Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σορρυ, δεν ημουν σαφης..

 

Με αυτό, στον συγχρονισμο του λογαριασμού θα σου βγάζε και συγχρονισμό του καλενταρ. Αρκει πλεον να κατεβάσεις το Google Calendar ή καποιο αλλο καλενταρι (εγω εχω acalendar+) και θα έχεις συχρονισμενο ημερολόγιο.

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-03-11-23-34-40_zpskjdfy0uz.png

Στην s5 δεν υπάρχει καλενταρ όπως το ξερουμε, αλλά splanner.

 

thank you :p

στα settings υπάρχει τρόπος να πατάς την επιλογή στο calendar και να στο εμφανίζει λεπτομέρεια άλλα αν γίνεται να το φτιάξω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Νέα έκδοση http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

και έχει πλέον όνομα και στις 2 sim, και επιλογή ήχου απο sd!!

Link to comment
Share on other sites

mixanikos, χρειάζομαι τα φώτα σου σε αυτά που μου προτείνεις ως λύση. Από που κατεβάζω το Pdanet? Επίσης τι εννοείς με αυτό <<από τον οδηγό για περάσμα επίσημης ρομ και τους 2 αλλους driver μαζι>>? Δεν είμαι και πολύ expert σε αυτά.Αν μπορείς σε παρακαλώ, κάνε μου μια σύντομη περιγραφή της διαδικασίας.. Ευχαριστώ!!

 

Δεν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημα με ότι σου είπαν πιο πριν αλλά εγώ εννοούσα:

τον οδηγό της 1ης σελίδας για πέρασμα επίσημης ρομ, όπου στην αρχή λέει για τους 3 drivers και το πρώτο είναι το pdanet.

 

@Asterix_GR

Έκανες όλα αυτά που λένε οι οδηγίες?

Γιατί μάλλον δεν βλέπει το τηλέφωνο ο υπολογιστής

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

δε περνανε στην sd με algo

 

Επιβεβαιώνω οτι ΔΕΝ υποστηρίζεται μεταφορά εφαρμογών στην sd.

 

Αααα και συγγνώμη για την πολυήμερη αδικαιολόγητη απουσία μου.:lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημα με ότι σου είπαν πιο πριν αλλά εγώ εννοούσα:

τον οδηγό της 1ης σελίδας για πέρασμα επίσημης ρομ, όπου στην αρχή λέει για τους 3 drivers και το πρώτο είναι το pdanet.

 

@Asterix_GR

Έκανες όλα αυτά που λένε οι οδηγίες?

Γιατί μάλλον δεν βλέπει το τηλέφωνο ο υπολογιστής

 

φίλε mixanikos έκανα αυτά που μου είπες. Πλέον το laptop συνδέεται στο internet μέσω του coolpad αλλά μόνο μέσω καλωδίου usb.

Όταν όμως το κάνω hotspot, το βλέπει το laptop, βλέπει και το σήμα του αλλά βγάζει εκείνο το κίτρινο εικονίδιο και δεν έχω πρόσβαση στο internet.

Σημείωση: Εγκατέστησα στο laptop και τους τρεις drivers που μου είπες.

Χρειάζομαι την βοήθειά σου για να κάνω το coolpad hotspot γιατί θέλω να συνδέονται δύο laptop με το coolpad.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

βαλε την vanilla

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

η vanilla ναι

 

υπαρχει στην πρωτη σελιδα με τις ρομ?δεν την βρισκω

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

φίλε mixanikos έκανα αυτά που μου είπες. Πλέον το laptop συνδέεται στο internet μέσω του coolpad αλλά μόνο μέσω καλωδίου usb.

Όταν όμως το κάνω hotspot, το βλέπει το laptop, βλέπει και το σήμα του αλλά βγάζει εκείνο το κίτρινο εικονίδιο και δεν έχω πρόσβαση στο internet.

Σημείωση: Εγκατέστησα στο laptop και τους τρεις drivers που μου είπες.

Χρειάζομαι την βοήθειά σου για να κάνω το coolpad hotspot γιατί θέλω να συνδέονται δύο laptop με το coolpad.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

φιλε μου πηγαινε και τσεκαρε ξανα τον κωδικο που εχει το hotspot.μπορει για καποιο λογο να ξαναγυρισε στο μαμισιο.πατα και δες τον τρεχον κωδικο και αλλαξε τον.μετα στο λαπτοπ διεγραψε το δικτυο και ξαναδοκιμασε λες και ειναι καινουργιο δικτυο.εγω αυτο ακριβως που περιγραφεις ειχα παθει και τωρα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

2ο κινητο! (30 μερες να ρθει...)

αρουταριστο (δοκιμασα ενα σωρο πετυχε το kingo root, πολυ ξεχωριστες προσωπικοτητες αυτα τα F1!!!)

Προσπαθησα να περασω miui 6 αλλα απο κεκτημενη ταχυτητα περασα twrp 2.8.4.0 και δεν περνουσε καμια εκδοση miui 6MIUI V6 BETA & TWRP (και με την υποδειξη του Algorithm με την αφαιρεση 3 αρχειων)

Ουτε αλλες ρομ που ειχα κατεβασμενες...

Τελικα περασε η miui 5 αλλαξα σε cwm 6.0.5.0 και περασα miui 6!

H ρομ τα σπαει!!!

Ειναι πανεμορφη, γρηγορη και miui... αν εισαι και κολλημενος ειναι οτι πρεπει!

Η καμερα ειναι απιστευτη! Μενει να δοκιμασω gps & bluetooth και να βαλω καρτες

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στην πρωτη σελιδα με τις ρομ?δεν την βρισκω

 

εδω> http://www.needrom.com/category/micromax/a310/

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πηγαινε και τσεκαρε ξανα τον κωδικο που εχει το hotspot.μπορει για καποιο λογο να ξαναγυρισε στο μαμισιο.πατα και δες τον τρεχον κωδικο και αλλαξε τον.μετα στο λαπτοπ διεγραψε το δικτυο και ξαναδοκιμασε λες και ειναι καινουργιο δικτυο.εγω αυτο ακριβως που περιγραφεις ειχα παθει και τωρα δουλευει.

 

το έκανα αυτό φίλε μου, αλλά δυστυχώς τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

αμα μπορει καποιος να με βοηθηση εχω περασα προτα του αλγο την ρομ μετα την unicom και τωρα εχω την xTremeVanilla v2 και σε ολες μου κανει τρελα το σημα οταν εμενα απο σημα μετα επρεπε να απενεγοποιησω και να ενεργοποιησω την καρτα σιμ για να βρει σημα και ειναι μεγαλο προβλιμα γιατι μενω σε ιμιηπογειο και αναγαστικα πολλες φορες μενω απο σημα μηπως ηπαρχει καποιο προγραμμα κατι οστε οταν χανετε το σημα μετα οταν βγενω εξω να βρισκει σημα μονο του χωρις να χρειαζετε να απενεγοποιω και να ενεργοπειω την sim? help οποιος μπορει !!
Link to comment
Share on other sites

το έκανα αυτό φίλε μου, αλλά δυστυχώς τίποτα!!

 

Με άλλο κινητό μπορείς να συνδεθείς στο coolpad?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς tempered glass έχει μείνει ευχαριστημένος; Η να ξανά βάλω μεμβράνη;

 

Πολλοι, οπως κ εγω. Tempered και μονο tempered. Κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερη αισθηση απ' οτι με ζελατινα. Αριστη αποκριση και εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς tempered glass έχει μείνει ευχαριστημένος; Η να ξανά βάλω μεμβράνη;

 

Αλλη οθονη φιλε.καμια σχεση με μεμβρανη!!!!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με άλλο κινητό μπορείς να συνδεθείς στο coolpad?

 

Να' σου πω δεν έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει όμως να συνδεθώ με κεραία από σταθερό υπολογιστή αλλά και πάλι τζίφος. Μου κάνει τα ίδια με το laptop. Βρίσκει το σήμα του coolpad μέσω hotspot, αλλά πάλι βγάζει το κίτρινο εικονίδιο και δεν μπορώ να συνδεθώ. Εν τω μεταξύ ξαναέβαλα τις εντολές στο Terminal Emulator αλλά και πάλι τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κανείς tempered glass έχει μείνει ευχαριστημένος; Η να ξανά βάλω μεμβράνη;

Eβαλα εγώ πριν μια εβδομαδα τζαμακι και έχασα σε απόκριση. Κυρίως στα capacitive buttons.Αλλά σε αίσθηση μακράν καλύτερη.

Edited by tifozi13
Link to comment
Share on other sites

τα micromax ειναι ιδια με το F1?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μολις δοκιμασα

 

http://www.needrom.com/download/vibeui-2-0/

 

Λοιπον, lenovo λογότυπο, με πολλές υποστηρικτικες υπηρεσίες (προστασια δεδομένων, διαμοιρασμό αρχείων που θυμίζει icloud πολλά αλλα) που ενεργοποιουνται κατα την εκκινηση (οπως system update και πρόγραμμα εμπειρειας χρήστη τα οποια ζητουν και δικαιώματα superuser, καθως και συνδεση-registration στους σερβερς της lenovo, για προστασία δεδομενων κτλ) .

Προσεγμενη rom, αν και έχει το γνωστό πρόβλημα με την φωτεινότητα στο αυτόματο (οπως α310).

Ο lenovo Launcher λιγο νωχελικος αλλα αυτο λυνεται.

Ηχος οκ

Δίκτυο οκ

Ειναι ρουτ

Έχει γκαπς

Εχει την λενοβο κάμερα. Εγκατέστησα lgcamera 7.0 PRO. Η ληψη γίνεται στα 13μπ με μέγεθος αρχείου 3,45μβ με συνθηκες απόλυτο σκοτάδι, μονο φλας.

Η λενοβο καμερα είχε λιγι πιο αργο φοκους απο την lgcamera αλλα η 2η έβγαλε πιο θολη φωτογραφία.

Στις ίδιες συνθήκες, η s5 rom μου δίνει αρχείο κοντα στα 10μβ με, απίστευτα, καλύτερη απόδοση.

 

Gps δεν δοκίμασα.

Μου αρεσε πολύ το μενου των Settings διότι εχει πληθωρα ρυθμίσεων. Σε λευκο φόντο και θυμίζει πολύ miui.

3g μονο η sim1.

 

Α, επίσης, παρότι εχω επιλέξει απο την αρχή, αγγλικά, δεν εχει ελληνικα, πολλά μενού τα βγαζει στα ρώσικα. Ειδικά κάτι popups.

Εντυπωσιακό το power manager όπου σε φουλ οικονομια, δλδ λειτουργία μονο ως τηλέφωνο και μηνύματα, απο 64 % μπαταρια μου εδωσε αυτονομία πανω από 50ωρες. Πολυ όμορφο γραφικό περιβάλλον..

 

Θα την επέλεγα, αλλά μάλλον οχι το παρον, διοτι:

1. Ρώσικα popups και καποιες εφαρμογές και notifications ειναι στα Ρώσικα.

2. Χειρότερη κάμερα απο την s5 που εχω τωρα

3. Δεν εχω χρόνο για πολλά σεταρισματα.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

με algo rom προσπαθησα να ξεκλειδωσω sim με puk και ενω περναγε το puk μετα εβαζα καινουργιο πιν και ξαναρχιζε απτην αρχη να ζηταει το puk 3 προσπαθειες μου μεινανε:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μολις δοκιμασα

 

http://www.needrom.com/download/vibeui-2-0/

 

Λοιπον, lenovo λογότυπο, με πολλές υποστηρικτικες υπηρεσίες (προστασια δεδομένων, διαμοιρασμό αρχείων που θυμίζει icloud πολλά αλλα) που ενεργοποιουνται κατα την εκκινηση (οπως system update και πρόγραμμα εμπειρειας χρήστη τα οποια ζητουν και δικαιώματα superuser, καθως και συνδεση-registration στους σερβερς της lenovo, για προστασία δεδομενων κτλ) .

Προσεγμενη rom, αν και έχει το γνωστό πρόβλημα με την φωτεινότητα στο αυτόματο (οπως α310).

Ο lenovo Launcher λιγο νωχελικος αλλα αυτο λυνεται.

Ηχος οκ

Δίκτυο οκ

Ειναι ρουτ

Έχει γκαπς

Εχει την λενοβο κάμερα. Εγκατέστησα lgcamera 7.0 PRO. Η ληψη γίνεται στα 13μπ με μέγεθος αρχείου 3,45μβ με συνθηκες απόλυτο σκοτάδι, μονο φλας.

Η λενοβο καμερα είχε λιγι πιο αργο φοκους απο την lgcamera αλλα η 2η έβγαλε πιο θολη φωτογραφία.

Στις ίδιες συνθήκες, η s5 rom μου δίνει αρχείο κοντα στα 10μβ με, απίστευτα, καλύτερη απόδοση.

 

Gps δεν δοκίμασα.

Μου αρεσε πολύ το μενου των Settings διότι εχει πληθωρα ρυθμίσεων. Σε λευκο φόντο και θυμίζει πολύ miui.

3g μονο η sim1.

 

Α, επίσης, παρότι εχω επιλέξει απο την αρχή, αγγλικά, δεν εχει ελληνικα, πολλά μενού τα βγαζει στα ρώσικα. Ειδικά κάτι popups.

Εντυπωσιακό το power manager όπου σε φουλ οικονομια, δλδ λειτουργία μονο ως τηλέφωνο και μηνύματα, απο 64 % μπαταρια μου εδωσε αυτονομία πανω από 50ωρες. Πολυ όμορφο γραφικό περιβάλλον..

 

Θα την επέλεγα, αλλά μάλλον οχι το παρον, διοτι:

1. Ρώσικα popups και καποιες εφαρμογές και notifications ειναι στα Ρώσικα.

2. Χειρότερη κάμερα απο την s5 που εχω τωρα

3. Δεν εχω χρόνο για πολλά σεταρισματα.

 

Χα,χα για τον ίδιο λόγο ξενυχτάμε..μια απο τα ίδια σε εντυπώσεις, πολύ καλή αλλά μέχρι να την στρώσει σε όσα είπες γυρναω σε miui6 και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

παω και γω μια βολτα απο Miui μεχρι να βγει vanilla v3 γιατι η v2 μετα απο 1-2 μηνες αρχιζει και ψιλολαγκαρει (οχι σε καθυστερηση ανοιγματος εφαρμογων και τετοια,απλα χανει καμια φορα τιποτα frames στα animations των εφαρμογων,κατι το οποιο σε 8πυρινο/2gb ram/mali450 δεν το συγχωρω σε καμια rom..!)

 

Eρωτηση για οποιον χρησιμοποιει/χρησιμοποιουσε seeder : Υπαρχει λογος για seeder στο τηλεφωνο αυτο?Εγω τον εχω απο συνηθεια απο το προηγουμενο κινητο αλλα δεν ξερω αν κανει η οχι δουλεια πλεον στο coolpad με τοσο δυνατα specs που εχει.Το εχω αναμενο στο Moderate,καμια φορα το ξεχναω και κλειστο,αλλα δεν μπορω να καταλαβω διαφορα στο performance.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα διαβαζω αυτα που λετε για τις rom κτλ...

κ εχω μπερδευτει παρα πολυ...

δλδ αμα θα παρω το κινητο για παραδειγμα απο το Vickmall

θα πρεπει να κανω τοσα πραγματα για ειναι 100% λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα διαβαζω αυτα που λετε για τις rom κτλ...

κ εχω μπερδευτει παρα πολυ...

δλδ αμα θα παρω το κινητο για παραδειγμα απο το Vickmall

θα πρεπει να κανω τοσα πραγματα για ειναι 100% λειτουργικο?

 

Οχι βεβαια.Μια χαρα λειτουργικο ειναι και ετσι.Απλα μια εφαρμογη για SMS απο το Play Store θα κατεβασεις ωστε να λαμβανεις SMS απο 4ψηφια,γιατι αν δεν κανω λαθος δεν δεχεται με την στοκ εφαρμογη.

Για να το ευχαριστηθεις 100%,θα σου προτεινα να το κανεις root σε ενα λεπτο με το iroot (αν δεν ειναι ηδη),να του περασεις ενα custom recovery και μια custom rom (μιας και ειμαι φαν του καθαρου android,θα προτεινα algorom ή xtreme vanilla).Υποθεση 15 λεπτων,μαζι με το διαβασμα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...