Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

εκτός απο τον task manager τα κλείνει και το πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας της coolpad. Μπες στις ρυθμίσεις του accelerator και πρόσθεσε τις εφαρμογές που δεν θές να κλείνουν σε white list.

 

οδηγίες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5791596#post5791596

Ευχαριστώ φίλε μου, αλλά δεν το βρίσκω. Ή αυτά είναι για τη στοκ ρομ, ή εγώ κάνω κάτι λάθος...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καμια φοτο έχουμε;

 

Καλημερα :) . Μερικες photos : https://www.dropbox.com/sh/5hn0jzl850hi8jw/AACnPGIPn_lnX7gMGxeIcPJ8a?dl=0

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα απ το αποτελεσμα αξιζουν συγχαρητηρια στον algorithm που ασχοληθηκε να φτιαξει μια ρομ για την παρτη του και για ολους εμας φυσικα.σχετικα τωρα με την A310v2 που παρουσιαζεται εδω σαν την σουπερ ρομ με την καλυτερη διαρκεια μπαταριας,εγω στην μια εβδομαδα που την κρατησα δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με την laek που ειχα για τρεις μηνες.στα συν της τα πιο ζωντανα χρωματα αλλα τα κολληματα που ετρωγε και οι επανεκινησεις που εκανε ειναι σοβαρος λογος για να φυγει.και μια απορια που εχω,οταν κρινετε μια ρομ οτι εχει καλη μπαταρια απο την διαρκεια της "οθονης" τι ακριβως ενοειτε?
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως αξιζουν συγχαρητηρια . Και εννοειται πως θα υπαρχει και feedback για τυχον bugs η οτιδηποτε προς τον Algo . Προς το παρον φαινεται πολυ καλη δουλεια :) . Σε ευχαριστουμε για το χρονο που αφιερωσες.

Πολυ πιθανο αυτα που θα αναφερω να υπηρχαν ηδη στη rom που χρησιμοποιηθηκε σαν βαση και οποτε δεν οφειλονται καν στο ξεσκαρταρισμα :lol:

 

Οταν συνδεεται με Pc η επιλογη ''μονο φορτιση'' δε δουλευει .

Επισης δεν υπαρχει αντιστοιχία σε ολες τις επιλογες των quick tiles καποια ενεργοποιουν κατι διαφορετικο απο αυτο που λενε και καποια αλλα τιποτα.

 

Απλα τα παραθετω για να τα ελεγξουν και οι υπολοιποι μηπως δεν εκανα κατι καλα εγω :rolleyes:

 

Ααααα και κατι που μου αρεσε πολυ που δεν ειχα στην A310 v2 ειναι το αλανιαρικο notification led :D

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Η mlais 1014 το είχε το θέμα αυτό με το gravity και τα tiles και ήταν ο βασικός λόγος που την έβγαλα. Δεν δοκίμασα ακόμα την έκδοση του algorithm αλλά αν δεν δουλεύει 100% το gravity δεν βλέπω να μου κάνει η rom, με έχει κακομάθει η 1028.
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα απ το αποτελεσμα αξιζουν συγχαρητηρια στον algorithm που ασχοληθηκε να φτιαξει μια ρομ για την παρτη του και για ολους εμας φυσικα.σχετικα τωρα με την A310v2 που παρουσιαζεται εδω σαν την σουπερ ρομ με την καλυτερη διαρκεια μπαταριας,εγω στην μια εβδομαδα που την κρατησα δεν ειδα καμια διαφορα σε σχεση με την laek που ειχα για τρεις μηνες.στα συν της τα πιο ζωντανα χρωματα αλλα τα κολληματα που ετρωγε και οι επανεκινησεις που εκανε ειναι σοβαρος λογος για να φυγει.και μια απορια που εχω,οταν κρινετε μια ρομ οτι εχει καλη μπαταρια απο την διαρκεια της "οθονης" τι ακριβως ενοειτε?

 

Εδω εχει απαντήσει σχετικα, τόσο ο αζουλι οσο και ο ιδιος ο αλγόριθμος, προσφάτως, οτι κάθε coolpad f1 έχει την δική του "προσωπικότητα"... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

και μια απορια που εχω,οταν κρινετε μια ρομ οτι εχει καλη μπαταρια απο την διαρκεια της "οθονης" τι ακριβως ενοειτε?

Η διάρκεια της οθόνης (screen on time - SOT) είναι το πόσες ώρες έμεινε ανοιχτή η οθόνη από την πλήρη φόρτιση μέχρι την πλήρη αποφόρτιση. Πρακτικά το μεγαλύτερο ποσοστό της μπαταρίας καταναλώνεται όταν η οθόνη είναι ανοιχτή. Έτσι το SOT είναι μια πιο ακριβής προσέγγιση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας (και της σύγκρισης μεταξύ διαφόρων ρομ). Γιατί αλλιώς σου λέει ο ένας πως η μπαταρία κρατάει 2 μέρες και δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου το τηλέφωνο και ο άλλος ότι κρατάει μέχρι το μεσημέρι και το έχει λιώσει από το πρωί με 4 ώρες παιχνίδι.

Αν και η αναφορά στο SOT πάλι δεν είναι εντελώς ακριβής (δεν καταναλώνουν όλες οι εφαρμογές την ίδια μπαταρία, μεγάλη σημασία έχει και η φωτεινότητα της οθόνης κλπ) νομίζω πως κάθε συζήτηση για διάρκεια ζωής μπαταρίας θα πρέπει να αναφέρεται οπωσδήποτε και στο SOT.

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της οθόνης (screen on time - SOT) είναι το πόσες ώρες έμεινε ανοιχτή η οθόνη από την πλήρη φόρτιση μέχρι την πλήρη αποφόρτιση. Πρακτικά το μεγαλύτερο ποσοστό της μπαταρίας καταναλώνεται όταν η οθόνη είναι ανοιχτή. Έτσι το SOT είναι μια πιο ακριβής προσέγγιση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας (και της σύγκρισης μεταξύ διαφόρων ρομ). Γιατί αλλιώς σου λέει ο ένας πως η μπαταρία κρατάει 2 μέρες και δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου το τηλέφωνο και ο άλλος ότι κρατάει μέχρι το μεσημέρι και το έχει λιώσει από το πρωί με 4 ώρες παιχνίδι.

Αν και η αναφορά στο SOT πάλι δεν είναι εντελώς ακριβής (δεν καταναλώνουν όλες οι εφαρμογές την ίδια μπαταρία, μεγάλη σημασία έχει και η φωτεινότητα της οθόνης κλπ) νομίζω πως κάθε συζήτηση για διάρκεια ζωής μπαταρίας θα πρέπει να αναφέρεται οπωσδήποτε και στο SOT.

Εξαρταται και τι χρηση κανεις στο τηλεφωνο ομως οσο η οθονη παραμενει ανοιχτη,γιατι μπορει να ρυθμισεις πχ το τηλεφωνο να μην σβηνει ποτε η οθονη,αλλα και να μην κανεις τιποτα και να κρατησει ωρες ατελειωτες,και μπορει να το πλακωσεις στο ιντερνετ και στα παιχνιδια και να τελειωσει στο φτερο.οποτε ειναι ασφαλες το κριτηριο?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και τι χρηση κανεις στο τηλεφωνο ομως οσο η οθονη παραμενει ανοιχτη,γιατι μπορει να ρυθμισεις πχ το τηλεφωνο να μην σβηνει ποτε η οθονη,αλλα και να μην κανεις τιποτα και να κρατησει ωρες ατελειωτες,και μπορει να το πλακωσεις στο ιντερνετ και στα παιχνιδια και να τελειωσει στο φτερο.οποτε ειναι ασφαλες το κριτηριο?

Μα γι αυτό είπα ότι δεν είναι εντελώς ακριβής, είναι όμως πολύ πολύ ακριβεστερη από το συνολικό χρόνο χρήσης. Πχ στο f1 έχω δει SOT από 3.5 ώρες (μόνο 3g και λιώσιμο σε υψηλή φωτεινότητα) έως 6.5 ώρες (βράδυ σπίτι με wifi και σερφαρισμα μέσω Tapatalk). Η μέγιστη από την ελάχιστη μέτρηση δεν απέχουν πολύ (αντε να είναι διπλάσια) σε σχέση με το συνολικό χρόνο που μπορείς να δεις τερατώδεις διαφορές (πχ 6 ώρες με 4 ημέρες).

Link to comment
Share on other sites

[quote=jpower73;5852442

(διαβάζω το ξηλωμα που έριξες στην ρομ, καθώς και πόσο πολύ "εξαλειψες" τα περιττά και ενεργοβόρα services κτλ... Μα τι στην ευχη εχουν κάνει στην ν2 και βγάζει παραπανω sot)?

 

Και πάλι, συγχαρητήρια bro.. :D

 

Η καθε εταιρεία παίρνει από τη mediatek μια δική της full κόπια του κώδικα τόσο του πυρήνα όσο και των frameworks.

 

Το να έχεις τον πυρήνα είναι απίστευτα σημαντικό καθώς υπάρχουν πολλά tweaks που μπορούν να γίνουν για τη μπαταρία. Η yulong πχ αποσκοπεί σε μία πιό fancy εμπειρία ενω η micromax σε aosp εμπειρία.

 

Αν είχαμε τον κώδικα θα υπήρχαν πολλές δυνατότητες. Βέβαια δεν είναι πανάκεια καθώς χάλια κώδικας δεν είναι καλή φάση. Θυμάμαι στο huawei ascend g300 με Qualcomm πόσο χάλια έλεγαν οι devs στο xda ότι ηταν ο κώδικας της huawei.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

αξίζει αυτές τις μέρες να αγοράσει κανείς αυτό το κινητό; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο γνωστό το lenovo a806 που είναι 10€ ακριβότερο αλλά είναι 4.4, 4G απλώς δεν έχει κάμερα σονυ (τουλ έτσι λέει). Στην τιμή του έχετε να προτίνετε κάποιο καλύτερο; Και ποιο site είναι καλό και αξιόπιστο;
Link to comment
Share on other sites

Η mlais 1014 το είχε το θέμα αυτό με το gravity και τα tiles και ήταν ο βασικός λόγος που την έβγαλα. Δεν δοκίμασα ακόμα την έκδοση του algorithm αλλά αν δεν δουλεύει 100% το gravity δεν βλέπω να μου κάνει η rom, με έχει κακομάθει η 1028.

 

Ναι οφείλεται στη βάση και στα frameworks και έχει την ίδια συμπεριφορά. Οπότε εννοείται "if it ain't broke don't fix it" :)

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτό είπα ότι δεν είναι εντελώς ακριβής, είναι όμως πολύ πολύ ακριβεστερη από το συνολικό χρόνο χρήσης. Πχ στο f1 έχω δει SOT από 3.5 ώρες (μόνο 3g και λιώσιμο σε υψηλή φωτεινότητα) έως 6.5 ώρες (βράδυ σπίτι με wifi και σερφαρισμα μέσω Tapatalk). Η μέγιστη από την ελάχιστη μέτρηση δεν απέχουν πολύ (αντε να είναι διπλάσια) σε σχέση με το συνολικό χρόνο που μπορείς να δεις τερατώδεις διαφορές (πχ 6 ώρες με 4 ημέρες).

Θελω να καταληξω στο οτι δεν εχει νοημα να γινεται τοση κουβεντα και "διαμαχη" για το ποια ρομ βγαζει καλυτερη μπαταρια εφοσον ακομη και με την ιδια ρομ αναλογα την χρηση μπορει να διαφερουν οι ωρες

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αξίζει αυτές τις μέρες να αγοράσει κανείς αυτό το κινητό; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο γνωστό το lenovo a806 που είναι 10€ ακριβότερο αλλά είναι 4.4, 4G απλώς δεν έχει κάμερα σονυ (τουλ έτσι λέει). Στην τιμή του έχετε να προτίνετε κάποιο καλύτερο; Και ποιο site είναι καλό και αξιόπιστο;

 

Ναι αξίζει και για 150€ και τέτοια κάμερα δέν θα βρείτε πουθενά. Το 4g όταν καλά καλά δεν έχει 3g σε πολλές περιοχές είναι ανέκδοτο.

 

Επιπλέον: έχει 3.5g όπως μερικοί αποκαλούν το hspa+ και οι ανάγκες μου δεν νομίζω οτι ξεπερνούν τα 15mbps download που έχω πιάσει πολύ συχνά.

 

Ψωνιζω απο vickmall και minideal.Επαγγελματιες.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να δωσω πληρη προσβαση στην sd card?πχ τα screenshot και οι φωτο που κατεβαζω απο fd αποθηκευονται στην εσωτερικη μνημη...Αν υπαρχει τροπος η καποια αλλη rom (4.4) πειτε μου
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις την CWM 6.0.5.0, όχι την 6.0.3.0.

 

Κατ αρχας ευχαριστω για τη συμβουλη της cwm..

Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες εχω καποιες αποριες:

1 αυτο με το wifi fix ειναι απαραιτητο να συμβει;;εγω με δυο διαφορετικα coolpad στο ιδιο ρουτετ δε βλεπω να δημιουργει προβλημα σε αλλες συσκευες.το ενα coolpad με laek το αλλο με miui.

2 εχουμε μονο του το fix για τα 7 χρωματα στο led χωρις να αλλαξουμε ρομ;;επειτα αφου φιξαριστει,πως ρυθμιζεται το χρωμα ανα εφαρμογη;;

3 χρησιμοποιω το handcent sms για να υποστηριζει 160 ελληνικους χαρακτηρες αλλα δεν υποστηριζει την "δικαρτια" :-p εκτος απο το gosms εχουμε κατι αλλο και για πληρη υποστηριξη χαρακτηρων και για επιλογη sim;;;

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

1) Xposed+gravitybox -> strip all unicode characters. 160 χαρακτήρες σε sms χωρίς εξτρα keyboard.

2) Χωρίς xposed: greek keyboard από play store. Το επιλέγεις μονο όταν είναι να γράψεις sms.

3) Go sms pro γκουχου γκουχου βερσιον. Το μόνο που υποστηρίζει δίκαρτα και 160 χαρακτήρες ανα ελληνικό sms. Και το free δουλεύεi αλλά έχει πιο πολλές διαφημίσεις και από ταινία του star.

 

Τετοιου είδους fix είναι πάντα θέμα χρήστη και ειμαι ιδεολογικά εναντια στην ενσωμάτωση τους by default όταν υπάρχουν αξιολογότατες εναλλακτικές. :)

 

@kidonakiskg για το 3)

Παραθέτω την απάντηση που έδωσα σε συνφορουμιτη πιο πριν.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

2 εχουμε μονο του το fix για τα 7 χρωματα στο led χωρις να αλλαξουμε ρομ;;επειτα αφου φιξαριστει,πως ρυθμιζεται το χρωμα ανα εφαρμογη;;

Είχα γράψει αυτόν τον οδηγό σύμφωνα με όσα είχαν γραφτεί στο modaco.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5742559#post5742559

 

Αν είναι ας μπει κι αυτό στο πρώτο ποστ, γιατί πολλοί ρωτάνε συχνά πυκνά για τα χρώματα στα led.

 

Για τις ρυθμίσεις μετά, μπορείς είτε με εφαρμογή είτε με module του xposed(η αγορασμένη έκδοση gravitybox πχ το υποστηρίζει αλλά υπάρχουν κι άλλα δωρεάν).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχα γράψει αυτόν τον οδηγό σύμφωνα με όσα είχαν γραφτεί στο modaco.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5742559#post5742559

 

Αν είναι ας μπει κι αυτό στο πρώτο ποστ, γιατί πολλοί ρωτάνε συχνά πυκνά για τα χρώματα στα led.

 

Για τις ρυθμίσεις μετά, μπορείς είτε με εφαρμογή είτε με module του xposed(η αγορασμένη έκδοση gravitybox πχ το υποστηρίζει αλλά υπάρχουν κι άλλα δωρεάν).

 

Done... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα wipes (3 φορές) και πήγα να φλασάρω τη ROM του Algorithm. Μόνο που μου βγάζει FAIL!!! Τι παίζει;;;

 

EDIT: Περάστηκε με το 4ο φλασάρισμα

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει και για 150€ και τέτοια κάμερα δέν θα βρείτε πουθενά. Το 4g όταν καλά καλά δεν έχει 3g σε πολλές περιοχές είναι ανέκδοτο.

 

Επιπλέον: έχει 3.5g όπως μερικοί αποκαλούν το hspa+ και οι ανάγκες μου δεν νομίζω οτι ξεπερνούν τα 15mbps download που έχω πιάσει πολύ συχνά.

 

Ψωνιζω απο vickmall και minideal.Επαγγελματιες.

 

τα συν και τα πλην της συσκευής συγκριτικά με το lenovo a806 (ανταγωνιστής του);

επίσης υπάρχει κάτι που δεν θα δουλεύει όταν πάρω το κιν στα χέρια μου, άρα και θα χρειαστώ να κάνω τα tweeks που αναφέρετε στις σελίδες εδώ;

 

κλίνω στο να προβώ στην αγορά του οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν εσείς σαν χρήστες του κιν μου δίνατε tips και hints για το F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...