Jump to content

iWatch: Μπορεί η Apple να κάνει τη διαφορά στα wearables; (ή όχι;) ['Αποψη]


myphone.bot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν το εχω δει, δεν ξερω λειτουργιες αλλα η λογικη λεει οχι..καλα, αν ειδικα εχει να προσφερει οτι και τα αλλα πχ, lg, samsung, sony κτλ..δεν εχει κανενα λογο υπαρξης..και δε μου παει το μυαλο στο τι διαφορετικο θα μπορουσε να εχει περα design που εκει σιγουρα θα κανει τη διαφορα απ τους αλλους..αλλα και παλι αδιαφορο στην τελικη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που κάνει η apple πλέον είναι να αντιγράφει τον ανταγωνισμό με 2 χρόνια καθυστέρηση. ;)

 

o καθένας παίζει το ρόλο του...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνει η apple πλέον είναι να αντιγράφει τον ανταγωνισμό με 2 χρόνια καθυστέρηση. ;)

 

Υπάρχει και η εκδοχή του τύπου μόλις η Apple αποφασίσει να εισέλθει σε μία αγορά οι ανταγωνιστές τρέχουν να προλάβουν. Το αποτέλεσμα, η Apple να καταγράφει τις αντιδράσεις του κοινού να αποφεύγει λάθη του ανταγωνισμού, να βγάζει ποιοτικότερη συσκευή και δίνοντας ώθηση στην αγορά αυτή, στη συνέχεια να την αντιγράφουν.

 

Καλημέρα είπα;

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνει η apple πλέον είναι να αντιγράφει τον ανταγωνισμό με 2 χρόνια καθυστέρηση. ;)

 

Ειμαι ετοιμος να συμφωνησω, μολις μου πεις ενα παραδειγμα.

Καλημερα..!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να συμφωνησω, μολις μου πεις ενα παραδειγμα.

Καλημερα..!

 

Μεταβαση σε πολυπυρηνους επεξεργαστες

Αυξηση ιντσων οθονης

Αυξηση ram

Αυξηση αναλυσης οθονης

Μπροστινη καμερα (μη πω και για την πισω :P)

Οπου ναναι θα βαλει και αναφορα sms

Link to comment
Share on other sites

Μεταβαση σε πολυπυρηνους επεξεργαστες

Αυξηση ιντσων οθονης

Αυξηση ram

Αυξηση αναλυσης οθονης

Μπροστινη καμερα (μη πω και για την πισω :P)

Οπου ναναι θα βαλει και αναφορα sms

 

Αλήθεια αν εξαιρέσουμε την μπροστινή camera που θα συμφωνήσουμε, σε όλα τα υπόλοιπα, σε τι θα οφεληθεί ο καθημερινός χρήστης, κι όχι ένας power user; πέραν του εντυπωσιασμού των spects;

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να κινηθεί στην ίδια κατεύθυνση με τη Motorola και να είναι στρογγυλό με κλασικό design.

 

Γούστα είναι αυτά. Εγώ, από την άλλη, δεν θα έπαιρνα με τίποτα ένα iWatch / Smart Watch με ψευδοαναλογικού σχεδιασμού (ψηφιακή) οθόνη όπως αυτό της Motorola. Θέλω καθαρά πράγματα: ή παπάς-παπάς, ή ζευγάς-ζευγάς. Κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο σχεδιαστικό concept που έχω δει για το iWatch είναι το παρακάτω, και κάπως έτσι θα ήθελα να είναι:

 

http://toddham.com/blog/iwatch-concept/

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι απο αυτα που λες εχει ακολουθησει;; Γιατι νομιζω σε τιποτα. Η απλ δειχνει να κινειται αυτονομα και οχι να ακολουθει τους αλλους.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά. Εγώ, από την άλλη, δεν θα έπαιρνα με τίποτα ένα iWatch / Smart Watch με ψευδοαναλογικού σχεδιασμού (ψηφιακή) οθόνη όπως αυτό της Motorola. Θέλω καθαρά πράγματα: ή παπάς-παπάς, ή ζευγάς-ζευγάς. Κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο σχεδιαστικό concept που έχω δει για το iWatch είναι το παρακάτω, και κάπως έτσι θα ήθελα να είναι:

 

http://toddham.com/blog/iwatch-concept/

Γυναικειο θα το ελεγα..Δεν ειναι iwatch , ειναι iwristband. και δεν το βλεπω καλο να φορας κατι σκληρο στο χερι σου συνεχεια. Εκτος αν η apple μας εντυπωσιασει με κατι ευκαμπτο σε οθονη...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Γυναικειο θα το ελεγα..Δεν ειναι iwatch , ειναι iwristband.

 

Νομίζω ότι τα "γυναικεία" και τα "αντρικά" έχουν ξεπεραστεί σε τέτοιες συσκευές, και το μόνο που ίσως θα μπορούσε να προσδιορίσει μια διαφοροποίηση φύλου θα ήταν το χρώμα του "wristband". Δε νομίζω πάντως ότι αντιβαίνει στη σχεδιαστική φιλοσοφία της Apple, που -είτε μας αρέσει, είτε όχι- σε θέματα design τουλάχιστον είναι μπροστά κατά κοινή ομολογία. Αντίθετα, εμένα θα με εξέπληττε αν έβλεπα από την Apple έναν εντελώς προβλέψιμο, ψευδοκλασικό σχεδιασμό, τύπου Motorola.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να θεωρεις οτι θα πηγαινε και το moto 360 σε γυναικειο χερι. Το παραπανω concept παντως εγω δεν θα το φορουσα ακομη και σε μαυρο. Δεν ειμαι φαν να φοραω βραχιολια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια αν εξαιρέσουμε την μπροστινή camera που θα συμφωνήσουμε, σε όλα τα υπόλοιπα, σε τι θα οφεληθεί ο καθημερινός χρήστης, κι όχι ένας power user; πέραν του εντυπωσιασμού των spects;

 

Ποιος ειναι ο καθημερινος χρηστης? Γιατι για μενα καθημερινος χρηστης ειναι και αυτος που θα παρει το κινητο του θα το βαλει στην οθονη με mouse ακι keyboard και θα κανει media consuming σε 40". Ο οποιος ολο και σε κατι θα επωφεληθει απο ολα αυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε τι απο αυτα που λες εχει ακολουθησει;; Γιατι νομιζω σε τιποτα. Η απλ δειχνει να κινειται αυτονομα και οχι να ακολουθει τους αλλους.

Σε ολα. Μεγαλωσε ιντσες οι sammy, τσουπ και η apple. Μεταβηκε σε πολυπηρηνους, τσουπ να σου και η apple. Αυξηση ram κλπα κλπα. Εχω και αλλα πολλα παραδειγματα αλλα βαριεμαι :P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ειναι αντιγραφη η εξελιξη της τεχνολογιας...

Το οτι εβαλε πολυπυρηνους και ραμ δεν εχει να κανει με αντιγραφη.

Τωρα αν παει το iphone 6 στις 4,5" + οθονη τοτε ναι θα συμφωνησω μαζι σου.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καθημερινος χρηστης? Γιατι για μενα καθημερινος χρηστης ειναι και αυτος που θα παρει το κινητο του θα το βαλει στην οθονη με mouse ακι keyboard και θα κανει media consuming σε 40". Ο οποιος ολο και σε κατι θα επωφεληθει απο ολα αυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ολα. Μεγαλωσε ιντσες οι sammy, τσουπ και η apple. Μεταβηκε σε πολυπηρηνους, τσουπ να σου και η apple. Αυξηση ram κλπα κλπα. Εχω και αλλα πολλα παραδειγματα αλλα βαριεμαι :P

 

Αχαχαχαχα!!! :lol::lol::lol:

Ενταξει φιλε μου, αντε, καλο σου βραδυ...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ειναι αντιγραφη η εξελιξη της τεχνολογιας...

Το οτι εβαλε πολυπυρηνους και ραμ δεν εχει να κανει με αντιγραφη.

Τωρα αν παει το iphone 6 στις 4,5" + οθονη τοτε ναι θα συμφωνησω μαζι σου.

 

Συμφωνω. Προφανως ειρωνικα τα λεω ολα αυτα γιατι ορισμενοι (ονοματα δεν λεω) εχουν 2 μετρα και 2 σταθμα.

Βγαζει πολυχρωμα nokia clones η apple, σφυραμε αδιαφορα. Βγαζει χρυσαφι χρωμα, σφυραμε αδιαφορα. Βγαζει αισθητηρα, σφυραμε αδιαφορα! Ακολουθει στην αυξηση μεγεθους οθονης, επεξεργαστη ραμ κλπα, σφυραμε αδιαφορα.

 

Οταν ομως η sammy παει για 64bit, ειναι αντιγραφη (!!!!!!!!!!). Οχι εξηγησε μου, ειμαι sammy fanboy η απλα οι υπολοιποι λενε οτι ναναι? Ειναι δυνατον να λεμε την μεταβαση σε 64bit, η οποια εχει να κανει το με το soc της arm αι οχι με την apple αντιγραφη απο τη samsung, και να αδιαφορουμε για ολα τα υπολοιπα?

 

Αν λοιπον ο αισθητηρας (τον οποιο δεν εβαλε πρωτη η apple) και το χρυσαφι χρωμα (το οποιο δεν εβαλε πρωτη η apple αλλα η sammy) , και τα 64bit (τα οποια εχουν να κανουν με την αρχιτεκτονκη του soc της arm, το οποιο παραγει η sammy btw) ειναι αντιγραφη, ε οτι αντιγραφη ειναι η μεταβαση σε πολυπηρυνους και ολα τα υπολοιπα που ανεφερα.

 

Προφανως, κανενα απο τα παραπανω δεν θεωρω αντιγραφη, εξελιξη της τεχνολογιας τα λεω. Και αν μη τι αλλο αν κατσουμε να δουμε ποιος "εμπνεεται" απο αλλους , ε δεν την περνει και πολυ την apple, μη τρελαθουμε. Απλα μου ειναι αδιανοητο ανθρωποι να θεωρουν αντιγραφη μονο οταν τα κανει η samsung, ενω οταν κανει τα ιδια και χειροτερα η αγαπημενη τους εταιρια επικρατει σιωπη. Εδω περα κατι που παρουσιασε πρωτη η samsung (το χρυσαφι χρωμα) αντιγραφη το ειπανε!!

 

Btw, χρυσαφι χρωμα ειχε βγαλει η sammy μια βδομαδα πριν την παρουσιαση του iphone 5s. Τωρα ποιος αντιγραφει ποιον λοιπον...

Edited by Adiafoross
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαινω γιατι σε απασχολει τοσο θα σου απαντησω.

Για την Samsung υπαρχει η ρετσινια που λεμε.Κατα το παρελθον εχει αντιγραψει την Apple και δε νομιζω οτι μπορει να το αρνηθει καποιος.

Τωρα οσο αφορα τα 64bit δεν εχει να κανει τοσο με την ειδηση αλλα με την ημ/νια αυτης που εκρινε σωστο να την κανει λιγες μετα την ανακοινωση της Apple.

Κι οταν υπαρχει η ρετσινια χτυπαει πιο πολυ.

Αλλα και παλι δεν βλεπω λογο να το παιρνεις τοσο εγκαρδια.

Λεφτα βγαζουν,ειναι εταιριες και κοιτανε το οικονομικο τους συμφερον.Ειδικα η Samsung και να θελει απο μονη της δεν μπορει να υποστηριξει τα 64bit αν δεν την βοηθησει και η google με το αναλογο software.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαινω γιατι σε απασχολει τοσο θα σου απαντησω.

Για την Samsung υπαρχει η ρετσινια που λεμε.Κατα το παρελθον εχει αντιγραψει την Apple και δε νομιζω οτι μπορει να το αρνηθει καποιος.

Τωρα οσο αφορα τα 64bit δεν εχει να κανει τοσο με την ειδηση αλλα με την ημ/νια αυτης που εκρινε σωστο να την κανει λιγες μετα την ανακοινωση της Apple.

Κι οταν υπαρχει η ρετσινια χτυπαει πιο πολυ.

Αλλα και παλι δεν βλεπω λογο να το παιρνεις τοσο εγκαρδια.

Λεφτα βγαζουν,ειναι εταιριες και κοιτανε το οικονομικο τους συμφερον.Ειδικα η Samsung και να θελει απο μονη της δεν μπορει να υποστηριξει τα 64bit αν δεν την βοηθησει και η google με το αναλογο software.

 

Με συγχωρεις, υπαρχει για την samsung ρετσινια και οχι για την apple?

 

Εν τελει, δεν με απασχολει ουτε η μια ουτε η αλλη. Οπως εχω ξαναπει, και να αντιγραφουν καλα κανουν, μιας και για το δικο μου συμφερον γινεται. Εγω αναρωτιεμαι εδω μεσα με μερικους που εχουν 2 μετρα και 2 σταθμα. Σαν μετοχοι κανουνε

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι περιμενε τον ανταγωνισμο, να δει τις παιδικες ασθενειες των αλλων, να πιασει τον παλμο της αγορας, να βελτιωσει την αυτονομια. Δεν περιμενω κατι διαφορετικο σε UI, αλλα θα ηθελα να δω κατι ομορφο οπως το moto 360. Κατι δηλαδη σε κλασσικο σχημα με μοντερνες γραμμες.

 

Και 500€ να εχει παλι θα ειναι φτηνοτερο απο ενα καλο ρολοι. Αν εχει σκοπο να αντικαταστησει το ρολοι...

 

κάθε πόσο αλλάζετε ρε παιδιά τα καλά σας ρολόγια;

δεν γίνεται...ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ στην ίδια χώρα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω αναρωτιεμαι εδω μεσα με μερικους που εχουν 2 μετρα και 2 σταθμα. Σαν μετοχοι κανουνε

 

Αυτό πάλι...

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

κάθε πόσο αλλάζετε ρε παιδιά τα καλά σας ρολόγια;

δεν γίνεται...ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ στην ίδια χώρα!

Δεν αλλαζω :p Ενα ειναι το καλο και ενα swatchακι των 120€ για καθε μερα. εδω και 5 χρονια του εχω αλλαξει μια φορα μπαταρια και λουρακι. Σε ενα τετοιο gadget με τετοιο κοστος που θα το ηθελα για καθε μερα, απλα δεν θα ειχα και "καλο" ρολοι . Για αυτο δεν θελω να μοιαζει με βραχιολακι ή αξεσουαρ για τρεξιμο. Θελω να εχει κλασσικη γραμμη για να μπορει να ειναι και το "καλο" ρολοι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ρε παιδιά οτι θέλετε απλά ενα κόσμημα απ την apple, με το μηλαράκι πάνω για να το κάνει must. Να βλέπεις την ώρα, κανά 2 ειδοποιήσεις και τίποτα άλλο. Αυτές είναι οι βλέψεις σας για το smartwatch την apple??? Το να πάρετε το ''κόσμημα'' της apple και μετά να χαζεύετε το gear 2 για τις δυνατότητές του, μου θυμίζει άλλες ιστορίες, γνώριμες
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ρε παιδιά οτι θέλετε απλά ενα κόσμημα απ την apple, με το μηλαράκι πάνω για να το κάνει must. Να βλέπεις την ώρα, κανά 2 ειδοποιήσεις και τίποτα άλλο. Αυτές είναι οι βλέψεις σας για το smartwatch την apple??? Το να πάρετε το ''κόσμημα'' της apple και μετά να χαζεύετε το gear 2 για τις δυνατότητές του, μου θυμίζει άλλες ιστορίες, γνώριμες

 

Το πρώτο που κοιτώ σε ένα ρολόι είναι η εφάνιση και η ποιότητα κατασκευής, η αυτονομία και στη συνέχεια η δυνατότηττες του. Δεν με ενδιαφέρει το iWatch αν θα έχει πολλές ή λίγες δυνατότητες, θέλω να έχει τις χρήσιμες δυνατότητες αλλιώς θα αγόραζα το παρακάτω, που έχει και το μήλο, και μεγάλη ευανάγνωστη οθόνη ε;

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XWDnfA7b7Sc]Smartlet Overview - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

@DINFAN ελα ρε :lol: Τι είναι τούτο;; Επι του θέματος, μια χαρά κατηγοριοποιείς το τι θέλεις αλλά η ερώτηση μου έχει άλλο σκοπό. Διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια(οχι τα δικά σου) , διαπιστώνω οτι πολύς κόσμος θα έδινε και 500 ευρώ για το ρολόι της apple, αρκεί να είναι όμορφο και μεταλλικό παρά για το τι μπορεί να προσφέρει ενα έξυπνο ρολόι. Λάθος κατεύθυνση;;; Ετσι νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

@DINFAN ελα ρε :lol: Τι είναι τούτο;; Επι του θέματος, μια χαρά κατηγοριοποιείς το τι θέλεις αλλά η ερώτηση μου έχει άλλο σκοπό. Διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια(οχι τα δικά σου) , διαπιστώνω οτι πολύς κόσμος θα έδινε και 500 ευρώ για το ρολόι της apple, αρκεί να είναι όμορφο και μεταλλικό παρά για το τι μπορεί να προσφέρει ενα έξυπνο ρολόι. Λάθος κατεύθυνση;;; Ετσι νομίζω.
Καλα καταλαβες. Αν ενα ρολοι, δηλαδη κατι που εγω προσωπικα εχω στο χερι μου 24/7, δεν ειναι μεταλλικο , αδιαβροχο, με αυτονομια και καλαισθητο κατα το προσωπικο μου γουστο, δεν το αγοραζω ακομη και να μου βαζει μπρος το αυτοκινητο και να ερχεται μονο του με εντολη "ΚΙΤ γκελ μπουρντά" που λεει ο λογος, αν δεν πληροι τα παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...