Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

ευχαριστώ για το άμεσο αλλά δεν κατεβαίνει με τίποτα κάποιο άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

έχει παρατηρήσει κανείς να χάνει μηνύματα; και δεν λέω μόνο για μηνύματα απο υπηρεσίες ή τετραψήφια νούμερα. Χρησιμοποιώ την go sms έχω παγώσει την στοκ εφαρμογή και χάνω κατα καιρούς μηνύματα ακόμα και αν ειναι απο τις επαφές μου. Μπορεί να μου στείλουν μήνημα και να μην έρθει και μετα απο 10 -15 λεπτα να ξαναστείλουν και να μου έρθει κανονικά. Εχω την 015 ρομ και Q. Στον αποστολέα πάει κανονικά αναφορά οτι το μήνυμα μου έχει παραδωθεί. Υπάρχει κάποια λύση χωρίς να αλλάξω ρόμ ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνω τέτοια κίνηση(open dispute)θα πρέπει πρώτα να στείλω μήνυμα στον πωλητή ότι επιθυμώ full refund και ότι θα προχωρήσω σε dispute?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μέχρι στιγμής μου έχει ζητήσει να του στείλω πίσω την συσκευή για να την ελέγξει και δεν έχω αναφέρει τίποτα για full refund και dispute.

Το καλό είναι ότι είναι συνεργασιμος.

 

Καλό είναι να κάνεις dispute πριν να λήξει το protection (το γραφει ποσες μερες έχεις), αλλιώς δεν σε προστατευει το aliexpress και βασίζεσαι στην τιμιότητα του κινέζου πωλητή (ο οποιος θα έχει πάρει και τα λεφτά του, και δεν θα τον νοιάζει).

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς να χάνει μηνύματα; και δεν λέω μόνο για μηνύματα απο υπηρεσίες ή τετραψήφια νούμερα. Χρησιμοποιώ την go sms έχω παγώσει την στοκ εφαρμογή και χάνω κατα καιρούς μηνύματα ακόμα και αν ειναι απο τις επαφές μου. Μπορεί να μου στείλουν μήνημα και να μην έρθει και μετα απο 10 -15 λεπτα να ξαναστείλουν και να μου έρθει κανονικά. Εχω την 015 ρομ και Q. Στον αποστολέα πάει κανονικά αναφορά οτι το μήνυμα μου έχει παραδωθεί. Υπάρχει κάποια λύση χωρίς να αλλάξω ρόμ ;

 

Το επαθα και εγω πριν 3 μερες .... και εγω με gosms αλλα απο cosmote

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλη μου που έχει laek 2.1 και gosms, συμβαίνει αραιά και που να μη φτάνουν τα δικά της μηνύματα στον παραλήπτη.
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλη μου που έχει laek 2.1 και gosms, συμβαίνει αραιά και που να μη φτάνουν τα δικά της μηνύματα στον παραλήπτη.

Λέτε τελικά να είναι θέμα του go sms ;

Link to comment
Share on other sites

 

κατέβασα αυτή τη ρομ και αφού έκανα όλα τα γνωστά wipe...format..κλπ (με twrp) την έκανα install αλλά έβγαλε μνμ failed! και φυσικά μου λέει οτι δεν υπάρχει operating system!!! Τώρα τί κάνω? προσπάθησα να κάνω mount sd για να περάσω αλλη ρομ, αλλά ο υπολογιστής δεν την βλέπει. Μου το βλέπει σαν μοναδα CD: και δεν μπορώ να αντιγράψω τίποτα εκεί.... μέσα στην sd έχω ενα back up αλλα το ειχα παρει με CWM και δεν το αναγνωρίζει......

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα αυτή τη ρομ και αφού έκανα όλα τα γνωστά wipe...format..κλπ (με twrp) την έκανα install αλλά έβγαλε μνμ failed! και φυσικά μου λέει οτι δεν υπάρχει operating system!!! Τώρα τί κάνω? προσπάθησα να κάνω mount sd για να περάσω αλλη ρομ, αλλά ο υπολογιστής δεν την βλέπει. Μου το βλέπει σαν μοναδα CD: και δεν μπορώ να αντιγράψω τίποτα εκεί.... μέσα στην sd έχω ενα back up αλλα το ειχα παρει με CWM και δεν το αναγνωρίζει......

 

Δεν μπορείς να βγάλεις την κάρτα από το κινητό και να τη συνδέσεις με card reader στο pc, ώστε να ξαναβάλεις αλλο ζιπ?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασα αυτή τη ρομ και αφού έκανα όλα τα γνωστά wipe...format..κλπ (με twrp) την έκανα install αλλά έβγαλε μνμ failed! και φυσικά μου λέει οτι δεν υπάρχει operating system!!! Τώρα τί κάνω? προσπάθησα να κάνω mount sd για να περάσω αλλη ρομ, αλλά ο υπολογιστής δεν την βλέπει. Μου το βλέπει σαν μοναδα CD: και δεν μπορώ να αντιγράψω τίποτα εκεί.... μέσα στην sd έχω ενα back up αλλα το ειχα παρει με CWM και δεν το αναγνωρίζει......

 

Δυστυχώς για μια ακόμη φορά φταίει η TWRP. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις την sd card και με ένα card reader να τη συνδέσεις στον υπολογιστή σου και να βάλεις μέσα ένα zip από κάποια άλλη rom ώστε να εγκατασταθεί και να αλλάξεις recovery. Βάλε την CWM 6.0.5.0 να ησυχάσεις.

 

Δοκίμασε ακόμα κάνα δυο φορές με την TWRP, κάποια στιγμή θα γίνει η εγκατάσταση, και κατόπιν ξήλωσέ τη οριστικά.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το άμεσο αλλά δεν κατεβαίνει με τίποτα κάποιο άλλο

 

μονο αυτο το λινκ υπαρχει προς στιγμην και σου λεω οτι προσπαθω και εγω να το κατεβασω και με κολαει στο 99%

και δεν ολοκληρωνεται το πακετο....αν μπορεσει καποιος ας το ανεβασει καπου..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα βαλει στην αρχη τη TWRP και φλασαρα τις ROM και ολα OK. Τωρα εχω βαλει τη CWM 6.0.5.0 και ξαφνικα μου αλαξε τη μνημη της συσκευης σε δυο κοματια, δηλαδη εχω τον ES FILE EXPLORER και μου δειχνει δυο μνημες της συσκευης με το ονομα "0" και το δευτερο "sdcard" αλλα ειναι το ιδιο, εχουν τα ιδια mb. Τι εκανα λαθος??Γιατι μου δημηουργισε δευτερη μνημη? Εχω AOSP V4 LAEK 17 Edited by dimitrisn95
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κάνεις dispute πριν να λήξει το protection (το γραφει ποσες μερες έχεις), αλλιώς δεν σε προστατευει το aliexpress και βασίζεσαι στην τιμιότητα του κινέζου πωλητή (ο οποιος θα έχει πάρει και τα λεφτά του, και δεν θα τον νοιάζει).

 

Το κινητό το παρέλαβα 14/11/2014 και αφού άνοιξα την συσκευασία και είδα ότι ήταν όλα τα πράγματα μέσα και ότι η συσκευή λειτουργεί πάτησα order confirmed!

Δεν βλέπω που είναι αυτή η ένδειξη protection που μου λες...

Έψαξα και δεν την βρίσκω...εφόσον δλδ πάτησα order confirmed παύω να έχω την προστασία από το aliexpress??

Και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Edited by thanasispinkfko
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα βαλει στην αρχη τη TWRP και φλασαρα τις ROM και ολα OK. Τωρα εχω βαλει τη CWM 6.0.5.0 και ξαφνικα μου αλαξε τη μνημη της συσκευης σε δυο κοματια, δηλαδη εχω τον ES FILE EXPLORER και μου δειχνει δυο μνημες της συσκευης με το ονομα "0" και το δευτερο "sdcard" αλλα ειναι το ιδιο, εχουν τα ιδια mb. Τι εκανα λαθος??Γιατι μου δημηουργισε δευτερη μνημη? Εχω AOSP V4 LAEK 17

 

shortcut ειναι,το χουμε ξαναπει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μια ακόμη φορά φταίει η TWRP. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις την sd card και με ένα card reader να τη συνδέσεις στον υπολογιστή σου και να βάλεις μέσα ένα zip από κάποια άλλη rom ώστε να εγκατασταθεί και να αλλάξεις recovery. Βάλε την CWM 6.0.5.0 να ησυχάσεις.

 

Δοκίμασε ακόμα κάνα δυο φορές με την TWRP, κάποια στιγμή θα γίνει η εγκατάσταση, και κατόπιν ξήλωσέ τη οριστικά.

Ναι, τελικά έφταιγε η TWRP. Μέσω άλλου κινητού πέρασα στην κάρτα τη ρομ και κατάφερα να ανοίξω το κινητό. Παρολαυτά με TWRP η EmuiUnicom δεν περάστηκε, και το δοκίμασα πάνω απο 15 φορές. Ευτυχώς περάστηκε με CWM με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

shortcut ειναι,το χουμε ξαναπει.

 

Δηλαδη? σου ειναι ευκολο να μου πεις τι εχει γινει. να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελικά έφταιγε η TWRP. Μέσω άλλου κινητού πέρασα στην κάρτα τη ρομ και κατάφερα να ανοίξω το κινητό. Παρολαυτά με TWRP η EmuiUnicom δεν περάστηκε, και το δοκίμασα πάνω απο 15 φορές. Ευτυχώς περάστηκε με CWM με την πρώτη.

 

Κάποιοι ορκίζονται στην TWRP, εμένα μου έβγαλε το λάδι. Κατάντησα να φοβάμαι να αλλάξω rom γιατί δεν έκανε restore ούτε τα δικά της backup. Με την CWM 6.0.5.0 κανένα πρόβλημα, αξιόπιστη 100%.

 

Αυτά συμβαίνουν γιατί είμαι απόλυτα σίγουρος πια ότι υπάρχουν διαφορές στο hardware από συσκευή σε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Καμιά αλλη εφαρμογή ραδιοφώνου fm που να είναι συμβατή με το hardware του τηλεφώνου μας, έχει δοκιμάσει κανείς?

Τα spirit1 και spirit2 τα δοκίμασα. Δεν...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Καμιά αλλη εφαρμογή ραδιοφώνου fm που να είναι συμβατή με το hardware του τηλεφώνου μας, έχει δοκιμάσει κανείς?

Τα spirit1 και spirit2 τα δοκίμασα. Δεν...

 

Hybrid Radio το είχα δοκιμάσει απο βαρεμάρα σε άλλο τηλέφωνο αλλά βασικά είναι το ίδιο με το στοκ μόνο που πιάνει και χαμηλότερες συχνότητες από τις δικές μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ορκίζονται στην TWRP, εμένα μου έβγαλε το λάδι. Κατάντησα να φοβάμαι να αλλάξω rom γιατί δεν έκανε restore ούτε τα δικά της backup. Με την CWM 6.0.5.0 κανένα πρόβλημα, αξιόπιστη 100%.

 

Αυτά συμβαίνουν γιατί είμαι απόλυτα σίγουρος πια ότι υπάρχουν διαφορές στο hardware από συσκευή σε συσκευή.

 

Αν και επαναλαμβανομαι,καπως ετσι παει,για να πω την αληθεια σε 8 διαφορετικα F1 μεχρι τωρα τουλαχιστον,ολα με TWRP

δεν ειχα ποτε θεμα,απο backup,μεχρι παντως ειδους φλασαρισματα και επαναφορες.Αλλα παντα με το που το επαιρνα απο το καταστημα

αμεσως περναγα το recovery.Δεν εκανα δοκιμες με διαφορετικα recovery,και παντα περναω την 2.4.4.

Τι εννοεις λεγοντας ότι υπάρχουν διαφορές στο hardware από συσκευή σε συσκευή??

Που ακριβως το στηριζεις αυτο??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το παρέλαβα 14/11/2014 και αφού άνοιξα την συσκευασία και είδα ότι ήταν όλα τα πράγματα μέσα και ότι η συσκευή λειτουργεί πάτησα order confirmed!

Δεν βλέπω που είναι αυτή η ένδειξη protection που μου λες...

Έψαξα και δεν την βρίσκω...εφόσον δλδ πάτησα order confirmed παύω να έχω την προστασία από το aliexpress??

Και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Νομίζω ότι τώρα πια ("πάτησα order confirmed") δεν μπορείς να κάνεις dispute!

Επομένως μπορείς να ελπίζεις μόνο στην αξιοπιστία του πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δλδ πάτησα order confirmed παύω να έχω την προστασία από το aliexpress

 

αν και είμαστε offtopic

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, ρώτα καλύτερα στο νημα ''οδηγος αγορων αποστολών απο κινα''

Από aliexpress συνηθως αγοραζουν από τον chinatronic (τον πρώτο που βγάζει η αναζήτηση)

 

Πάντως θα περνούσα νέα ρομ μπας και λυθεί το ζήτημα.

Με τίποτα δεν του στέλνεις πίσω γιατί μπορεί να μην σου το γυρίσει ποτέ. (αφού έχει πάρει τα χρήματα)

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκε επανω και δοκιμαζετε η Coollife 5.5,σε εκδοση 4.2.2.

http://www.needrom.com/download/coollife-5-5-4-2-2/

Ειναι σχετικα καθαρη απο Κινεζιες,βγαινουν ευκολα ενοειται,ειναι root,εχει gapps.Εχει Ελληνικα,και ειναι βεβαια μια 4.2.2.

Δουλευουν ολα τα βασικα,ηχος δυνατος καθαρος-κλησεις-sms-mms-notif.led-δονηση κτλ,και δεν προσεξα καποια σοβαρα bug τουλαχιστον,απο θεμα μπαταρια δεν εχω αποψη ακομα.

 

Τα παρακατω screenshot ειναι απο απειραχτο κντ.

 

http://i58.tinypic.com/24zk6e0.png http://i62.tinypic.com/5zdrg5.png http://i57.tinypic.com/w881ec.png http://i59.tinypic.com/2dbmi48.png http://i61.tinypic.com/mx1zer.png http://i57.tinypic.com/dyu9ac.png http://i57.tinypic.com/ixeb6o.png http://i58.tinypic.com/dzhwlz.png

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκε επανω και δοκιμαζετε η Coollife 5.5,σε εκδοση 4.2.2.

http://www.needrom.com/download/coollife-5-5-4-2-2/

Ειναι σχετικα καθαρη απο Κινεζιες,βγαινουν ευκολα ενοειται,ειναι root,εχει gapps.Εχει Ελληνικα,και ειναι βεβαια μια 4.2.2.

Δουλευουν ολα τα βασικα,ηχος δυνατος καθαρος-κλησεις-sms-mms-notif.led-δονηση κτλ,και δεν προσεξα καποια σοβαρα bug τουλαχιστον,απο θεμα μπαταρια δεν εχω αποψη ακομα.

 

Την δοκίμασα και γω γιατι έλεγε Multilanguage, αλλά είναι σαν την ελληνικη των μαγαζιων (80% αγγλική και λίγα κινέζικα)

είναι παντρεμα των 4.2 036+041 όπως λέει και ο ίδιος που την έφτιαξε

Τις κινεζιες δεν τις έδιωξε τις πιο πολλές και πρέπει να τις διώξεις μονος σου

και τρώει μνήμη πιο πολυ από τις 4.4

Link to comment
Share on other sites

Hybrid Radio το είχα δοκιμάσει απο βαρεμάρα σε άλλο τηλέφωνο αλλά βασικά είναι το ίδιο με το στοκ μόνο που πιάνει και χαμηλότερες συχνότητες από τις δικές μας.

 

Το δοκίμασα. Τζίφος

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...