Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη Η Θηκη Αξιζει ρε παιδια?την εχει κανειs?Και Αν οχι ποια Αξιζει για τελεια Εφαρμογη και ασφαλεια?

Coolpad F1 MOFI Rui Serise PU Leather Case

http://www.to2c.com/coolpad-f1.html

 

την είχα πάρει μαζί με το τηλέφωνο (από άλλο μαγαζί), original MOFI.

Εφαρμόζει μια χαρά, μέσα έχει μια θήκη σιλικόνης κολλημένη η μισή, όπως δείχνει και στις φωτο, το μπροστινό τμήμα είναι αρκετά άκαμπτο. Στην πίσω μεριά στη μέση εχει μια λωρίδα λίγο πιο βαθιά, που κάνει το ηχείο και ακούγεται κανονικά όταν τοχεις πάνω σε γραφείο.

 

@johnickz1

αν κατεβάζεις με τον IDM και σου σταμάτησε (βγάζει κάτι μέρες για ολοκλήρωση :lol:), πάτα δεξί κλικ πάνω στο αρχείο, εκει στη λίστα, και επέλεξε το refresh download adress (όχι το resume download γιατί ζητάει κωδικό baidu).

Σου ανοίγει τον browser στη σελίδα και επιλέγεις ξανά το download και συνεχίζει.

 

@valsam

Εννοείς μάλλον την MIUI του Xs (miui developer), ο οποίος νομίζω δεν ασχολείται άλλο με το τηλέφωνο, άρα καλή MIUI ρομ σαν του Xs δύσκολα ξανά.

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

https://www.sendspace.com/file/jvtqq8

Για αυτους που έχουν hive rom.

Φλασαρεται μεσω ρικοβερι

 

Βελτιστοποιει

- μπαταρία

-κάμερα

- διορθώνει ολους τους αισθητήρες (στο nitro διορθώνει και το accelerometer)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το IDM πηγα να το κανω resume κ μου ζητουσε κωδικο. Θα δοκιμασω το κολπακι οταν ξανασταματησει.

 

Μολις δοκιμασα την MIUIv6, ειναι το real deal, αλλα οπως αναφερει κ ο δημιουργος, ακρως beta.

Μεγαλα εικονιδια, εντονα αλλα ωραια χρωματα, ρυθμιζομενη αυτοματη φωτεινοτητα(!), ομορφα animations, ομορφο notification κ ωραια blur, πολυ δυνατος ηχος αλλα λιγο παραμορφωμενος, δεν δοκιμασα GPS.

 

Τωρα, τα της beta. Δεν παιρνει τηλεφωνο, δεν μπορει να κανει connect την καμερα για να δοκιμασω, πολυ Κινεζιλα (δεν μπηκα στον κοπο να την βγαλω), nvram error στο wifi (δεν μπηκα στον κοπο να το διορθωσω), γενικα οχι κ η πιο smooth (αν κ ρολαρει αρκετα ωραια για beta).

 

Γενικα ας την περασει καποιος που θελει να δει πως ειναι αυτο το λειτουργικο κ οχι για χρηση εννοειται!

Ελπιζω να την εξελιξουν, ειναι πολυ ομορφη κ εναλλακτικη!!

 

Παω για EMUI, μολις κατεβηκε.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Σαν την Α310 v2 δεν έχει είναι η αλήθεια. Η v3 όμως αξίζει; ή τζάμπα διαδικασία; την έχει δοκιμάσει κανείς;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες δοκίμασα 2-3 emui ήταν καλές,τα μονα προβληματα ήταν οι "κινεζιες"(βγαίνουν εύκολα) και το playstore(το περάσαν στο recovery)
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα κ την καινούργια emui, (1-7) είναι η έκδοση Β258, δεν έχει KangVIP tools αλλά κάτι άλλο περίεργο που είναι στα Κινέζικα (λέγεται VIP κάτι) κ δεν καταλαβαίνεις Χριστό!!

 

Ξανά δεν δουλεύει το GPS, δοκιμασία το GPSTest αλλά καμία ανταπόκριση..

 

Ξαναεπαναφερω το μπακαπ απο emuiUNICOM.

Link to comment
Share on other sites

Σαν την Α310 v2 δεν έχει είναι η αλήθεια. Η v3 όμως αξίζει; ή τζάμπα διαδικασία; την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Εχω την ν3.

Αψογη.

Μόνο bug η πολύ χαμηλή φωτεινότητα στο αυτόματο, κατι που λύνεται με εφαρμογη.

Επίσης, θέμα με την μπαταρία, πλέον δεν υφίσταται.

Πολύ οικονομική και σταθερή.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ν3.

Αψογη.

Μόνο bug η πολύ χαμηλή φωτεινότητα στο αυτόματο, κατι που λύνεται με εφαρμογη.

Επίσης, θέμα με την μπαταρία, πλέον δεν υφίσταται.

Πολύ οικονομική και σταθερή.

 

Ευχαριστώ ρε j. Δυο πραγματάκια ακόμα γιατί δεν είμαι στον υπολογιστή. Το λινκ για τη rom και το προγραμματακι που λες. Επίσης είχες τη v2 πριν έτσι; έκανες wipe και τα data η μόνο system,cache,Dalvic?

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε j. Δυο πραγματάκια ακόμα γιατί δεν είμαι στον υπολογιστή. Το λινκ για τη rom και το προγραμματακι που λες. Επίσης, έκανες wipe και τα data η μόνο system,cache,Dalvic?

 

εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5875018#post5875018

τα wipe απ'οτι ξερω πρεπει να τα κανεις ολα.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5875018#post5875018

τα wipe απ'οτι ξερω πρεπει να τα κανεις ολα.

 

Ωραίος. Το προγραμματακι για τη φωτεινότητα το έχεις βαλει κι εσύ; ποιο είναι; κάνει επαναφορά των κωδικών Wi-Fi??

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα wipes, κάνω μόνο τα 4 πρωτα απο το twrp απο 3 φορές.

Το πρόγραμμα για την φωτεινότητα ειναι το auto brightness pro.

Μόλις το περάσεις, πες μου να σου στείλω και το σωστο σεταρισμα της καμπύλης φωτεινότητας...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Το προγραμματακι για τη φωτεινότητα το έχεις βαλει κι εσύ; ποιο είναι; κάνει επαναφορά των κωδικών Wi-Fi??

 

δεν εχω κανενα προγραμματακι για φωτεινοτητα..απλως δεν το εχω στο αυτοματο.

οταν λες <<επαναφορά των κωδικών Wi-Fi>> εννοεις καποια εφαρμογη? αν ναι εδω> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Fisherman.Greekwpa

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα wipes, κάνω μόνο τα 4 πρωτα απο το twrp απο 3 φορές.

Το πρόγραμμα για την φωτεινότητα ειναι το auto brightness pro.

Μόλις το περάσεις, πες μου να σου στείλω και το σωστο σεταρισμα της καμπύλης φωτεινότητας...

 

εκανα wipe cache, system και dalvic στο TWRP, χωρίς τα data και μου εβγαλε το κλασικό πρόβλημα με το system.ui οπότε έκανα restore τη V2 γιατι βαριεμαι να το σεταρω αποψε. Ισως ασχοληθω αυριο γιατι θελει full format απ' ότι φαίνεται.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καποια απαντηση εδω??Πωs Γινετε να διαγραψουμε επαφη τηλεφωνικη στην Algorom?Δεν το βρισκω πουθενα..

 

Edit...το βρηκα..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

εκανα wipe cache, system και dalvic στο TWRP, χωρίς τα data και μου εβγαλε το κλασικό πρόβλημα με το system.ui οπότε έκανα restore τη V2 γιατι βαριεμαι να το σεταρω αποψε. Ισως ασχοληθω αυριο γιατι θελει full format απ' ότι φαίνεται.

 

Τα 4 πρωτα wipes, τουλάχιστον....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η Better Camera σαν πολύ αργό focus δεν έχει; Maucat AOSP 06.01.15 και η stock βγάζει σφαίρα, η better μου βγάζει το λάδι.
Link to comment
Share on other sites

maucat ή a310 ή algorom καλύτερη κάμερα? Η τελικα εχουν ολες ιδια libs και βγάζουν το ίδιο ανάλογα την εφαρμογή (stock,lenovo κτλπ..)? με φλας το βράδυ μπορεί να ανεβάσει κάποιος καμια φωτογραφια?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ομοιως και σε ν3. Ψιλοαργει...

Θέλει λιγη δουλίτσα η εφαρμογή

 

Και Camera Zoom FX ψιλοαργεί. Η στοκ πάει σφαίρα και με συγκρίσιμο μέγεθος αρχείου. Θα δοκιμάσω και γκουχου γκουχου Version fv5 και lenovo.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

maucat ή a310 ή algorom καλύτερη κάμερα? Η τελικα εχουν ολες ιδια libs και βγάζουν το ίδιο ανάλογα την εφαρμογή (stock,lenovo κτλπ..)? με φλας το βράδυ μπορεί να ανεβάσει κάποιος καμια φωτογραφια?

 

Φλας το βράδυ αλλά τι σκηνή; Μέσα στο σπίτι και το αντικείμενο στο 1 μέτρο; Μέσα στο σπίτι αλλά μακριά το θέμα; Έξω;

 

Γενικά μην περιμένεις πολλά. Αν ρυθμίσεις το iso στο 100 (γιατί μόνο του πάει 1000+) και βάλεις φλας με το θέμα κοντά κάτι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σαν την Α310 v2 δεν έχει είναι η αλήθεια. Η v3 όμως αξίζει; ή τζάμπα διαδικασία; την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Εχω την ν3.

Αψογη.

Μόνο bug η πολύ χαμηλή φωτεινότητα στο αυτόματο, κατι που λύνεται με εφαρμογη.

Επίσης, θέμα με την μπαταρία, πλέον δεν υφίσταται.

Πολύ οικονομική και σταθερή.

 

+1 Η καλυτερη ρομ που εχω περασει. Δε χρησιμοποιω αυτοματη φωτεινότητα ετσι και αλλιώς οποτε είναι κομπλε. Απλα αλλαζεις launcher και δινεις πονο. :D

Δοκιμαστε και camera awesome εχει ρυθμιση για ξεχωριστο focus και exposure αν αγγιξεις την οθονη με 2 δαχτυλα αντι για 1

Edited by devilgene
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...