Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε σχέση με το παραπάνω ανακοινωθέν του ΟΤΕ, εγώ που έχω VIVODI 512 6μηνη προπληρωμένη (από σήμερα!!) πήρα τηλέφωνο στο 13880 και μόλις τους είπα για την ανακοίνωση του ΟΤΕ σήμερα, αυτοί δεν γνώριζαν τίποτα επί του θέματος & μου απάντησαν "μπά, μάλλον μόνο για του ΟΤΕ συνδρομητές σε ADSL θα ισχύει".....:mad:

 

Η ανακοίνωση του ΟΤΕ δημοσιεύτηκε επίσημα σήμερα στις 12:47 και αφορά πιλοτικό πρόγραμμα που θα ξεκινήσει από τις 26 Ιουνίου σε 7 μόνο περιοχές της Αττικής. :!:

 

Εσύ γιατί περιμένεις η Vivodi να έχει ενημερωθεί αυθημερόν για το θέμα, και το εμπορικό της τμήμα να έχει ήδη αποφασίσει εαν πρόκειται να διπλασιάσουν και αυτοί με τη σειρά τους τις ταχύτητες του "Internet Access", ενώ ακόμα καλά καλά δεν έχει ξεκινήσει το πιλοτικό; :confused:

 

Είπαμε, να ζητάμε το καλύτερο για τον καταναλωτή, αλλά όχι και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η ανακοίνωση του ΟΤΕ δημοσιεύτηκε επίσημα σήμερα στις 12:47 και αφορά πιλοτικό πρόγραμμα που θα ξεκινήσει από τις 26 Ιουνίου σε 7 μόνο περιοχές της Αττικής. :!:

 

Εσύ γιατί περιμένεις η Vivodi να έχει ενημερωθεί αυθημερόν για το θέμα, και το εμπορικό της τμήμα να έχει ήδη αποφασίσει εαν πρόκειται να διπλασιάσουν και αυτοί με τη σειρά τους τις ταχύτητες του "Internet Access", ενώ ακόμα καλά καλά δεν έχει ξεκινήσει το πιλοτικό; :confused:

 

Είπαμε, να ζητάμε το καλύτερο για τον καταναλωτή, αλλά όχι και έτσι...

 

...για να είναι ένα βήμα μπροστά από τις εξελίξεις και να προλάβει τον ανταγωνισμό:cool:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

...για να είναι ένα βήμα μπροστά από τις εξελίξεις και να προλάβει τον ανταγωνισμό:cool:

 

:whistle:

Απλά υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε στην Ελλάδα, οπότε μάλλον πολλά ζητας. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το παραπάνω ανακοινωθέν του ΟΤΕ, εγώ που έχω VIVODI 512 6μηνη προπληρωμένη (από σήμερα!!) πήρα τηλέφωνο στο 13880 και μόλις τους είπα για την ανακοίνωση του ΟΤΕ σήμερα, αυτοί δεν γνώριζαν τίποτα επί του θέματος & μου απάντησαν "μπά, μάλλον μόνο για του ΟΤΕ συνδρομητές σε ADSL θα ισχύει".....:mad:
Μην αγχώνεσαι.

Δώσε λίγο καιρό στην εταιρία να αποφασίσει τη στρατηγική της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.

Δώσε λίγο καιρό στην εταιρία να αποφασίσει τη στρατηγική της.

 

Τελικά η " γκρίνια" μου εισακούστηκε από τη Vivodi....:lol:

 

Από τη Ναυτεμπορική πάρτε το παρακάτω:

 

"Ηδη η διοίκηση της Vivodi η οποία έχει περί τις 8.000 γραμμές απελευθερωμένες (σύνδεση στο ακραίο δίκτυο του ΟΤΕ) στο περιθώριο της χθεσινής παρουσίασης της νέας της υπηρεσίας δήλωσε πως θα προχωρήσει επίσης στο διπλασιασμό των ταχυτήτων σύνδεσης."

 

Ιδού και το Link http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/06/21/1205037.htm

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

ωραια, τζαμπα 4mbit θα εχω :) :w00t:
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Triple Play εφαρμογές από τη Vivodi

Ημ: 21/6/2006

Τη νέα πλατφόρμα της Vivodi για τη παροχή Triple Play στην ελληνική αγορά παρουσίασε η διοίκηση της εταιρίας. "Η παροχή Video, Voice, Data και Internet αποτέλεσε το στόχο μας από την πρώτη ημέρα δραστηριοποίησής μας, χαράσσοντας τη στρατηγική μας και καθορίζοντας τις επιχειρηματικές μας επιλογές", τόνισε χαρακτηριστικά η πρόεδρος και διευθύνουσα σύμβουλος της Vivodi, Σοφία Κουνενάκη-Εφραίμογλου, στο σύντομο εναρκτήριο χαιρετισμό της. "Σήμερα, το όραμα γίνεται πραγματικότητα και ξεκινάμε πρώτοι την παροχή Triple Play, αλλάζοντας την τηλεπικοινωνιακή καθημερινότητα του Έλληνα χρήστη και επιβεβαιώνοντας την καινοτομία της εταιρείας μας μέσα από πράξεις".

 

Η νέα πλατφόρμα της Vivodi βασίζεται στην τεχνολογία ADSL2+ και υποστηρίζεται από το σύνολο των ιδιόκτητων υποδομών της - τα δίκτυα DSL και οπτικών ινών. Η λύση της εταιρείας προσφέρει υπηρεσίες τηλεφωνίας, Internet και Video over DSL μέσω της χρήσης ενός απλού τηλεφωνικού καλωδίου, με τον πιο πρωτοποριακό και συνάμα απλό τρόπο. Ειδικότερα, παρέχονται:

 

1. Τηλεφωνία VoIP:

- Εισερχόμενων - εξερχόμενων κλήσεων

- 2 τηλεφωνικές γραμμές και αντίστοιχους αριθμούς

- Με υψηλή ποιότητα ήχου ανεξάρτητα της χρήσης Internet

- Πλήθος ψηφιακών ευκολιών (τηλεφωνητής με αποστολή e-mail, αναγνώριση κλήσης κ.α.)

 

2. Internet:

- Μόνιμη πρόσβαση μέσω ADSL2+

- Σε υψηλές ταχύτητες έως 12Mbps

- Δυνατότητα σύνδεσης όλων των ψηφιακών συσκευών

 

3. Video over DSL:

Πρόκειται για μια ψηφιακή πλατφόρμα τηλεοπτικού περιεχομένου. Με το "cable TV by Vivodi", ταινίες κατά παραγγελία είναι στη διάθεση του καταναλωτή, με το πάτημα ενός πλήκτρου από την τηλεόραση του σπιτιού του. Με αυτό τον τρόπο, μπορεί να δει αυτό που θέλει, όταν το θέλει, προσαρμόζοντας τη θέαση της αγαπημένης κινηματογραφικής ταινίας στο δικό του πρόγραμμα.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι η νέα πλατφόρμα της Vivodi παρουσιάστηκε σε ζωντανή επίδειξη κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.

 

Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της εταιρείας, οι εφαρμογές Triple Play θα διατεθούν πιλοτικά από 1/7 έως και 30/9/2006, σε 500 υφιστάμενους συνδρομητές, χωρίς κόστος εγκατάστασης και θέασης ταινιών, μέσα από τους 9 συμβατούς με υπηρεσίες Video κόμβους του ιδιόκτητου δικτύου της εταιρείας, από τους 19 συνολικά που υποστηρίζουν ADSL2+.

Πηγή: Knowhow.gr

Link to comment
Share on other sites

Kala ola auta re paidia.Alla to triple play poso lete na paei h timh tou???An gnwrizete panw katw.Epishs gnwrizei giati shmera eixe problhma to adsl ths vivo sthn 8essaloniki?????Phra thl kai eipan exoun problhma kai prospa8ousan na to dior8wsoun.Opoios xerei as pei giati den eimai spiti moy gia na dw an dior8w8hke.Euxaristw.AAAA!!!Tzampa ginetai o diplasiasmo twn taxuthtwn????Se full 8a isxuei pistevw!!!!!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άρχισε η διαφήμιση των Triple Play υπηρεσιών, με το Video On Demand

 

http://www.cabletv.gr

 

Εμένα πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι το περιεχόμενο, μια και η Nova δείχνει να τα έχει όλα. Στην Κύπρο γίνεται σφαγή για το περιεχόμενο. Να δούμε τις τιμές των πακέτων της Vivodi και θα κρίνουμε.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο γραφείο μια FULL LLU σύνδεση Vivodi 384/128 και στο σπίτι OTE+ForthNET 384/128 (PSTN). Στο γραφείο έχω αυτή την αηδία το SAGEM USB που έδινε η Vivodi και στο σπίτι ένα Zyxel Prestige 652-R11. Αγόρασα προχθές ένα 3COM Wireless Router/Firewall για το σπίτι και είπα να μεταφέρω το Zyxel στο γραφείο.

 

Αφησα τις ίδιες ρυθμίσεις με το σπίτι, αλλάζοντας μόνο username και password σύμφωνα και με οδηγίες της Vivodi. Η γραμμή κάνει κανονικά synchronise, τα διαγνωστικά δουλεύουν ΟΚ (ATM Loopback test) αλλά σύνδεση δεν κάνει με τίποτα, χωρίς να βγάζει κανένα μήνυμα λάθους, είτε το ρυθμίζω σαν connect on-demand, είτε ως nailed-up connection. Βάζοντας πάλι το USB όλα δουλεύουν ΟΚ. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο χρειάζονται νέες ρυθμίσεις δικτύου αφού πριν έμπαινες με USB. Αυτές είναι εντάξει;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο χρειάζονται νέες ρυθμίσεις δικτύου αφού πριν έμπαινες με USB. Αυτές είναι εντάξει;

Ναι, μια χαρά είναι. Το USB ήταν πάνω σ'ένα Mandrake Linux που εκτελούσε και τα χρέη router/firewall, και το Zyxel το έβαλα όπως το είχα σπίτι, δηλαδή πάνω σ'ένα switch με IP από το ίδιο subnet κάνοντας routing/firewall και το PC Mandrake να είναι τελειός εκτός δικτύου.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια χαρά είναι. Το USB ήταν πάνω σ'ένα Mandrake Linux που εκτελούσε και τα χρέη router/firewall, και το Zyxel το έβαλα όπως το είχα σπίτι, δηλαδή πάνω σ'ένα switch με IP από το ίδιο subnet κάνοντας routing/firewall και το PC Mandrake να είναι τελειός εκτός δικτύου.:blink:

εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις σε τι ειδους DSLAM εισαι, υπαρχει η περιπτωση το zyxel να μην ειναι συμαβτο με το DSLAM στο γραφειο.

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή μου είναι FULL LLU Vivodi. Δηλαδή δεν έχω απολύτως καμία σχέση με τον ΟΤΕ. Αλλωστε δεν θα μου το λέγανε όταν τους πήρα τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τίποτα νεότερο σχετικά με το διπλασιασμό των ταχυτήτων;

Βλέπω τα 4mbit της HOL και πάω να σκάσω..! :drool:

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τίποτα νεότερο σχετικά με το διπλασιασμό των ταχυτήτων;

Βλέπω τα 4mbit της HOL και πάω να σκάσω..! :drool:

Ή τα 2Μβιτ της Τελλάς με μόνο 40€ συνολικά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω DSL. Διαβάζωντας λοιπόν χθές μια εφημερίδα, είδα μια διαφήμιση της Vivodi που έδειχνε το εξής: 512---> 12mbs. Και πιο κάτω έγραφε οτι εφόσον εγγραφείς στο δίκτυο της Vivodi και σου παρέχουν αυτοί DSL, μπορείς να έχεις τέτοιες ταχύτητες. Το ερώτημα μου έίναι: Αυτές τις τεράστιες ταχύτητες τις πιάνεις με χαμηλές τιμές όπως των 512 και 1024 ή πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη? Επίσης, όσοι έχετε DSL απο την Vivodi, είστε ικανοποιημένοι?
Link to comment
Share on other sites

Έχω vivodi με dslphone 1μισι χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όσο για τις τεράστιες ταχύτητες, δε σε πιάνω. Η 512kbps είναι 512kbps και η 12Mbps 12Mbps.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι έτσι όπως το έδειχνε στη διαφήμιση ήταν σαν να σου λέει οτι με την τιμή του 512 παίρνεις 12mbs εφόσον όμως συνδεθείς απόλυτα με το δύκτιο της. Μια σύνδεση στα 2mbit με όλα πληρωμένα πόσο κοστίζει περίπου?
Link to comment
Share on other sites

Έχω 384/128 με full LLU και μαζί με το dslphone πληρώνω 43 το μήνα. Η διαφορά πάντως με την 1Mbit είναι ελάχιστη αλλά δεν την έχω κάνει 1 Μbit γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ απο το σπίτι. Θα μπορούσα να την είχα και 256. Πάντως η διαφήμιση υποννοεί ότι σε λίγο η χαμηλότερη ταχύτητα που θα δίνουν είναι 512 ενώ τώρα υπάρχουν και οι 256 και 384.

Ρίξε μια ματιά στον τιμοκατάλογο στο site τους καλύτερα. Αν και πιστέυω ότι σύντομα όλα θα αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ μπερδεύτηκα. Εσυ σε τι ταχύτητα συνδέεσε και πόσο πληρώνεις?

Η DSL phone έχει μεγάλες διαφορές στις τιμές σε σχέση με τις χρεώσεις του ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...