Jump to content

Αναβάθμιση λογισμικού στο G2


jimmis1974
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους. Θέλω να κατεβάσω τo stock firmware και δοκίμασα με ένα λινκ που γράφεις το ΙΜΕΙ του κινητού και κάνει download αλλά πλέον δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάποια εναλλακτική?

Οι οδηγίες ήταν οι παρακάτω και λειτουργούσε κανονικά, το είχα δοκιμάσει.

 

Just want to share another method to download Stock Firmware.

 

Here are the steps :

1) Type this in your browser http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b...heck2.jsp?esn=IMEI

2) Replace IMEI with your IMEI phone's code

3) The browser will display some html codes

4) Look for text something like :

<sw_url>

http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FW567986573210987654321/D80210A_00.kdz

</sw_url>

5) Text in blue color is your download link

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

4.2.2 jealy bean θες ??

 

Nαι.

Σκέφτομαι να βάλω το οpen firmware D80210a-EUR-XX απου αφορά την ελληνική έκδοση και είναι νεότερο του D80210a-262-01 (open europe) που έχω τώρα..και να κάνω update sthn 4.4 on the air ή μέσω pc. Οταν το πήρα ήταν branded T mobile.

Δεν ξέρω αν τα λέω καλά, το g2 είναι το πρώτο android κινητό που πήρα στα χέρια μου...:)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Τι πρόβλημα έχεις με την 4.4?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Τι πρόβλημα έχεις με την 4.4?

 

 

Post #7804

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=369723&page=521

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Φιλαρακι ειχα παθει κατι παρομοιο και σωθηκα με αυτο
θα σου βαλει μια 4.2.2 η οποια δεν ξερω γιατι δεν παιρνει το update απλα το κινητο σου θα δουλευει κανονικα και μπορεις να κανεις root απο την αρχη και recovery σου προτεινω το TWRP εχει ενα .apk αρχειο Auto Rec λεγεται με το οποιο περνας το recovery εγω προσωπικα εχω την Pardus HD stock ειναι απλα εχει αλλο kernel για να υποστιριζει καποια tweaks. θα ηθελα αν μπορει καποιος να κανει ενα back up την original rom οπως ειναι και να την κανει upload γιατι ειχα κανει wipe την internal memory και εχω χασει την δικη μου :(:(:(:(

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Έχω το lg g2 androint 4.4.2 εκδοση kernel .προσπαθώ να κάνω ενημέρωση και μου βγάζει οτι έχω την τελευταία εκδοση .τι μπορω να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το lg g2 androint 4.4.2 εκδοση kernel .προσπαθώ να κάνω ενημέρωση και μου βγάζει οτι έχω την τελευταία εκδοση .τι μπορω να κάνω;

 

το g2 έχει σταματήσει να παίρνει επίσημες ενημερώσεις για να περάσεις μια πιο νέα εκδοσή θα πρέπει να πας σε custom rom

 

διάβασε με προσοχή εδώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το lg g2 androint 4.4.2 εκδοση kernel .προσπαθώ να κάνω ενημέρωση και μου βγάζει οτι έχω την τελευταία εκδοση .τι μπορω να κάνω;

 

το g2 έχει σταματήσει να παίρνει επίσημες ενημερώσεις για να περάσεις μια πιο νέα εκδοσή θα πρέπει να πας σε custom rom

 

διάβασε με προσοχή εδώ

 

για να πάρεις την έκδοση 5.0.2 (Lollipop) γίνεται μόνο μέσω υπολογιστή και όχι on Air που προσπαθείς

κατέβασε στον υπολογιστή σου το ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ LG MOBILE + το USB DRIVER απο εδω http://www.lg.com/gr/support-mobile/lg-LGD802

και καλά θα είναι η χρήστες που προσπαθούν να βοηθήσουν να μην πετάνε μια ******* και τέλος χωρίς να ξέρουν.

σου λέει είναι στην 4.4.2 και του λες δεν υπάρχει άλλη επίσημη ?

Edited by truckman
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβες το ερώτημα του είναι για ΟΤΑ και τον παρεκαμψα στο κατάλληλο νήμα για να διάβαση τι πρέπει να κάνει. και μη ξεχνάς ότι με την lollipop οι πιο πολλοί έχουν παράπονο
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβες το ερώτημα του είναι για ΟΤΑ και τον παρεκαμψα στο κατάλληλο νήμα για να διάβαση τι πρέπει να κάνει. και μη ξεχνάς ότι με την lollipop οι πιο πολλοί έχουν παράπονο
To ερώτημα του ήταν τι μπορεί κάνει αφού δεν του βγάζει ενήμερωση μέσω ΟΤΑ και η σωστή απάντηση δώθηκε πριν, να το κάνει μέσω υπολογιστή, γιατί όντως υπάρχει update σε lollipop για το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ και καιρό. Το άν είναι καλή ή όχι η συγκεκριμένη αναβάθμιση (η οποία παρεπιπτόντως είναι μια χαρά στο συγκεκριμένο μοντέλο) δεν υπάρχει στο ερώτημα του χρήστη.
Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα του ήταν τι μπορεί κάνει αφού δεν του βγάζει ενήμερωση μέσω ΟΤΑ και η σωστή απάντηση δώθηκε πριν, να το κάνει μέσω υπολογιστή, γιατί όντως υπάρχει update σε lollipop για το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ και καιρό. Το άν είναι καλή ή όχι η συγκεκριμένη αναβάθμιση (η οποία παρεπιπτόντως είναι μια χαρά στο συγκεκριμένο μοντέλο) δεν υπάρχει στο ερώτημα του χρήστη.

 

ίσως το κατάλαβα λάθος η ήμουν ανημέρωτος αλλά κι αυτή η επίθεση την στιγμή που απλά πάω να βοηθήσω και μάλιστα σ ένα ποστ που ήταν γραμμένο από εχτές και δεν είχε δοθεί βοήθεια και ξαφνικά έρχονται καλοθελητές για να μας κρίνουν παρά πάει ;)

Link to comment
Share on other sites

ίσως το κατάλαβα λάθος η ήμουν ανημέρωτος αλλά κι αυτή η επίθεση την στιγμή που απλά πάω να βοηθήσω και μάλιστα σ ένα ποστ που ήταν γραμμένο από εχτές και δεν είχε δοθεί βοήθεια και ξαφνικά έρχονται καλοθελητές για να μας κρίνουν παρά πάει ;)

αν δεν είχα ενημερωθεί ότι το g2 παίρνει λόλι και διάβαζα το ποστ σου θα θεωρούσα ότι δεν παίρνει άλλο λογισμικό και θα το άφηνα ως έχει.

(άλλο το αν υπάρχουν παράπονα και άλλο αυτό που έγραψες)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθές (μετά από αρκετούς ενδοιασμούς) προχώρησα και εγώ ατην επίσημη αναβάθμιση από 4.4.2 kitkat σε 5.0.2 lollipop (D80230D_00) στο G2/16GB.

Η αναβάθμιση έγινε μέσω του LG Suite.

Οι εντυπώσεις μου?

Μπορεί να έχει κάποιες νέες χρήσιμες ευκολίες, αλλά από πλευράς απόδοσης, απόκρισης και ταχύτητας και κατάληψης RAM ... σκέτη απογοήτευση!

Η συσκευή έχει γίνει αργή σε σχέση με το πόσο γρήγορη (βλ. σφαίρα) ήταν πριν. Λες και τώρα κάθε τι το σκέπτεται για λίγο πριν το κάνει!

Και επειδή μέχρι τώρα ήμουν πολύ περήφανος για το πόσο ΤΑΧΥΤΑΤΟ ήταν το G2 σαν κινητό, ενώ τώρα "σέρνετα", ρώτησα στην Procordia και μου είπαν ότι μπορούν να το γυρίσουν πίσω (downgrade) στην kitkat. Κόστος 17.85.

 

Ξέρει κανείς (με σιγουριά) ποιο firmware version kitkat κάνει για το G2/16GB για την Ελλάδα και από πού μπορώ να το κατεβάσω?

Είναι μήπως το D80220H_00 ή το D80220D_00?

Από το επίσημο site της LG (http://csmg.lgmobile.com) μπορώ πια μόνο να κατεβάσω την 5.0.2. Ξέρει κανείς το link για την 4.4.2?

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

http://lg-phone-firmware.com/firmware-Lg+G2-Tutti-36.html εδώ έχει όλες τις εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει σε όλο τον κόσμο. Η V20Η είναι η τελευταία kitkat και η V30D η τελευταία lollipop Πάντως για να κρίνεις σωστά τη lollipop πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση από την αρχή και όχι απλά update
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Ψάχνοντας βρήκα και εγώ την 4.4.2 εκεί που ανέφερες και την έχω ήδη κατεβάσει. Κατέβασα από εκεί και την 5.0.2.

Επίσης κατέβασα την 5.0.2 και από το http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FWAB1I6232YKAS9633E9681/D80230d_00.kdz.

 

Το Lollipop το εγκατέστησα με αναβάθμιση μέσω LG Suite. Εκτός του ότι είναι αργό, έχει καταλάβει και πολύ μεγαλύτερη μνήμη από το kitkat.

Για να γίνει καθαρή εγκατάσταση, που αναφέρεις, τί ακριβώς πρέπει να γίνει?

Αρκεί μόνο να γίνει μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή θα πρέπει να φλασάρω την 5.0.2 με κάποιο tool?

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ψάχνοντας την βρήκα και εγώ εκεί που ανέφερες την 4.4.2 και την έχω ήδη κατεβάσει. Κατέβασα και την 5.0.2. Επίσης κατέβασα την 5.0.2 και από το http://csmgdl.lgmobile.com/dn/downloader.dev?fileKey=FWAB1I6232YKAS9633E9681/D80230d_00.kdz.

 

Το Lollipop το εγκατέστησα με αναβάθμιση μέσω LG Suite. Εκτός του ότι είναι αργό, έχει καταλάβει και πολύ μεγαλύτερη μνήμη από το kitkat.

Για να γίνει καθαρή εγκατάσταση, που αναφέρεις, τί ακριβώς πρέπει να γίνει?

Αρκεί μόνο να γίνει μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή θα πρέπει να φλασάρω την 5.0.2 με κάποιο tool?

 

Με το flashtool κάνεις την εγκατάσταση kdz αρχείου (νομίζω είναι επίσημο πρόγραμμα της LG) Δες εδώ το 1ο ποστ για οδηγίες από που να το κατεβάσεις και τι ακριβώς να κάνεις. Είναι μία απλή διαδικασία http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2797190

Edited by akis71
Link to comment
Share on other sites

OK Σε ευχαριστώ και πάλι. Είχα βρει και αυτό το tutorial http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

 

Και από ότι καταλαβαίνω πρέπει να γίνει ένα "CSE Flash" (fresh format) και όχι "Normal Flash" για να εγκατασταθεί σωστά το νέο firmware από την αρχή σβήνοντας όλα τα data της συσκευής. Οπότε θα πρέπει μετά να ξαναπεραστούν επαφές, εφαρμογές κλπ. Εϊναι έτσι? Ή αρκεί και το "Normal Flash" για σωστή εγκατάσταση?

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα από την αρχή (βλ. CSE Flash) την 5.0.2 (βλ. D80230D_00) με το LG Flash Tool. Αφού πρώτα απενεργοποίησα το antivirus στο PC και έκανα backup τα δεδομένα του κινητού με χρήση της πολύ χρήσιμης εφαρμογής LG BACKUP και του MyPhoneExplorer. Όλα πήγαν καλά. Μετά κατέβασα μέσω του Google Play όλες τις εφαρμογές που είχα πριν, και μετά με χρήση του LG BACKUP έγιναν restore όλα τα δεδομένα και settings στο κινητό. Το LG BACKUP αποδείχθηκε πολύτιμο. Πάρα πολύ χρήσιμη εφαρμογή. Έφτιαξε αυτόματα και σωστά όλα τα homescreens, τα δεδομένα και τις ρυθμισεις, και έτσι το κινητό έχει την ίδια εμφάνιση που είχε πριν! Μόνο τα Notes δεν κάνει backup/restore. Αλλά αυτά τα ανέβασα από το backup του MyPhoneExplorer. Απομένει τώρα να δοκιμάσω μερικές μέρες πώς τα πάει το νέο firmware! Αν και από ότι βλέπω το νέο λειτουργικό καταλαμβάνει πολύ περισσότερη μνήμη από το 4.4.2 και περισότερη RAM. Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι η ενημέρωση/αναβάθμιση σε 5.0.2 δεν έχει να προσφέρει κάτι σημαντικό στο G2. Δεν θα τη συμβούλευα σε κάποιον που κάνει καθημερινά μια κανονική μέση χρήση του κινητού του. Το κινητό έχει γίνει αρκετά πιο αργό στην απόκριση των εφαρμογών και στο μενού του, το firmware καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο στη μνήμη (αφήνοντας λιγότερο διαθέσιμο χώρο), η διαθέσιμη RAM είναι μικρότερη και η μπαταρία καταναλώνεται γρηγορότερα. Για παράδειγμα, με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές που είχα και πριν με το 4.4.2, τώρα έχω ελεύθερη RAM ~350MB, ενώ πριν είχα ~700. Το μόνο ίσως πλεονέκτημα είναι ότι έχει αναβαθμίσει το USB port σε 3.0. Καμμία άλλη σημαντική βελτίωση δεν βλέπω στη χρήση του κινητού. Αντίθετα θεωρώ την 5.0.2 ως "υποβάθμιση" και όχι ως "αναβάθμιση".

Σκέπτομαι μάλιστα να το γυρίσω κάποια στιγμή πίσω στην 4.4.2, με την οποία το G2 ήταν πραγματικά "σφαίρα" σε απόκριση και ταχύτατο σε οτιδήποτε (κάτι για το οποίο ήμουν υπερήφανος)!

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι αυτό φίλε... Γενικώς καλό θα ήταν ο καθένας να δοκίμαζε και να έβλεπε τι τον βολεύει (καταλαβαίνω βέβαια ότι θέλει κόπο και χρόνο). Σχετικά με τη RAM, η Lollipop έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης από την KitKat. Επίσης στο android η RAM δεν λειτουργεί όπως στα windows (στα οποία όση ελεύθερη έχεις τόσο το καλύτερο). Ακόμα η Lollipop είναι προφανώς πιο ασφαλής (malware/ privacy κλπ). Το ότι είναι πιο βαριά από την ΚιτΚατ, ε, είναι. Πάντα έτσι θα γίνεται. Όπως οι εφαρμογές (πχ το facebook είναι τεράστιο και άθλιο). Τα ζυγίζεις βλέπεις τι χρειάζεσαι στη συσκευή σου.

Γενικά μιλώντας, αν σκεφτόμαστε "α η προηγούμενη έκδοση ήταν πιο ελαφριά", θα έπρεπε όλοι να έχουμε Windows 95 :P

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό είναι αυτό φίλε... Γενικώς καλό θα ήταν ο καθένας να δοκίμαζε και να έβλεπε τι τον βολεύει (καταλαβαίνω βέβαια ότι θέλει κόπο και χρόνο). Σχετικά με τη RAM, η Lollipop έχει καλύτερη διαχείριση μνήμης από την KitKat. Επίσης στο android η RAM δεν λειτουργεί όπως στα windows (στα οποία όση ελεύθερη έχεις τόσο το καλύτερο). Ακόμα η Lollipop είναι προφανώς πιο ασφαλής (malware/ privacy κλπ). Το ότι είναι πιο βαριά από την ΚιτΚατ, ε, είναι. Πάντα έτσι θα γίνεται. Όπως οι εφαρμογές (πχ το facebook είναι τεράστιο και άθλιο). Τα ζυγίζεις βλέπεις τι χρειάζεσαι στη συσκευή σου.

Γενικά μιλώντας, αν σκεφτόμαστε "α η προηγούμενη έκδοση ήταν πιο ελαφριά", θα έπρεπε όλοι να έχουμε Windows 95 :P

 

Το πρόβλημα με τις δυο αυτές εκδόσεις ειναι ότι αν μείνεις με την kitkat δεν θα σου λείψει και τίποτα. Τις ίδιες εφαρμογές θα εχεις όλα τα ίδια. Απλά καλύτερη μπαταρία και ταχύτερη συσκευή. Όποτε ειναι μια αναβάθμιση που υποβαθμίζει στην ουσία το κινητό σου.

Για ποια ασφάλεια μιλάς απο την στιγμή που ενεργοποιώντας τις άγνωστες πηγες μπορείς να βάλεις κάτι μέσα και να εχει το οτιδήποτε;

Αν δεν κατεβάζεις απο όπου να ναι δεν εχεις θέμα ακόμα και με android 2.2 να εισαι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα για τα κενά ασφαλείας. Γενικώς, αν βάζεις ό,τι να'ναι, ε αναπόφευκτα θα την πατήσεις κάποια στιγμή. Ειδικά εμείς που είμαστε του ρουταρίσματος από την πρώτη μέρα που παίρνουμε την συσκευή στα χέρια μας :P
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...