Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι χρειάζεται το wifi fix γιατί βγάζει nvram error στην αναζήτηση wifi και πρέπει να βγάλεις το Pin από τις sim γιατί δεν μπορεί να τις ξεκλειδώσει....

 

Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλή. Βασικός λόγος αλλαγής από laek ήταν ότι σε μέρη που δεν είχε σήμα χανόταν το σήμα και δεν το ξαναέβρισκε. Μέχρι στιγμής η Maucat δείχνει να μήν έχει αυτό το bug που για μένα είναι πολύ βασικό.

Δεν μου εχει βγαλει ποτε nvram error. Για το pin δεν μπορω να απαντησω γιατι χρησιμοποιω μια sim .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν μου εχει βγαλει ποτε nvram error. Για το pin δεν μπορω να απαντησω γιατι χρησιμοποιω μια sim .

 

Έχεις βρει τρόπο να μετακινείς τις εφαρμογές στην SD?

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η maucat με διορθωμενο dpi και dialer. Επισης αφαιρεσα και τον chrome γιατι δεν μου αρεσε που ηταν pre-installed. https://drive.google.com/folder/d/0B7s8dJbVntdYMi1xcnRrbklYbFk/edit

(Φαντάζομαι) είναι διορθωμένη η τελευταία έκδοση της 11.1.15;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει τρόπο να μετακινείς τις εφαρμογές στην SD?

Δεν εχω ψαξει γιατι δεν μου εχει χρειαστει αλλα μπορειτε να δοκιμασετε καποιο απο τα modules στο xposed.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(Φαντάζομαι) είναι διορθωμένη η τελευταία έκδοση της 11.1.15;

Η τελευταια ειναι ναι απο 11/1 και οι μονες αλλαγες ειναι αυτες που αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

\

Γειά σου

για ποιά MAUCAT λες φίλε μου αν σου ειναι ευκολο δώσε ενα λινγ

Εχω την vanilia 20ν μερες ολα καλά μέχρι στιγμής εκτός του ότι σήμερα δέν βρίσκει δορυφόρους το gps (εχω το sygik) ουτε και στο gps test μου βρίσκει κρίμα γιατι μέχρι τώρα ήταν η καλύτερη για μένα

Μήπως εχει συμβεί κάτι αντίστοιχο και σε κάποιν άλλον? ή αν ξέρει κανείς πώς να το διορθώσω ?

 

και μενα μετα απο μηνα+ .Βαλε το gps fix

Link to comment
Share on other sites

Απο όλα έχει η maucat και είναι άριστη.

 

Το απλικατιον που εχει απο την μανα του γραφει 160 χαρακτήρες ή μήπως θέλει κάποια τροποποιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και μενα μετα απο μηνα+ .Βαλε το gps fix

 

που είναι ρε παιδιά αυτο το gps fix μπορεί κάποιος να το ανεβάσει εδω , μετά απο αυτο λύνεται το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το απλικατιον που εχει απο την μανα του γραφει 160 χαρακτήρες ή μήπως θέλει κάποια τροποποιση

Η ενεργοποιησεις μεσα απο gravitybox το strip unicode η κατεβαζεις αλλη εφαρμογη μηνυματων.

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποιησεις μεσα απο gravitybox το strip unicode η κατεβαζεις αλλη εφαρμογη μηνυματων.

 

που βρίσκουμε αυτο το gravitybox ρε φιλε ? απο που να το κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο fix για την S5 που κλείνουν καποιες εφαρμογές (πχ google calendar) συνέχεια χωρίς λογο?
Link to comment
Share on other sites

που βρίσκουμε αυτο το gravitybox ρε φιλε ? απο που να το κατεβάσω?

Το gravitybox είναι module του Xposed framework.

Οπότε πρώτα θα κατεβάσεις και θα εγκαταστήσεις αυτό και μετά το gravitybox

http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τελευταία maucat : https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo . Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή η ρομ είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει σε καθαρή aosp για την συσκευή μας. Για να δουλέψει σωστά θέλει μερικές μικρές αλλαγές όπως είναι η αλλαγή του dialer και η αλλαγή των dpi μέσα απο το build.prop στα 320.

 

Την εχω αρκετο καιρο και δεν εχω κανει καμια αλλαγη. Ειναι πολυ καλή και το gravity δουλευει αψογα.

Ο dialer τι θεμα εχει γιατι δεν βρηκα καποιο πρόβλημα.

Επισης η αλλαγη dpi τι διορθωνει;

Για το pin που αναφερθηκε νομιζω θελει απενεργοποιηση για την δευτερη sim.

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από Baladezas >

Καλησπέρα έχω το κινητό απο τον Σεπτέμβρη, ολα καλά όλα ωραια.... Ωσπου σημερα ολα οσα φοβομουν επιβεβαιωθηκαν,,, στα ξαφνικα η οθόνη του κινητου γινεται ασπρομαυρες μπάρες ... το έχει παθει κανεις??? δεν μου εχει πέσει καθόλου κάτω.... εχω aosp laek αλλα δεν νομιζω να ειναι θέμα ρομ.... καμια βοήθεια??

 

Παράθεση από volanis1980 >

Επειδή έχει ξανά αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα, προτού να αρχίσεις να ψάχνεις για εγγυήσεις κλπ κάνεις : 1)Ένα factory reset 2)Battery Calibration 3)Αλλαγή rom. Με κάτι από τα τρία είναι πιθανόν να στρώσει.

 

Τα έκανα όλα αυτά τπτ τζίφος το κινητο λειτουργει για 10 λεπτά και μετα η οθόνη γινεται ασπρομαυρες μπάρες

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις κλείνουν?

Στην s5..

 

Force close?

Ναι γράφει η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργει.....

Link to comment
Share on other sites

Eiχα απο τον Δεκεμβρη την AOSP και σημερα έβαλα την MIUI 6.

Ολα καλά αλλα θέλησα να γυρίσω στην παλιά rom για να πάρω κάτι.

Εκανα restore με όλα τα wipe ,format Κλπ αλλα εμαφανιζει πάλι το σημα της Miui και

με ξαναβάζει σε cwm.

Kανω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στα παιδια.

Λοιπον χτες εκαψα μια μπαταρια σε δοκιμες, ακουστε τι αποκομισα:

 

MIUI6 Liutao, σταθεροτατη, καμερα stock coolpad (θετικο), αγγλικα γλωσσα, GPS μπομπα, καθαρη με κατι Κινεζιες στο notification screen

που δεν καταφερω να τις βγαλω αλλα με χαλασε λιγο οτι ειναι ελαφρως laggy (λιγο παραπανω απο του needrom). Δηλαδη δεν εχει αυτη την σπιρταδα οταν πατας να κανει κληση παραδειγμα. Μπορει να την ξαναδοκιμασω καποια στιγμη να δω αν δεν ειναι κλειδωμενη να περασω κ Ελληνικα.

 

COOLUI6 Liutao, ενταξει η official οπως κ να το κανουμε δουλευει ρολοι. Γρηγορη, καμερα απιστευτη

(νομιζω δεν εχω ξαναδει καλυτερη), λιγες Κινεζιες αλλα πηραν ποδι, καλη επιλογη. Μειονεκτημα ρε φιλε,

αυτο το στυλ που εχει, που προσπαθει να γινει MIUI αλλα δεν της βγαινει. Λιγο τα εικονιδια, λιγο το γενικο

υφος, καλη προσπαθεια αλλα αν δεν βαλεις κ εναν επαγγελματια να σχεδιασει δεν γινεται δουλεια. Τουλαχιστον κανε ενα

copy-paste!

 

S5 1-9-2, την εβαλα κ την εβγαλα σχεδον ακαριαια, δεν μου αρεσε το μενου, μου φανηκε καπως μη εργονομικο,

το notification ψιλοχαλια (ειναι γουστα το ξερω), εβγαλα κ μια φωτο αλλα δεν ενθουσιαστηκα τοσο πια, θελει πολυ δουλεια

γιατι οι Κινεζιες ειναι παντου, κατι σφαλματα οταν πηγα να αλλαξω γλωσσα. Γρηγορη παντως αλλα δεν την κρατησα πολυ.

 

EMUI δεν δοκιμασα γιατι εγραψε ενα παιδι για προβληματα στο GPS κλασικα, οποτε του Μηχανικου ειναι η καλυτερη

μεχρι στιγμης (δηλαδη μεχρι νεοτερας).

 

Ξαναγυρισα σε EMUI2.3 UNICOM!!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο απο το μετωπο miui v6,εχει γινει εντελος bug free η ρομ?

ετοιμάζομαι να την βγάλω σιγά σιγά δεν δουλεύουν τα widget μετά από restart...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα johnickz1 εάν μπορεις να κανεις επεμβαση και εμφυτευση δες την aosp του dakok απεχτη αλλα θελει ελληνικουλια http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-nitro-v3-8297w/
Link to comment
Share on other sites

Της CoolUI το μέγα bug είναι ότι δεν κάνει text wrapping πουθενά. Πας να διαβάσεις ένα ποστ σε φορουμ και έχει κόψει τη λέξη στην μέση και την έχει βάλει στην κάτω γραμμή. Στο ΦΒ το ίδιο. Πολύ ενοχλητικό.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι άσχετο με το τηλέφωνο.σίγουρα κάποιος απο εδώ θα μπορεί να με βοηθήσει.έχω ενα ταμπλετ zte s8q και θέλω να του περάσω αλλη Ρομ για να μπορω να μεταφέρω στην sd τις εφαρμογές.στο αντιστοιχο θέμα του δεν έχει κάτι.
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζομαι να την βγάλω σιγά σιγά δεν δουλεύουν τα widget μετά από restart...

 

Χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το autorun για εφαρμογές που εχεις με widget...

Security->Permissions->Autostart

Link to comment
Share on other sites

Της CoolUI το μέγα bug είναι ότι δεν κάνει text wrapping πουθενά. Πας να διαβάσεις ένα ποστ σε φορουμ και έχει κόψει τη λέξη στην μέση και την έχει βάλει στην κάτω γραμμή. Στο ΦΒ το ίδιο. Πολύ ενοχλητικό.

 

Δεν προλαβα να το διαπιστωσω αυτο φιλε, αν κ δοκιμασα την πιο καινουργια εκδοση που μπορει να εχει λυθει.

Οταν ξαναβρω 2-3 ΡΟΜ για δοκιμη θα την βαλω ξανα να δω αν ισχυει κ στην πιο προσφατη.

 

Οσον αφορα την μεταφραση, παιδια δυστυχως δεν μπορω να κανω μεταφραση σε Ελληνικα σε οποιαδηποτε ΡΟΜ,

στην MIUI η Ελληνικη MIUI, εχει δωσει τις μεταφρασεις στον αερα κ τις βελτιωνει συνεχως οποτε ειναι ευκολο

να τις μετεμφυτευσεις σε καποιο PORT.

 

Αυτο ισχυει μονο για την συγκεκριμενη ΡΟΜ που εχει αναπτυχθει κ προγραμμα

που μπορει να κανει αυτη την δουλεια.. Δεν γινεται αυτες να τις βαλεις σε αλλες ΡΟΜ καθως η καθεμια εχει

διαφορετικα widgets, διαφορετικα menu, διαφορετικες εφαρμογες αλλα κ διαφορετικο framework

(σκεφτειτε το σαν δομη αρχειων, οποιος ξερει κατι παραπανω θα ηθελα να μαθω κ εγω).

 

Το γεγονος οτι προκειται για AOSP (εχουν μεταφραστει στα Ελληνικα) ισως το κανει πιο ευκολο για καποιον που ξερει,

να βρει τις μεταφρασεις κ να τις βαλει στην ΡΟΜ. Δυστυχως εγω δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις

(στην ουσια κ για την MIUI εγω δεν κανω σχεδον τιποτα)!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έχω ένα πρόβλημα με το google play.Δεν συνδέεται με τίποτα,επίσης δεν κάνει συγχρονισμό ούτε στο gmail.Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

 

 

http://i19.servimg.com/u/f19/13/59/07/12/screen12.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...