Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Οι εχοντες την AOSP εχουν προβληματα με το bluetooth η οχι?

Για μεταφορά αρχείων που το έχω δοκιμάσει δεν είχα κανένα θέμα σε δύο συσκευές

Link to comment
Share on other sites

http://www.modaco.com/topic/359664-offtopic-china-phone-discussion-updated-30102013/page-106

Μπορει καποιος γνωστης με τον οδηγο που δινεται στη σελιδα να δει αν μπορει να ενεργοποιηση τη λειτουργια usb otg?

Link to comment
Share on other sites

Οι εχοντες την AOSP εχουν προβληματα με το bluetooth η οχι?

Και εγω για δεν ειχα προβλημα σε μεταφορα αρχειων

Δοκιμασμενο με pure AOSP v2.0 (4/6) και AOSP v2.0 (30/6)

 

Ακουστικο δεν δοκιμασα ακομα

Καπου πρεπει να εχω ενα που χρησιμοποιουσα παλιοτερα.

Αν το βρω θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Με την μεταφορά αρχείων δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ότι δεν δουλεύουν τα κουμπιά από το bluetooth για τις κλήσεις είναι το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε σε δυο πραγματακια.Πρωτον αν υπαρχει αναλυτικοσ οδηγος για τους drivers σε windows 7 64bit γιατι διαβασα τα προηγουμενα post αλλα δεν καταφερα να τους περασω.Δευτερον ετυχε να δω δυο coolpad f1 το ενα αγορασμενο απο to2c και το αλλο απο antelife.Kαι τα δυο φορανε την 015 official αλλα το ενα εχει διαφορετικο περιβαλλον samsung style

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορειτε να με βοηθησετε σε δυο πραγματακια.Πρωτον αν υπαρχει αναλυτικοσ οδηγος για τους drivers σε windows 7 64bit γιατι διαβασα τα προηγουμενα post αλλα δεν καταφερα να τους περασω.

 

Είχα πει να γράψω κάτι γι' αυτό, θα το κάνω μόλις γυρίσω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πει να γράψω κάτι γι' αυτό, θα το κάνω μόλις γυρίσω σπίτι.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου θα με διευκολυνεις πολυ γιατι δεν μπορω να δω τον εσωτερικο χωρο του κινητου

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου θα με διευκολυνεις πολυ γιατι δεν μπορω να δω τον εσωτερικο χωρο του κινητου

 

Για να δεις τον εσωτερικό χώρο του κινητού και την κάρτα SD απλά ενεργοποίησε το USB debugging από το developper options (επιλογές για προγραμματιστες στις ρυθμίσεις) και εν συνεχεία συνέδεσε το κινητό με το PC

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που ψάχνει να βρει αν μπορούν να μπουν τα κουμπιά πλοήγησης στην οθόνη; Τα φυσικά πλήκτρα δεν είναι και τόσο ευαίσθητα και έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό το να θες να πας "back" ή "home". Στο gravity box της pure AOSP δοκίμασα τα πάντα σχετικά με κουμπάκια αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να ενεργοποιήσω τα pie controls τα οποία προσεγγίζουν αυτό που θέλω αλλά δεν εμφανίζονται μόνιμα στην οθόνη όπως πχ σε ένα nexus ή ένα LG G2.

 

Καμιά ενδεδειγμένη λύση;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που ψάχνει να βρει αν μπορούν να μπουν τα κουμπιά πλοήγησης στην οθόνη; Τα φυσικά πλήκτρα δεν είναι και τόσο ευαίσθητα και έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό το να θες να πας "back" ή "home". Στο gravity box της pure AOSP δοκίμασα τα πάντα σχετικά με κουμπάκια αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να ενεργοποιήσω τα pie controls τα οποία προσεγγίζουν αυτό που θέλω αλλά δεν εμφανίζονται μόνιμα στην οθόνη όπως πχ σε ένα nexus ή ένα LG G2.

 

Καμιά ενδεδειγμένη λύση;

 

Δοκίμασε το Button Savior από το Play Store.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Button Savior από το Play Store.

 

Γεια σε όλους

Μετά από 2 εβδομάδες με το τηλ διαβάζοντας εδω και να σας πω την αλήθεια φοβούμενος μην πάθω καμιά πλάκα εχω αφήσει την μαμά rom (4.2.015.P0.140321.8297W ) αλήθεια ποιά είναι ρε παιδιά αυτή που έχω σχετικά με τις (AOSP miui official stock) ? και μην γελάτε γιατί όπως σας ξαναείπα και λόγω ηλικίας δεν τα κατέχω όχι τίποτα άλλο αλλά απλά για να ξέρω πια έχω για να μπορώ να συνενοηθώ εδώ με εσάς

Και ένα δεύτερο που το χρειάζομαι λόγω δουλειάς αλλά δεν γίνεται στην δική μου rom είναι η μή εμφάνιση των εισερχομένων μηνυμάτων απο 4ψήφια ή απο τράπεζες (πειραιώς ) κυρίως το δεύτερο μήπως ξέρει κανείς με πια rom λύνεται το θέμα? καθώς και άν μπορεί να μου υποδείξει απο που θα την κατεβάσω

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας υποστηρίζει το HD Voice της Cosmote?

 

Ναι! Δουλευει αψογα με την προυποθεση οτι εχεις ενεργοποιημενο το 3G.

Δοκιμασμενο σε aosp 2

Link to comment
Share on other sites

Την ΡΟΜ που εχεις την αναφερεις :)

Ειναι η 015 (απλα αγνοεις τα υπολοιπα γιατι ειναι παντα ιδια)

 

Η λυση για τα 4ψηφια ειναι η αλλαγη ΡΟΜ

Ειτε aosp ειτε miui

Link to comment
Share on other sites

Την ΡΟΜ που εχεις την αναφερεις :)

Ειναι η 015 (απλα αγνοεις τα υπολοιπα γιατι ειναι παντα ιδια)

 

Η λυση για τα 4ψηφια ειναι η αλλαγη ΡΟΜ

Ειτε aosp ειτε miui

Στο 7320 λύσαμε το πρόβλημα με τα sms αφαιρώντας το messaging.apk και εγκαθιστώντας ένα άλλο από το market. Θέλει, βέβαια και δήλωση του smsc του provider. Για δοκιμάστε το και στο f1.

Link to comment
Share on other sites

Στο 7320 λύσαμε το πρόβλημα με τα sms αφαιρώντας το messaging.apk και εγκαθιστώντας ένα άλλο από το market. Θέλει, βέβαια και δήλωση του smsc του provider. Για δοκιμάστε το και στο f1.

Εγώ το εκανα,δηλαδή εκανα απεγκατάσταση το app messaging και έβαλα το go SMS pro.

Αλλά δεν ξέρω πως μπορω να το δοκιμασω,μάλλον αύριο που θα μπουν τα λεπτα ομιλίας κτλ. θα φανεί.

Πάντως απο πενταψηφιο έχω πάρει μήνυμα(Χαμόγελο) ενω απο web SMS(eshop)δεν ήρθε.

Τώρα με την αλλαγή θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

Στο 7320 λύσαμε το πρόβλημα με τα sms αφαιρώντας το messaging.apk και εγκαθιστώντας ένα άλλο από το market. Θέλει, βέβαια και δήλωση του smsc του provider. Για δοκιμάστε το και στο f1.

 

Τα βήματα παρουσιάζονται διάσπαρτα σε συνομιλίες 2~3 σελίδων.

Αν είναι δυνατών ας παρουσιαστεί συγκεντρωτικά έτσι ώστε να προστεθεί σαν σοβαρό οδηγό λύνοντας πολλά προβλήματα σε όσους διαθέτουν official rom.

Οποίος το υλοποίησε κ έχει χρονο ας το παρουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο 7320 λύσαμε το πρόβλημα με τα sms αφαιρώντας το messaging.apk και εγκαθιστώντας ένα άλλο από το market. Θέλει, βέβαια και δήλωση του smsc του provider. Για δοκιμάστε το και στο f1.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι με την αλλαγή της εφαρμογής των μηνυμάτων το πρόβλημα για την λήψη απο 4ψήφια νούμερα λύνεται στην official με το gosms pro.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Στο 7320 λύσαμε το πρόβλημα με τα sms αφαιρώντας το messaging.apk και εγκαθιστώντας ένα άλλο από το market. Θέλει, βέβαια και δήλωση του smsc του provider. Για δοκιμάστε το και στο f1.

 

πολυ ενδιαφερον

Η απεγκατασταση του messaging.apk ειναι απαραιτητη?

Θα κοιταξω το νημα του 7320 ;)

 

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι με την αλλαγή της εφαρμογής των μηνυμάτων το πρόβλημα για την λήψη απο 4ψήφια νούμερα λύνεται στην official με το gosms pro.

 

Ερωτηση-διευκρινηση

Απλα εγκατεστησες το go sms pro,ή εκανες και τα 2 παραπανω.Επαγκατασταση του default messaging apk και δηλωση του smsc του provider?

 

 

Μαλλον εφτασε η ωρα να δοκιμασω τις custom official roms :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον

Η απεγκατασταση του messaging.apk ειναι απαραιτητη?

Θα κοιταξω το νημα του 7320 ;)

 

 

 

Ερωτηση-διευκρινηση

Απλα εγκατεστησες το go sms pro,ή εκανες και τα 2 παραπανω.Επαγκατασταση του default messaging apk και δηλωση του smsc του provider?

 

 

Μαλλον εφτασε η ωρα να δοκιμασω τις custom official roms :D

 

Με το titanium backup παγώνεις τον default messanger και στη συνέχεια εγκαθιστας το go sms pro τον δηλώνεις ως default και περνάς κανονικά το smsc της εταιρείας που είσαι. Δούλεψαν τα sms του υπολοίπου προς την cosmote καθώς και ένας κώδικος που μου έστειλε η τράπεζα για να δουλέψω με e-banking.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρθηκε :

 

"Ανοίγουμε το mobileuncle tools και πάμε στο engineer mode/android/device info/smsc και βάζουμε το νούμερο του provider"

 

Πρέπει να γίνει ή είναι άκυρο;

Απλά διαγράφουμε την δική του,βάζουμε αλλη εφαρμογή μυνημάτων κ τερμα!;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρθηκε :

 

"Ανοίγουμε το mobileuncle tools και πάμε στο engineer mode/android/device info/smsc και βάζουμε το νούμερο του provider"

 

Πρέπει να γίνει ή είναι άκυρο;

Απλά διαγράφουμε την δική του,βάζουμε αλλη εφαρμογή μυνημάτων κ τερμα!;

 

Εγώ δεν χρησιμοποίησα Mobileuncle tools. Απλά πάγωσα την stock εφαρμογή, πέρασα το gosms pro με το smsc και αυτό ήταν.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποίησα Mobileuncle tools. Απλά πάγωσα την stock εφαρμογή, πέρασα το gosms pro με το smsc και αυτό ήταν.

 

Έξοχα.

Κάτι τελευταίο, αν χρειαστεί να γίνει update με νέα rom μετέπειτα θα πρεπει να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έξοχα.

Κάτι τελευταίο, αν χρειαστεί να γίνει update με νέα rom μετέπειτα θα πρεπει να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία;

 

Ναι, εννοείται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...