Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους ρωτανε για την μπαταρια, προσπαθω εδω και 3 ωρές να την τελειωσω και απο το 58 ειναι τωρα στο 43% :)

Πως προσπαθείς? Με παιχνίδια? Ιντερνετ? Ταινίες?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Απ'οτι βλεπω ερχετε σαν αναβαθμηση της aosp v.1 & v1.1

Ακομα παρουσιαζει κ πιο καλη καμερα.

Οι προηγουμενες εκδοσεις με βολεψαν καλυτερα που ειχαν ορθογραφικο ελεγχο κατι που δεν εχω βρει στη pure.σιγουρα θα τη βαλω το απογευμα..

Απο θεμα καμερας ομως ακομα δεν εχω βρει,για μενα,το ιδανικο απτελεσμα συμφονα με τις δυνατοτητες που εχει σα συσκευη.ισως τωρα με αυτη τη νεα ROM που ειναι φτιαγμενη απο τη μαμησια ισως μπορεσουμε να παρουμε στοιχεια κα να τα προσαρμοσουμε εκει.

Μια ερωτηση,κατεβασα την 034 και ηθελα να ανοιξω το zip να στο κοιταξω λιγο αλλα ζητα pass.ξερει κανεις κατι γι'αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

Για τα quick settings δες μην τα έχεις όλα ανενεργά από το gravity box. Γραμμή κατάστασης -> Διαχείριση QuickSettings -> Επιλογές πλακιδίων QuickSettings.

 

Η AOSP v2 βασικά είναι βελτιωμένη AOSP με όσα έχει η PURE AOSP v2(συν τις 2 παραπάνω μικροαλλαγές), απλά βασίζεται σε AOSP από το ίδιο το 8297 και όχι από το Zopo.

 

Δεν την εγκαθιστώ ακόμα επειδή βαριέμαι να το ξανασετάρω, αλλά στην ανάγκη θα το κάνω. Κυρίως περιμένω αν κάνει κανείς την μετάβαση από Pure AOSP v2 σε AOSP v2 να μας πει πως τα πάει από μπαταρία κι αν είναι καλύτερα(που παίζει, καθώς η αρχική rom είναι για το κινητό αυτό και δεν είναι port από άλλο).

 

Η αληθεια ειναι πως ήταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα και οντως ηταν ολα ξε-τικαρισμενα

Το θεμα ομως ειναι πως απο την πρωτη στιγμη ηταν ετσι μεσα στο Gravitybox και το επιβεβαιωσα και απο την συσκευη της κοπελας μου οπου εμφανιζονται ολα τα εικονιδια κανονικα και κανενα δεν ειναι τικαρισμενο μεσα στο gravity

 

Αρα με καποιον τροπο οι επιλογες μεσα στο quick settings panel υπηρχαν ως ειχαν, ανεξαρτητως gravity και για καποιον λογο εξαφανιστηκαν

Οποτε υπαρχει αφενος το παραξενο του πως εξαφανιστηκαν και αφετερου θα ηθελα να τα επαναφερω οπως ηταν, χωρις την χρηση του gravity αν ειναι δυνατον, ετσι απο πισμα αν το θελεις :p

 

Την καινουρια ΡΟΜ εχω σκοπο να την περασω αλλα προς το τελος της εβδομαδας

Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση QuickSettings αν απενεργοποιήσεις το master switch λογικά θα επιστρέψουν όπως ήταν(με επανεκκίνηση - γιατί φαντάζομαι τώρα το έχεις ενεργοποιημένο και έτσι άλλαξαν σε επανεκκίνηση τα πάντα).

 

Όταν βάζω gravitybox εγώ ενώ στην αρχή έχω τα κλασσικά quicksettings του jellybean, μετά μου προσθέτει πόσα ακόμα(πολλά). Μπαίνω λοιπόν εκεί και αφαιρώ τα πάντα πέρα από τα όσα λίγα χρειάζομαι(τα 12-13 που χρειάζομαι).

 

Όποιος δοκιμάσει τη νέα rom ας πει εντυπώσεις(για μπαταρία κυρίως). Η κάμερά του εμένα πλέον πάντως με ικανοποιεί, ειδικά με χρήση κάποιου καλύτερου προγράμματος από την στοκ κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση QuickSettings αν απενεργοποιήσεις το master switch λογικά θα επιστρέψουν όπως ήταν(με επανεκκίνηση - γιατί φαντάζομαι τώρα το έχεις ενεργοποιημένο και έτσι άλλαξαν σε επανεκκίνηση τα πάντα).

 

Όταν βάζω gravitybox εγώ ενώ στην αρχή έχω τα κλασσικά quicksettings του jellybean, μετά μου προσθέτει πόσα ακόμα(πολλά). Μπαίνω λοιπόν εκεί και αφαιρώ τα πάντα πέρα από τα όσα λίγα χρειάζομαι(τα 12-13 που χρειάζομαι).

 

Όποιος δοκιμάσει τη νέα rom ας πει εντυπώσεις(για μπαταρία κυρίως). Η κάμερά του εμένα πλέον πάντως με ικανοποιεί, ειδικά με χρήση κάποιου καλύτερου προγράμματος από την στοκ κάμερα.

 

Και το master switch ηταν απο την πρωτη στιγμη ενεργοποιημενο οταν περασα την ΡΟΜ

Και ειναι ενεργοποιημενο και στο αλλο τηλεφωνο, που εχει ξετικαρισμενα τα παντα και εμφανιζει κανονικα στο quick settings ολα τα εικονιδια που υπηρχαν οταν πρωτοπεραστηκε η ΡΟΜ

 

Το απενεργοποιησα και εμφανισε τα default του Jellybean

Το παραξενο επομενως ειναι πως στο ενα τηλεφωνο τα Quicksettings με τις ιδιες ρυθμισεις στο Gravity (master switch on, ξετικαρισμενα τα παντα μεσα στα quick settings ) εμφανιζονται και στο δικο μου οχι

 

Ετσι και αλλιως θα περασω την καινουρια μεχρι το τελος της εβδομαδας, απλα οπως ειπα περισσοτερο απο περιεργεια θελω να δω γιατι στο καλο αλλαξαν απο μονα τους:O

Link to comment
Share on other sites

Περνα της την miui την έκδοση 4.6.16, εγω μ'αυτη δεν εχω τέτοια θέματα.

Σε ευχαριστώ όλα οκ τώρα.

Ήδη άλλο ένα ταξιδεύει για την γυναίκα μου από το vickmall.

tempered glass από που να πάρω?αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ όλα οκ τώρα.

Ήδη άλλο ένα ταξιδεύει για την γυναίκα μου από το vickmall.

tempered glass από που να πάρω?αξίζει?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω γι αυτό, μιας και αφήνω "γυμνά" τα τηλέφωνα μου, μ'αρεσει καλύτερα. :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει βρει καποιος με ποιον τροπο (συνδυασμο πληκτρων) τραβαμε screenshot στο F1?

 

Δοκίμασε Volume down & Power.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως προσπαθείς? Με παιχνίδια? Ιντερνετ? Ταινίες?

 

Με τα παντα, ανοιξα ολα τα προγραμματα, κατεβασα ενα βαρυ παιχνιδι, ανοιξα τον χρομ και σερφαρα....ολα με μουσικη κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σημερα μου ηρθε το κινητο απο minideal αλλα εχω καποια θεματα...

1) δε μπορω να μπω στα βιντεο.με πεταει απο την εφαρμογη και μου λεει δυστηχως η εφαρμογη video εχει σταματησει.

2) Οταν μπαινω στο google maps επισης μου βγαζει το ιδιο.

3)Τα ελληνικα δεν ειναι καλα.Παλαιοτερα ειχα ενα thl w100 αλλα το λεξιλογιο δεν εχει καμια σχεση.στο f1 εχει πολυ λιγοτερες μετεφρασμενες λεξεις σε σχεση με το w100.

4)Πολλες φορες μου εμφανιζει κινεζικα και δεν καταλαβαινω τι λεει και εχει κινεζικες εφαρμογες

Εχετε καμια ιδεα πως μπορω να διορθωσω τα παραπανω?Σκεφτηκα οτι ισως γινει με αλλη ρομ αλλα δεν το εχω και πολυ με αυτα

.Αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη και μπορει να βοηθησει ας επικοινωνησει παρακαλω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σημερα μου ηρθε το κινητο απο minideal αλλα εχω καποια θεματα...

1) δε μπορω να μπω στα βιντεο.με πεταει απο την εφαρμογη και μου λεει δυστηχως η εφαρμογη video εχει σταματησει.

2) Οταν μπαινω στο google maps επισης μου βγαζει το ιδιο.

3)Τα ελληνικα δεν ειναι καλα.Παλαιοτερα ειχα ενα thl w100 αλλα το λεξιλογιο δεν εχει καμια σχεση.στο f1 εχει πολυ λιγοτερες μετεφρασμενες λεξεις σε σχεση με το w100.

4)Πολλες φορες μου εμφανιζει κινεζικα και δεν καταλαβαινω τι λεει και εχει κινεζικες εφαρμογες

Εχετε καμια ιδεα πως μπορω να διορθωσω τα παραπανω?Σκεφτηκα οτι ισως γινει με αλλη ρομ αλλα δεν το εχω και πολυ με αυτα

.Αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη και μπορει να βοηθησει ας επικοινωνησει παρακαλω πολυ...

 

Απλά αλλάζεις ROM. Στην σελίδα 12 υπάρχει ένας οδηγός. Είναι πραγματικά εύκολο, απλά βεβαιώσου πως έχεις αρκετή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αλλάζεις ROM. Στην σελίδα 12 υπάρχει ένας οδηγός. Είναι πραγματικά εύκολο, απλά βεβαιώσου πως έχεις αρκετή μπαταρία.

Παντως κι εγώ με την miui εχω το ιδιο πρόβλημα με τους χάρτες Google Maps.

Με ποια rom να δουλεύει άψογα άραγε το κινητό;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Παρήγγειλα από Ebay και αυτή την μεταλλική θήκη σε μπλέ, μαζί με αυτήν την ζελατίνα οθόνης tempered glass.......και από Public αυτό το ακουστικό Handsfree.....:cool:

Topmar, φαντάζομαι πρέπει πλέον να σου έχει έρθει η μεταλλική θήκη.

 

Για πες εντυπώσεις. Κουμπώνει καλά; Κανένα παράπονο από την χρήση της ως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια σπασμένη οθόνη του Nubia Z5S mini είπα να μην πάρω ανταλλακτικό. Παρήγγειλα κι εγώ το coolpad f1 και διαβάζω ότι πολύς λαός ασχολείται μαζί του. Ελπίζω να είναι smooth και να υπάρχει καμια ROM της προκοπής που να κάθεται καλά. Από to2c πόσο καιρό θα κάνει περίπου έχει εμπειρία κανείς;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια σπασμένη οθόνη του Nubia Z5S mini είπα να μην πάρω ανταλλακτικό. Παρήγγειλα κι εγώ το coolpad f1 και διαβάζω ότι πολύς λαός ασχολείται μαζί του. Ελπίζω να είναι smooth και να υπάρχει καμια ROM της προκοπής που να κάθεται καλά. Από to2c πόσο καιρό θα κάνει περίπου έχει εμπειρία κανείς;

 

Ενας λογος και βασικοτατος που πηρα το coolpad f1 ειναι τα φθηνα ανταλακτικα ,με 40$ lcd και digitizer μαζι και για το Nubia Z5S mini απ'οτι βλεπω 131$,πολλοι δεν δινουν καθολου βαση στην τιμη των ανταλακτικων στα κινεζικα τηλεφωνα και την πατανε ασχημα,την πατησαν 2 φιλοι οπου με ενα απλο πεσιμο εσπασε η οθονη και η οθονη κοστιζει οσο σχεδον ολοκληρο το τηλ.!

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος και βασικοτατος που πηρα το coolpad f1 ειναι τα φθηνα ανταλακτικα ,με 40$ lcd και digitizer μαζι και για το Nubia Z5S mini απ'οτι βλεπω 131$,πολλοι δεν δινουν καθολου βαση στην τιμη των ανταλακτικων στα κινεζικα τηλεφωνα και την πατανε ασχημα,την πατησαν 2 φιλοι οπου με ενα απλο πεσιμο εσπασε η οθονη και η οθονη κοστιζει οσο σχεδον ολοκληρο το τηλ.!

 

έχει δίκιο έτσι την πάτησα και εγώ με το umi x2 turbo μου έσπασε η οθόνη και ήθελα το λιγότερο ένα κατοστάρικο μαζί με την επισκευή,πάντως το f1 είναι απίστευτο μηχανάκι για τα λεφτά του,ομολογώ ότι είχα ενδοιασμούς όσο αναφορά τον mtk επεξεργαστή το gps και το wifi αλλά από ότι βλέπω μετά από 3 μέρες χρήσης όλα δουλεύουν ρολόι.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Απλά αλλάζεις ROM. Στην σελίδα 12 υπάρχει ένας οδηγός. Είναι πραγματικά εύκολο, απλά βεβαιώσου πως έχεις αρκετή μπαταρία.

Και για οσους μπαινουν με tapatalk σελιδα 17 ποστ 169;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο κελεπουρη το τηλ.,και παρα πολυ καλα σπεκς και απο τα ποιοτικοτερα Κινεζικα που εχω πιασει και παμφθηνα ανταλακτικα για αν χρειαστει ποτε!

Τα εχει ολα και συμφερει!

H αδελφη μου εχει το lenovo s650 και το να συγκρινεις το coolpad με το s650 ειναι σαν να συγκρινεις mercendes με zastava!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Η camera τι λέει μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτος? Υποτίθεται ότι έχει την ίδια με το sony xperia z kai ultra . Λοιπουν κάποια sensors οπως ecompas και άλλα , θα έχει πρόβλημα στο gps στην κατεύθυνση? ( οι photos αν είναι δυνατόν να είναι μέσα στο σπίτι με φώτα δωματίου) Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω του coolpad απο το πρωι.Το πηρα με 85% μπαταρια,εβαλα την aosp,κατεβασα 30 εφαρμογες,ειμαι συνεχεια με 2 sim, μια για data μια για τηλεφωνα,bluetooth συνεχεια ανοιχτο,καμια 50 κλησεις τηλεφωνικες,σερφαρισμα και ειμαι στο 30% μπαταρια. Απο θεμα gps κλειδωνει σε 8 δευτερα χωρις network,η καμερα καλη. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος Edited by vViperXx
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω του coolpad απο το πρωι.Το πηρα με 85% μπαταρια,εβαλα την aosp,κατεβασα 30 εφαρμογες,ειμαι συνεχεια με 2 sim, μια για data μια για τηλεφωνα και ειμαι στο 30% μπαταρια. Απο θεμα gps κλειδωνει σε 8 δευτερα χωρις network,η καμερα καλη. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος

 

Από που το πήρες και πόσο έκανε να έρθει;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγώ με την miui εχω το ιδιο πρόβλημα με τους χάρτες Google Maps.

Με ποια rom να δουλεύει άψογα άραγε το κινητό;

 

και εγω εχω το ιδιο προβλημα με το Google Maps εχω την official rom και δεν μπορω να την αλλαξω γιατι δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη σε win 7.

δοκιμασα και με το setup που αναφερει ο stilios στο post 696 αλλα τιποτα.

καμια βοηθεια καποιος?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν μπορείς να το συνδέσεις με τον υπολογιστή; τι θες να κάνεις; να μεταφέρεις το αρχείο του cwm και την rom στην κάρτα sd; δοκίμασε με es file explorer πχ να την μεταφέρεις μέσω τοπικού δικτύου ενώ είναι το κινητό συνδεμένο στο ρούτερ. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις κοινόχρηστο κάποιο φάκελο, μπορείς μέσω των κοινόχρηστων εγγράφων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...