Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασ βρε συ και την A Better Camera και πες μου μετα τι διαφορες ειδες.

 

Και το Better Camera και το lenovo camera και το snap camera αι το zx και ,και ,και,και υπαρχει θεμα στην φωτογραφια και στο βιντεο,αφου αρχισα να πιστευω οτι πρεπει να εχει θολωσει το τζαμι της καμερας για να βγαζει τοσο μαπα φωτος,πηρα μεγενθιντικο φακο και το τσεκαρα και τιποτα,δηλ. ειναι μια χαρα το τζαμι,γι'αυτο μην υπερβαλουμε,η καμερα λογο λογισμικου ειναι ψιλομαπα!

Οσο για τον φιλο που λεει να παρω και δευτερη μπαταρια εχω παρει πριν ακομη μου ερθει το τηλ. και τις δουλευω και τις 2 με εξωτερικο φορτιστη,το θεμα δεν ειναι να εχεις δευτερη μπαταρια το θεμα ειναι να κραταει οσο κρατουσε με jelly bean αν γινετε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

Όσον αφορά το πρόβλημα με τις κάρτες Cosmote έχει καταφέρει να λύσει κάποιος το θέμα με την αναγνώριση κλήσεων; Περιμένω το κινητό, και οι δύο κάρτες μου είναι Cosmote. Είχα δει παλαιότερα το post ενός φίλου που το έλυσε με το +30 αλλά κάποιος που το δοκίμασε δε δούλεψε. Έχουμε κάποια ROM ή FIX που να το διορθώνει;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Oσο για το 3d..οκ,ρε παιδια τι θα κανετε στο κινητο που δεν γινεται με 8x1.7ghz cpu,2gb ram και mali450 gpu?!Θα τρεξετε adobe after effects για την καινουργια σας συμπαραγωγη με τον Spielberg?!Oτι παιχνιδι και να χω βαλει πανω τρεχει ακοπα,τα specs μας επαρκουν για τουλαχιστον 1-2 χρονια μεχρι να βγει καποιο παιχνιδι που να κανει το F1 να γονατισει

 

@ azuli: ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ:

 

Παιδιά έχετε καταλάβει για το τι επεξεργαστικη ισχύ κουβαλάτε? Το geekbench ενα από τα λίγα σοβαρά multiplatform benchmark που κυκλοφορούν με native ρουτίνες το έτρεξα....

 

Σε σχεδόν όλα τα multithread βαραγε στο ψαχνό τον Athlon X2 3+ghz πού έχω home theater. Σε μερικά χτύπαγε κοντα στο θεωρητικό των 4+ GIGAFLOP. Κοινώς τσακίζει όλα σχεδον τα λαπτοπ από 2008 και μετά. Που καίγανε 60watt στην καθισιά.

 

Και ο mali 400 είναι ΔΥΟ φορές πιο ΑΡΓΟΣ από τον 450 που φοράμε και δεν μασάει πουθενά σε games. Δηλαδή τι ακριβώς ζητάτε?

 

Από cpu πριν 3 χρόνια το nook color που είχα με χίλιες δυο ρομ αλλαγές σερνοτανε. Μόνο opera mini και πολύ ήτανε. Και τώρα έχω για πλάκα 12+ tabs ανοιχτά στον chrome σε ότι πιο βαρύ site υπάρχει.

 

Και οσο για τον μυθο της καλης καμερας με kit kat γιατι τελικα προκειτε περι μυθου ,το διαπιστωσα σημερα που παρελαβα για φιλο το Thl T6 pro με την 8ρα καμερα που εκανε το f1 μας να ντρεπεται!

 

 

@ valsam: Φίλε μου για τη φωτογραφική: Επειδής κατιτίς ξερω σε επιστημονικο επίπεδο από επεξεργασία σήματος...

Ξεγελανε παααααρα πολύ σε οποιοδήποτε τηλέφωνο τα defaults σε: contrast brightness gamma και sharpness.

 

Το μόνο πού μετράει εδώ στο f1 είναι το noise level του sensor και το color shifting-saturation που λογω σωστών drivers ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΑΝΕ. Αυτά απαξ και ειναι χάλια ότι και να γίνει ΔΕΝ το σώνεις ούτε με photoshop ούτε με τρισάγιο.

 

Τα defaults όμως στις κλασσικές παραμέτρους είναι λίγο συντηρητικά στις kitkat για το f1. Και ο κόσμος ΔΕΝ εντυπωσιαζεται. Δοκίμασε όμως μία άλλη κάμερα app με τσιτωμενες ρυθμίσεις πείραξε και τα preset και πες μου.

 

Είχα ψαρώσει κάποτε με φώτο βγαλμένη απο galaxy s3. Μου τη στέλνει ο φίλος στο mail να την τσεκάρω και ψόφησα στο γέλιο. Ναι μεν φαινόταν πολύ ωραία στην οθόνη του κινητού του (που έκαιγε τα μάτια απο τσίτωμα brightness) αλλά οταν την τσέκαρα είδα ότι...

 

Τρελό noise τέρμα contrast και brightness καθώς και color gamma στο Θεό. Σαν τηλεοραση σε demo mode x10. Ωραία έτσι αμα είναι το κανω με όλα τα κινητά. Δυστυχώς στον τομέα της ψηφιακής εικόνας είναι εύκολο να γυαλίσεις την κουρ@δα και να την πουλάς για γλασο σοκολάτα. Για extra euros...

 

Ψαχτείτε αν θέλετε με το τι κάνει η κάθε παράμετρος της κάμερας μονο να κερδίσετε έχετε. Θα δειτε πολύ ωραία αποτελέσματα από πραγματικά ταπεινούς σενσορες. Μας δουλεύουν ψιλό γαζί οι εταιρείες με: ψευδοεπιστημονικους όρους, μάρκετινγκ χωματερής και φυσικά καταναλωτική πρ3ζα.

 

Το μεγαλύτερο γέλιο αυτό τον καιρό το ριχνω με τις 4k tv και τα 2k κινητά. Έρεε δούλεμα.... Όνειρο τρελό ταινία του star upscale σε 4k tv... Trololol

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατεβαζοντας εφαρμογές και προσπαθωντας μετά να τις περάσω στην εξωτερική μνήμη(sd 16Gb)παρατήρησα ότι ενώ υπάρχει η επιλογή μεταφοράς σε εσωτερικό αποθηκευτικο χώρο και κάρτα αποθήκευσης sd όταν επιλέγω να μεταφέρω σε κάρτα αποθήκευσης sd δεν μεταφέρεται στην εξωτερική sd(16Gb) όμως παραμένει στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο.

Από ότι κατάλαβα έχουν χωρίσει τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο σε δύο μέρη- εσωτερικό και sd.

Έχω ήδη ως προεπιλογή την αποθήκευση σε χώρο sd όμως παρόλα αυτά παραμένουν στον εσωτερικό χώρο τηλεφώνου.

Έχω δοκιμάσει clean master και app manager III όμως τίποτα...

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το κλασσικό site που έχει τα περι A310, δε νομιζω να είναι φόλα.

Το λινκ δε μου ανοιγει αλλά το έβαλα μήπως το έχει δει κάποιος και έχει να μας πει εντυπώσεις από τη ROM.

Link to comment
Share on other sites

τι site ειναι αυτο?Το πατησες το link?Γιατι εγω το σκεφτομαι λιγο με τα html και τα rar..!

 

403 ερρορ τιποτα..

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τη μία ακούω ότι και καλά βγήκε lollipop και τώρα ότι και καλά έκανε η Micromax update.

 

Και στις δύο περιπτώσεις ειδικά σίγουρα στην πρώτη πρέπει να ναι τρελή μουφα. Επίσης και καλά update στο kitkat από σελίδα στο πουθενά και 403 errors?

 

 

Κάποιος κάνει πλάκες. Ή μυρίστηκαν κάποιοι επιτήδειοι ότι είμαστε πολύς λαός και κερνάνε rootkit.

 

Edit: Κατεβάζω απο google drive να δω τι έχει μέσα χωρίς να τη βάλω. Θα δω τα md5 αν όντως άλλαξαν...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τη μία ακούω ότι και καλά βγήκε lollipop και τώρα ότι και καλά έκανε η Micromax update.

Και στις δύο περιπτώσεις ειδικά σίγουρα στην πρώτη πρέπει να ναι τρελή μουφα. Επίσης και καλά update στο kitkat από σελίδα στο πουθενά και 403 errors?

 

To lolipop έχει αναφερθεί και σε άλλα φορουμ ότι είναι μουφα το σαιτ.

Για την Α310 όμως δεν είναι έτσι. Από εκεί πήραμε και την πρώτη Α310.

 

Κατέβασα το αρχείο, μπαίνει με YGDP tools (.cpb) αλλά ίσως να μην μπαινει στο δικό μας, γιατί λέει 8297_Ι01 και να μην φλασάρετε

Μόλις το έκανα unzip και βλέπουμε

 

EDIT την πατήσαμε, δεν κανει για μας

16:53:40 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Failed.

16:53:40 CELL0: Check YL-Parames Partition Failed, The CPB is not for the Phone.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

@azuli στα πλαγια πως το βλεπεις;;; θα κουμπωνει η nillkin case;

 

αν λες για το tempered δε νομιζω να χει προβλημα,σταματαει κανα χιλιοστο πριν το frame

Link to comment
Share on other sites

αν λες για το tempered δε νομιζω να χει προβλημα,σταματαει κανα χιλιοστο πριν το frame

 

Για το tempered λέω ναι γιατί έχω παραγγείλει το ίδιο , μην έχω τίποτα θέματα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To lolipop έχει αναφερθεί και σε άλλα φορουμ ότι είναι μουφα το σαιτ.

Για την Α310 όμως δεν είναι έτσι. Από εκεί πήραμε και την πρώτη Α310.

 

Κατέβασα το αρχείο, μπαίνει με YGDP tools (.cpb) αλλά ίσως να μην μπαινει στο δικό μας, γιατί λέει 8297_Ι01 και να μην φλασάρετε

Μόλις το έκανα unzip και βλέπουμε

 

EDIT την πατήσαμε, δεν κανει για μας

16:53:40 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Failed.

16:53:40 CELL0: Check YL-Parames Partition Failed, The CPB is not for the Phone.

 

θελει 2 απλα edit 2 αρχειακια πριν την περασεις με το YGDP tools.Επειδη βαριεμαι να ψαχνω στο modaco ανεβαζω ενα screenshot απο αυτα που ειχα γραψει τοτε.Διαβασε το και θα καταλαβεις τι πρεπει να αλλαξεις.Τα αρχεια αυτα θα τα κανεις edit με notepad++ αφου κανει extract το ygdp και πριν πατησεις το κουμπι να ξεκινησει το φλασαρισμα.Τοτε δηλαδη που αλλαζουμε και το recovery.Αλλαξε το κι αυτο με την ευκαιρια..!

http://s16.postimg.org/86c2jx2gx/how_to_flash_any_8297_rom_with_ygdp.jpg' alt='how_to_flash_any_8297_rom_with_ygdp.jpg'>

 

Και για μοντελο τηλεφωνου στην αρχη στο YGDP θα βαλεις 8297W_I01

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

To lolipop έχει αναφερθεί και σε άλλα φορουμ ότι είναι μουφα το σαιτ.

Για την Α310 όμως δεν είναι έτσι. Από εκεί πήραμε και την πρώτη Α310.

 

Κατέβασα το αρχείο, μπαίνει με YGDP tools (.cpb) αλλά ίσως να μην μπαινει στο δικό μας, γιατί λέει 8297_Ι01 και να μην φλασάρετε

Μόλις το έκανα unzip και βλέπουμε

 

EDIT την πατήσαμε, δεν κανει για μας

16:53:40 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Failed.

16:53:40 CELL0: Check YL-Parames Partition Failed, The CPB is not for the Phone.

 

Αν θυμάμαι καλά και η προηγούμενη Α310 που είχε ανεβεί σε αυτό το site ήθελε μετατροπή για το δικό μας κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα ελαττώσανε το ram usage την φοράω αμέσως.
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

για δοκιμαστε κανεις,και τα cpb του απλου td-scdma 8297 με αυτο το edit τα βαζουμε ετσι κι αλλιως.

 

Algo μη δινεις σημασια στο ram usage.Kαλυτερα να τα εχει ολα φορτωμενα στην μνημη το τηλ και να τα ανοιγει πιο γρηγορα,παρα να σου δινει 1,5gb ελευθερη και να ανοιγει καθε φορα τα παντα απο την αρχη..!

Link to comment
Share on other sites

Αζουλι,

Και συ τεκνο βρουτε! :lol:

 

Νταξ, πέρα από την πλάκα, δεν εχω υπολογιστή αυτές τις μέρες και δεν μπορω να τσεκάρω τι παιζει.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι ενα βημα πριν την αγορα αυτου του κινητου και θα ηθελα να μου πειτε αν θα μπορω να το δουλεψω χωρις προβληματα ετσι οπως θα μου ερθει απο το κινεζομαγαζο
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο οπως ειναι εργοστασιακα για να δεχεται 4ψηφια μηνυματα χρειαζεται καποιο προγραμμα?

Νωμιζο καπου το ειχα διαβασει σε ενα ποστ εδω

Link to comment
Share on other sites

To lolipop έχει αναφερθεί και σε άλλα φορουμ ότι είναι μουφα το σαιτ.

Για την Α310 όμως δεν είναι έτσι. Από εκεί πήραμε και την πρώτη Α310.

 

Κατέβασα το αρχείο, μπαίνει με YGDP tools (.cpb) αλλά ίσως να μην μπαινει στο δικό μας, γιατί λέει 8297_Ι01 και να μην φλασάρετε

Μόλις το έκανα unzip και βλέπουμε

 

EDIT την πατήσαμε, δεν κανει για μας

16:53:40 CELL0: Check between YL-Parames Partition and PhoneInfo Failed.

16:53:40 CELL0: Check YL-Parames Partition Failed, The CPB is not for the Phone.

Πως το κατεβασες?ανεβασε το καπου αν μπορεις,το λινκ βγαζει error 403

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα κανεις freeze το messaging.apk με το titanium και εγκαθιστεις το go sms pro αλλα με καθε επιφυλαξη. Για επαναφορα ΙΜΕΙ καμια βοηθεια σας παρακαλω γιατι εχω linux και με το mtkdroid tools θα δοκιμασω το Σαββατο.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Πως το κατεβασες?ανεβασε το καπου αν μπορεις,το λινκ βγαζει error 403

 

https://drive.google.com/uc?id=0B63_iHv888cbdFh2ZzVsT2VZNzg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...