Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα ζητήσει international rooted ,ελπίζοντας να αποφύγω το bloatware. Τα ελληνικά που έχει είναι για κλάματα, το γύρισα σε αγγλικά μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση με κάποια αναβάθμιση.

 

Γι'αυτό δεν κάνει ota update μόνο με την μαμισια έχεις αναβάθμισης έπρεπε να το πάρεις με original Rom και να του περάσεις την ελληνική η οποία είναι άψογη με σωστά Ελληνικά.

Πέρασε twrp recovery και μετά φλασαρε την Ελληνική.

 

Δεν πρόκειται να πάρεις αναβάθμιση για να βελτιωθεί η κατάσταση.

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks. Ρωτάω για να συγκρίνω.. εμένα με 46λ gps, 28λ ομιλία & ~8 ώρες wifi μου έβγαλε 4.5 ώρες οθόνη.

 

bbbb τι λέει η νέα rom? :)

Μια aosp rom είναι.δουλεύουν όλα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Μια aosp rom είναι.δουλεύουν όλα μια χαρά

 

Ποια rom δοκίμασες Χρήστο;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Μια aosp rom είναι.δουλεύουν όλα μια χαρά

 

 

 

 

Ποια rom δοκίμασες Χρήστο;

AOSP Z3 του Ισπανου

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Για εσάς που έχετε την miui την τελευταία που αποθηκεύει στην SD φωτο κλπ απο επιλογής του χρήστη κάνετε εγκατάσταση το zip για την ενοποίηση;
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται.

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πάλι Paranoid...:p . Απίστευτη απόκριση, θα δω μήπως καταφέρω το sygic σε αυτήν.... Δεν θυμάμαι τι κάνει η μπαταρία, αλλά επειδή είμαι λίγο speed-freak, γουστάρω... :lol:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πάλι Paranoid...:p . Απίστευτη απόκριση, θα δω μήπως καταφέρω το sygic σε αυτήν.... Δεν θυμάμαι τι κάνει η μπαταρία, αλλά επειδή είμαι λίγο speed-freak, γουστάρω... :lol:

 

Τι πρόβλημα έχεις με το sygic;

Όλα παίζουν μια χαρά. Primo, Navigon, Sygic, Garmin (Street Pilot).

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-4g-fdd-lte-smartphone-hongmi-note-snapdragon-400-1-6ghz-2gb-8gb-5-5-inch-hd-ips-13-0mp.html

 

Αυτό θα δουλεύει στα Ελληνικά δίκτυα ;

Γιατί είναι φθηνότερο απο το MTK NOTE?

 

Σκέφτομαι να πάρω 2 (ένα για πατέρα ένα για μητέρα)

Ελπίζω να μην κολλάνε (το redmi 1s με ίδιο επεξεργαστή σκαλώνει αρκετά και ζορίζεται... Φοβάμαι μήπως και το ΝΟΤΕ έχει την ίδια συμπεριφορά.... με MIUI GR πάντα)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω note2, αξίζει να πάω στο xiaomi; θέλω να δοκιμάσω την εταιρια, αλλά δεν θέλω να πάω σε ακριβό μοντέλο αμέσως. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πάλι Paranoid...:p . Απίστευτη απόκριση, θα δω μήπως καταφέρω το sygic σε αυτήν.... Δεν θυμάμαι τι κάνει η μπαταρία, αλλά επειδή είμαι λίγο speed-freak, γουστάρω... :lol:

απο μπαταρια ταχυτητα και αποκριση ειναι σουπερ, την ειχα, εγω την εβγαλα γιατι δεν μου αρεσε η αποδοση της καμερας, μου λαγκαρε, ειδικα σε 1080p βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά του τηλεφώνου;

 

τα θετικα ειναι οτι κανει οτι ακριβως υποσχεται. ειανι ενα καλο smartphone Που πιστευω θα βγαλει 2 χρονια ανετα χωρις να κολλαει σε καινουριες εφαρμογες.

 

φωτογραφικη gps επεξεργαστης μπαταρια ειναι ολα πολυ καλα, οθονη μποορυσε και καλυτερα χρωματα και φωτεινοτητα.

εχεις υποστηριξη σε βαθος χρονου σιγουρα μιας και εχει πουλησει πολυ αυτο το τηλεφωνο. το ιδιο ισχυει και για τα αξεσουαρ

 

μονο αρνητικο το εμγεθος του. Το ηθελα 5ιντσες, οι 5,5 μου πεφτουν καπως πολλες αλαλ 2 μηνες το χω συνηθισει. Αν ηταν 5ιντσο θα ηταν ιδανικο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω note2, αξίζει να πάω στο xiaomi; θέλω να δοκιμάσω την εταιρια, αλλά δεν θέλω να πάω σε ακριβό μοντέλο αμέσως. Ευχαριστώ

Αξίζει να το έχεις για 2ο ή θες οπωσδήποτε dualsim και δε σε ενδιαφέρει το πενάκι.Απο εκεί και πέρα το note 2 μπορεί να έχει πιο αργό επεξεργαστή απο τον octa του redmi note αλλά σε όλα τα άλλα είναι σαφώς ανώτερο.Και με τεράστια υποστήριξη στο xda

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω note2, αξίζει να πάω στο xiaomi; θέλω να δοκιμάσω την εταιρια, αλλά δεν θέλω να πάω σε ακριβό μοντέλο αμέσως. Ευχαριστώ

 

στη πράξη η διαφορά στη ταχύτητα είναι ελάχιστη.

είμαι με την Official ελληνική 4.3 στο Νote2 και ίσως να είναι ελάχιστα πιο ομαλό σε σχέση με Xiaomi Note με official v37 και Apex.

 

το 8core xiaomi, για τα χρήματα που ζητούσε όταν το πήρα (ακρίβυνε λίγο απο τότε), είναι ένα απίστευτο τηλέφωνο.

του λείπει ο videoκλήση, και το glonass συγκριτικά με το Note2, αλλά δεν νομίζω να υστερεί σε κάτι άλλο.

ενώ η miui έχει κάποια ωραία add-ons, όπως τη native ηχογράφηση κλήσεων, οτι σου λέει πόσες φορές χτύπησε η αναπάντητη, επιλογές στο τι βαθμό permissions θα δώσεις σε ένα app και άλλα τέτοια ψιλά αλλά ενδιαφέροντα.

 

ταχύτητα παρόμοια, διάρκεια μπαταρίας παρόμοια, λήψη σήματος λίγο καλύτερο το xiaomi (αλλά χειρότερο sar), φωτογραφική παρόμοια, ηχείο πάσχει το xiaomi αν το ακουμπάς κάτω,bluetooth +wifi μου παίζουν οκ και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από 1 μήνα περίπου έχοντας miui σκέφτομαι να δοκιμάσω και την aosp..

Επειδή έχω λίγο μπερδευτεί όμως με την χρήση της SD + internal memory (έχω περάσει xextstorage), μπορεί κάποιος να μου πει εάν αφού μεταφέρω να πάντα (π.χ. sms - call history - app data), θα πρέπει να σβήσω εντελώς τα περιεχόμενα που θα παραμείνουν στην SD? Το ρωτάω γιατί πριν περάσω aosp θα κάνω backup με twrp ώστε εάν κάτι δεν μου πάει 'καλά' ή δε μου αρέσει να γυρίσω κατευθείαν σε miui όπως είναι ακριβώς τώρα..

 

A! Επίσης υπάρχει cm11 rom για το note? Που την κατεβάζουμε; Γιατί στο site της cyanogen δεν βρήκα για το Note, ούτε official (έχει μόνο για το Mi2) ούτε unofficial (έχει για όλα τα υπόλοιπα xiaomi εκτός του note!)

Edited by bomberb17
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει cm11 rom.Παρά μόνο 1 που είναι 4.2.2 mtk aosp rom με ταπετσαρίες και boot animation απο cm11.Kάνε backup την ρομ σου στο twrp και φρόντισε το backup να είναι στην εξωτερική sd.Επίσης πάρε backup με titanium τις εφαρμογές χρήστη,ώστε να μπορέσεις να τις επαναφέρεις στην aosp και θα είσαι οκ.Στην aosp το fix για τις μνήμες που κυκλοφορεί,λειτουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο απο το xext storage. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει cm11 rom.Παρά μόνο 1 που είναι 4.2.2 mtk aosp rom με ταπετσαρίες και boot animation απο cm11.Kάνε backup την ρομ σου στο twrp και φρόντισε το backup να είναι στην εξωτερική sd.Επίσης πάρε backup με titanium τις εφαρμογές χρήστη,ώστε να μπορέσεις να τις επαναφέρεις στην aosp και θα είσαι οκ.Στην aosp το fix για τις μνήμες που κυκλοφορεί,λειτουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο απο το xext storage.

 

Μια λεπτομέρεια που ίσος να μην γνωρίζουν πολλοί Είναι ότι μπορείς με το titanium backup να επαναφέρουμε της εφαρμογές από το twrp backup

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, η aosp έχει fm radio app?

 

Και βέβαια έχει.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους

θέλω να περάσω την τελευταία rom της miui από miui gr

έχω τον updater για να την περάσω

αλλά γράφει ότι Πρώτα κάνουμε Flash την FastBoot ROM στο site

δλδ??? τι είναι το fastboot rom?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις τίποτα. Κατεβάζεις την Ρομ κάνεις wipe την dalvic cach απο το twrp recovery και μετα φλασαρεις την Ρομ με τον updater. Έτσι δεν θα χάσεις τις εφαρμογές σου. Τώρα αν δεις οτι σου βγάζει πρόβλημα στις εφαρμογές, τοτε κάνε επαναφορά σε εργοστασιακές κσι wipe κα θα είσαι super.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...