Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

No problem θα την περάσεις κάποια στιγμη κ εσύ, χεχεχε!!

 

Κατι ακόμη για την διαχείριση της μνήμης η Ρομ είναι οτι καλυτερο σε miui έχω δει. 1450 κάτι ελεύθερα πριν φορτώσει τίποτα, 1100 σταθερά έπειτα απο πολύ χρηση.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

No problem θα την περάσεις κάποια στιγμη κ εσύ, χεχεχε!!

 

Κατι ακόμη για την διαχείριση της μνήμης η Ρομ είναι οτι καλυτερο σε miui έχω δει. 1450 κάτι ελεύθερα πριν φορτώσει τίποτα, 1100 σταθερά έπειτα απο πολύ χρηση.

Λες ε,τοσο καλη είναι?

Με του emjot την 5 μια χαρα είναι το τηλ. σε όλα περα από την καμερα που δεν είναι καλη (βασικο μειον!)και τα κηριλικα στο πληκτρολογιο (καθολου δεν με ενοχλουσε το θεμα κηριλικων) και το θεμα τις ενοποιημένης μνημης του τηλεφωνου,,αν η ρομ σου είναι το ιδιο καλη με του emjot και διορθωνει αυτά τα τρια μειον τοτε σωθήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

Λες ε,τοσο καλη είναι?

Με του emjot την 5 μια χαρα είναι το τηλ. σε όλα περα από την καμερα που δεν είναι καλη (βασικο μειον!)και τα κηριλικα στο πληκτρολογιο (καθολου δεν με ενοχλουσε το θεμα κηριλικων) και το θεμα τις ενοποιημένης μνημης του τηλεφωνου,,αν η ρομ σου είναι το ιδιο καλη με του emjot και διορθωνει αυτά τα τρια μειον τοτε σωθήκαμε!

 

Επειδη καταλαβαινω σε τι φαση εισαι, ημουν κ εγω σε αυτην, θα σου πω οτι ειχα ακριβως τα ιδια θεματα με του emjot, ειναι οτι καλυτερο ειχα χρησιμοποιησει σε miui κ ειχα δοκιμασει πολλες εκδοσεις. Γιαυτο κ εγω την συγκρινω με αυτην, γιατι του emjot κακα τα ψεματα ηταν σταθεροτατη.

 

Τα κυριλικα εχουν φυγει, η καμερα ειναι καλυτερη, το θεμα της μνημης δεν ξερω αμα ισχυει παντως τα βλεπει ξεχωριστα.

Το θεμα ειναι η miui που απο emjot εχουμε να ανανεωσουμε 2 μηνες! Αυτη η εκδοση ειναι καινουργια κ δοκιμασμενη ηδη απο 250 ανθρωπους απο το 7to κ την εχουν βαθμολογησει αρκετα ψηλα.

 

Στην μια μερα που την εχω χρησιμοποιησει εχω να πω τα καλυτερα, βεβαια πρεπει να δω κ λιγο την μπαταρια πως τα παει γιατι το εχω ξεσκισει.

Οποιος εχει ορεξη να δοκιμασει κατι καινουργιο στα Ελληνικα το βαζει αφοβα.

 

Αυτο με το backup παντως επειδη το εψαχνα σαν τρελος, δοκιμασα να κανω μια πατεντα που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα δουλευε αλλα εσβησα το παλιο μου μπακαπ γιατι ειχα κουραστει να το ψαχνω αλλα μετα ειδα οτι το κινητο εβλεπε την εσωτερικη μνημη. Σε αλλη περιπτωση εκανα ενα μπακαπ αλλα απο την καινουργια εκδοση κ παλι δεν το εβλεπε οσο το ειχα στο κινητο αλλα οταν του ειπα να χρησιμοποιει την εξωτερικη καρτα τοτε το ειδα κανονικα. Οποτε παιζει να δουλευε κ το παλιο μπακαπ αλλα να μην το εβλεπε λογω προορισμου!!

 

Δεν ξερω αν βρω το κουραγιο να ξαναβαλω emjot κ να δοκιμασω αλλα μπορει αν βρω λιγο χρονο να το κανω μπας κ σωσουμε τα δεδομενα μας! Αλλιως αντε γεια κ ξαναεγκατασταση απο το play store απο τις εφαρμογες μου (ετσι εκανα κ εγω)!!

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος ότι με titanium αμα κανουμε backup τις εφαρμογες δεν θα δουλεψει?

Αντε με το miui backup δεν δουλευει αλλα με titanium γιατι να μην δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο χτες εχω την aosp v2.. Γενικα και με την οφισιαλ 015 μια χαρα δουλευε το κινητο εκτος τα μνματα απο 4ψηφιο που υπαρχει λυση αλλα βαριομουν να ασχοληθω.. Η μπαταρια τελικα ηταν μια χαρα, μου εδωσε πανω απο 6 ωρες οθονη με την οφισιαλ ρομ στη δευτερη φορτιση.. Θα μεινω με την αοσπ για λιγο, απλα γιατι βαριεμαι να αλλαζω συνεχεια, και την επομενη φορα θα βαλω oficial (παιζει να ειναι και 4.4 σε μερικες μερες) γιατι περα απο τις παιδικες ασθενειες (που δεν με ενοχλουσαν ιδιαιτερα) ειναι αρκετα καλη. Αυτα για οσους φοβουνται να παρουν το τηλεφωνο και να μεινουν στοκ.. Κατα τ αλλα τα εχουν πει και προηγουμενως, ποιοτικο,οθοναρα και πολυ γρηγορο.. Επισης ενω πηρα και nilkin frosted θηκη, την αφησα στην ακρη και ειμαι με την σιλικονατη δωρο απο vickmall..Νομιζα οτι θα ηταν μουφα αλλα προστατευει πολυ καλυτερα και ειναι κι εμφανισημη..
Link to comment
Share on other sites

Οι εξελιξεις τρεχουν, βγανει κ η MIUI 6 αλλα δεν ξερω αν κ ποτε θα την παρουμε. Σημασια εχει να βγει καποια στιγμη επιτελους λειτουργικη κ χωρις πολλα bugs 4.4 official. Το λεω γιατι συνηθως η 4.4 οπου εχει βγει εχει τα bugs της. Μετα θα τρεχουμε κ δν θα φτανουμε απο τις εξελιξεις.

 

Δυστυχως, δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος οτι θα βγει στα κοντα, παρα τα νεα που ερχονται απο την Κινα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εισαι σιγουρος ότι με titanium αμα κανουμε backup τις εφαρμογες δεν θα δουλεψει?

Αντε με το miui backup δεν δουλευει αλλα με titanium γιατι να μην δουλεψει?

 

Δεν εχω ασχοληθει πολυ με το backup του titanium αλλα απο οτι θυμαμαι μια φορα που εκανα backup τις εφαρμογες απο MIUI δεν μπορουσα να τις περασω στην καινουργια ΡΟΜ που ειχα περασει..

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλαν σημερα αναβαθμισμενη custom rom βασισμενη στην official 0.38 απο την ομαδα fire με την ιδια ονομασια Coolpad_8297w_Official_038_Wonderful ,λυνοντας το προβλημα με τα δικαιωματα και την ασφαλεια.

 

Κατεβάστε την απο ΕΔΩ ή αν δεν μπορειτε την ανεβασα ΕΔΩ (υποψην μονο Αγγλικα & Κινεζικα σαν γλωσσα )

 

Δεν εχω ασχοληθει πολυ με το backup του titanium αλλα απο οτι θυμαμαι μια φορα που εκανα backup τις εφαρμογες απο MIUI δεν μπορουσα να τις περασω στην καινουργια ΡΟΜ που ειχα περασει..

John απο οτι θυμαμαι οταν ειχα την miui δεν εβλεπε την sd σαν ξεχωριστη μνημη , οποτε αν ειναι ετσι μηπως το backup δεν γινεται στην εξωτερικη καρτα , και οταν βαζετε την νεα miui απο recorevy με τα delete /cache /data κτλ σβηνεται το backup ?

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλαν σημερα αναβαθμισμενη custom rom βασισμενη στην official 0.38 απο την ομαδα fire με την ιδια ονομασια Coolpad_8297w_Official_038_Wonderful ,λυνοντας το προβλημα με τα δικαιωματα και την ασφαλεια.

 

Κατεβάστε την απο ΕΔΩ ή αν δεν μπορειτε την ανεβασα ΕΔΩ (υποψην μονο Αγγλικα & Κινεζικα σαν γλωσσα )

 

 

John απο οτι θυμαμαι οταν ειχα την miui δεν εβλεπε την sd σαν ξεχωριστη μνημη , οποτε αν ειναι ετσι μηπως το backup δεν γινεται στην εξωτερικη καρτα , και οταν βαζετε την νεα miui απο recorevy με τα delete /cache /data κτλ σβηνεται το backup ?

 

hammer,μερικες ερωτησεις :D :

ειχες δοκιμασει την πρηγουμενη που ειχε βγαλει το ιδιο team?

Γνωριζεις τι "σοβαρα" bugs εχει αυτη (ή η προηγουμενη εστω)?

Εγκατασταση γινεται μεσω custom recovery να υποθεσω (CWM/TWRP ή μονο TWRP)?

Και τελευταια ερωτηση: GAPPS + Play Store εχει περασμενα μεσα, ή θελουν ξεχωριστο φλασαρισμα (νομιζω πως σε καποιες παρομοιες ρομ αρχικα, ηθελε χωριστη εγκατασταση GAPPS+Store, αλλα δεν ειμαι κιαι απολυτα σιγουρος)

Ειναι prerooted?

 

Αυτα ^^ :O

 

 

 

Παραθετω και την περιγραφη της ΡΟΜ απο google translate, αν και ειναι αρκετα χαλια η μεταφραση, ενα καποιο νοημα ψιλοβγαινει :rolleyes:

 

ROM presentation

 

Odd rabbit Cool Great God F1 Unicom version discussion groups: 240 154 749

 

 

Disclaimer: Thank cx9208, oyfj and other developers cx9208, oyfjMtkTweakV15 optimization tools, this ROM by FIRE team and leaders- team captain disappeared beauty production, based on the great God F1 Unicom version of the official within 038 test version, to solve the problem of delayed wake lock screen, removing the core ROOT, add authorization management, after several tests, unmodified official ROM, call volume no matter what the value is set to restart after call will also revert to the default series , so I decided to re-join the call volume 20 fine-tuning, the official default is 7, it will inevitably lead to talk too loud or too small, integrated MTK tweak v15 official version, and fix errors in its code, adding the wall router, freedom over the wall, unimpeded. Should have problems, please pay attention to my Sina Weibo: Disappearing America m 14.08.10 Official: 1 Optimization: Touch screen Touch effect 2 optimization: automatic network time synchronization 3 Optimization: foreign network positioning 4 optimization: audio parameters, adjust the volume is too large to solve the occasional problem I: 1. moderately streamlined system kernel ROOT privileges 2 add debug mode is enabled by default 3 4 integrated power-saving technology Boot Close the CRT off-screen special effects 6 open hardware acceleration 7. The latest to join the hosts file to block ads enabled by default Swap accelerate 8 9 depth optimization system 10. improve system stability and fluency 11. modify the default desktop icons arranged in order of 12 to enhance search positioning GPS WIFI 3G signal and signal enhancement 13 14. join best to listen to ringtones WhereGo 15. join Oppo Find 5 comes with built-in ringtones Jumping Finger 16. join Transformers Super Hornet played music 17 seconds to get ringtones added 18 to join Samsung GalaxyNote whistles SMS ringtones 19. solve restart After root privileges disappear 20. improve compatibility with third party applications to optimize camera features 21. 22. add sony Bravia V3 complete display engine 23 increases the sound volume added sony Xloud 24. add the latest ViPER4 sound 25. optimize the picture display 100 % 26. enhance the video quality to enhance the photographic effect 27 28. open GPU rendering 29. cancel the call volume series for 20 30. open init.d service 31. integrate the latest busybox tools 32. integrated router over the wall, over the wall to freedom , unimpeded 33. modify the default home screen for four-screen display 34 to repair the lock screen to wake latency issues 35. painstaking research MTKTweak V15 optimization script, adjusting each parameter value to make it suitable for large-god F1 Unicom version 36 set the default memory mode 2G 37. add the latest MtkTweakV15 (performance optimization) official version, MTK strongest power tools (do not like to be directly unload) 38 set the default memory mode for 2G, performance mode for the energy balance and the value of each parameter official silence

Link to comment
Share on other sites

Eχει πανω απο μηνα , που χρησιμοποιω τις custom roms απο τους Κινεζους . Δες και πιο παλια ποστς

 

Εχω καταληξει στις ρομς fire καθονται κουτι , δουλευουν οι χαρτες , η καμερα και βιντεο ειναι οτι πιο βελτιωμενο , εχει επιλογη 3g/2g/auto , το μονο bug που ειδα στις ρυθμισεις δεν λειτουργει η επιλογη data usage δεν δουλεψε ποτε , αλλα μαλλον ειναι απο την beta official. Mπαινουν με recovery χρειαζονται gaps και ειναι ετοιμη ρουταρισμενη

 

Καθε βδομαδα - 10 μερες το κανω αναβαθμιση οποτε βγαλουν νεα , αφαιρω ολες τις εξτρα εφαρμογες που εχουν ενσωματωμένες (μεχρι και το launcher τους) και βαζω τις δικες μου . Το κινητο δουλευει ρολοι με greenify system uninstaller , all in one tools , titanium ,nova laucher kai swiftkey τα βασικα για λειτουργια .

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλαν σημερα αναβαθμισμενη custom rom βασισμενη στην official 0.38 απο την ομαδα fire με την ιδια ονομασια Coolpad_8297w_Official_038_Wonderful ,λυνοντας το προβλημα με τα δικαιωματα και την ασφαλεια.

 

Κατεβάστε την απο ΕΔΩ ή αν δεν μπορειτε την ανεβασα ΕΔΩ (υποψην μονο Αγγλικα & Κινεζικα σαν γλωσσα )

 

Την έβαλα μόλις τώρα. Έχω το ίδιο πρόβλημα με όλες όσες δεν έχουν προεγκατεστημένο playstore, ενώ το εγκαθιστώ δεν λειτουργεί με τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eχει πανω απο μηνα , που χρησιμοποιω τις custom roms απο τους Κινεζους . Δες και πιο παλια ποστς

 

Εχω καταληξει στις ρομς fire καθονται κουτι , δουλευουν οι χαρτες , η καμερα και βιντεο ειναι οτι πιο βελτιωμενο , εχει επιλογη 3g/2g/auto , το μονο bug που ειδα στις ρυθμισεις δεν λειτουργει η επιλογη data usage δεν δουλεψε ποτε , αλλα μαλλον ειναι απο την beta official. Mπαινουν με recovery χρειαζονται gaps και ειναι ετοιμη ρουταρισμενη

 

Καθε βδομαδα - 10 μερες το κανω αναβαθμιση οποτε βγαλουν νεα , αφαιρω ολες τις εξτρα εφαρμογες που εχουν ενσωματωμένες (μεχρι και το launcher τους) και βαζω τις δικες μου . Το κινητο δουλευει ρολοι με greenify system uninstaller , all in one tools , titanium ,nova laucher kai swiftkey τα βασικα για λειτουργια .

 

Playstore πως βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα μόλις τώρα. Έχω το ίδιο πρόβλημα με όλες όσες δεν έχουν προεγκατεστημένο playstore, ενώ το εγκαθιστώ δεν λειτουργεί με τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Playstore πως βάζεις;

Διαβασε τι γραφω (με recovery)

Κανε απεγκατασταση τον playstore που δεν δουλευει και ολα της google και ξανακανε install το αρχειο zip gaps με recovery

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, έβαλα gapps με recovery και δουλεύουν όλα ρολόι. Πληροφοριακά πάντως αν εγκαταστήσεις μόνο Playstore από το apk δεν λειτουργεί με τίποτα.

 

Επίσης οι εφαρμογές Video και Data Usage δούλευαν κανονικά (τις άνοιξα 10 φορές), μετά από τα gapps κρασάρουν.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

[FIRE][GRMOD_JOHNICKZ]-Coolpad_8297w_MIUI_V5_sames_MIUI6_wonderful.zip

 

Ανατρεξτε στην σελιδα της ΡΟΜ πιο πανω για να δειτε λεπτομερειες.

Εχουν αφαιρεθει Κινεζιες, Stats, MTKtweak, SuperSU (υπαρχει ο stock της MIUI) κ οτι αλλο με σκοπο να μεινει οσο πιο ελαφρια γινεται.

Εχουν προστεθει, Ελληνικη γλωσσα, Google Play Store.

 

Ειναι βασισμενο στην ΡΟΜ του Κινεζικου team FIRE κ ειναι βασισμενο στην εκδοση MIUI 3/8/14.

Τα libs κτλ κτλ ειναι βασισμενα στην 038 official της Coolpad, η καμερα ειναι της CoolLife, μου φαινεται αρκετα καλη.

...

Μπράβο johnickz1! Θα έχουμε δηλαδή MIUI με κινέζικά, αγγλικά και ...ελληνικά!! e d i t : είναι πραγματικά εντυπωσιακό να το βλέπεις μετά από δοκιμές με καμιά 20ρια κινέζικες!!

Και ευχαριστούμε και για το γρήγορο link για κατέβασμα.

Θα την δοκιμάσω και θα ποστάρω εν καιρώ!

Είχα για καμιά 10ρια μέρες την "Coolpad_8297w_MIUI_v5_v14.07.25_Official_Wonderful" η οποία δούλευέ καλά και μου άρεσε πολύ, αλλά ήταν ...λίγο αργή κατά την γνώμη μου! Έτσι πριν 1-2 μέρες έβαλα την "Coolpad_8297W_LeWa_OS_5.1_138th_Wonderful" η οποία επίσης δουλεύει καλά και μου αρέσει ...και είναι και κάπως πιο γρήγορη!

...Αυτο με το backup παντως ... μετα ειδα οτι το κινητο εβλεπε την εσωτερικη μνημη. ... αλλα οταν του ειπα να χρησιμοποιει την εξωτερικη καρτα τοτε το ειδα κανονικα. ...

...Δεν εχω ασχοληθει πολυ με το backup του titanium ...

Με το Titanium αυτό είναι το θέμα, να έχεις πάντα στο τηλέφωνο επιλεγμένη μνήμη για χρήση, την εξωτερική κάρτα. Μετά μπορείς να πάρεις backup εφαρμογές και δεδομένα, από όποια ROM θέλεις και να τα χρησιμοποιήσεις σε όποια άλλη θέλεις. Το κάνω συνέχεια. Ο μόνος περιορισμός είναι να είναι η εφαρμογή συμβατή με τη ROM (κάτι που δεν είναι θέμα Titanium).

Εβγαλαν σημερα αναβαθμισμενη custom rom βασισμενη στην official 0.38 απο την ομαδα fire με την ιδια ονομασια Coolpad_8297w_Official_038_Wonderful ,λυνοντας το προβλημα με τα δικαιωματα και την ασφαλεια....

Πολύ ενδιαφέρον! Θα την κατεβάσω και αυτή από το γρήγορο link που έβαλες (για το οποίο επίσης ευχαριστώ-ούμε).

...Επίσης οι εφαρμογές Video και Data Usage δούλευαν κανονικά (τις άνοιξα 10 φορές), μετά από τα gapps κρασάρουν.

Ακόμα πιο ενδιαφέρον!!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια sd 512 με 474mb χωρητικοτητα και θελω να κανω εγκατασταση την ρομ που μας εδωσε ο johnickz1 ,θα εχω θεμα με την 512 λογο τσιμα τσιμα χωρου(μην δηλ. και ξεζιπαρονται πραγματα κατά την εγκατασταση και μεινουμε από χωρο!)η να βαλω την ρομ του johnickz1 στην υπαρχουσα 32ρα καρτα μου (δηλ σε μη φορμαρισμενη καρτα με ένα σορο αλλα πραγματα μεσα!)και να κανω εγκατασταση από εκει?
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια sd 512 με 474mb χωρητικοτητα και θελω να κανω εγκατασταση την ρομ που μας εδωσε ο johnickz1 ,θα εχω θεμα με την 512 λογο τσιμα τσιμα χωρου(μην δηλ. και ξεζιπαρονται πραγματα κατά την εγκατασταση και μεινουμε από χωρο!)η να βαλω την ρομ του johnickz1 στην υπαρχουσα 32ρα καρτα μου (δηλ σε μη φορμαρισμενη καρτα με ένα σορο αλλα πραγματα μεσα!)και να κανω εγκατασταση από εκει?

Χρησιμοποίησε την 32ρα, χωρίς φορμάτ.

Εγώ ως τώρα, δεν φορμάρω την κάρτα, χρησιμοποιώ πάντα την ίδια κάρτα, γράψε σβήσε ότι θέλω χωρίς πρόβλημα. Αν η ROM είναι να δουλέψει, θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι εφαρμογές Video και Data Usage δούλευαν κανονικά (τις άνοιξα 10 φορές), μετά από τα gapps κρασάρουν.

 

Λοιπόν, τα ξαναέβαλα όλα από την αρχή κάνοντας wipe τα πάντα στα ενδιάμεσα στάδια και δουλεύουν όλα, και το data usage και τα video και τα πάντα. Την πρώτη φορά είχα προσπαθήσει να εξελληνίσω όσο μπορούσα τη rom μέσω κάποιας εφαρμογής (όχι το morelocale2) και ενώ πριν δούλευαν όλα μετά από την προσθήκη Ελληνικών και Googleapps εμφανίσθηκε το πρόβλημα της εφαρμογής data usage και των video.

 

Φαίνεται τα Ελληνικά δεν του κάθονται καλά γιατί τώρα δουλεύουν όλα ρολόι. :lol:

 

Επίσης και στην προηγούμενη έκδοση 037 δούλευαν όλα.

 

Τα gapps δεν δημιουργούν πρόβλημα, έβαλα και swiftkey για να γράφω Ελληνικά, αφήνω το τηλέφωνο στα Αγγλικά και τελείωσε.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει αν παιζει το gravitybox/xposed framework με την "επισιμη" ΡΟΜ?

Ειτε την προηγουμενη που ειχες περασμενη (037), ειτε την 038

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει αν παιζει το gravitybox/xposed framework με την "επισιμη" ΡΟΜ?

Ειτε την προηγουμενη που ειχες περασμενη (037), ειτε την 038

 

Όχι, την 037 την είχα βγάλει γιατί προσπαθούσα να εγκαταστήσω μόνο playstore και όχι gapps και δεν γινόταν.

 

Επίσης υπάρχει πολύ Κινέζικη εφαρμογή ρε παιδί μου μέσα. Έχω παγώσει και απεγκαταστήσει μέσω Titanium backup πολύ πράγμα.

 

Για το xposed framework κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι μετά την εγκατάσταση πέφτει σε bootloop και δεν έχω όρεξη να παιδεύομαι βραδιάτικα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Hammer θα το ψαξω παραπανω κ θα δουμε τι παιζει με τα backup, έχω κάτι σκέψεις..

 

Έπειτα απο μια μέρα συμβίωσης με miui όλα καλά, μπαταρία δυναμη κ όλα σταθερά..

Xposed εγκαταστάθηκε κανονικά στην miui, έχει αρκετά κόλπα όπως ξεκλειδωμα πληρωμενων θεμάτων και αλλά.

Δεν ξέρω τι κάναν αλλά το gps κλειδώνει μέσα σε 3-4 secs χωρίς το παραμικρό πείραγμα.

Αυτά προς το παρον.

 

Καλημέρα σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρέλαβα εχθές τελικά το κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος!Πολύ γρήγορο στο ιντερνετ και γενικά δεν με δυσκόλεψε κάπου. Μία ερώτηση μόνο. Χθες το βράδυ ασχολήθηκα κάνα 20λεπτο και στην κάτω μεριά έκαιγε πάρα πολύ. Και σήμερα το ίδιο. Όταν το αφήνω σε κανα 3λεπτο είναι ξανά κανονικά.Δεν το έχω φορτίσει ακόμα. Είναι φυσιολογικό?? Σας έτυχε σε κάποιον??
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, το έχω κ εγώ στα χέρια μου και είναι εξαιρετικό!

στην προσπάθεια να βάλω την aosp rom έχω ένα πρόβλημα:

ενώ είμαι root δεν μπορώ να εγκαταστήσω το CWM. εχω απενεργοποιήσει το fast boot και ενώ από το Mobileuncle tools (σαν root) επιλέγω recovery update και ρωτά για επανεκκίνηση να μπει σε Recovery mode το τηλέφωνο ξεκινά με την original rom. το ίδιο κ με vol+power.

τι παίζει; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να το περασεις με twrp recovery, ουτε σε εμενα δουλευε η cwm..

Ψαξε λιγο στο topic εχει οδηγους κλπ

 

Στο modaco λενε για επισημα 4.4 beta μεσα στον αυγουστο..

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την MIUI που ανέβασε ο johnickz1 και παρόλο που μου λείπει λίγο η AOSP v2 δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα με τις εφαρμογές που χάνονταν (πχ 8 ball pool αφαντο μετά από κλείσιμο-άνοιγμα, χαμένα language packs στο swiftkey), και η ένταση των ήχων φαίνεται κανονική. Όλα φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά μέχρι τώρα.

 

It's a keeper για τώρα, thanks johnickz1 :)

 

Πέρα από αυτό, μου έκανε εντύπωση η απάντηση που πήρε φίλος μου από γνωστό κινεζομάγαζο στο e-mail που τους έστειλε μετά την υποβολή της παραγγελίας του στο οποίο ζητούσε μεταξύ άλλων να το στείλουν rootαρισμένο:

 

παραθέτω μέρος:

 

But this phone can't be rooted because its octa core ,but we will install Google play and multilingual

 

Από το ίδιο κατάστημα παρέλαβα πριν 2 περίπου βδομάδες τη συσκευή κανονικά rootαρισμένη :blink:

σχόλια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, καλησπέρα....

Ειμαι ενας εν δυνάμει αγοραστής της εν λόγω συσκευής (και τέως κατοχος ενός INEW V3). Διάβασα και τις 117 σελίδες του παρόντος νήματος και θα ήθελα να ρωτήσω κανα 2 πραγματάκια σχετικά με την συσκεύη, που είτε δεν ρωτήθηκαν είτε εγώ δεν τα πρόσεξα πάνω στην φούρια μου...

 

Θα ηθελα να ρωτήσω:

1. ειστε ικανοποιημενοι από τον ήχου του ακουστικου (συνομιλητη) κατά τη διάρκεια κλήσης? ένταση? ποιότητα?

2. διατηρεί σταθερό σήμα gsm ή κατά περιόδους το χάνει και κανει search?

3. το 3G στα 900 το έχετε δοκιμάσει? παίζει?

4. το ¨προβλημα¨ με το φλάς, υφίσταται? μήπως είναι χαμηλό το φως? (ειδα καπου μία φωτό σε σκοτεινό χωρο ένα μοντελο καράβι, τραβηγμένο με s3 και f1. Η 2η...απογοήτευση.. Μήπως είναι θέμα συντονισμού? Κανα 2 που είδα μου φάνηκαν 1 κλικ χειροτερες από του V3-- φοράνε τον ιδιο σενσορα)

5. OTG λένε ότι δεν έχει... είναι σίγουρο? (Τα ίδια λέγαν και για τα V3 της πρωτης φουρνιάς (1000 κομματια), οτι δεν το υποστηριζει το hardware, γεγονός με το οποιο είχα διαφωνήσει (εγγράφως) καθώς τα επομενα το είχαν. Και ήταν θέμα ρόμ τελικά..!!)

6. απο τους αισθητήρες που του λείπουν, ποιός κατά τη γνώμη σας θα επρεπε να υπήρχε?

7. Αξιόπιστο μαγαζι για αγορα ( αυτό καλό είναι? http://www.vickmall.com/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen-13mp-camera.html). Μέσος χρόνος αφιξης?

Αυτά τα ολίγα....

Ευχαριστώ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτήσω:

1. ειστε ικανοποιημενοι από τον ήχου του ακουστικου (συνομιλητη) κατά τη διάρκεια κλήσης? ένταση? ποιότητα?

2. διατηρεί σταθερό σήμα gsm ή κατά περιόδους το χάνει και κανει search?

3. το 3G στα 900 το έχετε δοκιμάσει? παίζει?

4. το ¨προβλημα¨ με το φλάς, υφίσταται? μήπως είναι χαμηλό το φως?....

5. OTG λένε ότι δεν έχει... είναι σίγουρο?

6. απο τους αισθητήρες....

7. Αξιόπιστο μαγαζι για αγορα.....

 

Θα σου απαντησω με βαση την ΡΟΜ που εγω χρησιμοποιω (aosp v2.0 30/6/2014 + gravitybox tweaks) και συμφωνα με την δικα μου υποκειμενικα κριτηρια φυσικα

 

1. Με τις βελτιωσεις μεσα απο το engineer mode του mobile uncle (εχω παραθεσει αναλυτικες οδηγιες σε προηγουμενα ποστς) ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Χωρις να πειραξεις τπτ ειναι ςπισης μια χαρα αλλα εγω επελεξα να το φερω στα μετρα μου

 

2. Το σημα ειναι σταθερο παντα οπως και με τα προηγουμενα τηλεφωνα (σαν μετρο συγκρισης) που ειχα και αναφερομαι και στα ιδια σταθερα σημεια (πχ σπιτι), αλλα και εξω γενικα.

 

3. Δεν ξερω γιατι δεν γνωριζω ουτε πως μπορεις να ορισεις manual αυτην την μπαντα, αλλα ουτε και το νοημα αυτης της ενεργειας (αν θελεις εξηγησε)

 

4. Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με την φωτογραφικη στα κινητα μου.Απο τα σχολια γνωστων-φιλων (δλδ μεσου χρηστη κατα κανονα), οι φωτο λενε πως ειναι σουπερ και απο τα σχολια ενος φιλου ερασιτεχνη-ημιεπαγγελματια φωτογραφου, κατοχου ΝΟΤΕ 3 και φυσικα επαγγελματικης καμερας, μου λεει πως η καμερα για κινητο ειναι οκ, αλλα τπτ παραπανω.Μετρο συγκρισης προσωπικο με αλλο κινητο ποθ να εχει την ιδια καμερα, δεν εχω.

 

5. Φαινεται να ειναι σιγουρο.Δεν υπαρχει αντιθετη ενημερωση ουτε απο την εταιρεια, αλλα ουτε και απο καποιον χρηστη σε διαφορα φορα.

 

6. Δεν γνωριζω

 

7. Απο το συγκεκριμενο εχω παραλαβει 7 τηλεφωνα (6 Coolpad F1) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Ειναι η πρωτη μου επιλογη για αγορα τηλεφωνου και ακολουθει το Minideal (9 συσκευες αγορα απο εκει).Συσκευες για μενα, οικογενεια και φιλους φυσικα :p

 

 

Τη συγκεκριμενη συσκευη την θεωρω το απολυτο value for money και μαλιστα για αυτα που προσφερει την θεωρω παμφθηνη, ειδικα συγκριτικα με τον ανταγωνισμο (ιδιες ιντσες, επεξεργαστης και μνημη).

Θεωρω πως ειναι μακραν το καλυτερο και ταυτοχρονα το φθηνοτερο (παραδοξο) και δεν το θεωρω το καλυτερο επειδη ειναι το φθηνοτερο (σημαντικο)

Αν ειχε OTG + NFC με +10-15$, τοτε δεν θα ειχε αντιπαλο και τπτ να ζηλεψει, σε τιμη μεχρι τα 250-270$ που ειναι και το ταβανι για συσκευες σε αυτες τις διαστασεις και επεξςργαστη+ραμ

 

Αυτα :)

 

 

Υ.Γ.

Για τον χρονο παραλαβης που ρωτησες, ο κανονας ειναι ο γενικος 15-40 ημερες με δωρεαν μεταφορικα, που αναλογα τονκαταστημα ειναι συνηθως singapore post και δευτερευοντως swedish/NL/swiss/HK

Οτι εχω παρει απο τα 2 καταστημα που ανεφερα ερχεται κατα μεσο ορο στις 19-23 ημερες (ποτε πιο αργα) και μια φορα μετα το Πασχα, που ειχα παραλαβει στις 15-16 ημερες.

 

Οι χρονοι που σου αναφερω ειναι απο την ημερα παραγγελιας και οχι απο την ημερα αποστολης, που ειναι σημαντικο, γιατι καποια κατασηματα καθυστερουν παραπανω στο να στειλουν τα πακετα ;)

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...