Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο!

Δεν ξέρω γιατί δεν μπαίνει στο playstore, πάντως μην περιμένεις να το κρατήσεις με την ROM που ήρθε.

Γιατί αυτό? Βγάζει προβλήματα?

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Για προβλήματα δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί...

 

Μόλις μπήκα σε softbrick εγώ... Με την ColorOS V1.4....

Αν καταφέρω να το φτιάξω, θα κάνω restore την Miui που είχα και θα το αφήσω έτσι για αρκετό καιρό μέχρι να κυκλοφορήσει κάτι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Τον ρωτησα να μου πει τους Suppliers.

Τι λετε να κανω, λετε να ειναι τιποτα ελαττωματικη η οθονη?

 

Αυτος μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο κ δεν επηρεαζει το κινητο καθως εχει δυο suppliers.

Γιαυτο αν δεν βρω κανεναν εδω μεσα να εχει την περιεργη οθονη κ ειμαι ο μονος τοτε κατι πρεπει να παιζει.

Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχα το δικο μου κινητο δεν θα το καταλαβαινα αλλα το μπλε φαινεται λιγο μωβ.

 

Και στο δικο μου μια χαρα ειναι το χρωμα μπλε και δεν πιξελιαζει φιλε,επεμεινε στο να σου πει ποιοι ειναι οι suppliers των οθονων φιλε για να ξερουμε αν σπασουμε καμια ποια ακριβος να παραγγειλουμε,παντος στο βιντεο του yutube που αλλαζει οθονη ο τυπος

απο μαμα το τηλ. φοραει οθονη με ασημι πισω πλατη και ο τυπος την αλλαζει με μια που εχει ροζ χρωμα πισω πλατη και απ'οτι φαινετε και στο βιντεο μια χαρα δειχνει το μπλε χρωμα με αυτην την οθονη!

Στο aliexpess φαινεται να υπαρχουν τρεις τυποι οθονων, μια με ασημι πλατη, μια με ροζ και μια με γαλαζια(απο 30 εως 50 ευρω) !

Link to comment
Share on other sites

Για προβλήματα δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί...

Από ποια άποψη?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Από ποια άποψη?

Από θέμα λειτουργίας έχουν αναβαθμιστεί κάποιοι drivers και δουλεύει πιο καλά με τις νέες ρομς. Μέχρι να βγει official θα βάζουμε αυτές τις τελευταίες

Δες στην 12 σελιδα και ακολουθα τον πλήρη οδηγο

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. εχω προβλημα...εχω κατεβασει την MIUI ROM του emjot και προσπαθω να την μεταφερω στην SD card και μου λεει για καποια προστασια και δεν

μου καταφερνει την μεταφορα της ROM. επισης προσπαθω να σβησω τα αρχεια ολα του κινητου και δεν μου σβηνονται...Help me.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη μερικά παιδια εδω μεσα έχουν βοηθησει παρά πολυ με πληροφορίες και roms για τη συσκευή (εγω το περιμενω μεσα στη βδομάδα να ερθει στα χέρια μου) ,αλλα αν καποιος βρει χρόνο και διάθεση απο αυτούς που εχουν πειραματιστεί πιο πολυ,μηπως ειναι καλη ιδέα να κανουμε ενα μικρό review απο τις διάφορες roms που δοκιμάστηκαν με πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα και αντίστοιχα links για τη κάθε μια?για να μη ψαχνουμε ατέλειωτα μεσα στο thread,αν καποιος μπορέσει να τα μαζεψει καπως σε μια μεριά θα βοηθούσε πολυ εμάς τους πιο αρχάριους.
Link to comment
Share on other sites

Στο mobileuncletools που εακριβως πρεπει να παω για να αυξησω την ενταση στο ηχειο?

 

engineer mode (MTK)/Hardware Testing/Audio

Επεξεργαζεσαι τα 4 πρωτα (αναλογα ποια ενταση θελεις να παραμετροποιησεις) με μικρα βηματα (5)

Κρατα τις αρικες ρυθμισεις καπου σημειωμενες

Σε καθε κατηγορια εχει επισης αρκετα υπομενου καθως ακομα και αρκετα levels

Οποτε κρατησε οπωσδηποτε τις αρχικες ρυθμισεις σημειωμενες καπου

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία είναι η PURE AOSP ver 2.0 του Jonzalvo (από το http://www.needrom.com/mobile/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/#comment-74649). Προσωπικά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη για την ώρα. Πολύ σταθερή και εύχρηστη. (μοναδικό μειονέκτημα όπως λέει και ο Dakok είναι ότι είναι λίγο βαρετή -ουδείς τέλειος-). Σήμερα όμως μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με τη σύνδεση του bluetooth.

Ενώ χτες συνδέθηκα κανονικά με το Bluetooth του αυτοκινήτου μου, σήμερα όχι μόνο δεν το αναγνώρισε αλλά δεν το έβρισκε σαν συσκευή. Έκλεισα και ξανάνοιξα το bluetooth αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Καμμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει να τσατίζομαι με το τηλέφωνό μας και τις ROM.

Γενικά ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει αν και πώς η κάμερα αποδίδει αυτό που υπόσχεται ο αισθητήρας SONY 13MP!

Για τις ROM:

-- H MIUI σχετικά βαριά, έχει θέματα με την κατανάλωση στην v5 με την κάμερα στις 4 και έχει θέμα με java και javascripts στον browser.

-- H pure AOSP v2, αν και πιο ελαφριά έχει θέμα με την κατανάλωση μπαταρίας (χειρότερη από την MIUI v4) και με τη σύνδεση με καλώδιο στον υπολογιστή (ευτυχώς υπάρχει το airdroid!).

-- Η CoolLife UI 029 light, έχει θέμα με τις ρυθμίσεις που κρασάρουν όταν πας στα mobile data control και κινέζικες εφαρμογές που πρέπει να αφαιρεθούν.

 

Τώρα κατέβασα να δοκιμάσω την color OS v2 και μια έκδοση της lewa (http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/page-45 , post no 882).

 

Πάντως αν τα ήξερα όλα αυτά πριν να το παραγγείλω, ίσως τελικά να έπαιρνα το Honor 3C. Μπορεί να είναι 4πύρινο και να βγάζει στο antutu ~17000 (που δεν είναι και λίγα) αντί για 27000, αλλά βάζεις την μαμά ROM (στα αγγλικά) που έχει και συχνά update και ξενοιάζεις! Όλα δουλεύουν άψογα σ' εκείνο (από ότι γράφουν οι κάτοχοί του).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια η miui δηλ. η v.05 φιλε μια χαρα ρομ μου φαινεται,και αμα την βελτιωσει κι'αλλο ο emjot που το παιδι εχει δειξει οτι καθε βδομαδα βγαζει και update θα γινει ακομη πιο σουπερ,περιμενουμε οπως ακουστηκε και την kit kat,τι αλλο θελεις δηλ.?

Επισης, Baniko εχεις δει φωτος και βιντεο απο honor 3c?

Θα γελασεις!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

-- H pure AOSP v2, αν και πιο ελαφριά έχει θέμα με την κατανάλωση μπαταρίας (χειρότερη από την MIUI v4) και με τη σύνδεση με καλώδιο στον υπολογιστή (ευτυχώς υπάρχει το airdroid!).

Αυτή είναι η μανίσια ? Αν όχι η μανίσια τι προβλήματα έχει?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις περασα την MIUI με τα χιλια βασανα γιατι εχει κινεζικο recovery.

πατησα ομως να ανοιξει...και μου εχει κολλησει το κινητο στο λογοτυπο της MIUI εδω και λιγη ωρα...δεν μπαινει.

τι παιζει...?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Και εγω το παρέλαβα μεσα στην εβδομαδα και πειραματιζομαι...

Περασα την miui αλλά προτιμώ κάτι σε πιο κλασικο interface. Δοκιμασα να περασω από πάνω το nova lancher αλλά δεν γίνεται default με τίποτα.

Με την colour os v2 εχει ασχοληθει κανείς;

Το κινητο φαινεται πολύ καλό και γρήγορο...

Κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα αλλά έχει ιδιαίτερα μεγάλο fun club ήδη, επομένως το θεμα με τις rom θα λυθεί πιστεύω γρήγορα... Ελπίζω σε ένα επίσημο update σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια η miui δηλ. η v.05 φιλε μια χαρα ρομ μου φαινεται,και αμα την βελτιωσει κι'αλλο ο emjot που το παιδι εχει δειξει οτι καθε βδομαδα βγαζει και update θα γινει ακομη πιο σουπερ,περιμενουμε οπως ακουστηκε και την kit kat,τι αλλο θελεις δηλ.?

Επισης, Baniko εχεις δει φωτος και βιντεο απο honor 3c?

Θα γελασεις!

Από τον emjot κανένα παράπονο, πολύ καλός.

Από την MIUI, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω log in σε κάποια site μέσα από οποιονδήποτε browser. πχ στο norton family λογαριασμό μου. Στο pc στο αντίστοιχο log in βλέπω ότι χρησιμοποιεί κάποιο javascript. Γι αυτό νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα με την MIUI και την java.

Για τις φώτο του 3C, δεν έχω δει. Αν δικό μας είναι καλύτερο, τότε χαίρομαι και ανακαλώ ...μερικά!

Αυτή είναι η μανίσια ? Αν όχι η μανίσια τι προβλήματα έχει?

Η επίσημη της coolpad σε lite έκδοσαη (αφαιρεμένες πολλές κινέζικές εφαρμογές) είναι η CoolLife 029 light. Η AOSP είναι τροποποιημένη από άλλο τηλέφωνο.

...

Με την colour os v2 εχει ασχοληθει κανείς;

...

το θεμα με τις rom θα λυθεί πιστεύω γρήγορα... Ελπίζω σε ένα επίσημο update σύντομα...

Για την color OS v2, την δοκίμασα για λίγο. Στην αρχή μπερδεύτηκα αρκετά με τα κινέζικα και μέχρι να αλλάξω τη γλώσσα σε αγγλικά. Όμως το πρόβλημα είναι ότι σε έμενα ενώ έβλεπε κανονικά την κάρτα SIM δεν μου έβγαζε καθόλου την οθόνη για να βάλω το pin. Προσπάθησα και από τις ρυθμίσεις, δεν τα κατάφερα και την έβγαλα. Επόμενη για δοκιμή η lewa.

Κατά τα άλλα ελπίζω και γω ότι σύντομα θα έχουμε μια ROM (δύσκολο όμως επίσημη) χωρίς "παιδικές ασθένειες".

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

engineer mode (MTK)/Hardware Testing/Audio

Επεξεργαζεσαι τα 4 πρωτα (αναλογα ποια ενταση θελεις να παραμετροποιησεις) με μικρα βηματα (5)

Κρατα τις αρικες ρυθμισεις καπου σημειωμενες

Σε καθε κατηγορια εχει επισης αρκετα υπομενου καθως ακομα και αρκετα levels

Οποτε κρατησε οπωσδηποτε τις αρχικες ρυθμισεις σημειωμενες καπου

 

εσυ τι ακριβως τιμες εχεις βαλει???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις περασα την MIUI με τα χιλια βασανα γιατι εχει κινεζικο recovery.

πατησα ομως να ανοιξει...και μου εχει κολλησει το κινητο στο λογοτυπο της MIUI εδω και λιγη ωρα...δεν μπαινει.

τι παιζει...?

 

Συνήθως αυτό συμβαίνει εαν πριν την εγκατάσταση δεν εχεις κανεις foul wipe .

Μπες στο recovery κανε foul wipe και κανε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό συμβαίνει εαν πριν την εγκατάσταση δεν εχεις κανεις foul wipe .

Μπες στο recovery κανε foul wipe και κανε επανεκκίνηση.

ξερεις ποιο ειναι το θεμα οτι μου ειχε recovery κινεζικη...και κατα τυχη απο εναν οδηγο...πρεπει να εκανα ενα clear cache και μετα ξανα κατα τυχη εκανα install την MIUI. εμενα η MIUI ειναι η αγαπημενη μου. ειμαι εξαρτημενος :D . αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν διαρθωθηκε το θεμα με την νυχτερινη ληψη φωτογραφιας...και επισης στο Browsering δεν πεταει και φωτιες...θα το ηθελα λιγο πιο σβελτο.

αν εχετε κατι να προτεινετε για την επιλυση αυτων των θεματων καλοδεχουμενο. οσον αφορα τον ηχο και το ηχειο εχω βαλει ενα αυτοκολλητο λιγο παχυ πανω απο το ηχειο στην θηκη για να δινει λιγο αερα να το ακουω οταν το εχω πλατη. γιατι αλλιως δεν ακουω τιποτα ουτε με την MIUI. εσεις ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξερεις ποιο ειναι το θεμα οτι μου ειχε recovery κινεζικη...και κατα τυχη απο εναν οδηγο...πρεπει να εκανα ενα clear cache και μετα ξανα κατα τυχη εκανα install την MIUI. εμενα η MIUI ειναι η αγαπημενη μου. ειμαι εξαρτημενος :D . αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι δεν διαρθωθηκε το θεμα με την νυχτερινη ληψη φωτογραφιας...και επισης στο Browsering δεν πεταει και φωτιες...θα το ηθελα λιγο πιο σβελτο.

αν εχετε κατι να προτεινετε για την επιλυση αυτων των θεματων καλοδεχουμενο. οσον αφορα τον ηχο και το ηχειο εχω βαλει ενα αυτοκολλητο λιγο παχυ πανω απο το ηχειο στην θηκη για να δινει λιγο αερα να το ακουω οταν το εχω πλατη. γιατι αλλιως δεν ακουω τιποτα ουτε με την MIUI. εσεις ?

οσον αφορα το browsering ισως φταιει και το ιντερνετ εδω που ειμαι...δεν θελω να ειμαι απολυτος. antutu ειχα score λιγο λιγοτερο απο 27000 αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν εχει καμια ασυμβατοτητα με μαρκα καρτα μνημης? Σκεφτομαι να παρω αυτην: http://www.e-shop.gr/kingston-sdca10-32gb-32gb-micro-sdhc-class-10-uhs-i-with-adapter-p-PER.550900
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν εχει καμια ασυμβατοτητα με μαρκα καρτα μνημης? Σκεφτομαι να παρω αυτην: http://www.e-shop.gr/kingston-sdca10-32gb-32gb-micro-sdhc-class-10-uhs-i-with-adapter-p-PER.550900

 

Εγώ πήρα αυτήν http://www.you.gr/proionta/pc-parts/apothikeftika-mesa/kartes-mnimis/karta-mnimis-kingston-micro-sdhc-32gb-class-10-a στα 14 ευρώ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, αφου βλεπει Kingston, υποθετω ολα οΚ.

Κατι ακομη, θα την αξιοποιει η τζαμπα οι ταχυτητες που υποστοιριζει?

Edited by Tragos13
Link to comment
Share on other sites

εσυ τι ακριβως τιμες εχεις βαλει???

 

ΚΑταρχην το τηλεφωνο δεν το εχω ακομα στα χερια μου

Το περιμενω απο βδομαδα

 

Οσο για τις τιμες, κανεις δεν μπορει να σου δωσει τιμες γιατι το τι και πως το ακους, ειναι εντελως ευποκειμενικο οπως καταλαβαινεις

Σε μενα αυτο που ακουγεται γυνατα, για σενα μπορει να ειναι οκ κ.ο.κ ;)

Για αυτο και σου ειπα να κανεις δοκιμες με μικρα βηματα αυξησης καθε φορα και οχι μονο σε ενα απο τα πεδια

Ξεκινα απο ενα, πχ το ακουστικο και κανε τις δοκιμες σου

Δοκιμασε πρωτα να αλλαξεις μονο το βασικο (το normal αν θυμαμαι καλα) και δες αν σε ικανοποιει το αποτελεσμα

Μετα με την ιδια λογικη πας σε ακουστικα και μικροφωνο ή οτι αλλο θελεις να αλλαξεις

 

Θελει παραμετροποιηση απο εσενα συμφωνα με το ηχιτικο/ακουστικο αποτελεσμα που εσενα εξυπηρετει και βολευει :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...