Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Κι εμένα κολυμπάει ο φορτιστής μέσα στον ευρωπαικό αντάπτορα από την αρχή που ήρθε το κινητό. Έχω προιστορία εγώ με τους κινέζικους φορτιστές :lol:

 

λιγο superglue εβαλα αναμεσα στα 2 κομματια και εγινε τζετ..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, σούπερ η Coolpadάρα μας, αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν παύει να είναι κινεζική συσκευή! (Όπως και πολλές άλλες "επώνυμες", βέβαια!) Το λέω αυτό, γιατί πρέπει να το άφησα για λίγο στον ήλιο και μου φούσκωσε λίγο η κόλλα που έχει το αυτοκόλλητο της μπαταρίας! Η μπαταρία είναι ανέπαφη, βέβαια! Το αποτέλεσμα είναι να έχει κάνει μια πολύ μικρή καμπύλη και το καπάκι, ανεπαίσθητη, βέβαια, αλλά υπάρχει! Άρα, προσοχή να μην το αφήνουμε στον ήλιο και ακόμα περισσότερο μέσα σε παρκαρισμένο αυτοκίνητο τώρα που μπαίνει ( ; ) το καλοκαιράκι!!
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καιρο εχω να μπω εδω μιας και εχω παραμετροποιησει το κινητο απολυτα στις αναγκες μου (που ειναι και ιδιαιτερα απαιτητικες)..

 

δυο ερωτησεις αν μπορειτε:

λυση για λειτουργια otg support εχει βρεθει η ακομα??

lolipop θα δουμε συντομα στο κινητο μας??

 

παρεπιπτοντως για οποιον ενδιαφερεται το κινητο ειναι ξανα in stock απο το minideal.πιθανον λογω μεγαλης ζητησης να κυκλοφορησε ξανα.η αλλιως βρηκαν κανα δυο κομματια και τα εβαλαν για πουλημα.

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το fix μπορούμε να έχουμε τα 7 χρώματα. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε και custom; Αν ο BrocasHelm έφτιαξε αρχικά το fix ας μας πει λίγο που βρήκε το αρχείο αυτό...

 

Προέρχεται από το modaco όπου ένα παλικάρι μεγάλο έκανε disassembly το default lib και του πρόσθεσε functionality. Εγώ το βάζω manually.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καιρο εχω να μπω εδω μιας και εχω παραμετροποιησει το κινητο απολυτα στις αναγκες μου (που ειναι και ιδιαιτερα απαιτητικες)..

 

δυο ερωτησεις αν μπορειτε:

λυση για λειτουργια otg support εχει βρεθει η ακομα??

lolipop θα δουμε συντομα στο κινητο μας??

 

παρεπιπτοντως για οποιον ενδιαφερεται το κινητο ειναι ξανα in stock απο το minideal.πιθανον λογω μεγαλης ζητησης να κυκλοφορησε ξανα.η αλλιως βρηκαν κανα δυο κομματια και τα εβαλαν για πουλημα.

 

Otg ξεχνα το.

Lollipop θεωρητικα Αύγουστο αλλά θα είναι φυσικά coolui και ισως αδύνατο να ρουταριστει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ξεβιδωσε τον αντάπτορα, λυγισε τα ελασματα να κανουν καλυτερη επαφη και μετα δεν θα εχεις πρόβημα... το καλυτερο ειναι να βαλεις μονωτικη ταινια ωστε να ειναι μονιμα ανταπτορας και φορτιστης μαζί...

 

αυτο εχω κανει και εγω αλλα εμενα κολυμπαει το βυσμα στο κινητο

 

γεια σου αλγκο εχεις βγαλει καμια ρομ τελευταια γιατι η δευτερη που βγαλες κολλαει παρα πολυ μετα απο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ με sd cards, ψήνω να πάρω μια 64άρα από το αμαζον. Καμιά δοκιμασμένη;; Τη χρειάζομαι για να παίρνω το nandroid εκει και να φλασάρω καθημερινά τις προχειροΡΟΜ των κινέζων :lol:
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ με sd cards, ψήνω να πάρω μια 64άρα από το αμαζον. Καμιά δοκιμασμένη;; Τη χρειάζομαι για να παίρνω το nandroid εκει και να φλασάρω καθημερινά τις προχειροΡΟΜ των κινέζων :lol:

 

SAMSUNG EVO MICRO SDHC CLASS 10 υποτίθεται ότι είναι η γρηγορότερη! Εγώ την έχω σε 16GB αλλά δεν την έχω τεστάρει ποτέ...

 

EDIT: την έχει το eshop στο crazy Sundays αυτή τη βδομάδα σε καλή τιμή!

 

EDIT2:

http://s6.postimage.org/4vysgzqb1/Screenshot_2015_06_09_11_57_16.png

Τελικά έφτασε τα 12,κάτι MB/s

Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αλγκο εχεις βγαλει καμια ρομ τελευταια γιατι η δευτερη που βγαλες κολλαει παρα πολυ μετα απο καιρο

 

Τσέκαρε την εσωτερική sd σου αν φουλάρει. Τρέξε sd maid να ξεφορτωθεις σκουπίδια. Σε όσους την έβαλα δεν έχουν παράπονο.

 

Αλλιώς βάλε emui 3.0 του jpower. Ότι καλύτερο εως τώρα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ με sd cards, ψήνω να πάρω μια 64άρα από το αμαζον. Καμιά δοκιμασμένη;; Τη χρειάζομαι για να παίρνω το nandroid εκει και να φλασάρω καθημερινά τις προχειροΡΟΜ των κινέζων :lol:

Για 64άρα εισαι παρακατω εχει καλη ταχυτητα εγγραφης 15 με 18 mb,την εχουν και αλλοι απο εδω μεσα ,εγω την δουλευω απο τον Νοέμβριο και ειναι αψογη

http://www.ebay.de/itm/TRANSCEND-45MB-64GB-64G-GB-MICRO-SDXC-PREMIUM-CLASS-10-300X-UHS-I-U1-MICRO-SD-/281350694901?hash=item4181cee7f5

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση οταν παμε να κανουμε restore mia rom ι διαδικασια ποια ειναι? απλα παταμε restore την rom που θελουμε ή χρειαζεται να κανουμε και ολα τα wipes πρωτα και μετα restore ?:lol:
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση οταν παμε να κανουμε restore mia rom ι διαδικασια ποια ειναι? απλα παταμε restore την rom που θελουμε ή χρειαζεται να κανουμε και ολα τα wipes πρωτα και μετα restore ?:lol:
μολις εβαλα την καινουρια maucut και δεν μου συνδεεται στον υπολογιστι και εχω ενεργοπιεισα και τον εντοπισμο σφαλματον πρωτη φορα μου το κανει μονο μονο με αυτη την rom καμια ιδεα ?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Για 64άρα εισαι παρακατω εχει καλη ταχυτητα εγγραφης 15 με 18 mb,την εχουν και αλλοι απο εδω μεσα ,εγω την δουλευω απο τον Νοέμβριο και ειναι αψογη

http://www.ebay.de/itm/TRANSCEND-45MB-64GB-64G-GB-MICRO-SDXC-PREMIUM-CLASS-10-300X-UHS-I-U1-MICRO-SD-/281350694901?hash=item4181cee7f5

 

αυτήν έχω.. πολυ καλή..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την τελευταία maucat (30.05), το τηλέφωνό μου (μας), μ' αρέσει πιο πολύ!

Βρήκα κάτι:

Όταν πάω να γράψω SMS, και πατάω το εκονιδιο με το ανθρωπάκι για να προσθέσω ένα τηλέφωνο από επαφή, μου βγάζει το μήνυμα:

"Επιλέξτε μια ενεργεία

Δεν υπάρχουν εφαρμογές, οι οποίες μπορούν να εκτελέσουν αυτή την ενέργεια."

Κάποια ιδέα πως λύνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις καλωδιο για τον φορτιστη;

Πηρα ενα 3 μετρα αλλα φορτιζει πολυ αργα το κινητο.

Τι τυπος καλωδιου πρεπει να ειναι για να φορτιζει σωστα;

Link to comment
Share on other sites

πηρα αυτό (νομίζω το αγορασε και ο αζουλι)

http://www.banggood.com/2m-Hemp-Rope-Micro-USB-Cable-For-Mobile-Phone-p-916912.html

 

πολυ καλό, εφετζίδικο και ανθεκτικό.

και τα data μεταφερονται κανονικα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι:

Όταν πάω να γράψω SMS, και πατάω το εκονιδιο με το ανθρωπάκι για να προσθέσω ένα τηλέφωνο από επαφή, μου βγάζει το μήνυμα:

"Επιλέξτε μια ενεργεία

Δεν υπάρχουν εφαρμογές, οι οποίες μπορούν να εκτελέσουν αυτή την ενέργεια."

Κάποια ιδέα πως λύνεται αυτό?

 

Το εντόπισα και εγώ εχθές αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία αφού δε στέλνω sms:w00t:

Πάντως δε νμζ να διορθώνεται τώρα, πρέπει είναι bug στο κώδικα που πρέπει να διορθωθεί.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι:

Όταν πάω να γράψω SMS, και πατάω το εκονιδιο με το ανθρωπάκι για να προσθέσω ένα τηλέφωνο από επαφή, μου βγάζει το μήνυμα:

"Επιλέξτε μια ενεργεία

Δεν υπάρχουν εφαρμογές, οι οποίες μπορούν να εκτελέσουν αυτή την ενέργεια."

Κάποια ιδέα πως λύνεται αυτό?

Δοκιμαστε το handcent sms απο playstore

Το εντόπισα και εγώ εχθές αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία αφού δε στέλνω sms:w00t:

Πάντως δε νμζ να διορθώνεται τώρα, πρέπει είναι bug στο κώδικα που πρέπει να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

μολις εβαλα την καινουρια maucut και δεν μου συνδεεται στον υπολογιστι και εχω ενεργοπιεισα και τον εντοπισμο σφαλματον πρωτη φορα μου το κανει μονο μονο με αυτη την rom καμια ιδεα ?:wacko:

Μολις συνδεσεις το καλωδιο πηγαινεις ρυθμισεις /αποθηκευτικος χωρος/πατας το αριστερο πληκτρο(μενου) απο τα capasitive και μετα επιλεγεις mtp.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το fix μπορούμε να έχουμε τα 7 χρώματα. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε και custom; Αν ο BrocasHelm έφτιαξε αρχικά το fix ας μας πει λίγο που βρήκε το αρχείο αυτό...

 

Από modaco το είχα πάρει και το έβαλα στο cloud μου(γιατί στην αρχή υπήρχε χαζοκινεζοhosting).

 

Μπορείς να βάλεις το αρχείο σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά με κάποιο πρόγραμμα να πειράξεις τα notifications για 7 επιλογές χρωμάτων ως συνδυασμό κόκκινου/πράσινου/μπλε. Εγώ χρησιμοποιώ το αγορασμένο gravitybox που δίνει και αυτήν την δυνατότητα.

 

Απλά να ξέρεις σε κάποιες roms δεν σου επιτρέπει είτε να δουλέψεις το μπλε καθόλου, οπότε έχεις μόνο κόκκινο, πράσινο και κίτρινο ως τον συνδυασμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Προέρχεται από το modaco όπου ένα παλικάρι μεγάλο έκανε disassembly το default lib και του πρόσθεσε functionality. Εγώ το βάζω manually.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Otg ξεχνα το.

Lollipop θεωρητικα Αύγουστο αλλά θα είναι φυσικά coolui και ισως αδύνατο να ρουταριστει.

 

λογικα θα βγει μαζι (αν οχι νωριτερα) και η aosp για το a310 και το polymer..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα κάτι:

Όταν πάω να γράψω SMS, και πατάω το εκονιδιο με το ανθρωπάκι για να προσθέσω ένα τηλέφωνο από επαφή, μου βγάζει το μήνυμα:

"Επιλέξτε μια ενεργεία

Δεν υπάρχουν εφαρμογές, οι οποίες μπορούν να εκτελέσουν αυτή την ενέργεια."

Κάποια ιδέα πως λύνεται αυτό?

 

βαλε το textra για sms η καποιο αλλο app αν θελεις οπωσδηποτε αυτη τη λειτουργια.Ετσι κι αλλιως η native messaging app του android ηταν παντα χαλια..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Για 64άρα εισαι παρακατω εχει καλη ταχυτητα εγγραφης 15 με 18 mb,την εχουν και αλλοι απο εδω μεσα ,εγω την δουλευω απο τον Νοέμβριο και ειναι αψογη

http://www.ebay.de/itm/TRANSCEND-45MB-64GB-64G-GB-MICRO-SDXC-PREMIUM-CLASS-10-300X-UHS-I-U1-MICRO-SD-/281350694901?hash=item4181cee7f5

 

http://www.amazon.co.uk/Transcend-Ultimate-Class-Frustration-Free-Packaging/dp/B008CVHLT2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1433855458&sr=8-1&keywords=transend+sd+card

 

Αυτή είναι SD ή είναι τίποτα άλλο μυστήριο; :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

 

Από το πρώτο Q&A:

Q: is this microSD card with adapter or just tandard SD card ?

A:

This is a standard full size sd card

 

μου φαίνεται ότι είναι είναι sd απλά όχι microSDHC, άρα δεν είναι κατάλληλη για το κινητό μας!

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση οταν παμε να κανουμε restore mia rom ι διαδικασια ποια ειναι? απλα παταμε restore την rom που θελουμε ή χρειαζεται να κανουμε και ολα τα wipes πρωτα και μετα restore ?:lol:

 

Πάντα κάνεις τα wipes μαζί και τα data σου από 3+ φορές με ενδιάμεσο restart

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...