Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτη η διαδικασια που προτεινεις μονο μεσω pc γινεται ε;με notepad++ τι ακριβως πρεπει να κανουμε;

 

γινεται και με root explorer η παρομοιο app η αντικατασταση,για να κανεις edit ομως θες υπολογιστη (οχι απαραιτητα pc) και ο λογος ειναι οτι απλα δεν βολευει.Αν ανοιξεις το media profiles με notepad++ θα καταλαβεις γιατι..!

 

Με το notepad++ θα προσθεσεις καποιες γραμμες για υποστηριξη περισσοτερων αναλυσεων/καταληξεων εικονας ηχου και λοιπα.Το πιο ευκολο ειναι να χρησιμοποιησεις ενα media profiles αλλης αναλογης ομως rom και να τσεκαρεις αν δουλευει με αυτο.Αλλιως ανοιγεις διπλα διπλα τα 2 media profiles και βλεπεις ποιες γραμμες λειπουν η θελουν edit

Link to comment
Share on other sites

Τι σου βγάζει δηλαδή και δεν περνάει;

 

Καλημερα..... αφου κανω ολα τα wipes οταν κανω εγκατασταση απο SD card βγαζει fail.... Η καρτα παντως ειναι μια χαρα..... προσπαθησα και με αλλη και παλι τιποτα.... δεν περναει η 041 με την καμια..... Ειπα να περασω και την αλλη την 041 official αλλα το YGDP TOOL στην εκδοση customer δεν υποστηριζει το κινητο μας και στην εκδοση Assembly v3.31 δεν υπαρχει password πουθενα....φτου και ξανα φτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..... αφου κανω ολα τα wipes οταν κανω εγκατασταση απο SD card βγαζει fail.... Η καρτα παντως ειναι μια χαρα..... προσπαθησα και με αλλη και παλι τιποτα.... δεν περναει η 041 με την καμια..... Ειπα να περασω και την αλλη την 041 official αλλα το YGDP TOOL στην εκδοση customer δεν υποστηριζει το κινητο μας και στην εκδοση Assembly v3.31 δεν υπαρχει password πουθενα....φτου και ξανα φτου.

 

Δοκίμασε το password 369 φίλε. Εναλλακτικά δοκίμασε και αυτήν την 041 απο recovery.

http://pan.baidu.com/s/1gdnD155

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το password 369 φίλε. Εναλλακτικά δοκίμασε και αυτήν την 041 απο recovery.

http://pan.baidu.com/s/1gdnD155

 

αυτη έχω κατεβασει και δεν μου περναει απο το recovery ουτε απο cwm ουτε απο twrp

Link to comment
Share on other sites

αυτη έχω κατεβασει και δεν μου περναει απο το recovery ουτε απο cwm ουτε απο twrp

 

Είσαι σίγουρος;Γιατί θυμάμαι χθές σου είχα δώσει αυτή:

http://pan.baidu.com/s/1gdf5T1x

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδαι...εδο και μια εβδομάδα έχω το coolpad f1 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος....τωρα λεω να κάνω και root και να δωκιμασω τίποτα roms. Έχω ψάξει για το root και δεν κατάφερα να κάνω τίποτα ούτε με το root genius ουτε με το vroot...μπορεί κάποιος να δώσει λίγη βοήθεια??

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ... εχουμε και λεμε...

Ειχα την ρομ AOSP F1W V2.1 KK laek.17 και εβαλα την AOSP V3 F1W KK leak.17

Τιποτα το ιδιαιτερο ... καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια και για πρωτη φορα στο κινητο μου ηταν χαμηλοτερος ο ηχος χωρις να μπορω να τον ρυθμισω (μονιμα) απο το mobileuncle (εκανα διπλα wipe και τα σχετικα πριν την βαλω). Απο οτι καταλαβα ο Laek.17 ειναι λιγο βιαστηκος και επιπολαιος με τις ρομ του. Δεν απανταει στα μηνυματα (Needrom.com) και ποσο μαλλον σε πολυ σοβαρες ερωτησεις. Εκανε και καμια 5-6 μερες να διορθωσει την περιγραφη για το τι ειναι η V3 σε σχεση με την V2.1!!!

 

Χθες βραδυ εβαλα την GalaxyS5.4.4.2-Coolapd-8297w.20140917.by Lzy Ενθουσιαστηκα οταν πρωτοανοιξε το κινητο... αλλα μαπα το καρπουζι. Πολλα προβληματα οπως...

Στο widget καιρου δεν μπορεις να σβησεις την αρχικη πολη που ειναι το Λονδινο.

Το wifi ειναι σχετικα αδυναμο σε σχεση με αλλες ρομ.

Υπαρχουν πολλες κινεζικες εφαρμογες.

Καταναλωνει πολυ μπαταρια.

Φωτογραφικη για τα μπαζα.

Δεν δουλευει ο proximity sensor.

Το μονο καλο που εχει ειναι ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΗΧΟ.

 

Και τωρα θα βαλω την Fix_Aosp4.4.2.v1.0_Coolpad-8297w.20170914.by Lzy

Για να δουμε τι ψαρια πιανει....

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασω οποια θελετε,αρκει να βαζεται και το καταλληλο link παιδια.

 

Χωρίς να τις εχω δοκιμασει:

 

http://pan.baidu.com/s/1mg60f12

 

και

 

http://pan.baidu.com/s/1mgLto5y

 

Δεν ξερω τι διαφορα εχουν και σε ποια rom στηριζονται, αν δηλαδη σε official beta από himax κπλ.

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλει power off ανάμεσα στα wipe. Και κάνεις wipe τα πάντα. System, cache, data,dalvik cache, internal+ external sd. Power off και ξανά. Όταν είσαι έτοιμος περνάς την ρομ στην sd από pc. Εγώ κάνω 3 wipe και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Γιατί 3 φορές? Διότι λόγω recovery bugs αδυνατούν να διαγραφούν συγκεκριμένα αποθηκευτικα τμήματα παντού.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να τις εχω δοκιμασει:

 

http://pan.baidu.com/s/1mg60f12

 

και

 

http://pan.baidu.com/s/1mgLto5y

 

Δεν ξερω τι διαφορα εχουν και σε ποια rom στηριζονται, αν δηλαδη σε official beta από himax κπλ.

 

Ευχαριστώ.

 

Βασίλης

 

Βασίλη γεια χαρα,εχεις καποιο link να δω τι λλε για την rom ο dev??

Mην την κατεβαζω τζαμπα χωρις να εχω τουλαχιστον μια ιδεα.:)

 

@john654321

Οσα εχω βαλειι κατα καιρους σε διαφορα κντ μπαινουν πολυ πιο ευκολα τα tempered φιλε μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη γεια χαρα,εχεις καποιο link να δω τι λλε για την rom ο dev??

Mην την κατεβαζω τζαμπα χωρις να εχω τουλαχιστον μια ιδεα.:)

 

@john654321

Οσα εχω βαλειι κατα καιρους σε διαφορα κντ μπαινουν πολυ πιο ευκολα τα tempered φιλε μου.

 

Σε ευχαριστω πολυ ! γιατι μου κανουν καποιες φουσκαλες οι ζελατινες και τις πεταω.. και τα tempered ειναι λιγακι ακριβα...

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Θέλει power off ανάμεσα στα wipe. Και κάνεις wipe τα πάντα. System, cache, data,dalvik cache, internal+ external sd. Power off και ξανά. Όταν είσαι έτοιμος περνάς την ρομ στην sd από pc. Εγώ κάνω 3 wipe και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Γιατί 3 φορές? Διότι λόγω recovery bugs αδυνατούν να διαγραφούν συγκεκριμένα αποθηκευτικα τμήματα παντού.

 

cache,data,dalvik και format system απο wipes.Καρτα εξωτερικη φορμαρισμα στο pc οχι στο recovery και οχι power off αλλα reboot recovery!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ! γιατι μου κανουν καποιες φουσκαλες οι ζελατινες και τις πεταω.. και τα tempered ειναι λιγακι ακριβα...

 

Σύμφωνα με αυτό είχα πάει εγώ

και έχω μία μικρή φουσκάλα μόνο στο σημείο που κρατούσα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ! γιατι μου κανουν καποιες φουσκαλες οι ζελατινες και τις πεταω.. και τα tempered ειναι λιγακι ακριβα...

Δεν παίζει να δεις φουσκάλα. Απλά θέλει προσοχή να καθαρίσεις πραγματικά καλά την οθόνη από σκόνη κλπ. Περιλαμβάνουν βέβαια τα περισσότερα tempered glasses πανάκι, αυτοκόλλητα για την σκόνη και ένα μαντηλάκι καθαρισμού. Οπότε απλά να είσαι σχολαστικός χωρίς βιασύνη πριν και από εκεί και πέρα δεν θα ξαναπροτιμήσεις ζελατίνα αντί για tempered glass.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει power off ανάμεσα στα wipe. Και κάνεις wipe τα πάντα. System, cache, data,dalvik cache, internal+ external sd. Power off και ξανά. Όταν είσαι έτοιμος περνάς την ρομ στην sd από pc. Εγώ κάνω 3 wipe και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Γιατί 3 φορές? Διότι λόγω recovery bugs αδυνατούν να διαγραφούν συγκεκριμένα αποθηκευτικα τμήματα παντού.

 

Σωστο και αυτο που λες... θα το δοκιμασω.!!!

 

Επισης θα ηθελα να προτεινω σε οποιον εχει διαθεση να ασχοληθει , να κανουμε μια μικρη ομαδα και να ασχοληθουμε με τις ρομ που μας ενδιαφερουν... Δεν ειμαι ειδικος αλλα τα "βασικα" τα εχω καταλαβει. Διαθεση εχω, λιγο χρονο εχω, πιστευω οτι αν δουλεψουμε 4-5 απο εμας θα εχουμε ενα πολυ καλο αποτελεσμα. Στην διαθεση σας...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό. Έχω παραγγείλει το κινητό από το aliexpress και το παρέλαβα εδώ και μια εβδομάδα. Το κινητό είναι καλό δεν αντιλέγω. Αλλά μου εμφανίζει κάποια προβληματάκια τα οποία χάνουν όλη την ουσία. Πρώτον μου εμφανίζει συχνά update το οποίο όταν το κάνω κάθε φορά και κάνει reboot μου εμφανίζει σφάλμα κολλάει εκεί. Και έχει ένα σωρό κινέζικες εφαρμογές που δεν τις έχω ανάγκη παρ' όλα αυτά εγώ ζήτησα από την αρχή να μου το κάνουν root και ούτε αυτό δεν ήταν ικανοί να μου κάνουν. Τώρα που θέλω να το κάνω recovery ή έστω να περάσω μια άλλη ROM πηγαίνω στο CWM και πάλι σφάλμα. Στην ουσία δεν μπορώ να το κάνω τίποτα. Σαν να μου δέσανε τα χέρια. Δηλαδή ΑΙΣΧΟΣ. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έστω τελευταίο πρόβλημα όσον αφορά με το CWM θα μου ήταν μεγάλη μου χαρά γιατί θα μου λύσει πολλά από τα παραπάνω προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο ποστ του νήματος που έγραψες, έριξες μια ματιά και δεν καλύφθηκες?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

οχι power off αλλα reboot recovery!

 

Διαφωνώ. Μόνο με πλήρες cold boot ένα μπερδεμένο filesystem (από buggy recovery) έρχεται στα ίσια του.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα και αυτην.Δεν εναι κακη βεβαια αλλα......

Εχει ενα μεγαλο - για εμενα.ΔΕΝ εχε Ελληνικα...........οκ πολλους μπορει να μην τους ενοχλει αυτο,αλλα εγω το εχω το θεματακι μου.

Κατα τα αλλα ναι δεν ειναι ΚΚ αλλα 4.2 με οτι αυτο σημαινει.Με το καλημερα θελει περιπου 750-800 mb.Ηχος-οθονη-αισθηση-λειτουργικοτητα-χειρισμος-και γενικη αισθηση ειναι οκ.

Αυτα,δωστε καμια αλλη τωρα..........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα και αυτην.Δεν εναι κακη βεβαια αλλα......

Εχει ενα μεγαλο - για εμενα.ΔΕΝ εχε Ελληνικα...........οκ πολλους μπορει να μην τους ενοχλει αυτο,αλλα εγω το εχω το θεματακι μου.

Κατα τα αλλα ναι δεν ειναι ΚΚ αλλα 4.2 με οτι αυτο σημαινει.Με το καλημερα θελει περιπου 750-800 mb.Ηχος-οθονη-αισθηση-λειτουργικοτητα-χειρισμος-και γενικη αισθηση ειναι οκ.

Αυτα,δωστε καμια αλλη τωρα..........:)

 

Άλλες δυο kitkat που βγήκαν σήμερα:

http://pan.baidu.com/s/1dDy6ZQh και

http://pan.baidu.com/s/1eQd6peq

Αν έχεις όρεξη....

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Άλλες δυο kitkat που βγήκαν σήμερα:

http://pan.baidu.com/s/1dDy6ZQh και

http://pan.baidu.com/s/1eQd6peq

Αν έχεις όρεξη....

 

Φιλε μου γεια χαρα,εχεις καποιο link να δω τι λεει για την rom ο dev??

Mην την κατεβαζω τζαμπα χωρις να εχω τουλαχιστον μια ιδεα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γεια χαρα,εχεις καποιο link να δω τι λεει για την rom ο dev??

Mην την κατεβαζω τζαμπα χωρις να εχω τουλαχιστον μια ιδεα.:)

 

Το μόνο που μπόρεσα να βρω είναι αυτό για την δεύτερη rom http://bbs.ydss.cn/thread-471662-1-1.html (είναι η προηγούμενη έκδοση του ίδιου dev οπότε δες μήπως βγάλεις καμιά ακρη με το google translate).

Για την πρώτη είναι η γνωστή ομάδα ATX έχει βγάλει αρκετές roms αλλά για την συγκεκριμένη δεν μπορεσα να βρω κάτι.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...