Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Λοιπόν μου φαίνεται ότι η Google το χει παρα...σει με το AOSP kitkat.

Από τη μάνα του είναι κλειδωμένο το tethering by default και ξεκλειδώνει με ενα sql query.

Ο λογος που το κάνανε: Γκρινιαζανε οι carriers ... ουστ απο δω λαμογια...

Όλες οι λεπτομέρειες καθώς και μία ευκολότερη λύση εδώ:

http://forums.androidcentral.com/google-nexus-4/336899-updated-how-re-enable-tethering-kitkat-new-method-t-mobile-without-root.html

 

 

Για ενεργοποίηση tethering λοιπόν πρέπει να κάνετε το εξής:

 

Terminal emulator κατεβάζετε από play store.

 

Το ανοίγετε και δίνετε την εντολή su που σας κάνει καταστροφέα του σύμπαντος(admin).

 

Εκτελείτε σε μια γραμμή:

sqlite3 "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db" "INSERT INTO global(name,value) VALUES('tether_dun_required',0)"

 

Μετά εκτελειτε παλι σε μια γραμμή:

sqlite3 "/data/data/com.android.providers.settings/databases/settings.db" "SELECT * FROM global ORDER BY name"

και βλέπετε αν το tether_dun_required υπάρχει και έχει τιμή 0.

 

Αν ναι εντολή exit για να βγείτε από το τερμιναλ. Επανεκκίνηση το κινητό.Θεωρητικά τώρα δουλεύει.

 

Αν και το συγκεκριμένο fix δεν απευθύνεται στη συσκευή του τίτλου μόνο, το ανέβασα στο πρώτο post για να μην το ψάχνουν όσοι το θέλουν. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία !

Λοιπόν, έχω μπει και εγώ στην διαδικασία να αγοράσω κάτι από Κίνα !

Είμαι μεταξύ του Coolpad f1 και του Lenovo A8 A806 …

Έχω ρίξει πολύ μελέτη εδώ μέσα και από ότι έχω καταλάβει το coolpad γενικά είναι αξιόπιστο και δυνατό… εσείς τι θα προτιμούσατε από τα δύο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα που ρωτας όλοι θα σου πουνε Α8 :P

φυσικά coolpad εγώ τουλάχιστον είμαι υπέρ ευχαριστιμένη αν και δεν έχω δουλέψει καθόλου το lenovo από κινέζικα δούλεψα μονο meizu

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά.... κατέβασα να δοκιμάσω την fix aosp βασισμένη σε himax....πολύ καλή και αυτή, όλα δουλεύουν ρολόι εκτός απο μαντέψτε.... τον συγχρονισμό ημερολογίου.... έκατσα έψαξα λίγο, δεν γίνεται να ακυρώνω όλες τις κιτκατ για αυτό, και απο ότι διάβασα είναι παλιό θέμα της κιτ κατ, λόγω λάθος προγραμματισμού του active sync. Δεν βρίσκω όμως όσο και να διαβάζω λύση εκτός απο προτροπές τύπου uninstall και reinstall. Κατεβάζοντας το google calendar κατάφερα να συγχρονίσω το digical που χρησιμοποιώ αλλά ενώ αν προσθέσω κάτι στον υπολογιστή το συγχρονίζει, αν το προσθέσω στο digical δεν το συγχρονίζει στους servers. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως φτιάχνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα το κινητό και όλα καλά. Αλλά πήγα να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου για να περάσω αρχεία και μου βγάζει ότι η εγκατάσταση λογισμικού απέτυχε. Τι φταίει ή τι μπορώ/πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα το κινητό και όλα καλά. Αλλά πήγα να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου για να περάσω αρχεία και μου βγάζει ότι η εγκατάσταση λογισμικού απέτυχε. Τι φταίει ή τι μπορώ/πρέπει να κάνω?

 

Ενεργοποίησε το USB Debugging από το μενού επιλογές για προγραμματιστές (Developers otions στις ρυθμίσεις). Έχει αναφερθεί ουκ ολίγες φορές.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Εχει 1000-ο-ειπωθει... Κανε ενα search στο topic... δεν ειναι κακο...

 

Παραθετω αυτουσιο το post του filosofos77

 

"https://drive.google.com/f...&usp=drive_web

,απο εδώ μέσα πάρε τους drivers απο coolpad

http://www.modaco.com/topi.../#entry2212206

Εδώ κατέβασε κ το MTK driver pack..

Απλα διότι την πρωτη φορά συνδεα το κντ με το netbook κ ξαναλεω για να μην περναω οτι νάναι το εψαχνα μέσα απο διαχείριση συσκευων κ έψαχναν σε κάθε φάκελο χειροκίνητα, αλλά κυρίως οτι σου δειχνει ο οδηγός στη φωτο.

Δοκίμασε παλι με προσοχή αλλά καλό είναι εαν έχει μπλέξει το pc με διάφορους drivers πρεπει να τους καθαρίσεις κ να αρχίζεις απο αρχή σωστά."

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδία !

Λοιπόν, έχω μπει και εγώ στην διαδικασία να αγοράσω κάτι από Κίνα !

Είμαι μεταξύ του Coolpad f1 και του Lenovo A8 A806 …

Έχω ρίξει πολύ μελέτη εδώ μέσα και από ότι έχω καταλάβει το coolpad γενικά είναι αξιόπιστο και δυνατό… εσείς τι θα προτιμούσατε από τα δύο;

 

Ευχαριστώ

 

Γράφεις σε λάθος θέμα. Για συγκρίσεις συσκευών αυτού του τύπου απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω παραγγειλει πολλες φορες το ιδιο smartphone τα δυο απο αυτα εχουν ερθει με εντελως διαφορετικη rom. Το συγκεκριμενο που παρηγγειλα για φιλο μου δεν μπορω να το rootαρω με τιποτα. Εχω δοκιμασει σχεδον οτιδηποτε κυκλοφορει και εχω διαβασει και ακολουθησει και σχετικους οδηγους εδω. Το recovery ειναι εντελως διαφορετικο με κατι apply update κτλ. Ξερει κανεις καποιον αλλο τροπο να το Rootαρω και να εγκαταστησω τη rom Που θελω;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω παραγγειλει πολλες φορες το ιδιο smartphone τα δυο απο αυτα εχουν ερθει με εντελως διαφορετικη rom. Το συγκεκριμενο που παρηγγειλα για φιλο μου δεν μπορω να το rootαρω με τιποτα. Εχω δοκιμασει σχεδον οτιδηποτε κυκλοφορει και εχω διαβασει και ακολουθησει και σχετικους οδηγους εδω. Το recovery ειναι εντελως διαφορετικο με κατι apply update κτλ. Ξερει κανεις καποιον αλλο τροπο να το Rootαρω και να εγκαταστησω τη rom Που θελω;

 

Να χρησιμοποιήσεις το YGDP tool για να περάσεις την τελευταία official (041, ή όποια θες βασικά) και στο προτελευταίο βήμα πριν κάνεις το flash (όταν το tool έχει κάνει extract τη rom από το .cpb αρχείο) να βρεις το folder που είναι τα αρχεία της rom και να αντικαταστήσεις το recovery.img με αυτό της CWM ή TWRP. Μετά φλασάρεις ό,τι θες.

 

Ψάξου εδώ: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?p=2212206 (πχ εκεί που λέει Easy Peasy setup κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εχω παραγγειλει πολλες φορες το ιδιο smartphone τα δυο απο αυτα εχουν ερθει με εντελως διαφορετικη rom. Το συγκεκριμενο που παρηγγειλα για φιλο μου δεν μπορω να το rootαρω με τιποτα. Εχω δοκιμασει σχεδον οτιδηποτε κυκλοφορει και εχω διαβασει και ακολουθησει και σχετικους οδηγους εδω. Το recovery ειναι εντελως διαφορετικο με κατι apply update κτλ. Ξερει κανεις καποιον αλλο τροπο να το Rootαρω και να εγκαταστησω τη rom Που θελω;

 

Ακριβώς για αυτό το λόγο το κινητό πάντα το παραγγέλνουμε να είναι ΗΔΗ root. 5$ extra δεν είναι τίποτα μπροστά στην ταλαιπωρία του να μη ρουταρετε λόγω κουλής ρομ.

 

Ειδικά για αρχάριους η πίκρα είναι πολύ μεγάλη σε τέτοιες περιπτώσεις.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για αυτό το λόγο το κινητό πάντα το παραγγέλνουμε να είναι ΗΔΗ root. 5$ extra δεν είναι τίποτα μπροστά στην ταλαιπωρία του να μη ρουταρετε λόγω κουλής ρομ.

 

Ειδικά για αρχάριους η πίκρα είναι πολύ μεγάλη σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

5$ είναι ένα tempered glass screen protector. Όλοι μπορούν να κατεβάσουν δυο αρχεία και να περάσουν τρεις drivers για να φλασάρουν την τελευταία official με custom recovery.

 

Χάσιμο χρημάτων κατά την άποψη μου. Διαλέξτε τουλάχιστον μαγαζί που το κάνει τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το root για την ΚΚ παιδια.

http://d-h.st/Ior

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μπορούν να κατεβάσουν δυο αρχεία και να περάσουν τρεις drivers για να φλασάρουν την τελευταία official με custom recovery.

 

Φίλε mindtrapper είμαστε στα 3000+ ποστ από τα οποία τα 1500 σίγουρα δείχνουν ότι πολύς κόσμος δεν ξέρει- δεν θέλει να κάνει απλούστατα πράματα (στοιχειώδη). ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό προσωπικά πιστεύω...

 

Εδώ κάποιοι κάθε τρεις και λίγο ακόμα ρωτάνε ποιο κινητό να διαλέξουν και πότε θα τους έρθει. Γιατί το googling πρέπει να είναι πολύ δύσκολο πράμα.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτον ακριβως τον τον λογο θα πρεπει να σταματησουνε ολοι να απανταμε σε ολα αυτα τα επαναλαμβανωμενα ερωτηματα.

 

Καθε μερα προστηθενται 3-4 σελιδες μπουρδες...

 

Αν δεν πεσει σκουπα στο νημα, ακρη δεν θα βγαλει ποτε κανεις....

 

Σορρυ για το οφτοπικ, αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις το YGDP tool για να περάσεις την τελευταία official (041, ή όποια θες βασικά) και στο προτελευταίο βήμα πριν κάνεις το flash (όταν το tool έχει κάνει extract τη rom από το .cpb αρχείο) να βρεις το folder που είναι τα αρχεία της rom και να αντικαταστήσεις το recovery.img με αυτό της CWM ή TWRP. Μετά φλασάρεις ό,τι θες.

 

Ψάξου εδώ: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?p=2212206 (πχ εκεί που λέει Easy Peasy setup κτλ).

 

Θα το δοκιμασω και αυτο να δω αν θα γινει κατι γιατι εχω απελπιστει. Ολα αρχιζουν κανονικα στο rrotαρισμα και πριν τελειωσει λεει οτι su binary not installed και αποτυγχανει το root.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

τα περιεργα με τις εφαρμογες που δεν μπορουν να σωσουν στην sd καθως και τα υπολοιπα κουλα που εχουν σχεση με την sd εχουν αιτια και δεν φταιει καμια rom..!Μονη λυση οι custom που εχουν συμπεριλαβει το fix.

 

http://www.androidcentral.com/kitkat-sdcard-changes

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

τα περιεργα με τις εφαρμογες που δεν μπορουν να σωσουν στην sd καθως και τα υπολοιπα κουλα που εχουν σχεση με την sd εχουν αιτια και δεν φταιει καμια rom..!Μονη λυση οι custom που εχουν συμπεριλαβει το fix.

 

http://www.androidcentral.com/kitkat-sdcard-changes

Καπως ετσι ειναι τα πραματα,με την V3 που ειμαι τωρα εχω 5gb για τις εφορμογες μου...........ε δεν νομιζω να γεμισει ποτε.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσείς οι "ξεζουμιστές" :p που έχετε περάσει σε KitKat, έχετε δει κάποια ουσιαστική διαφορά; Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω; Ακόμα δεν έχω πεισθεί απ' αυτά που διαβάζω, άσε που έχω μανία με τις stock roms οπότε μπλέκω αυτόματα και με Flashtool, άρα δεν γίνεται σε 5 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσείς οι "ξεζουμιστές" :p που έχετε περάσει σε KitKat, έχετε δει κάποια ουσιαστική διαφορά; Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω; Ακόμα δεν έχω πεισθεί απ' αυτά που διαβάζω, άσε που έχω μανία με τις stock roms οπότε μπλέκω αυτόματα και με Flashtool, άρα δεν γίνεται σε 5 λεπτά.

Παιρνεις ενα ολικο backup με twrp την rom που εχεις τωρα επανω,περνας την v3,και εαν δεν σου αρεσει επαναφερεις αμεσα......:)

Εχω την v3 κατι μερες πια,κανενα θεμα πουθενα πλεον.

 

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις ενα ολικο backup με twrp την rom που εχεις τωρα επανω,περνας την v3,και εαν δεν σου αρεσει επαναφερεις αμεσα......:)

 

Το έχω αναφέρει και πιο πίσω στο νήμα, οι τελευταίες εκδόσεις της ομάδας FIRE για κάποιο ανεξήγητο λόγο, αν κρατήσεις backup με TWRP, το restore αποτυγχάνει, εκτός αν κάνεις restore χωρίς τα data, και τότε βγαίνεις σε περιβάλλον όπου μόλις έχεις φλασάρει τη rom και κατόπιν gapps, οπότε πρέπει να σετάρεις τη συσκευή από την αρχή.

 

Η συσκευή μου ανήκει σ' αυτές που το CWM δεν δούλευε και έτσι έβαζα TWRP. Αυτό άλλαξε με το CWM 6.0.5.0, το οποίο δουλεύει. Έχω κρατήσει backup μέσω αυτού, αλλά αν συμβαίνει αυτό που είπα πριν θα πρέπει να τα ξαναβάλω ΟΛΑ από την αρχή.

 

Επειδή πλέον βαρέθηκα να κάνω το πειραματόζωο :lol: κατάλαβες γιατί ρωτάω; :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει και πιο πίσω στο νήμα, οι τελευταίες εκδόσεις της ομάδας FIRE για κάποιο ανεξήγητο λόγο, αν κρατήσεις backup με TWRP, το restore αποτυγχάνει, εκτός αν κάνεις restore χωρίς τα data, και τότε βγαίνεις σε περιβάλλον όπου μόλις έχεις φλασάρει τη rom και κατόπιν gapps, οπότε πρέπει να σετάρεις τη συσκευή από την αρχή.

 

Η συσκευή μου ανήκει σ' αυτές που το CWM δεν δούλευε και έτσι έβαζα TWRP. Αυτό άλλαξε με το CWM 6.0.5.0, το οποίο δουλεύει. Έχω κρατήσει backup μέσω αυτού, αλλά αν συμβαίνει αυτό που είπα πριν θα πρέπει να τα ξαναβάλω ΟΛΑ από την αρχή.

 

Επειδή πλέον βαρέθηκα να κάνω το πειραματόζωο :lol: κατάλαβες γιατί ρωτάω; :p

 

A μαλιστα τωρα καταλαβα την περιπτωση.......κοιτα να δεις ειναι σταθεροτατη η v3,χωρις καποιο εμφανες ψεγαδι.Για αυτο αλλωστε και την κραταω,αλλα ενδιαμεσα βαζω επανω για δοκιμη οτι βρισκω.....:)

Εγω παντως το TWRP δεν το αλλαζω,με το CWM εχω φαει καποια καλα πακετα,οποτε μονο σε τρελη αναγκη να μπει επανω.

Μην σε παρω και στον λαίμο μου βεβαια.......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...