Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα και dirty flash,δοκιμασα και οτι μπορουσα να σκεφτω αλλα τιποτα.Ακριβως τα ιδια.Αρνειται να δωσει 3g στην μια καρτα,σε οποια θεση κι αν ειναι.

 

Αυτα που γραφεις τα δοκιμασες σε παλιοτερη version η τωρα?Γιατι στην τελευταια version παιζει θεμα,τουλαχιστον σε μενα μεχρι στιγμης.

 

Μηπως η rom πρεπει να περαστει με το συγκεκριμενο recovery που δινει και ως download o dev?Γιατι την περασα με cwm,οπως τις περναω ολες..

 

Την εχει βαλει κανεις αλλος την τελευταια miui χωρις προβληματα και αν ναι με τι recovery

Τα είχα δοκιμάσει με την v2 ,(αν θυμάμαι καλα) πήγα και στην v3 με dirty flash αλλά τίποτα το θέμα παρέμεινε. Εκανα ενα clean install και λύθηκε το θέμα.

Απο χθες το βράδυ εβαλα την τελευταία και τα έχει φτιάξει ολα, δεν έχει κανένα θέμα.

Την πέρασα με cmw. Δεν είχα κανένα θέμα. Κατα την γνώμη κάνε ενα clean install με διπλα τριπλά wipes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Κατέβασε την βαλτην στην SD card πηγενε εκεί που λέει αναβάθμιση πανω δεξια έχει ενα κουμπί πατά το και διάλεξε απο επέλεξε το πακέτο αναβάθμισης.οδήγησε το εκεί που εχεις το αρχείο πατά οκ και θα κανει τα παντα μονο του

 

Το έκανα.....φθάνει μέχρι την μέση σχεδόν και μετά κολλάει εκεί για αρκετή ώρα χωρίς να ολοκληρώνετε η διαδικασία.....είμαι με CWM_Recovery_6.0.5.0....

Τα βήματα που έκανα είναι τα εξής......

 

Μενού-Αναβάθμιση-Πατάω επάνω δεξιά τις 3 τελίτσες-Επιλέξτε το πακέτο αναβάθμισης-sd κάρτα-βρίσκω το αρχείο zip ota_v4.4.2_C8297W_5.3.11_5.3.11_Fix-Μπαίνει σε recovery-ξεκινάει το update......αλλά κάπου στην μέση κολλάει και δεν συνεχίζει.....το έχω αφήσει μέχρι ένα τέταρτο......Επίσης επάνω γράφει......Install Untrusted Package-THIS CAN NOT BE UNDONE......και από κάτω έχει ..

...>No

-->Yes-Install untrusted zip..................έχω επιλέξει και No και Yes......το ίδιο-δεν γίνετε τίποτα

 

Κάτω χαμηλά την ώρα της διαδικασίας..γράφει:

E:Failed to open / data/media /ota_v4.4.2_C8297W_5.3.11_5.3.11_Fix (No such file or directory)

E:signature verification failed

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εκανα αυτό χθες και έπεσα σε bootloop σε σημείο που ξάπλωσε κάτω το ανθρωπάκι του android οποτε εκανα clean install την τελευταια και τελος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους Coolpadεράδες! Θα ήθελα να σας κάνω 2-3 ερωτησούλες, μιας και η τιμή του κινητού είναι άκρως δελεαστική πλέον. Αξίζει το κινητό αν δεν το πειράξεις καθόλου και κάνεις μόνο επίσημες αναβαθμίσεις; Πως κρίνετε την κάμερα του ΧΩΡΙΣ modding. Η οθόνη καλή, ποιότητα υλικών; Ξέρω ότι δεν είναι δύσκολη δουλειά να περάσεις μια custom rom (παλιότερα είχα ένα huawei ideos X5 και του είχα πιει το αίμα), απλά δεν θέλω τουλάχιστον στην αρχή και μέχρι να πάρει επίσημο update σε Android 5.0 το καλοκαίρι νομίζω. Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα.....φθάνει μέχρι την μέση σχεδόν και μετά κολλάει εκεί για αρκετή ώρα χωρίς να ολοκληρώνετε η διαδικασία.....είμαι με CWM_Recovery_6.0.5.0....

Τα βήματα που έκανα είναι τα εξής......

 

Μενού-Αναβάθμιση-Πατάω επάνω δεξιά τις 3 τελίτσες-Επιλέξτε το πακέτο αναβάθμισης-sd κάρτα-βρίσκω το αρχείο zip ota_v4.4.2_C8297W_5.3.11_5.3.11_Fix-Μπαίνει σε recovery-ξεκινάει το update......αλλά κάπου στην μέση κολλάει και δεν συνεχίζει.....το έχω αφήσει μέχρι ένα τέταρτο......Επίσης επάνω γράφει......Install Untrusted Package-THIS CAN NOT BE UNDONE......και από κάτω έχει ..

...>No

-->Yes-Install untrusted zip..................έχω επιλέξει και No και Yes......το ίδιο-δεν γίνετε τίποτα

 

Κάτω χαμηλά την ώρα της διαδικασίας..γράφει:

E:Failed to open / data/media /ota_v4.4.2_C8297W_5.3.11_5.3.11_Fix (No such file or directory)

E:signature verification failed

Άλλαξε το recovery σου βάλε αυτό που δείνει στο needrom εγώ έτσι το κάνω σε όλα τα update που μας δείνει χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα χτες την miui(χρησιμοποιχ twrp παντα)το 3g δουλευει κανονικα αλλα δεν ηταν root πλεον.αυτο με το root συνεβη σε ολους?

Ειναι root απλα δουλευει διαφορετικα σε σχεση με τις aosp. Για να δωσεις δικαιωματα root στην εφαρμογη που θες πρεπει να πας στο κεντρο ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα χτες την miui(χρησιμοποιχ twrp παντα)το 3g δουλευει κανονικα αλλα δεν ηταν root πλεον.αυτο με το root συνεβη σε ολους?

 

πας security/permissions/root access

 

Aλλη ερωτηση:το MiTools και το wsm tools τα εχει αφαιρεσει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα είχα δοκιμάσει με την v2 ,(αν θυμάμαι καλα) πήγα και στην v3 με dirty flash αλλά τίποτα το θέμα παρέμεινε. Εκανα ενα clean install και λύθηκε το θέμα.

Απο χθες το βράδυ εβαλα την τελευταία και τα έχει φτιάξει ολα, δεν έχει κανένα θέμα.

Την πέρασα με cmw. Δεν είχα κανένα θέμα. Κατα την γνώμη κάνε ενα clean install με διπλα τριπλά wipes.

 

Την εχεις δοκιμάσει με 2 καρτες?

Και σε οποίον την έχει χωρίς προβλήματα,την έχετε δοκιμάσει με 2 καρτες?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να περνουμε την xtreme vanilla V3..Στο FB ανεβασε:XtremeVanilla ROM:v3 Will Be Delayed Due To Some Serious Issues With My PC emoticon frown Can't Provide The ETA! Gosh! Pray That I Don't Loose My Data.
Link to comment
Share on other sites

Εχω νεα:Το xposed δουλευει στην miui v6

 

Tα modules που δεν αλλαζουν κατι στο ui δουλευουν σιγουρα,εχω βαλει gravity,quick access και αλλα,ολα δουλευουν μια χαρα!Στο gravity oπως ηταν αναμενωμενο αν προσπαθησεις να αλλαξεις κατι που εχει να κανει με το UI δεν το δεχεται.Αλλα δεν τρωει ουτε κολλημα ουτε bootloop.Oποτε αφοβα (με ενα backup στην κωλοτσεπη παντα)

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις δοκιμάσει με 2 καρτες?

Και σε οποίον την έχει χωρίς προβλήματα,την έχετε δοκιμάσει με 2 καρτες?

 

Ναι με 2 μια cosmote για το 3g και μια vodafone

Link to comment
Share on other sites

azuli την εχω από εχθες με δυο καρτες η μια θεση w/g είναι 3g και η άλλη gsm το ιδιο αποτέλεσμα εχουμε εάν αλλάξουμε θεση στις καρτες είναι wind kai Vodafone εχω κανει clean install με twrp.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγο για την καμερα, σε σχεση με την xTremeanilla...

 

δεν την εχω τεσταρει ιδιαιτερα,μονο μια βραδινη κοντινη εβγαλα που ηταν αρκετα καλη και με γρηγορο focus

Link to comment
Share on other sites

Δε με θέλει, δε με θέλει...

δοκίμασα να κάνω root το τηλέφωνο με το vroot και με το rootgenius αλλά χωρίς επιτυχία... ενώ ξεκινάει η διαδικασία, φορτώνει τα αρχεία από το πρόγραμμα, δεν ολοκληρώνεται, μου βγάζει root permissions. Τι γίνεται λάθος ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

azuli την εχω από εχθες με δυο καρτες η μια θεση w/g είναι 3g και η άλλη gsm το ιδιο αποτέλεσμα εχουμε εάν αλλάξουμε θεση στις καρτες είναι wind kai Vodafone εχω κανει clean install με twrp.

 

Ναι με 2 μια cosmote για το 3g και μια vodafone

 

Θα την ξαναπερασω με διπλο φλασαρισμα.Αν και κανω παντα διπλα wipes και μονο φλασαρισμα,αυτη τη φορα δεν ηταν αρκετο μαλλον,θα κανω και διπλο φλασαρισμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα θυμήθηκα και τις miui ρομ του gkalen (για το παλιό μου τηλέφωνο), όπου χρειάζονταν πολλά wipes και πολλά φλασαρίσματα μέχρι να κάτσει καλά η ρομ.

 

ναι θυμαμαι..νομιζω οτι ισχυει και γι αυτη τη Miui..!

Link to comment
Share on other sites

Δε με θέλει, δε με θέλει...

δοκίμασα να κάνω root το τηλέφωνο με το vroot και με το rootgenius αλλά χωρίς επιτυχία... ενώ ξεκινάει η διαδικασία, φορτώνει τα αρχεία από το πρόγραμμα, δεν ολοκληρώνεται, μου βγάζει root permissions. Τι γίνεται λάθος ρε παιδιά;

 

 

 

ROOT΄σΚ¦

http://root68.software.informer.com/

η

 

Kingo ROOT

http://www.kingoapp.com/

Link to comment
Share on other sites

Δε με θέλει, δε με θέλει...

δοκίμασα να κάνω root το τηλέφωνο με το vroot και με το rootgenius αλλά χωρίς επιτυχία... ενώ ξεκινάει η διαδικασία, φορτώνει τα αρχεία από το πρόγραμμα, δεν ολοκληρώνεται, μου βγάζει root permissions. Τι γίνεται λάθος ρε παιδιά;

Δοκίμασε το kingoroot.εγώ με αυτό το εκανα.
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση.. στην miui6.. πως πάμε στην camera παραπάνω από 8mb?

Πες μας λιγο για την καμερα, σε σχεση με την xTremeanilla...

Η ποιότητα φωτογραφίας της τελευταίας έκδοσης της MIUI 6 (έκδοση 11.3.15 από needrom) είναι πολύ καλή και σαφώς καλύτερη από την vanilla v2.

Προσωπική μου κατάταξη σε ότι αφορά την ποιότητα φωτογραφίας:

1. S5 by liutao

1b ή 2. MIUI 6

2. AOSP Maucat

3. A310 nitro canvas v3 & CoolUi 4.4

3b. Άλλες 4.4 γενικά

4. Α310 Χtreme vanilla v2

5. CoolUi 4.2 & 4.2.2 Jonzalvo Lite 1.2

6+. Όλες οι άλλες 4.2

 

 

Κάτι άλλο για την MIUI 6.

Αν κλείσω το τηλέφωνο δεν ανοίγει! πρέπει να βγάλω την μπαταρία!

Σε επανεκκίνηση όλα καλά!

 

EDIT:

Και πάνω που σχεδόν την είχα στήσει, μου έκανε κάτι που άκουσα και από άλλους να το αναφέρουν εδώ. "Πάγωμα και επανεκκίνηση" μόνη της!

Κρίμα, γιατί δείχνει πολύ καλή, έχει ως MIUI αυτή την άλλη "εκλεπτυσμένη" αίσθηση / αισθητική και έχει και καλή φωτογραφία!

Για την ώρα, πίσω στη MAUCAT με Aviate launcher, μέχρι να διαβάσω κάτι καλύτερο για κάποια πιο καινούργια έκδοση.

 

ΥΓ

Να πω ότι για την εγκατάσταση της MIUI, εγκατέστησα τη RΟΜ 2 φορές με clean install (και διπλά wipe για την κάθε εγκατάσταση) και μια φορά από πάνω dirty (με wipe μόνο cache και dalvic). Επομένως δεν μπορώ να δεχθώ ότι η ROM δεν έκατσε καλά.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Tα bug υπάρχουν γιατί είναι ακόμη έκδοση beta (developer) και η πρωτότυπη MIUI 6, οπότε αυτόματα υπάρχουν και στη δική μας. Θα έχουμε και μερικά παραπάνω λόγω της μεταφοράς στο δικό μας
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα φωτογραφίας της τελευταίας έκδοσης της MIUI 6 (έκδοση 11.3.15 από needrom) είναι πολύ καλή και σαφώς καλύτερη από την vanilla v2.

Προσωπική μου κατάταξη σε ότι αφορά την ποιότητα φωτογραφίας:

1. S5 by liutao

1b ή 2. MIUI 6

2. AOSP Maucat

3. A310 nitro canvas v3 & CoolUi 4.4

3b. Άλλες 4.4 γενικά

4. Α310 Χtreme vanilla v2

5. CoolUi 4.2 & 4.2.2 Jonzalvo Lite 1.2

6+. Όλες οι άλλες 4.2

 

 

Κάτι άλλο για την MIUI 6.

Αν κλείσω το τηλέφωνο δεν ανοίγει! πρέπει να βγάλω την μπαταρία!

Σε επανεκκίνηση όλα καλά!

 

EDIT:

Και πάνω που σχεδόν την είχα στήσει, μου έκανε κάτι που άκουσα και από άλλους να το αναφέρουν εδώ. "Πάγωμα και επανεκκίνηση" μόνη της!

Κρίμα, γιατί δείχνει πολύ καλή, έχει ως MIUI αυτή την άλλη "εκλεπτυσμένη" αίσθηση / αισθητική και έχει και καλή φωτογραφία!

Για την ώρα, πίσω στη MAUCAT μέχρι να διαβάσω κάτι καλύτερο για κάποια πιο καινούργια έκδοση.

 

ΥΓ

Να πω ότι για την εγκατάσταση της MIUI, εγκατέστησα τη RΟΜ 2 φορές με clean install (και διπλά wipe για την κάθε εγκατάσταση) και μια φορά από πάνω dirty (με wipe μόνο cache και dalvic). Επομένως δεν μπορώ να δεχθώ ότι η ROM δεν έκατσε καλά.

και σε μένα θέλει να βγάλω την μπαταρία μετά από τερματισμό

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο με το power off,καθως και αυτο με τα ασχετα freeze και reboot.Και γω παω σε backup vanilla και θα την ξαναβαλω στην επομενη εκδοση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το κινητό απο τον Σεπτέμβρη, ολα καλά όλα ωραια.... Ωσπου σημερα ολα οσα φοβομουν επιβεβαιωθηκαν,,, στα ξαφνικα η οθόνη του κινητου γινεται ασπρομαυρες μπάρες ... το έχει παθει κανεις??? δεν μου εχει πέσει καθόλου κάτω.... εχω aosp laek αλλα δεν νομιζω να ειναι θέμα ρομ.... καμια βοήθεια??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...