Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πατησα vol+ και το κουμπι του on/off και με εβαλε στο recovery αλλα ειναι κινεχικο και δεν ξερω τι πρεπει να πατησω για να βγω. Βοηθειαααα

Μπες στο youtube κατι θα βρεις εκει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πατησα vol+ και το κουμπι του on/off και με εβαλε στο recovery αλλα ειναι κινεχικο και δεν ξερω τι πρεπει να πατησω για να βγω. Βοηθειαααα

 

Βγαλτο φωτογραφία με άλλο κινητό και κάνε μετάφραση ότι γράφει με Google translate.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρελό διάβασμα ειλικρινά δεν έχω καταλήξει ποια rom πρέπει να βάλει κάποιος στο κινητό αυτό ώστε:

-να είναι απροβληματιστη για να την φλασάρει 1 φορά και να την αφήσει για αρκετό καιρό

-να έχει ελληνικά

 

Με όποια και να ασχοληθώ παρατηρώ οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τρέχω καθε τρεις και λίγο στο forum για να επιλύσω ζητήματα.

Μήπως πρέπει να βάλω κάποια 4.4.2 v2 όπως του jonjalvo?

 

Οι ROM που δεν έχουν ελληνικά σημαίνει οτι εκτός από το menu που δεν έχει ελληνικά (που δεν με νοιάζει) δεν μπορείς να γράφεις και ελληνικά?

 

Παρακαλώ την βοήθειά σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από τρελό διάβασμα ειλικρινά δεν έχω καταλήξει ποια rom πρέπει να βάλει κάποιος στο κινητό αυτό ώστε:

-να είναι απροβληματιστη για να την φλασάρει 1 φορά και να την αφήσει για αρκετό καιρό

-να έχει ελληνικά

 

Με όποια και να ασχοληθώ παρατηρώ οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τρέχω καθε τρεις και λίγο στο forum για να επιλύσω ζητήματα.

Μήπως πρέπει να βάλω κάποια 4.4.2 v2 όπως του jonjalvo?

 

Οι ROM που δεν έχουν ελληνικά σημαίνει οτι εκτός από το menu που δεν έχει ελληνικά (που δεν με νοιάζει) δεν μπορείς να γράφεις και ελληνικά?

 

Παρακαλώ την βοήθειά σας

 

Συγγνώμη 4.2.2 εννοούσα για τον jonjalvo

Link to comment
Share on other sites

Αν φορας την rom του algorithm ειναι γνωστο bug. Εχει αναφερθει σε προηγουμενα post.

 

Ετοιμαζω fix. Πολύ σύντομα. Άλλαξα baseband και έβαλα αυτή που είχε ο maucat στην 06/11. Τέλεια και καμιά αποσύνδεση. Μάλλον μέσα στο σκ. Και μπορεί να είναι ολόκληρη η Ρομ fixed καθώς δεν θέλω να ρισκαρω update-fix που θα διαγράφει την παλιά baseband από recovery και θα την αντικαθιστά με καινούργια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα αυτο που ανεφερε φιλος το πρωι οτι δεν το δουλευει το τηλεφωνο οσο ειναι στην πριζα και φορτιζει γιατι δεν ανταποκρινεται σωστα η αφη στην οθονη το εχει κανενας αλλος?

 

Σε χιλιάδες συσκευές από εκατοντάδες κατασκευαστές. Μη πλήρης σταθεροποίηση τάση στον φορτιστή λόγω φτηνιας=παρασιτικα πεδία στο digitizer. Υπάρχει ολόκληρο άρθρο ηλεκτρονικό σε pdf, google is your friend.

 

ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν δημιουργείται στη συσκευή. Μονο στην ψυχολογια του χρήστη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε οποιον δεν δουλευει ο proximity δεν εχει περασει καλα την rom αυτο ειναι περα συζητησης γιατι ειναι η κεντρικη μου rom απο τοτε που το πηρα με μονα διαλειματα οταν δοκιμαζω αλλες rom.

 

Φιλέ azuli σίγουρα ο proximity στα a310 είναι ασύμβατος με τις Ρομ για το f1. Το αντιστροφο δεν ισχύει. Επιπλέον είδα ότι το f1 κυκλοφορεί και με δεύτερο τυπο οθόνης η οποία δεν παίζει καθόλου με καποια recovery.

 

Βάλε διαφορετικές παρτίδες flash, διαφορετική θωράκιση και ίδια ολοκληρωμενα διαφορετικής παρτίδας όμως, αρα πιθανον νέες EPROM. ΚΟΛΑΣΗ.

 

Έχω κάνει εκτενή έρευνα στο θέμα από παλιότερα. Είναι κοινότυπο σε ηλεκτρονικά υψηλής ολοκλήρωσης κομμάτια από την ίδια συσκευή να μην παίζουν στην αλλη.

 

Στα κινητά είναι χειρότερο. Μόνο το PCB πχ είναι 6 στρώσεων. Ελαφρά χαλάει το quality control και κάποιος έχει σουρεαλιστικό κινητό.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε Algo .....να είσαι καλά !!!!!!!.....περιμένουμε φίλε..... δώστο στο λαό να το περάσει να ησυχάσουμε .....να αράξουμε στην ρομ να τελειώνουμε ....φτάνει το βάλε-βγάλε.......τηλέφωνο πήραμε - όχι playstation !!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! καινούριος και πολλή αρχάριος από ρομ και τα λοιπά αλλά νομίζω οτί κάτι έχω μάθει με τόσο διάβασμα εδώ μέσα :lol: έχω φάει πολλές μέρες στο φόρουμ για να μάθω κάποια πραγματα.. αλλά δεν βγάζεις και πολλή άκρι με ποια είναι καποια ρομ απροβλημάτιστη και ο καθένας εχει διαφορετική γνώμη.. είμαι ανάμεσα στις εξής ρομ: 1) a310v3( με εφαρμογή more locale 2 για τα ελληνικά από ότι είδα) 2) aosp laekv4 kit kat repack karnelv3 3)emuiUNICOM.. αν μπώρουσε κάποιος έμπηρος από τις σηγκεκριμένες costume rom και από άλλες που έχει να πρωτήνει που τις έχει δοκιμάσει να γράψει τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε ρομ όσο γινεταί ποιο αναλιτικά όπως πχ σήμα,μπαταρία,κολήματα,bugs και άλλα γενικά και ότι ξέρει και μπορεί να προσθέση για κάθε ρομ ! γιατί γίνεται ένα μπάχαλο με τόσες σελίδες όσο και να διαβάσεις :blink: πιστεύω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που το χρειάζεται αμά μπορεί κάποιος έμπειρος να κάνει αυτόν τον κόπο :) !! ευχαριστώ πολύ :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! καινούριος και πολλή αρχάριος από ρομ και τα λοιπά αλλά νομίζω οτί κάτι έχω μάθει με τόσο διάβασμα εδώ μέσα :lol: έχω φάει πολλές μέρες στο φόρουμ για να μάθω κάποια πραγματα.. αλλά δεν βγάζεις και πολλή άκρι με ποια είναι καποια ρομ απροβλημάτιστη και ο καθένας εχει διαφορετική γνώμη.. είμαι ανάμεσα στις εξής ρομ: 1) a310v3( με εφαρμογή more locale 2 για τα ελληνικά από ότι είδα) 2) aosp laekv4 kit kat repack karnelv3 3)emuiUNICOM.. αν μπώρουσε κάποιος έμπηρος από τις σηγκεκριμένες costume rom και από άλλες που έχει να πρωτήνει που τις έχει δοκιμάσει να γράψει τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε ρομ όσο γινεταί ποιο αναλιτικά όπως πχ σήμα,μπαταρία,κολήματα,bugs και άλλα γενικά και ότι ξέρει και μπορεί να προσθέση για κάθε ρομ ! γιατί γίνεται ένα μπάχαλο με τόσες σελίδες όσο και να διαβάσεις :blink: πιστεύω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που το χρειάζεται αμά μπορεί κάποιος έμπειρος να κάνει αυτόν τον κόπο :) !! ευχαριστώ πολύ :)
και του φίλου του algo έχω διαβάσει κάλα λόγια :)
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω fix. Πολύ σύντομα. Άλλαξα baseband και έβαλα αυτή που είχε ο maucat στην 06/11. Τέλεια και καμιά αποσύνδεση. Μάλλον μέσα στο σκ. Και μπορεί να είναι ολόκληρη η Ρομ fixed καθώς δεν θέλω να ρισκαρω update-fix που θα διαγράφει την παλιά baseband από recovery και θα την αντικαθιστά με καινούργια.

 

 

Φτιαξε Μαs μεσα στο ΣΚ Αρχηγε μου!Δεν αλλαζω rom..δεν μπαινω σε διαδικασιεs αλλαγων..δεν..δεν..δεν...!Δωστο μαs να αραξουμε...!:):up::bow:Αν σβησειs και το Finger Scanner που δεν παιζει στο εργαλειο,να την εχουμε πιο καθαρη ακομα καλυτερα,,οχι οτι ενοχλει,,αλλα ετσι να την εχουμε πιο καθαρη ακομα καλυτερα(απο την στιγμη που λεs οτι ισωs την ετοιμασειs απο την αρχη...

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μπορει καποιος

α. Να μου θυμισει σε ποιο φακελο βαζουμε το αρχειο για τα 1080 στο βιντεο

β. Να μου πει καποιος με pm ,οταν εχουμε παρει backup με titanium καποιες εφαρμογες με τα δεδομενα τους ποια ειναι η διαδικασια μετα απο αλλαγη ρομ να τις επαναφερουμε?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μπορει καποιος

α. Να μου θυμισει σε ποιο φακελο βαζουμε το αρχειο για τα 1080 στο βιντεο

β. Να μου πει καποιος με pm ,οταν εχουμε παρει backup με titanium καποιες εφαρμογες με τα δεδομενα τους ποια ειναι η διαδικασια μετα απο αλλαγη ρομ να τις επαναφερουμε?

 

system/etc

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα! καινούριος και πολλή αρχάριος από ρομ και τα λοιπά αλλά νομίζω οτί κάτι έχω μάθει με τόσο διάβασμα εδώ μέσα :lol: έχω φάει πολλές μέρες στο φόρουμ για να μάθω κάποια πραγματα.. αλλά δεν βγάζεις και πολλή άκρι με ποια είναι καποια ρομ απροβλημάτιστη και ο καθένας εχει διαφορετική γνώμη.. είμαι ανάμεσα στις εξής ρομ: 1) a310v3( με εφαρμογή more locale 2 για τα ελληνικά από ότι είδα) 2) aosp laekv4 kit kat repack karnelv3 3)emuiUNICOM.. αν μπώρουσε κάποιος έμπηρος από τις σηγκεκριμένες costume rom και από άλλες που έχει να πρωτήνει που τις έχει δοκιμάσει να γράψει τα θετικά και τα αρνητικά για κάθε ρομ όσο γινεταί ποιο αναλιτικά όπως πχ σήμα,μπαταρία,κολήματα,bugs και άλλα γενικά και ότι ξέρει και μπορεί να προσθέση για κάθε ρομ ! γιατί γίνεται ένα μπάχαλο με τόσες σελίδες όσο και να διαβάσεις :blink: πιστεύω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που το χρειάζεται αμά μπορεί κάποιος έμπειρος να κάνει αυτόν τον κόπο :) !! ευχαριστώ πολύ :)

 

Βαλε emuiunicom και εισαι κομπλε αν θες κατι ευκολο, ετοιμο χωρις να την ακουμπησεις παρα μονο περνας supersu .

Α310v3 αλλα θα αλλαξεις και launcher και καποια μικρα πραγματακια με gravity να τη φερεις στα μετρα σου .

Μην ασχολεισαι καν με laek δεν υπαρχει λογος.

Επισης πολλα παιδια βαζουν Αlgo / maucat. That's all :)

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Στο facebook Micromax Canvas Nitro A310

https://www.facebook.com/nitroa310

βγηκε μια νεα rom

Material v3 ROM or Android L themed ROM

https://www.4shared.com/…/LjFLo…/Himax_Polymer_Material.html

 

Θα την δοκιμασω και εντυπωσεις αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

σε οποιον δεν δουλευει ο proximity δεν εχει περασει καλα την rom αυτο ειναι περα συζητησης γιατι ειναι η κεντρικη μου rom απο τοτε που το πηρα με μονα διαλειματα οταν δοκιμαζω αλλες rom.To βρισκεις δηλαδη πιο λογικο να υπαρχει οντως bug και σε μενα να λυνεται δια μαγειας?Ας μαθουν πρωτα στο modaco και οπου αλλου να περνανε σωστα rom και μετα ας κανουν και bug report.

 

αδερφε δε ξερω, αλλα απο χ8ες με την Α310 v3,βαζω-βγαζω apps και ο proximity δεν θελει να δουλεψει.

εχω ενα app που με βολευει πολυ και το οποιο δειχνει ποτε "ανοιγει" ο σενσορας.

ο οποιος δεν ειναι κατι το σπουδαιο. ενα απλο υπερυθρο ματι ανιχνευσης κινησης. 2 λειτουργειες. 0 και 1.

παρατηρω λοιπον στο γραφιμα, οτι μεν δουλευει, αλλα κατι σαν με τρελη καθυστεριση/οποτε θυμαται.

σιγουρα δεν μπορει να φταιει ο σενσορας, αλλα ο οδηγος του ή/και το λογισμικο που ελενχει τους οδηγους.

απο εκει κ μετα, εαν φταιει ο τροπος που εγινε εγκατασταση η ρομ, δεν το ξερω.με τον γνωστο τροπο-μονοδρομο που ξερουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μπορει καποιος

α. Να μου θυμισει σε ποιο φακελο βαζουμε το αρχειο για τα 1080 στο βιντεο

β. Να μου πει καποιος με pm ,οταν εχουμε παρει backup με titanium καποιες εφαρμογες με τα δεδομενα τους ποια ειναι η διαδικασια μετα απο αλλαγη ρομ να τις επαναφερουμε?

 

1080 βιντεο;;;; Κάτι μου ξέφυγε. Κάνει και για την AlgoRom;

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζω fix. Πολύ σύντομα. Άλλαξα baseband και έβαλα αυτή που είχε ο maucat στην 06/11. Τέλεια και καμιά αποσύνδεση. Μάλλον μέσα στο σκ. Και μπορεί να είναι ολόκληρη η Ρομ fixed καθώς δεν θέλω να ρισκαρω update-fix που θα διαγράφει την παλιά baseband από recovery και θα την αντικαθιστά με καινούργια.

 

Μπράβο ρε Algo και ετοιμαζόμουν να περάσω την καινούργια maucat.

Θα σε περιμένω

Link to comment
Share on other sites

1080 βιντεο;;;; Κάτι μου ξέφυγε. Κάνει και για την AlgoRom;[/QUOT

 

Ναι κανει....

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορω να χρησιμοποιησω τον οδηγο της πρωτης σελιδας για αλλαγη της CWM η εχει βγει νεοτερη CWM;

 

Για την emuiUNICOM επιλεγω την 2.3 πολυγλωσση;

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Οποίου του αρεσουνε οι τσαχπινιεs σε Aosp,,αs δοκιμασει το ΑΡΜ+ module απο xposed,,αλλαζει τα χρωματα στα εικονίδια του power off μενού..:)
Link to comment
Share on other sites

βγηκε μια νεα rom

Material v3 ROM or Android L themed ROM

https://www.4shared.com/…/LjFLo…/Himax_Polymer_Material.html

 

το λινκ αυτο δεν δουλευει

 

απο χθες εχω σε δοκιμη αυτην.. Pure AOSP V1 ROM by Omkar with Kernel V1

την ειχε βρει ενας φιλος εδω..

λοιπον ειναι canvas nitro a310,kernel 3.4.67, εχει πληρη ελληνικα παντου+πληκτρολογιο,σημα καλο,μπαταρια τα παει πολυ καλα μεχρι στιγμης,εχει μεσα xposed+gravity,ειναι ρουτ..αυτα προς στιγμην, θα τσεκαρω λιγες μερες να δω απο μπαταρια πως θα παει

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να μπω σε recοvery mode με τις οδηγιες της πρωτης σελιδας και τωρα δεν μπαινει ουτε στο κινεζικο recovery...

 

Christos_Tz

Βήμα βήμα. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=582

 

Mixanikosgr (όλες οι recοvery)

Εμένα πρώτα μου δούλεψε η twrp 2.0.6.0 και μετά πήρε την cwm 6.0.5.0 που προτείνουν πολλοί

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=533

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1080p βιντεο δεν τραβαει πια το τηλ.?

Τραβηξα βιντεο με την stock εφαρμογη και τραβαει μεχρι 720p,τραβηξα με το a better camera και παρολου που δινει την επιλογη 1080p και στα properties δειχνει οτι ειναι 1080 η ποιοτητα ειναι τραγικη,ουτε καν 480 δεν ειναι,τι γινετε?

Επισης υπαρχει δυνατοτητα να αποθηκευουμε τα βιντεο της stock εφαρνογης στην καρτα sd?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα τετοια επιλογη πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις το αλλαγμένο hosts file, δεν βλέπεις διαφημίσεις, το θέμα είναι τι κάνει ''υπογείως'' γιατί εδώ η εταιρεία που το φτιάχνει λέει, app push service, device data mining

http://www.xda-developers.com/wp-content/uploads/2015/01/adups_evidence-e1421225232664.png

 

Το app αυτό είναι και στην S5, από αυτά που πάγωσε ο jpower73, είναι της ίδιας εταιρείας adups

http://mg.adups.cn/adups/features_en.html

και απότι βλέπω είναι σε πολλές ρομ

fota provider 1.3 & FWupgrade 1.0 (ή και με άλλα

 

αυτα τα app λογικα βρισκονται σε ολες σχεδον τις rom με παρεμφερη ονοματα αφου ειναι τα apps που χρησιμοποιει η εταιρια για τυχον ota updates.Ειναι στο χερι της καθε εταιριας οποτε το πως θα τα χρησιμοποιησει και με τι σκοπους.Παντως πιστευω οτι καμια εταιρια δεν μπορει να χαρακτηριστει αθωα,ολες θελουν τα data σου,απλα μερικες πιανονται..!

Link to comment
Share on other sites

εκανα χαζομαρα ΜΕΓΑΛΗ!! Εκανα back up την rom που ειχε το κινητο μου με το TWRP αλλα δεν προσεξα οτι default ειχε χωρι αποθηκευσης την internal sd και με το wipe την εσβησα... Τωρα εκανα buck up την emuiUNICOM η οποια θα σβηστει ομως γιατι δεν μου αρεσει καθολου οπτικα... Την κρατησα back up τουλαχιστον να εχω μια rom

 

μπορω να βρω καπου την κανονικη rom που ειχε;

 

ΑΚΥΡΟ! Το βρηκα στο θεμα ας ειναι καλα ο μηχανικος!!!

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

απο χθες εχω σε δοκιμη αυτην.. Pure AOSP V1 ROM by Omkar with Kernel V1

την ειχε βρει ενας φιλος εδω..

λοιπον ειναι canvas nitro a310,kernel 3.4.67, εχει πληρη ελληνικα παντου+πληκτρολογιο,σημα καλο,μπαταρια τα παει πολυ καλα μεχρι στιγμης,εχει μεσα xposed+gravity,ειναι ρουτ..αυτα προς στιγμην, θα τσεκαρω λιγες μερες να δω απο μπαταρια πως θα παει

 

την έβαλα και εγώ,καλές εντυπώσεις,Ελληνικότατη και ρολαρει μια χαρά.

 

Αν και δεν γνωρίζω πολλά, με την λέξη "PURE" καταλαβαίνω (και απ ότι είδα στην παραπάνω rom) ότι δεν έχει τίποτα από google μέσα???

 

Η συγκεκριμένη λοιπόν είχε το playstore εγκατεστημένο αλλά αντιμετώπισα το εξής...συνδέθηκα κανονικά στο λογαριασμό μου αλλά αναφέρει ότι δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου όταν πας να δεις την αρχική σελίδα του playstore (wifi λειτουργεί οκ και έχει internet το κινητό).Δεν θα έπρεπε να συνδέεται κανονικά η είναι φυσιολογικό?

 

Στην συνέχεια θεωρώ ότι πρέπει να περάσω τα λεγόμενα gaps!!

 

Βρίσκω λοιπόν το πακέτο gaps που μου ταιριάζει (stock pack,modular,mini,macro ή nano και 4.4.2) και τα flash-άρω.

 

Εάν είναι εντάξει όλα αυτά μέχρι εδώ το ερώτημα μου είναι εάν πρέπει να κάνω απεγκατάσταση στο playstore πριν βάλω τα gaps η το αφήνω ως έχει?Φαντάζομαι το σωστό είναι να ξηλωθεί πριν τα gaps

 

Συνοψίζοντας πριν περάσω κάποια"PURE AOSP" πρέπει να έχω έτοιμα στην κάρτα 1)unistaller 2)gaps 3)έναν bronser καλού κακού

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...