Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν αξίζει τον κόπο όλη η φασαρία.

Αν θέλεις, μπορείς απλά να πάρεις προπληρωμένο, το οποίο θα ισχύσει από την ημερομηνία λήξης του Cube σου. ;)

 

ναί αυτό ήθελα να πώ...:)

 

χωρίς να διακοπεί η σύνδεσή μου (μία φορά την πάτησα και ΔΕΝ ξαναέχει 2η :mad: :mad: )

 

ναι, να προπληρώσω ένα 5μηνο, θα βγεί σε καλύτερη τιμή πιστεύω

απ' το αορίστου :rolleyes: :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Και το αστειο ολης της ιστοριας ειναι οτι μου στειλανε και κωδικους πριν λιγες ωρες, ενω εχω ζητησει διακοπη και βεβαια δεν τους εχω πληρωσει ποτε!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι 31 Οκτωβρίου. Από αύριο 1 Νοεμβρίου αρχίζει η αναβάθμισει των share llu συνδέσεων που έχει ανακοινώση η Vivodi. Αν γίνει σε κάποιον, καλό θα ήταν να μας ενημερώσει. Εεε, να ξέρουμε, θα έχουμε κανονική αναβάθμιση ή θα γίνει καμία αναβάθμιση σαν τον ΟΤΕ που η αναβάθμιση=υποβάθμιση, χεχε.
Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνεις αν έχεις αναβαθμιστεί; Εγώ είμαι πελάτης full της Vivodi και μέχρι πρόσφατα είχα σύνδεση στα 256. Την Πέμπτη αγόρασα 12μηνο προπληρωμένο 1024 και η ταχύτητα που κάνω download είναι πλέον κάπου στο 4πλάσιο, από εχθές το βράδι. Λογικά τις επόμενες ημέρες θα ξανααναβαθμιστώ στα 2048, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι οπως τα λες,αλλά θα γίνει τόσο σύντομα όσο θέλουμε?????Ηδου το ερώτημα!!!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ρουτερ στις ιδιότητες του ρουτερ σου,αλλιως αν έχει usb μοντεμ θα το δεις οταν συνδέεται στο νετ.Σαν να κάνεις κληση.Βεβαια μπορείς να δεις από τις ιδιότητες του usb μοντεμ σου με τι ταχυτητα συγχρονίζεται η γραμμή σου.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ρούτερ σου.Ανοίγεις το firefox,opera,IE και γράφεις πάνω στην γραμμή διεύθυνσης το ip του ρουτερ σου (αναγράφεται στο manual του ρουτερ).Πατάς τον κωδικό που θα σου ζητηθεί και μπαίνεις στο περιβάλλον του μοντεμ.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

μετα το τελος των 5μηνων στο dslcube μπορω να διακοψω την συνδεση ή να την υποβαθμισω εαν θελω στα 1024;

και μια δευτερη απορια(περιεργια)μετα τις 12/11 που ληγει η προσφορα στα 2048 με 99ε 5μηνες ξερουμε πως θα το κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μετά το τέλος του 5μήνου ,η Vivodi ζητάει 70 ευρώ το μήνα !!!.

Το έπαθε ο αδερφός μου: είχε κανονικά το cube για 5 μήνες και για τον 6ο μήνα του χρεώσανε 70 ευρώ(πρόσβαση και ISP). Προσοχή παιδιά η εταιρεία τα αρπάζει σε τέτοιες ευκαιρίες.!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω ακομα δεν καταλαβα.εαν βαλω dslcube με την προσφορα 12/11 σε 5μηνες που θα τελειωσει η προπληρωση θα μπορω να το διακοψω(δηλαδη να μην παω ουτε αοριστου ουτε προπληρωση-να την καταργησω τελειως);

νομιζω πως η προσφορα ελεγε χωρις δεσμευση αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τόσο λέει και στον τιμοκατάλογό της η Vivodi για μηνιαία χρέωση http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=38:

 

Totals (Monthly charging) ADSLaccess + DSLnet Dynamic

Speed Shared LLU Full LLU ARYS ADSLaccess

256/128 25,94 € 30,70 € 30,70 €

384/128 29,76 € 33,80 € 33,80 €

512/128 31,89 € 35,46 € 37,84 €<--------

1024/256 36,65 € 40,22 € 37,84 €

2048/640 67,59 € 71,16 € 58,07 €

4096/640 206,94 € 210,51 € -

 

Το σύνολο για 512: (35,46+37,84) = 73,3€.....το μήνα,μπράβο στη Vivodi.

 

Όπως κι άλλοι φαντάζομαι,δεν το είχα προσέξει , ούτε πίστευα πως πληρώνεις τους πρώτους 5 μήνες 99€ και για κάθε επόμενο 73€ !!!

Αυτό ίσχυε μέχρι τέλη Οκτωβρίου.Από 1/11 βλέπω πως για 2048(δεν υπάρχει πια 512) είναι 55€ το μήνα.Προσοχή στις χρεώσεις παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

...Από 1/11 βλέπω πως για 2048(δεν υπάρχει πια 512) είναι 55€ το μήνα.Προσοχή στις χρεώσεις παιδιά...

 

Μα που τα είδες τα 55€ το μήνα; :blink:

 

Τι ταχύτητα είχε ο αδερφός σου; Και ήταν μέσω ιδιόκτητου κόμβου Vivodi (Shared LLU) ή μέσω ΟΤΕ;

 

Για 2048 ταχύτητα, από 1/11 οι τιμές ΑΟΡΙΣΤΟΥ που αναφέρει το link που δίνεις είναι:

Shared LLU: €29

ΑΡΥΣ (ΟΤΕ): € 39

Link to comment
Share on other sites

dim12 μετά από 5 μήνες μπορείς είτε να διακόψεις είτε να συνεχίσεις με την τιμή που θα ισχύει τότε.(σημερινή τιμή 55 ευρώ/μήνα για 2048,άν δεν κάνω λάθος).

Δεν ξέρω αν μπορείς να συνεχίσεις με προπληρωμένες,αν ξέρει κανείς ας πεί.

Link to comment
Share on other sites

ariadgr η vivodi δίνει το link http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=38

για τιμές μέχρι 31/10, αυτό έδωσα κι εγώ.Εκεί κοστίζει 73€ ο μήνας(για 512)

Για τιμές από 1/11 : http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=371

Τώρα όσο αφορά εκεί θα δείς οτι τα 55 ευρώ αντιστοιχούν σε FULL LLU 34€ + συνδρομή αορίστου χρόνου για 1024 : 22€ , συνολικά 56€.

Link to comment
Share on other sites

...Τώρα όσο αφορά εκεί θα δείς οτι τα 55 ευρώ αντιστοιχούν σε FULL LLU 34€ + συνδρομή αορίστου χρόνου για 1024 : 22€ , συνολικά 56€.

 

Oι προσθέσεις που γράφεις είναι λάθος.

Καταρχάς να καταλήξεις αν έχει Shared LLU ή ΑΡΥΣ ΟΤΕ! Ποιό είναι το τηλέφωνο σύνδεσης με τα 3 πρώτα ψηφία (π.χ. 210-123xxxx);

 

Το Cube είναι μόνο σε Shared LLU ή ΑΡΥΣ ΟΤΕ, και ΟΧΙ σε Full LLU. :!:

 

Εφόσον λές ότι πήγε στα 1024, είναι μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ.

Η τιμή μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ από 1/11 για 1Mbps είναι € 22/μήνα σε αορίστου.

 

Δεν ξέρω τι του χρέωσαν, καλύτερα να πάρει τηλέφωνο στη Vivodi και να το διευκρινήσει. Μπορεί ο λογαριασμός να μην περιέχει μόνο 1 μήνα.

 

Ακόμα και με τον παλιό τιμοκατάλογο (πριν την 1/11) ο μήνας 1024 σε ΑΡΥΣ είχε €37,84.

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο είναι 2410 (Λάρισα).

Δυστυχώς δεν γνωρίζω shared LLU ή ΑΡΥΣ.

H χρέωση που λέω (70€) αφορά στον 6ο μήνα , μετά την λήξη του Cube. Yποθέτω μετά το 5μηνο η συνδρομή τροποποείται.

Τα 37.84 € αφορούν στην πρόσβαση(DSLaccess) μόνο, ενώ υπάρχει χρέωση και για τον ISP(συνδρομή) νομίζω 31,89 €.

Κι εγώ το ρώτησα μήπως χρεώνουν 2 μήνες,αλλά τα 70€ είναι για 1 μόνο μήνα.Ίσως θέλησαν να χρεώσουν κι ακόμη 1,καθώς κατα λάθος (!) δεν του διέκοψαν την σύνδεση έγκαιρα. Μετά από τηλεφώνημα ,υποσχέθηκαν πως δεν θα χρεωθεί πέραν του 1 μήνα.

Εννοείται πως θα ρωτήσει στη Vivodi,και μόλις μάθω τα ακριβή λοιπά στοιχεία θα σας πώ.

Αν γνωρίζει κανείς πάντως κάτι άλλο,ας μου πεί και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο είναι 2410 (Λάρισα).

 

Η Vivodi δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο στη Λάρισα, άρα είναι ΑΡΥΣ (ΟΤΕ).

 

Τα 37.84 € αφορούν στην πρόσβαση(DSLaccess) μόνο, ενώ υπάρχει χρέωση και για τον ISP(συνδρομή) νομίζω 31,89 €.

 

Μην επιμένεις, για 3η φορά θα σου πω ότι τα €37,84 (παλιά τιμή) όπως και τα €22 είναι ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ DSLaccess + DSLnet :!:

Το γράφει καθαρά στο site: Totals (Monthly charging) ADSLaccess + DSLnet Dynamic (Αγγλική σελίδα-παλιές τιμές)

ή: Υπηρεσίες μέσω δικτύου ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) : ADSLaccess + DSLnet : Συνδρομές αορίστου χρόνου:Dynamic IP (Ελληνική σελίδα-τιμές από 1/11)

Link to comment
Share on other sites

επειδη εγω ακομα δεν καταλαβα.εαν βαλω dslcube με την προσφορα 12/11 σε 5μηνες που θα τελειωσει η προπληρωση θα μπορω να το διακοψω(δηλαδη να μην παω ουτε αοριστου ουτε προπληρωση-να την καταργησω τελειως);

νομιζω πως η προσφορα ελεγε χωρις δεσμευση αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

 

απο το πλαισιο:Ανακαλύψτε όλες τις πλευρές του ίντερνετ με την Vivodi

 

To οποίο, σας προσφέρει έως τις 30/11/2006, χωρίς ετήσια δέσμευση, μόνο με 99 ευρώ για 5 μήνες!

Σε ταχύτητα 2048Kbps για το ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρείας και 1024Kbps για το δίκτυο του ΟΤΕ

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=16&category=26174126&product=806668

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...