Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μεσημέρι που σχολάω έχω 96% με α310.

Σήμερα με την νιμπιρου ειχα 88%.

Πάνω κατω ίδιος χρονος ομιλιας....

Τα ιδθα και με εμυι.

 

Ε, τι να λεμε....?!

Με την α310 εχω πάψει να κοιτάζω το ποσοστό της μπαταρίας...

Απο αποψη.. "Ψυχολογίας"... Κατι ειναι κι αυτό...! :)

Ανάλογα πάει αυτό, γιατί είναι γνωστό πως η a310 πέρα από το γεγονός πως σκοτώνει την μακροζωία της μπαταρίας, δεν έχει και ακριβώς γραμμική συμπεριφορά στο ποσοστό που δείχνει. Αν στο 96% της α310 η μπαταρία είναι στα 4100mV και σε nibiru και emui στο 88% είναι στα 4100mV έχουν ακριβώς ίδια κατανάλωση. Ένα πράγμα σαν τις εταιρείες που κλέβουν στο αντούτου. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ανάλογα πάει αυτό, γιατί είναι γνωστό πως η a310 πέρα από το γεγονός πως σκοτώνει την μακροζωία της μπαταρίας, δεν έχει και ακριβώς γραμμική συμπεριφορά στο ποσοστό που δείχνει. Αν στο 96% της α310 η μπαταρία είναι στα 4100mV και σε nibiru και emui στο 88% είναι στα 4100mV έχουν ακριβώς ίδια κατανάλωση. Ένα πράγμα σαν τις εταιρείες που κλέβουν στο αντούτου. :P

 

Καμία μπαταρία στον κόσμο δεν έχει γραμμική συμπεριφορά είτε στην φόρτιση ειτε στην αποφορτιση.

Βασιζομαι μόνο σε δοκιμες που εχω κάνει εγω ο ίδιος και σε συμπεράσματα που εχω καταλήξει αφού εχω ρίξει ξενύχτια με αναμενη οθόνη γισ να επιβεβαιωσω αυτα που γραφω...

Τωρα,

Αν υπάρχει κάποιος που έχει καταστρέψει την μπαταρία του λογω της α310, ιδου η Ροδος...

Συνεπως,

Τα περί "σκοτωματος", τα αφηνω ασχολιαστα.....

 

Υ. Γ. και δεν το συνεχιζω

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πάει αυτό, γιατί είναι γνωστό πως η a310 πέρα από το γεγονός πως σκοτώνει την μακροζωία της μπαταρίας, δεν έχει και ακριβώς γραμμική συμπεριφορά στο ποσοστό που δείχνει. Αν στο 96% της α310 η μπαταρία είναι στα 4100mV και σε nibiru και emui στο 88% είναι στα 4100mV έχουν ακριβώς ίδια κατανάλωση. Ένα πράγμα σαν τις εταιρείες που κλέβουν στο αντούτου. :P

 

αμα διαβασεις παλιοτερα post εχω κανει εκτεταμενη αναλυση για το πως λειτουργει το battery management στην a310.Eιναι απολυτως ασφαλες.Αλλα δες το κι ετσι.Και να μην ηταν ασφαλες και να κανει κακο στην μπαταρια,η μπαταρια μας εχει 10 ευρω το πολυ.Προτιμω σε ενα χρονο να δωσω 10 ευρω και να παρω μια αλλη μπαταρια αμα ειναι να εχω τις τρελες ωρες που δινει η a310.Γιατι εχει τρελη διαφορα με τις υπολοιπες,δεν μιλαμε για 30 λεπτα και 1 ωρα.Συν του οτι γενικα η rom ειναι αψογη,kitkat,aosp και χωρις bugs.

 

Θα το επαναλαβω αλλη μια φορα:Ολες οι αλλες rom κλεινουν στα 3,6 με κανα 5ωρο το πολυ μπαταρια.Η a310 παει οπως και οι αλλες μεχρι το 1% στα 3,6 και μετα ΑΝ την αφησεις θα σε βγαλει αλλη μια ωρα περιπου απο το 1% μεχρι το 0% που θα πεσει στα 3,4 και θα σβησει το κινητο μετα απο τα λεγαμε ωρες.

 

Εγω προτιμω ευκολα τις ωρες αυτονομιας απο αυτην την αυθαιρετη αποψη οτι πρεπει να κλεισει στα 3,6 που ακομα κανενας δεν εχει παραθεσει ενα link που να λεει οτι το κινητο μας πρεπει να σβηνει στα 3,6.Μην πατε με τους μυθους,πατε με το real life performance.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ξεκολατε πια απο την μπαταρια..........και κοιτατε να χαρητε το κντ σας,ας το φορτισετε μια φορα παραπανω,μονο καλο κανετε στην μπαταρια με συχνες φορτισεις.Μην το καιτε ασκοπα προσπαθοντας να βγαλετε αυτονομιες,δεν υπαρχει λογος παιδια.:)

Καi το note 4 που εχω αυτην την εποχη κεθε μερα το βαζω πριζα,ε και???Τι θα παθει??

 

a better camera

 

Αυτην βαζω και εγω τελευταια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, αν ξαναβάλω την α310 δεν θα είναι μόνο για την μπαταρία.

Θα είναι και γιατί είναι από τις πιο "ομαλές" που έχω δοκιμάσει.

Και επίσης μ αρέσει το ότι έχει πάντα κατηλλημενη μνήμη πάνω από 1gb! Τι τα έχουμε τα 2gb ram!

 

Δεν θυμάμαι περί ήχου!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Απο τις τελευταίες ROM που έχουν δοκιμαστεί εδώ ,2 - 3 μέρες τώρα,υπάρχουν καποιες άξιες προσοχής που αξίζουν να προστεθούν στην αντίστοιχη σελιδα για να υπάρχουν;

Θεωρω οτι τα αντικειμενικά κριτήρια δεν είναι μονο κ μονο η μπαταρία αλλά η συνολικη εικόνα της.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.εχω την 4.9.26, και μου πέταξε OTA update.. να φανταστώ δεν το κάνω γιατί θα μου περάσει άλλη ρομ?δεν εχω βρει πως το απενεργοποιώ το OTA update notifier, αν εμπορεί ας πει καποιος..επισης στην 4.9.26 εχετε παρατηρησει να κλείνει μονο του το κινητό?ευχαριστώ!

 

πως σβήνω το μήνυμα???? ειναι για άλλο θέμα και έγραψα εδώ καταλάθος

Edited by kabatzas_
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ,θελω τις τιμες απο το μενου του ringtone φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω πολυ,θελω τις τιμες απο το μενου του ringtone φιλε μου

Εχω και εγώ την 015 rom που είχε όταν ήρθε ! Ποιές default τιμές θέλεις να σου πω;

Για το ηχείο ειναι αυτες:

Type Ring

Level 0 value 48 max vol 152

Level 1 value 96 max vol 152

Level 2 value 144 max vol 152

Level 3 value 184 max vol 152

Level 4 value 208 max vol 152

Level 5 value 232 max vol 152

Level 6 value 255 max vol 152

 

Type Sip

Level 0 value 112 max vol 152

Level 1 value 136 max vol 152

Level 2 value 160 max vol 152

Level 3 value 184 max vol 152

Level 4 value 208 max vol 152

Level 5 value 232 max vol 152

Level 6 value 255 max vol 152

Link to comment
Share on other sites

Tι παίζεται με το φλας γιατί δεν συγχρονίζεται και αναβεί μετά το τράβηγμα της φωτογραφίας;
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια αυτο το κολπο με το mobileuncletools για τον ηχο στα ringtones το εχει κανει κανεις? εμενα γιατι δεν πιανει με τπτ? σε εσας που το δοκιμασατε εκανε τπτ ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος χρηστης και της συσκευης και του forum. Το ξερω οτι θα σας κουρασω αλλα πραγματικα ψαχνω στο thread 2 ωρες και γινεται χαμος. Θα ηθελα καποιος αν εχει τη καλοσυνη να μου πει την αποψη για το ποια rom θεωρει την ιδανικοτερη για το κινιτο μας και να τον κουρασω λιγο ακομα ζητωντας ενα link με τις οδηγιες για να την περασω. Εχω βρει μονο την 4,2 με τελειες οδηγιες και αψογη καθοδηγηση. Συγγνωμη πραγματικα κι ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν σε νοιάζουν οι φωτο πολύ. pure aosp v2 by jozalvo και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο... αλλιώς πας σε kk και εχεις τς εξής επιλογές: laek v4(with kernel v3) (γενικά καλούυτσικη), a310 (μπαταρία καλή, ωραίες φωτο, αμελητέα bug) και μετά κάτι σε emui... Με λίγα λόγια διάβασε τις τελευταίες 100 σελίδες για λεπτομέρειες, εκτός αν κάποιος θέλει να τα ξαναπεί. εγώ δεν τα θυμάμαι όλα...διαβάζω και κρατάω σε note ο,τι με ενδιαφέρει με τόσα ποστ...
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν σε νοιάζουν οι φωτο πολύ. pure aosp v2 by jozalvo και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο... αλλιώς πας σε kk και εχεις τς εξής επιλογές: laek v4(with kernel v3) (γενικά καλούυτσικη), a310 (μπαταρία καλή, ωραίες φωτο, αμελητέα bug) και μετά κάτι σε emui... Με λίγα λόγια διάβασε τις τελευταίες 100 σελίδες για λεπτομέρειες, εκτός αν κάποιος θέλει να τα ξαναπεί. εγώ δεν τα θυμάμαι όλα...διαβάζω και κρατάω σε note ο,τι με ενδιαφέρει με τόσα ποστ...[/quote

 

Οχι γενικα καλουτσικη η laek v4 με κερνελ 3.ενα μηνα την εχω τωρα,κορυφαια και απροβληματιστη εντελως!!!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tι παίζεται με το φλας γιατί δεν συγχρονίζεται και αναβεί μετά το τράβηγμα της φωτογραφίας;

Είναι θέμα κάποιων ROM.

Στο δικό μου σχόλιο, αναφερόμουν σε συγκεκριμένη ROM , για την οποία όμως άλλοι έχουν διαφορετική άποψη. Θα την ξαναδοκιμασω, μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολατε πια απο την μπαταρια..........και κοιτατε να χαρητε το κντ σας,ας το φορτισετε μια φορα παραπανω,μονο καλο κανετε στην μπαταρια με συχνες φορτισεις.Μην το καιτε ασκοπα προσπαθοντας να βγαλετε αυτονομιες,δεν υπαρχει λογος παιδια.:)

Καi το note 4 που εχω αυτην την εποχη κεθε μερα το βαζω πριζα,ε και???Τι θα παθει??

 

Από τότε που πρωτοασχολήθηκα με smartphone pda (το πρώτο μου ήταν ένα eten m600+) δεν έχω φορτίσει το βράδυ το κινητό ελάχιστες φορές. Μου έχει γίνει συνήθεια.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορεί να λέω και πατάτα αλλά lolipop θα πάρουμε; έχουμε κάποιο περιορισμό στο hardware??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορεί να λέω και πατάτα αλλά lolipop θα πάρουμε; έχουμε κάποιο περιορισμό στο hardware??

 

Χλωμό. Οι mediatek συσκευές αδύνατο να πάρουν τέτοιο μήκος update cycle. Δε συμφέρει την yulong. ΕΠΙΣΗΣ:

 

Προσωπικά δεν θέλω ούτε να βλέπω το lollipop μετά τα καραγκιοζιλίκια που έχει κάνει η google. Θέλει λέει χακια με custom kernel ώστε να πέσουν τα selinux privileges για να έχει root. Και ενα σωρό άλλα ντ@βατζιλίκια. Κοινώς αντίο root, roms, xposed και όλα τα καλά.

 

Μιλάμε για πλήρη εγκεφαλική νεκρωση. Και όχι δε γουστάρω να πάρω nexus επειδή είναι ισως η μοναδική συσκευή για την οποία θα βγάλουν πατσαρισμενο πυρήνα.

 

Άμα ήθελα γιωτοφωνο έπαιρνα γιωτοφωνο: μια χαρά paperweight. Αλλά τώρα που τα λαμογια πήραν το 800% της αγοράς θέλουν να το κάνουν τελείως τσιφλίκι τους στο όνομα της ασφάλειας πάντα.

 

Ο torvalds έχει πει σε ξεμπαρκη φάση: “ ...the economics of security are based on extortion...”

 

Αυτά... Ξαλάφρωσα. Τα φάρμακα μου τώρα.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι παρά πολύ παραμελημένο και το λυπάμαι Εάν το θέλει κανείς pm me

Δεν μπορώ να γράψω ακόμα στις αγγελίες για αυτό το βάζω εδώ, ζητάω συγγνώμη

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια αυτο το κολπο με το mobileuncletools για τον ηχο στα ringtones το εχει κανει κανεις? εμενα γιατι δεν πιανει με τπτ? σε εσας που το δοκιμασατε εκανε τπτ ?

 

Και σε μένα με μανίσια ρόμ δεν κάνει τίποτα, όποια τιμή και να βάλω !!

Δεν ξέρω τι να πω, ίσως κάτι μας διαφεύγει...

Link to comment
Share on other sites

Καταπέλτης ήσουν!

Μεγάλο fail της Google να αρχίσει τα κλειδώματα...

Χλωμό. Οι mediatek συσκευές αδύνατο να πάρουν τέτοιο μήκος update cycle. Δε συμφέρει την yulong. ΕΠΙΣΗΣ:

 

Προσωπικά δεν θέλω ούτε να βλέπω το lollipop μετά τα καραγκιοζιλίκια που έχει κάνει η google. Θέλει λέει χακια με custom kernel ώστε να πέσουν τα selinux privileges για να έχει root. Και ενα σωρό άλλα ντ@βατζιλίκια. Κοινώς αντίο root, roms, xposed και όλα τα καλά.

 

Μιλάμε για πλήρη εγκεφαλική νεκρωση. Και όχι δε γουστάρω να πάρω nexus επειδή είναι ισως η μοναδική συσκευή για την οποία θα βγάλουν πατσαρισμενο πυρήνα.

 

Άμα ήθελα γιωτοφωνο έπαιρνα γιωτοφωνο: μια χαρά paperweight. Αλλά τώρα που τα λαμογια πήραν το 800% της αγοράς θέλουν να το κάνουν τελείως τσιφλίκι τους στο όνομα της ασφάλειας πάντα.

 

Ο torvalds έχει πει σε ξεμπαρκη φάση: “ ...the economics of security are based on extortion...”

 

Αυτά... Ξαλάφρωσα. Τα φάρμακα μου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω γραψει ξανα σε παλαιοτερο thread αλλα το γραφω παλι μπας κι εχει βρεθει καμια λυση...στο λαιμο μου καθεται που αλλα κινητα με mtk6592 υποστηριζουν otg και το δικο μας υπερκινητακι οχι...ΓΙΑΤΙ????μηπως εχει βρει καποιος καμια ρομ η καποιο τροπο να πειραξουμε τα αρχεια συστηματος για να αναγνωρισουν otg???

Θα παρακαλουσα ολους τους δοκιμαστες rom εκτος απο ολα τα αλλα, οταν βαζουν πανω μια καινουρια ρομ να δοκιμαζουν και το otg ΜΗΠΩΣ και τυχει σε καποια να το αναγνωρισει..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω γραψει ξανα σε παλαιοτερο thread αλλα το γραφω παλι μπας κι εχει βρεθει καμια λυση...στο λαιμο μου καθεται που αλλα κινητα με mtk6592 υποστηριζουν otg και το δικο μας υπερκινητακι οχι...ΓΙΑΤΙ????μηπως εχει βρει καποιος καμια ρομ η καποιο τροπο να πειραξουμε τα αρχεια συστηματος για να αναγνωρισουν otg???

Θα παρακαλουσα ολους τους δοκιμαστες rom εκτος απο ολα τα αλλα, οταν βαζουν πανω μια καινουρια ρομ να δοκιμαζουν και το otg ΜΗΠΩΣ και τυχει σε καποια να το αναγνωρισει..

 

λογικα με καποιο πειραγματακι και ενα powered otg θα δουλεψει αλλα δεν παιζει τροπος ακομα.Κανε ενα search του στυλ how to enable otg on a mtk device και που ξερεις μπορει να βρεις τιποτα ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ,θελω τις τιμες απο το μενου του ringtone φιλε μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω πολυ,θελω τις τιμες απο το μενου του ringtone φιλε μου

Αυτές οι τιμές που σου έχω βάλει Type ring δεν είναι για το ringtone ? Αν είναι από κάποιο άλλο μενού , πές μου την διαδρομή και θα στις γράψω το βράδυ που θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το AMOI n828 και είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω (για μένα πάρα πολύ σημαντικό) είναι οτι δεν βρίσκω hand free που να λειτουργεί.Στο f1 υπάρχει hand free που να απαντάει και να τερματίζει τις κλίσεις καθώς επίσης επόμενο προηγούμενο και pause στην μουσική και στο ραδιόφωνο επόμενο προηγούμενο σταθμό?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...