Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Μου αρεσει παρα πολυ να σκαλιζω τετοια πραγματα...απλα επειδη δεν θα εχω αλλη συσκευη οσο την σκαλιζω δεν θελω να μεινω χωρις τηλ.

το καλο που διαβαζω ειναι πανω σε αυτο το τηλ εχουν γινει πολλα πειραματα...!!!

ειμαι μαλλον 99% για coolpad F1 κ φαινεται πως θα ειμαι και Proud Owner...!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι βεβαια.Μια χαρα λειτουργικο ειναι και ετσι.Απλα μια εφαρμογη για SMS απο το Play Store θα κατεβασεις ωστε να λαμβανεις SMS απο 4ψηφια,γιατι αν δεν κανω λαθος δεν δεχεται με την στοκ εφαρμογη.

Για να το ευχαριστηθεις 100%,θα σου προτεινα να το κανεις root σε ενα λεπτο με το iroot (αν δεν ειναι ηδη),να του περασεις ενα custom recovery και μια custom rom (μιας και ειμαι φαν του καθαρου android,θα προτεινα algorom ή xtreme vanilla).Υποθεση 15 λεπτων,μαζι με το διαβασμα.

 

να πω να μου το rootαρουν λες απο εκει που θα παραγγειλω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

κορυφαια η Miui 6,απο εμφανιση τουλαχιστον και λειτουργιες δεν εχει ανταγωνισμο πιστευω,το design της ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον ανταγωνισμο..!Μην ξεχναμε και το οτι ολα τα ''themed'' λειτουργικα (emui,vibe,color,hive κλπ) δεν θα υπηρχαν αν δεν ειχαν την Miui για να την αντιγραφουν..!

 

Αν καταφερω να την φερω στα μετρα μου μετα απο την καριερα στις aosp την κραταω ανετα.Και το οτι εχει ota ωστε να εχουμε παντα την τελευταια version ειναι τουλαχιστον αψογο..

 

Επισης τα themes της ειναι τα πιο καλοφτιαγμενα που εχω δει.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

κορυφαια η Miui 6,απο εμφανιση τουλαχιστον και λειτουργιες δεν εχει ανταγωνισμο πιστευω,το design της ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον ανταγωνισμο..!Μην ξεχναμε και το οτι ολα τα ''themed'' λειτουργικα (emui,vibe,color,hive κλπ) δεν θα υπηρχαν αν δεν ειχαν την Miui για να την αντιγραφουν..!

 

Αν καταφερω να την φερω στα μετρα μου μετα απο την καριερα στις aosp την κραταω ανετα.Και το οτι εχει ota ωστε να εχουμε παντα την τελευταια version ειναι τουλαχιστον αψογο..

 

Επισης τα themes της ειναι τα πιο καλοφτιαγμενα που εχω δει.

Την είχα μέχρι προχθές και δεν έδινε ota updates. Το αρχειάκι που βλέπω στο needrom που ξεκινάει με ota για αυτόν τον λόγο είναι η διόρθωσε μερικά πράγματα γενικά έδωσε patch και το ονόμασε έτσι;

Link to comment
Share on other sites

οκ azuli ευχαριστώ την βγήκα.

αυτή που προσπαθούσα να κατεβάσω από Facebook είναι άλλη

Μπορεις να δωσεις λινκ για να κατεβασω την σωστη?

Link to comment
Share on other sites

Την είχα μέχρι προχθές και δεν έδινε ota updates. Το αρχειάκι που βλέπω στο needrom που ξεκινάει με ota για αυτόν τον λόγο είναι η διόρθωσε μερικά πράγματα γενικά έδωσε patch και το ονόμασε έτσι;

 

Δεν ξερω γιατι δεν εχει σκασει ota απο τοτε που την εβαλα.Νομιζω πως υποστηριζει παντως.Αλλα και να μην δουλευει,το οτι ο dev δινει εξτρα ota zip στο needrom μαζι με τα νεα releases ειναι το ιδιο..

 

Παντως εχω παθει πλακα με το ποσο καλοφτιαγμενη ειναι η v6,ειναι η πρωτη φορα σε rom που σκεφτομαι οτι μπορω να χρησιμοποιησω μονο τις native system apps της rom και να την βγαλω ετσι χωρις να βαλω δικα μου 3rd party dialer,sms,security,notes,player..Oλα τα native system apps της rom ειναι τουλαχιστον κορυφη σε εμφανιση και λειτουργιες..Εκτος απο τον browser που θα αλλαξω με UC browser HD επειδη τον εχω συνηθισει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεις να δωσεις λινκ για να κατεβασω την σωστη?

 

http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

Link to comment
Share on other sites

Την είχα μέχρι προχθές και δεν έδινε ota updates. Το αρχειάκι που βλέπω στο needrom που ξεκινάει με ota για αυτόν τον λόγο είναι η διόρθωσε μερικά πράγματα γενικά έδωσε patch και το ονόμασε έτσι;

 

Μάλλον είναι patch και το ονόμασε ota γιατί το περνάς από πάνω χωρίς wipes.

 

Αλλά ούτως ή άλλως με την miui6, φλασάρω τα updates μόνο με cache+dalvik wipe και δεν έχω κανένα θέμα.

Να το πω manual ΟΤΑ ? :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@azuli ενημέρωσε μας αν εχεις random reboots. Μονο για αυτον τον λογο την έβγαλα εγώ.

 

Μόνο ένα είχα μέχρι τώρα μετά από freeze με το τελευταίο update.

Link to comment
Share on other sites

@azuli ενημέρωσε μας αν εχεις random reboots. Μονο για αυτον τον λογο την έβγαλα εγώ.

 

ok,εννοειται!

 

μεχρι τωρα ολα ειναι jet..7 leds,push notifications,ηχος,κλησεις,play store,camera,apns,πληκτρολογιο,γλωσσα,usb,καιρος,ραδιοφωνο λειτουργει χωρις ακουστικα,αψογο permissions manager (καλυτερο απο LBE Security)..

 

gps δεν εχω δοκιμασει ακομα,αν ειναι τοσο γρηγορο οσο της vanilla θα ειμαστε super

Link to comment
Share on other sites

Για οποιους εχουν miui,γιατι δεν με αφηνει να επιλεξω 3g only στις καρτες?Εχω αλλαξει θεση στις καρτες μηπως ηταν το 2g only slot,αλλα δεν με αφηνει να βαλω 3g μονο 2g.Μου λεει η καρτα πρεπει να ειναι 3g,μονο που και οι καρτες μου ειναι 3g.Eλπιζω να μην ειναι κανα bug γιατι ειναι σοβαροτατο.. Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση για οποιον χρησιμοποιει/χρησιμοποιουσε seeder : Υπαρχει λογος για seeder στο τηλεφωνο αυτο?Εγω τον εχω απο συνηθεια απο το προηγουμενο κινητο αλλα δεν ξερω αν κανει η οχι δουλεια πλεον στο coolpad με τοσο δυνατα specs που εχει.Το εχω αναμενο στο Moderate,καμια φορα το ξεχναω και κλειστο,αλλα δεν μπορω να καταλαβω διαφορα στο performance.

 

Δεν έχει πλέον νόημα γιατί είμαστε σε 4.4 και αυτός που το έφτιαξε έλεγε ότι μέχρι 2.3 δουλευει καλά από την 4.0 και μετά δεν κάνει διαφορά ή κάνει έλάχιστη. Όπου το έβαλα με 2.3 κάνει μεγάλη διαφορά αλλά σε 4.0 και πάνω δεν φαίνεται να κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιους εχουν miui,γιατι δεν με αφηνει να επιλεξω 3g only στις καρτες?Εχω αλλαξει θεση στις καρτες μηπως ηταν το 2g only slot,αλλα δεν με αφηνει να βαλω 3g μονο 2g.Μου λεει η καρτα πρεπει να ειναι 3g,μονο που και οι καρτες μου ειναι 3g.Eλπιζω να μην ειναι κανα bug γιατι ειναι σοβαροτατο..

 

Αυτό μου το είχε κανει και μένα σαν "λύση" στο κάτω μέρος στα Sim cards settings εχεις την επιλογή για την προεπιλογή τις κάρτας για τις κλήσης και του ιντερνετ, στην του ίντερνετ αν επιλέξεις αυτή που δεν έχει κανονικά ίντερνετ και μετα γυρησεις στην αλλη που κανονικά εχεις ίντερνετ μένει στο 3g. Αν έχεις μόνιμα τα data ανοιχτα βολευει. Με ενα δεύτερο φλασαρισμα και δίπλα wipes δουλεύουν όλα καλά. Προφανος και σε εσενα δεν έκατσε καλά η ρομ

Link to comment
Share on other sites

Με ενα δεύτερο φλασαρισμα και δίπλα wipes δουλεύουν όλα καλά. Προφανος και σε εσενα δεν έκατσε καλά η ρομ

 

Τώρα θυμήθηκα και τις miui ρομ του gkalen (για το παλιό μου τηλέφωνο), όπου χρειάζονταν πολλά wipes και πολλά φλασαρίσματα μέχρι να κάτσει καλά η ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι δεν εχει σκασει ota απο τοτε που την εβαλα.Νομιζω πως υποστηριζει παντως.Αλλα και να μην δουλευει,το οτι ο dev δινει εξτρα ota zip στο needrom μαζι με τα νεα releases ειναι το ιδιο..

 

Παντως εχω παθει πλακα με το ποσο καλοφτιαγμενη ειναι η v6,ειναι η πρωτη φορα σε rom που σκεφτομαι οτι μπορω να χρησιμοποιησω μονο τις native system apps της rom και να την βγαλω ετσι χωρις να βαλω δικα μου 3rd party dialer,sms,security,notes,playe

 

http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

 

Παιδες μπαινοντας εδω μετα ποιο απ ολα παταμε για να κατεβει η ρομ?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα και τις miui ρομ του gkalen (για το παλιό μου τηλέφωνο), όπου χρειάζονταν πολλά wipes και πολλά φλασαρίσματα μέχρι να κάτσει καλά η ρομ.

 

ελπιζω να μην χρειαστει γιατι την εχω ηδη μισοστησει..!Ποιο apk ειναι υπευθυνο για τις καρτες?Ισως θελει κανα wipe το cache/data του

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μπαινοντας εδω μετα ποιο απ ολα παταμε για να κατεβει η ρομ?

το τελευταίο κάτω είναι το πιο καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

Azuli, απο καμερα, ειναι καλυτερη η miui απο την xTremeVanilla??? (Αντε, παλι να αλλαξουμε ρομ...)

Ή να βαλουμε την S5, που "μας εχει φαει τ' αυτια" με την κάμερά της o jpower73??? :-p

Edited by Lucifer2223
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντός είμαι απο την 5.2.27 v3 δεν έχω ουτε ενα freeze ουτε restar....ΟΤΑ δεν έχω πάρει ποτε. Μια βοήθεια μονο με το hot spot για κάποιο λογο ξεκινάει μοιράζει και μετα απο λίγο σταματάει

Έχει κανεις ιδέα τι μπορεί να φταίει;;;

Link to comment
Share on other sites

Μου χει σπάσει τα νεύρα,το μονο που κατάφερα μετα απο μια ωρα ηταν να ενεργοποιηθεί το 3g ,αλλά στην κάρτα που ήθελα 3g μένει παντα 2g.Η αλλη με τίποτα.Ακόμα και αν αλλάξω θέση στις καρτες παντα μου βγάζει 3g μονο στην ιδια μια.

 

 

Επίσης κάπου έχει μπερδευτεί και μου ονομάζει και τις 2 καρτες με το ίδιο όνομα ενω είναι διαφορετικής εταιριας.Ακόμα και αφού της κάνω μετονομασια.

 

Μου βγάζει και το μύνημα can't activate Sim card.

 

Αν κάνω dirty flash δηλαδή όπως είναι τώρα θα φτιαξει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ παντός είμαι απο την 5.2.27 v3 δεν έχω ουτε ενα freeze ουτε restar....ΟΤΑ δεν έχω πάρει ποτε. Μια βοήθεια μονο με το hot spot για κάποιο λογο ξεκινάει μοιράζει και μετα απο λίγο σταματάει

Έχει κανεις ιδέα τι μπορεί να φταίει;;;

 

Λογικά θα φτιαξει μόλις φλασαρεις το WiFi fix zip .Ψαξτο εδώ μέσα γιατί είμαι εκτός

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες έχω το coolpad root απο την Κίνα και ενώ τις τελευταίες μερες δεν έβαλα κάποιο καινούριο πρόγραμμα έχασε χωρίς λόγο το root Σήμερα,κανένα πρόγραμμα δεν λειτουργεί πια που θέλει root καθώς και 2 root checkers το βγαζουνε ότι δεν έχει,τι κάνω τωρα?προσπαθώ να το κάνω ροοτ μονος μου?ευχαριστω.....χτες πάτησα 7 φορές τον αριθμό έκδοσης για να γίνω developer ....για να ενεργοποιήσω τον εντοπισμό σφαλμάτων USB.....Μήπως αυτό έφταιξε? Edited by giannis_389
Link to comment
Share on other sites

Μου χει σπάσει τα νεύρα,το μονο που κατάφερα μετα απο μια ωρα ηταν να ενεργοποιηθεί το 3g ,αλλά στην κάρτα που ήθελα 3g μένει παντα 2g.Η αλλη με τίποτα.Ακόμα και αν αλλάξω θέση στις καρτες παντα μου βγάζει 3g μονο στην ιδια μια.

 

 

Επίσης κάπου έχει μπερδευτεί και μου ονομάζει και τις 2 καρτες με το ίδιο όνομα ενω είναι διαφορετικής εταιριας.Ακόμα και αφού της κάνω μετονομασια.

 

Μου βγάζει και το μύνημα can't activate Sim card.

 

Αν κάνω dirty flash δηλαδή όπως είναι τώρα θα φτιαξει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λογικά θα φτιαξει μόλις φλασαρεις το WiFi fix zip .Ψαξτο εδώ μέσα γιατί είμαι εκτός

Εγώ παντα dirty flash κάνω προχώρησε άφοβα

Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες έχω το coolpad root απο την Κίνα και ενώ τις τελευταίες μερες δεν έβαλα κάποιο καινούριο πρόγραμμα έχασε χωρίς λόγο το root Σήμερα,κανένα πρόγραμμα δεν λειτουργεί πια που θέλει root καθώς και 2 root checkers το βγαζουνε ότι δεν έχει,τι κάνω τωρα?προσπαθώ να το κάνω ροοτ μονος μου?ευχαριστω.....χτες πάτησα 7 φορές τον αριθμό έκδοσης για να γίνω developer ....για να ενεργοποιήσω τον εντοπισμό σφαλμάτων USB.....Μήπως αυτό έφταιξε?

 

Δεν έφταιξε αυτό.Έχεις εικονίδιο εφαρμογής superSU? Μπες σε recovery να μας πεις ποιο έχεις μέσα. (από κλειστό, vol+ και power)

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι στην miui δεν λειτουργουν xposed k gravity?

Και επισης μπορει να αλλαχτει το bootanimation k το logo επειδη εχω φτιαξει δικα μου και μου αρεσουν?

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...