε ξέρει να προφυλάγεται, να γίνουν και γονείς? Λες να κρατήσει το παιδί της και να γίνει μάνα το 16χρονο που επισήμως θεωρείται ανώριμο μέχρι και να πάει να παίξει στα ηλεκτρονικά? Τί να πω, δε χρειάζεται να το παίζουμε και τόσο χριστιανοί/εθνικιστές...

* Αναφέρθηκε στην συζήτηση ο όρος "άμβλωση". Η έκτρωση πολιτισμένα. Όπως λέμε "ομοφυλόφιλος" και "gay"; Μόνο και μόνο για να είναι πιο αποδεκτό από την "κοινωνία". Ε, κάτι ανάλογο.
Άσχετο εντελώς αυτό το σχόλιο σου και συνάμα απαράδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Αφου ο καθενας λεει την προσωπικη του σταση ζωης προσωπικα οταν βρω κοπελα θα θελω να μεινει εγκυος η κοπελα απο την στιγμη που θα ειμαι σιγουρος για εκεινην.Αν πιστευω ομως οτι θα χωρισουμε θα περνω προφυλαξεις.

Εγω θεωρω χρεος καθε αντρα να κανει παιδι με την γυναικα του εφοσον ειναι ευχαριστημενος μαζι τις.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Δηλαδή γι'αυτές που γίνονται μετά από κακή/ανύπαρκτη προφύλαξη, λόγω ανωριμότητας του ζευγαριού. Κι εσύ θες μετά αυτό το ζευγάρι που δε ξέρει να προφυλάγεται, να γίνουν και γονείς?

 

 

Καλά μεγάλε, έγραψες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Στράτο σε τί ηλικία γέννησε η γυναίκα σου? Πάω στοίχημα ότι την είχατε σχεδιάσει αυτή την εγκυμοσύνη. Όμως εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για τις ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ, δε λέμε να γίνουν εκτρώσεις ΠΑΝΤΟΥ. Δηλαδή γι'αυτές που γίνονται μετά από κακή/ανύπαρκτη προφύλαξη, λόγω ανωριμότητας του ζευγαριού. Κι εσύ θες μετά αυτό το ζευγάρι που δε ξέρει να προφυλάγεται, να γίνουν και γονείς? Λες να κρατήσει το παιδί της και να γίνει μάνα το 16χρονο που επισήμως θεωρείται ανώριμο μέχρι και να πάει να παίξει στα ηλεκτρονικά? Τί να πω, δε χρειάζεται να το παίζουμε και τόσο χριστιανοί/εθνικιστές...

 

Η γυναίκα μου γέννησε στα.. εε.. κάτσε να θυμηθώ.. στα 24.

 

Και επαναλαμβάνω το αρχικό μου ερώτημα: Μόνο δύο λύσεις υπάρχουν; Δηλαδή, ή το κρατάμε το μωρό, παντρευόμαστε κλπ ή το στέλνουμε στον Καιάδα; Δηλαδή, δεν έχεις την ωριμότητα να προσέξεις (ή μπορεί να ήταν και ατύχημα, το δέχομαι) αλλά ξαφνικά έχεις την ωριμότητα να αποφασίσεις να το σκοτώσεις; Ή έστω, να το "ρίξεις"; Ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.. :confused:

 

 

Άσχετο εντελώς αυτό το σχόλιο σου και συνάμα απαράδεκτο.

 

Δεν σε βλέπω όμως να δικαιολογείς αυτό που λες..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λέμε για την περίπτωση ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης (ατυχήματα)

και ναι μόνο 2 λύσεις άντε 3 λύσεις υπάρχουν

τα ζυγίζεις και ανάλογα αποφασίζεις

 

1. το κρατάς

2. το ρίχνεις

3. το δίνεις για υιοθεσία

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Τί να πω, δε χρειάζεται να το παίζουμε και τόσο χριστιανοί/εθνικιστές ...

Ρε συ Chris, το "εθνικιστές" που κολλάει;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήσαμε τις κοπέλες αν θέλουν να γίνουν μητέρες τόσο νωρίς; εμείς δηλαδή δεν θέλουμε να κάνουμε καριέρα; πότε επιτέλους θα εξαφανιστεί το πρότυπο : πατέρας φέρνει τα χρήματα στην οικογένεια και μητέρα φροντίζει τα παιδιά; ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να έχεις παιδί , δουλειά και καμία βοήθεια; ξέρετε ότι σύμφωνα με τα βιβλία ψυχολογίας κάθε ζευγάρι που θέλει να κάνει παιδί πρέπει να το συζητά με κάποιον σύμβουλο για να δουν αν είναι έτοιμοι πραγματικά;

Με όλα αυτά υπόψην,γιατί ένα απρόσεχτο ή άτυχο κοριτσάκι να φέρει μια ζωή με το ζόρι στον κόσμο; για να είναι δυστυχισμένοι και οι 2; το αγόρι το ρώτησε κανείς; και δεν αναφέρομαι στον κοινωνικό περίγυρο γιατί δεν του πέφτει λόγος κοινώς. αν και δεν νομίζω πλέον οι ανύπαντρες μητέρες να αντιμετωπίζονται ρατσιστικά - ελπίζω. Ισα - ίσα καλύτερα να έχεις μόνο το παιδάκι παρά τον άντρα :p

 

 

Παρεπιπτόντως αύριο βαφτίζει την 9μηνη κόρη της μια γνωστή μου 21 χρονών :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Kapoy exeis ena dikio alla...

esi ti tha protimoyses ? na ferni ta xrhmata o pateras kai i mitera na frontizi ta pedia i na doyleyoyn kai oi dio?kai se mia tetoia periptosi poios tha analabei tin frontida toy pedioy/pedion ?

ara lipon an doyleyei i gineka prokiptei extra eksodo i frontida ton pedion...

gia ayto an prepei oposdipote na doyleyei i gineka prepei na doyleyei tis ores poy o pateras tha sxolaei apo tin doyleia..

to protimas ?mipos ine kalytera na pernei ta ikonomika bari o pateras kai i mitera na frontizi ta pedia ?

tora gia to pote kaneis ine etimos gia pedi ine sxetiko..

p.x. ego an egrafo ton alo mhna sto deytero etos spoydon kai kathos to programma ine 3etias nomizo oti tha imoyn etimos na ekana pedi...

esi pote tha ise etimi gia pedi ?

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι όχι τώρα :)

 

Δε θα χα κανένα πρόβλημα να το κάνω και τώρα,αν αυτό ήθελα.Μόνο που θα το κρατούσε η μαμά,η πεθερά,τα λεφτά θα τα έβαζε ο μπαμπάς και τέτοια :o Και το μωρό θα κανε βόλτες στη φιλοσοφική :p

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα που λες,πάντως από φιλικό ζευγάρι το μωρό το κρατάνε οι γιαγιάδες που δεν έχουν κανένα πρόβλημα και μόλις επιστρέφουν οι γονεις από τη δουλειά το παίρνουν σπίτι.Ισως έτσι κάνουν οι περισσότεροι σήμερα.Η μητέρα μου πάντως που σταμάτησε τη δουλειά της επειδή της είπε ο πατέρας μου και για να φροντίσει τα παιδιά το έχει μετανιώσει πάρα πολύ :( Οχι που μας έκανε,αλλά που σταμάτησε τη δουλειά και είναι οικονομικώς εξαρτημένη κλπ.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

an to kratane to pedi oi giagiades ok.

to oti ine ikonomika eksartimeni i mitera soy den ine kalo.Omos apo tin stigmh poy megalose to pedi tha mporoyse na ksanapaei sthn doyleia.

eyxaristo poy apantises stin erotisi moy.

ego pantos theoro aparaititi proipothesi gia na gini pedi to na ise eytixismenos/h me ton anthropo poy eisai dipla toy.

na eisai kala kai eytixismeni pantos kai soy eyxomai na kaneis pedi me ton katallhlo anthropo gia sena.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

και που να δει οτι προβλημά της γίνεται δημόσια συζήτηση στο ιντερνετ....δεν θα αδιαθετήσει ποτέ (αστειεύομαι)

 

ερώτηση προς moderators : μήπως μπορούμε να βάλουμε μια αντίστροφη μέτρηση (για 26 σεπτ που αδιαθετει η κοπέλα του ψου) στην κεντρική σελίδα του myphone?

 

(αστειεύομαι στο τετράγωνο)

 

 

alfa καρα LOOOOL φίλε μου!!!!

Υ.Γ. Βγάλε από την υπογραφή σου αυτή τη φωτό γιατί προβλέπω πολλές ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες!!! Jenna for ever!

 

Σοβαρά τώρα.... Το θέμα είναι σαφώς πολύπλευρο. Δεν μπορεί να πει κανείς ναι στις εκτρώσεις ή όχι στις εκτρώσεις. Σαν φαινόμενο είναι γεγονός ότι τείνει να γίνει μάστιγα.

Και λεω εγώ τώρα... Αυτοί οι γονείς, αυτό το σχολείο, αυτή η τηλεόραση, αυτό το κράτος τέλος πάντων δεν μπορούν να πουν δυο λογάκια στα νέα παιδιά;;;

Οι πάντες κοιμούνται με το σκεπτικό ότι σε αυτούς δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί... :mad:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...