Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα και εγώ. Όλα καλά ωραίο κινητό αλλά έχει ένα θέμα. Κάθε τρεις και λίγο ζητάει να κάνει update στην τελευταία έκδοση της Coolpad και αν πατήσω οκ κολλάει στο recovery και βγάζει error. Ζήτησα να μου το φέρουν ήδη ρουταρισμένο οπότε δεν ξέρω ποια recovery έχει αν και μου μοιάζει με CWM. Σίγουρα δεν είναι η TWR. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου -προς το παρόν τουλάχιστον- να αλλάξω τίποτα καθώς είναι για τον μπαμπά αλλά αυτή η ενημέρωση πετιέται μόνη της ανά 1 ώρα και κολλάει μετά άσχημα. Υπάρχει τρόπος να σταματήσει να ζητάει ενημέρωση? Δεν βρήκα κάποια επιλογή σε ρυθμίσεις πάντως. Οποιαδήποτε λύση με το δυνατόν λιγότερο πείραγμα μου αρκεί για την ώρα.

 

απο B2C Buying το πηρες???το video παιζει????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ναι. Είναι γνωστό θέμα του μαγαζιού? Και δεν το είχα παρατηρήσει ως τώρα αλλά όντως κρασάρει αμέσως η εφαρμογή βίντεο!

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δυστυχώς ανακάλυψα ένα bug της τελευταίας miui

Καταρχήν έχει επιλογή για 3g από την μια μόνο κάρτα (αναμενόμενο) και αφενός στην ρυθμισή sim όταν πάω να επιλέξω τον τύπο δικτύου η επιλογή " προτίμησε 3g δίκτυα " δεν μένει επιλεγμένη αλλά αλλάζει αυτόματα σε " μόνο 2g δίκτυα " εκτός και δεν κάνω κάτι καλά η έχω βάλει καμία άλλη επιλογή που να κόβει το 3g

Από οθόνη γύρω στις 4 ώρες με συνεχώς ανοικτά το Wi-Fi και φωτεινότητα κάπου στο 30%

Αύριο πάω σε algo v2 μέχρι να βγει άλλη miui

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δυστυχώς ανακάλυψα ένα bug της τελευταίας miui

Καταρχήν έχει επιλογή για 3g από την μια μόνο κάρτα (αναμενόμενο) και αφενός στην ρυθμισή sim όταν πάω να επιλέξω τον τύπο δικτύου η επιλογή " προτίμησε 3g δίκτυα " δεν μένει επιλεγμένη αλλά αλλάζει αυτόματα σε " μόνο 2g δίκτυα " εκτός και δεν κάνω κάτι καλά η έχω βάλει καμία άλλη επιλογή που να κόβει το 3g

Από οθόνη γύρω στις 4 ώρες με συνεχώς ανοικτά το Wi-Fi και φωτεινότητα κάπου στο 30%

Αύριο πάω σε algo v2 μέχρι να βγει άλλη miui

 

Βάλε ανάποδα τις σιμ. Δηλαδή την 3g στην gsm. Σε εμένα δουλεύει έτσι με πολύ καλό σήμα. Και απο μπαταρία είναι 5+ με όλη την ημερα ανοιχτά Wi-Fi, 3g, και φωτεινότητα στο αυτόματο.

Έβγαλε και μια 5.3.4

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ποια ρομ προτεινετε ωσ καλυτερη ???

 

Αν διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες... θα πάρεις την απάντηση που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε και μια 5.3.4

 

Στην 5.3.4 εμφανίζεται κανονικά το όνομα δικτύου, επανήρθε το ΜΙ store αλλά δεν μπαίνουν custom ήχοι.

Κάτι φτιάχνει, κάτι χαλάει αλλά συνολικά βελτιώνεται η miui6.

Τουλάχιστον παίζουν τα updates χωρίς full wipe και είναι σαν να έχουμε ΟΤΑ updates από τον developer :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ανάποδα τις σιμ. Δηλαδή την 3g στην gsm. Σε εμένα δουλεύει έτσι με πολύ καλό σήμα. Και απο μπαταρία είναι 5+ με όλη την ημερα ανοιχτά Wi-Fi, 3g, και φωτεινότητα στο αυτόματο.

Έβγαλε και μια 5.3.4

 

Μα αφού δίνει επιλογή για 3g μόνο από το ένα slot

Το έκανα και αυτό που λες και άλλαξα τις κάρτες.

Το θέμα είναι ότι η κυρία κάρτα μου είναι μια wind και η δεύτερη μια Vodafone

Η Vodafone εδώ που είμαι έχει καλύτερο σήμα από την wind

Όταν άλλαξα θέση στις κάρτες και έβαλα την Vodafone στο 3g slot η επιλογή έμεινε προφανώς λόγω του καλύτερου σήματος

Το θέμα είναι ότι η miui μάλλον για θέμα οικονομίας της μπαταρίας όταν δεν έχει καλό 3g σήμα σε πετάει στα καπάκια σε 2g για αυτό και αλλάζει αυτόματα η επιλογή δικτύου

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η miui μάλλον για θέμα οικονομίας της μπαταρίας όταν δεν έχει καλό 3g σήμα σε πετάει στα καπάκια σε 2g για αυτό και αλλάζει αυτόματα η επιλογή δικτύου

 

Settings>SIM cards and mobile networks>SIM CARD SETTING (επιλογή sim)>Preferred network type>3G only ;)

Link to comment
Share on other sites

Settings>SIM cards and mobile networks>SIM CARD SETTING (επιλογή sim)>Preferred network type>3G only ;)

 

Δεν την κραταει την επιλογη

Οταν βαζω να επιλεγει 3g γυρναει μονο του σε 2g δικτυο και βγαζει ενδειξη Ε αντι για Η+

Το ερωτημα ειναι vanilla η algo v2 ?

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.3.4 εμφανίζεται κανονικά το όνομα δικτύου, επανήρθε το ΜΙ store αλλά δεν μπαίνουν custom ήχοι.

Κάτι φτιάχνει, κάτι χαλάει αλλά συνολικά βελτιώνεται η miui6.

Τουλάχιστον παίζουν τα updates χωρίς full wipe και είναι σαν να έχουμε ΟΤΑ updates από τον developer :)

 

Δηλαδή ρίχνουμε το ζιπ τίς Ρομ 5.3.4 στην sd και πάμε κατευθείαν σε install from sd, χωρίς κανένα wipe?

 

Τι διάφορες έχει απο την προηγούμενη v3 ειδες κάτι θετικό?

Edited by gregor3
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντός ξανά εκανα φρέσκια κομπλε εγκατάσταση και δεν ξέρω και πάλι αν θα φτασει τις 4 ώρες η οθόνη.έχω βάλει μονο Viber Tapatalk απο προγράμματα και ανοιχτα ποτε τα δεδομένα ποτε το WiFi. Το bug για το 3g δεν υφίσταται γιατί όλες οι συσκευές xiaomi έχουν μονο στην μια θέση 3g και φυσικά το θεωρώ λογικό όταν δεν έχει 3g να γυρνάει αυτόματα στα 2g....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρίχνουμε το ζιπ τίς Ρομ 5.3.4 στην sd και πάμε κατευθείαν σε install from sd, χωρίς κανένα wipe?

 

Τι διάφορες έχει απο την προηγούμενη v3 ειδες κάτι θετικό?

 

Κάνεις μόνο πριν και μετά wipe cache+dalvik. Έτσι δεν σβήνεται τίποτα από apps+settings.

 

Μικροδιαφορές που είδα είναι όνομα δικτύου, όχι custom ήχοι και miui app store+bug center. Τίποτα φοβερό.

Αλλά ο developer έχει πάρει φόρα και βελτιώνει και τα official updates της miui6. Τύφλα να χει η yulong :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και στο modaco γράφει ο dev . Αναφέρει και ΟΤΑ support :blink:

Link to comment
Share on other sites

sports mode, EV-1, και αν έχει επιλογή ηλεκτρονικού σταθεροποιητή την ενεργοποιείς. (HDR κλπ κλειστά)

 

Σωστα σε αυτό που λες αλλά μήπως ξέρεις πως μπορούμε να το έχουμε μόνιμα στο sports mode και όχι κάθε φορά που θα ανοίγουμε την εφαρμογή της κάμερας να το κάνουμε χειροκίνητα; Για την algorom μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σε vanilla η σε οποιαδηποτε aosp πως μπορούμε στις κλήσεις facebook gmail κτλ να μας εμφανίζει τον αριθμό των ειδοποιησεων στην οθόνη.μήπως υπάρχει καμια ρύθμιση στο gravity;
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μόνο πριν και μετά wipe cache+dalvik. Έτσι δεν σβήνεται τίποτα από apps+settings.

 

Μικροδιαφορές που είδα είναι όνομα δικτύου, όχι custom ήχοι και miui app store+bug center. Τίποτα φοβερό.

Αλλά ο developer έχει πάρει φόρα και βελτιώνει και τα official updates της miui6. Τύφλα να χει η yulong :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και στο modaco γράφει ο dev . Αναφέρει και ΟΤΑ support :blink:

 

Eλληνικά έχει;

Link to comment
Share on other sites

 

εχω δοκιμασει αυτην> Himax_Polymer_Xolo_Hive_S032

δεν ξερω αν ειναι η ιδια, παντως μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις σε γενικες γραμμες

και ειναι στις επικρατεστερες για μενα.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σε vanilla η σε οποιαδηποτε aosp πως μπορούμε στις κλήσεις facebook gmail κτλ να μας εμφανίζει τον αριθμό των ειδοποιησεων στην οθόνη.μήπως υπάρχει καμια ρύθμιση στο gravity;

Καμία ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειχε περασει σωστα η miui - Δεν νομιζω οτι η καινουρια διορθωνει κατι επι της ουσιας

Την ξαναπερασα και τωρα ολα ΟΚ με το 3G

Moνο που δεν συγχρονιζει το email .

Δεν βαραει ειδοποιηση οποτε ερχεται email

Η μπαταρια ειναι στο 23% με 2 ωρες και 38 λεπτα οθονη μαζι με χρηση wifi και κατεβασμα/περασμα εφαρμογων - συγχρονισμο κτλ οποτε πες κανενα 4 ωρο λογικα το εχει...

Hxoς συνομιλιας καμπανα (ισως λιγο να βουιζει στην ανοικτη ακροαση στον συνομιλητη) - Σημα καλυτερο απο την laek - GPS δεν εχω δοκιμασει - Notification Led σε 7 χρωματα κομπλε - Wifi μια χαρα - Διαθεσιμη Ram 65-60 % περιπου

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

μου χαλασε το εσωτερικο ακουστικο (αυτιου) κ σημερα επεσε κ ραγισε η οθονη.

λετε να το στειλω για επιστευη κινα η να ψαξω καποιον ελλαδα;

εχει στειλει καποιος αλλος για αναλογο θεμα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

μου χαλασε το εσωτερικο ακουστικο (αυτιου) κ σημερα επεσε κ ραγισε η οθονη.

λετε να το στειλω για επιστευη κινα η να ψαξω καποιον ελλαδα;

εχει στειλει καποιος αλλος για αναλογο θεμα;

 

Να το στείλεις στην Κίνα θέλει 30 ευρώ περίπου για να πάει, συν το κόστος των ανταλλακτικών και της επισκευής, συν το κόστος να στο ξαναστείλουν...

Με τη σημερινή του τιμή, (γνώμη μου) καλύτερα πάρε ένα καινούριο και κρατάς και το παλιό για ανταλλακτικά. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...