Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία από τα ίδια... Καλά μην πω ότι αποσυνδέθηκα από τον έξω κόσμο μόλις έπεσε η χτεσινή βροχή....:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις αν γινεται να δω ποτε ληγει η συνδρομη μου online?

Γίνεται, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα να εξηγήσω (το web-care είναι ελεεινό).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω 512 και χτες κατέβαζα με 15 kbps! Αχχχ!!!!

Φυσικά για αναβάθμιση ούτε λόγος από τη vivodi.

Περιμένω πως και πως να τελειώσει τέοος Νοεμβρίου.

Αν θέλω μήπως μπορώ να την κόψω νωρίτερα???

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχθές τους έστειλα ένα e-mail που τους στόλησα και σήμερα μου τηλεφώνησαν στο κινητό. Βέβαια δεν παραδέχονται τόσο ότι υπάρχουν τα προβλήματα... μου είπανε και έβαλα κάτι κωδικούς σε κάτι TCP/IP (δε ξέρω...μη με ρωτάτε), αλλά παρότι δεν παρατήρησα πρόβλημα με την ταχύτητα σήμερα με έχει αποσυνδέσει κάποιες φορές ο msn messenger.

 

Ρώτησα και αν θα γίνει κάποια προσφορά σε εμάς και μου είπανε ότι θα ανακοινωθεί κάτι μέσα στον Οκτώβρη...για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν γινεται να δω ποτε ληγει η συνδρομη μου online?

 

Δεν κανεις ενα τηλεφωνακι φιλε μου να σου πουνε ακριβως....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις ενα τηλεφωνακι φιλε μου να σου πουνε ακριβως....

Αυτο ακριβως θελω να αποφυγω ;) Και δεν ειναι γελειο, να μη μπορω να δω online στοιχεια σχετικα με τη συνδρομη μου η να ενεργοποιησω e-mail acoounts, κτλ? No more vivodi for me:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ισως υπαρχει τροπος να το δεις... δεν ξερω εγω ας πει καποιος πιο γνωστης απο μενα!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,πείτε καμια σελίδα για έλεγχο ταχύτητας :O

http://www.speedtest.ch/ ( για μενα το πιο ακριβες σε μετρησεις)

http://www.testmy.net/tools/test/results.php (τα ιδια )

http://us.mcafee.com/root/speedometer/default.asp (εφφετζιδικο αλλα....)

http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/?idioma=uk&newlang=uk (τα ιδια)

 

καντε το τεστ με ολες τις εφαρμογες κλειστες

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις έκανα δοκιμή για τη σύνδεσή μου και έχω την ένδειξη στο config του Microcom:

 

ADSL Status Downstream 1024Kbps Upstream 256 Kbps

 

όταν το πρωί είχα 512 & 128 αντίστοιχα.

 

Στο site του ΟΤΕ βγάζει ακόμα:

Αριθμός τηλεφώνου: 23105*****

Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας.

Τελευταία ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 11/10/2006

Επόμενη ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 18/10/2006

 

Στην Vivodi με έχουν στο σύστημά τους αναβαθμισμένο 1024 Kbps εδώ και 2 εβδομάδες.

 

Στο τεστ που έκανα στο Cybernet μου έβγαλε τα εξής:

 

Cybernet Speed Test

 

Your ip address: 88.***.**.***

Your hostname: dsl-**-***-**-***.customers.vivodi.gr

 

Your current bandwidth reading is:

 

614.30kbps

 

which means you can download at 76.79 KB/sec. from our servers.

 

Αναβαθμίστηκα βρε παιδιά??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πηγή: http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=428

 

 

 

Δελτία Τύπου

 

 

Tαχύτητα στο ΜaXx!

Το ADSL ΞΕΚΙΝΑ πλέον από τα 2048Kbps!

Αποκλειστικά στη Vivodi!

 

Vivodi MaXx: Αυτή είναι η «απάντηση» της Vivodi Telecom αξιοποιώντας τη δυνατότητα να προσφέρει κορυφαίες ταχύτητες ADSL πρόσβασης μέσα από το ιδιόκτητο δίκτυό της που έως το τέλος του έτους θα παρέχει κάλυψη στο 80% της Αττικής μέσα από τις ιδιόκτητες ADSL2+ υποδομές της εταιρείας.

 

Ταχύτητα και ευελίξία στο ΜAxX με αναβάθμιση των υφισταμένων συνδρομητών σε ταχύτητες έως και 5 φορές μεγαλύτερες και ταυτόχρονη μείωση τιμών! Ξεκινώντας εκεί που οι άλλοι σταματούν… από τα 2048Kbps, τα Vivodi MaXx προσφέρουν:

από €29/μήνα συνδρομή αορίστου χρόνου

από €16,58 /μήνα συνδρομή για 1 χρόνο

από €10,80 /μήνα συνδρομή για 2 χρόνια

Οι υπηρεσίες ΜaXx που θα είναι διαθέσιμες από την 01/11/2006, περιλαμβάνουν υπηρεσίες ADSL πρόσβασης και Ιnternet μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom. Χωρίς κανένα περιορισμό στον όγκο των διακινούμενων δεδομένων, τα Vivodi MaXx προσφέρονται σε ταχύτητες από 2-12 Mbps με πλήρη ευελιξία στη διαμόρφωσή τους. Συνδυάζοντας χαρακτηριστικά, όπως στατικές IP διευθύνσεις, web, mail hosting κ.α, δίνεται στους συνδρομητές η δυνατότητα να διαμορφώσουν το πακέτο που ταιριάζει στις ανάγκες τους.

 

Ακολουθούν οι τιμοκατάλογοι μηνιαίας χρέωσης και προπληρωμένων συνδρομών MaXx:

 

ΜaXx μηνιαία χρέωση

Πρόγραμμα Tαχύτητα Shared LLU ανά μήνα

ΜaXx2 2048/256Kbps € 29,00

MaXx4 4096/256Kbps € 45,00

ΜaXx8 8/1 Mbps € 265,00

MaXx12 12/1 Mbps € 520,00

 

MaXx προπληρωμένες συνδρομές

Tαχύτητα (Kbps) Shared LLU

6 Μήνες 12 Μήνες 24 Μήνες

2048/256 € 119,00 € 199,00 € 259,00

4096/256 € 139,00 € 239,00 € 299,00

 

Tαυτόχρονα, η Vivodi αναπροσαρμόζει τις τιμές και στις υπηρεσίες που παρέχονται μέσω πρόσβασης τύπου ΑΡΥΣ (μηνιαίας χρέωσης και προπληρωμένων συνδρομών) ως εξής:

 

 

 

Tαχύτητα (Kbps) ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) ανά μήνα

1024/256 € 22,00

2048/256 € 39,00

 

 

Προπληρωμένες συνδρομές

Tαχύτητα (Kbps) ΟΤΕ (AΡΥΣ)

6 Μήνες 12 Μήνες

1024/256 € 119,00 € 229,00

2048/256 € 225,00 € 425,00

 

Σημείωση

Οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ

 

Παράλληλα, η εταιρεία προχωρά στην αυτόματη αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL πρόσβασης σε όλους τους υφιστάμενους συνδρομητές του ιδιόκτητου δικτύου της, προσφέροντας έως και 5 φορές πιο γρήγορο Internet στην τιμή της ταχύτητας 384, μετά την αυτόματη μεταφορά τους στα νέα προγράμματα ΜaXx. Η αναβάθμιση αυτή δεν εμπεριέχει κανένα κόστος για το συνδρομητή.

 

Οι αναβαθμίσεις θα ολοκληρωθούν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη σταδιακά έως τις 30/11/2006 και έχουν ως εξής:

 

384/128Kbps -> 2048/256Kbps

512/128Kbps -> 2048/256Kbps

1024/256Kbps -> 2048/256Kbps

 

Οι αναβαθμίσεις ισχύουν, τόσο για τη μεριζόμενη πρόσβαση (Shared LLU) όσο και για την πλήρη πρόσβαση στον τοπικό βρόχο (Full LLU), μέσω του δικτύου της εταιρείας, για τις dynamic και τις static IPs και αφορούν σε: προγράμματα μηνιαίας χρέωσης, προγράμματα προπληρωμένα και πακέτα DSLcube.

 

Περισσότερες πληροφορίες για τις υπηρεσίες της Vivodi Telecom διατίθενται στην ιστοσελίδα http://www.vivodi.gr καθώς και τηλεφωνικώς στο 13880.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που περιμενατε ολοι με αγωνια τοσο καιρο.. Αργησε αλλα εκανε πολυ καλη κινηση!!
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που περιμενατε ολοι με αγωνια τοσο καιρο.. Αργησε αλλα εκανε πολυ καλη κινηση!!

 

Χαλαρά, άργησε λίγο. Την κακολογήσαμε περισσότερο, αλλά έκανε την κίνησή της. Με λίγα λόγια μέχρι τέλος νοεμβρίου θα έχουμε όλοι 2Mbit το ελάχιστο με 29 ευρώ/μήνα (για τις αορίστου μιλάω). Τέρμα η 256, 384, 512, 768, 1024 για τις share και full llu από το ιδιοτικό δύκτιο της Vivodi. To θέμα τώρα είναι να μην γονατήσουμε από τη ταχύτητα λόγο αναβάθμησης όπως έχουν πάθει οι ΟΤΕτζιδες. Εγώ πχ τώρα έχω 1Μbit share llu και πληρώνω 36,65ευρώ/μήνα και κατεβάζω σταθέρά 100+ kb/s. Σε ένα μήνα περίπου θα έχω δηπλάσια ταχύτητα (2Mbit) και θα πληρώνω 7 ευρώ λιγότερο από ότι τώρα... :D

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα, η εταιρεία προχωρά στην αυτόματη αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL πρόσβασης σε όλους τους υφιστάμενους συνδρομητές του ιδιόκτητου δικτύου της, προσφέροντας έως και 5 φορές πιο γρήγορο Internet στην τιμή της ταχύτητας 384, μετά την αυτόματη μεταφορά τους στα νέα προγράμματα ΜaXx. Η αναβάθμιση αυτή δεν εμπεριέχει κανένα κόστος για το συνδρομητή.

 

Οι αναβαθμίσεις θα ολοκληρωθούν σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη σταδιακά έως τις 30/11/2006 και έχουν ως εξής:

 

384/128Kbps -> 2048/256Kbps

512/128Kbps -> 2048/256Kbps

1024/256Kbps -> 2048/256Kbps

 

Οι αναβαθμίσεις ισχύουν, τόσο για τη μεριζόμενη πρόσβαση (Shared LLU) όσο και για την πλήρη πρόσβαση στον τοπικό βρόχο (Full LLU), μέσω του δικτύου της εταιρείας, για τις dynamic και τις static IPs και αφορούν σε: προγράμματα μηνιαίας χρέωσης, προγράμματα προπληρωμένα και πακέτα DSLcube.

 

 

Δηλαδή εγώ που έχω 512, θα αναβαθμιστεί σε 2048???

Ή δεν βλέπουν τα ματάκια μου καλά???

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Αχ! Πάνω που έλεγα ότι θα αφήσω τη vivodi μου φαίνεται ότι θα το ξανασκεφτώ...

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω 512, θα αναβαθμιστεί σε 2048???

Ή δεν βλέπουν τα ματάκια μου καλά???

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Αχ! Πάνω που έλεγα ότι θα αφήσω τη vivodi μου φαίνεται ότι θα το ξανασκεφτώ...

Εσύ όχι.

Μέσω δικτύου ΟΤΕ δεν είσαι;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι εγώ?

Μέσω δικτύου vivodi είμαι :)

Αν όντως είσαι μέσω δικτύου Vivodi τότε κακώς σκεφτόσουν να φύγεις πριν ανακοινωθούν οι νέες τιμές (που άργησαν μάλιστα).

Τέλος πάντων, πλέον από τιμολογιακή άποψη πουθενά δε θα βρεις καλύτερα.

Το μόνο (πιθανό) πρόβλημα είναι το να τα παίξει το δίκτυο της εταιρίας από τις αναβαθμίσεις, κάτι που θα το δούμε στην πράξη. Ας μην το γρουσουζεύουμε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

29 Νοεμβρίου λήγει η σύνδεση μου!

Έχω καιρό ακόμα :)

Αν και από αυτα που βλέπω μάλλον το 2048 για ένα χρόνο με βλέπω να κάνω.

Ακριβώς να μην το γρουσουζεύουμε!

Γιατί αν συμβαίνουν όλα αυτά που γίνονται με τις αναβαθμίσεις να δούμε τι θα κάνουμε :(

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν κατάλαβα :( , τώρα είμαι με αορίστου στη θεσσαλονίκη στο δίκτυο της Vivodi Full LLU στα 256! :O με μένα τί θα γίνει; Θα αναβαθμιστεί στα 2048 και απλά θα αλλάξει η χρέωση; Τι να κάνω να μείνω στη Vivodi;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν κατάλαβα :( , τώρα είμαι με αορίστου στη θεσσαλονίκη στο δίκτυο της Vivodi Full LLU στα 256! :O με μένα τί θα γίνει; Θα αναβαθμιστεί στα 2048 και απλά θα αλλάξει η χρέωση; Τι να κάνω να μείνω στη Vivodi;

Αν καταλαβα καλα,θα αναβαθμιστεις στα 2048,χωρις καμμια επιπλεον χρεωση....:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν κατάλαβα :( , τώρα είμαι με αορίστου στη θεσσαλονίκη στο δίκτυο της Vivodi Full LLU στα 256! :O με μένα τί θα γίνει; Θα αναβαθμιστεί στα 2048 και απλά θα αλλάξει η χρέωση; Τι να κάνω να μείνω στη Vivodi;

Για 256 δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα. Ούτε στο δελτίο τύπου της Vivodi δεν αναφέρει τίποτα για τις 256. Δε νομίζω να σου αλλάξουν τη δικιά σου σύνδεση. Έτσι και αλλιώς 256 είναι ελάχιστα τα άτομα που έχουν τέτοια ταχύτητα. Λογικά θα σε αναγκάσουν να τους στείλεις mail για να ανεβάσεις την ταχυτητά σου στις πιο μεγάλες (384,512,1024) ώστε μετά να σου την αναβαθμίσουν σε 2048 με 29ευρώ/μήνα. (το τελευταίο είναι δικιά μου σκέψει). Για καλό και για κακό πάρε ένα τηλεφωνάκι στο 13880 και ρώτα τους. Πάντος αν παραλληλίσουμε την αναβάθμηση του ιδιοτικού δυκτίου της Vivodi με την αναβάθμηση του ΟΤΕ, η Vivodi στις 256 που ήταν σε γραμμή ΑΡΥΣ ούτε που σχολήθηκε μαζί τους. Δεν ξέρω τώρα που θα είναι δικό της το δύκτιο αν ασχοληθεί...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...