Jump to content

Αναβάθμιση λογισμικού στο G2


jimmis1974
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας , εχω ενα G2 , το κινητο καινουργιο .... αγορασμενο χτες !!!!!!

το κινητο ειχε γηνει root , μπηκε recovery και μια custom rom 4.2.2 και ΟΛΑ καλα !!

 

Ομως ειπα να βαλω μια 4.4 official , καταβασα το αρχειο ZIP ( D802_Stock_KK.zip ) και το εκανα μεσω recovery κανονικα.

Ομως το κινητο δεν την περασε σωστα και κολησε !!

Ενω παει να μπει στο μενου , εκει στην αρχη που επιλεγεις γλωσσα κανει διαφορα τρελα και τα πληκτα δινουν τρελες εντολες , αφου και οταν με βγαζει να βαλω ΡΙΝ στην καρτα τα νουμερα τα μπερδευει .. (p.x παταω το 2 και βγαζει τρια με τεσσερα νουμερα μαζι , το 5 το 7 το8 το 3 , δηλαδη μπερδευετε το touch !!! )

Δεν μπορω να κανω τιποτα και recovery πια δεν εχω γιατι με την εγκατασταση μαλλον χαθηκε. !!!

 

Μπηκα σε download mode να βαλω official απο την αρχη καπως ετσι

http://www.lg-phones.org/how-to-flash-unbrick-lg-g2-back-to-stock.html

 

το θεμα ειναι οτι ενω τα παω καλα , με βγαζει στην παρακατω εικονα και δεν μπορω να προχωρησω ??

Δηλαδη κανει ελενχο και λεει οτι εχω την τελευταια και με κοβει εκει !:(

Δεν μου βγαζει δηλαδη το παραθυρο " Select Country & Language " αλλα το παραθυρο " LG Mobile Support Tool " και κανει ελεχνο.

Υποψιν το ΚΖD file που εχω κατεβασει ειναι 4.2.2 ( D80210E_00.kdz ) και οχι 4.4 !!!!!!!

Τι λαθος κανω ????

 

:cry:βοηθεια παιδια αν ξερει κανεις να φτιαξω το G2 μου :cry:!!!!!

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας , εχω ενα G2 , το κινητο καινουργιο .... αγορασμενο χτες !!!!!!

το κινητο ειχε γηνει root , μπηκε recovery και μια custom rom 4.2.2 και ΟΛΑ καλα !!

 

Ομως ειπα να βαλω μια 4.4 official , καταβασα το αρχειο ZIP ( D802_Stock_KK.zip ) και το εκανα μεσω recovery κανονικα.

Ομως το κινητο δεν την περασε σωστα και κολησε !!

Ενω παει να μπει στο μενου , εκει στην αρχη που επιλεγεις γλωσσα κανει διαφορα τρελα και τα πληκτα δινουν τρελες εντολες , αφου και οταν με βγαζει να βαλω ΡΙΝ στην καρτα τα νουμερα τα μπερδευει .. (p.x παταω το 2 και βγαζει τρια με τεσσερα νουμερα μαζι , το 5 το 7 το8 το 3 , δηλαδη μπερδευετε το touch !!! )

Δεν μπορω να κανω τιποτα και recovery πια δεν εχω γιατι με την εγκατασταση μαλλον χαθηκε. !!!

 

Μπηκα σε download mode να βαλω official απο την αρχη καπως ετσι

http://www.lg-phones.org/how-to-flash-unbrick-lg-g2-back-to-stock.html

 

το θεμα ειναι οτι ενω τα παω καλα , με βγαζει στην παρακατω εικονα και δεν μπορω να προχωρησω ??

Δηλαδη κανει ελενχο και λεει οτι εχω την τελευταια και με κοβει εκει !:(

Δεν μου βγαζει δηλαδη το παραθυρο " Select Country & Language " αλλα το παραθυρο " LG Mobile Support Tool " και κανει ελεχνο.

Υποψιν το ΚΖD file που εχω κατεβασει ειναι 4.2.2 ( D80210E_00.kdz ) και οχι 4.4 !!!!!!!

Τι λαθος κανω ????

 

:cry:βοηθεια παιδια αν ξερει κανεις να φτιαξω το G2 μου :cry:!!!!!

 

την official 4.4 δοκίμασες να την περάσεις??εξ αρχής το λάθος που έκανες είναι ότι πήγες να περάσεις official ενώ είχες custom recovery...εκεί έγιναν όλα αχταρμάς....

ρίξε μια ματιά σε αυτό τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476 και κάνε ότι λέει ακριβώς...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Ναι την official 4.4 , αλλα το αρχειο της official ηταν σε ZIP και ελεγε να περαστει μεσω recovery οποτε εβαλα recovery !!

 

θα δω αν θα τα καταφερω , αν οχι θα το στειλω πισω αφου εχει εγγυηση, πηρα τηλεφωνο το καταστημα και μου ειπαν να το στειλω ,αλλωστε 2 ημερων κινητο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την official 4.4 , αλλα το αρχειο της official ηταν σε ZIP και ελεγε να περαστει μεσω recovery οποτε εβαλα recovery !!

 

θα δω αν θα τα καταφερω , αν οχι θα το στειλω πισω αφου εχει εγγυηση, πηρα τηλεφωνο το καταστημα και μου ειπαν να το στειλω ,αλλωστε 2 ημερων κινητο ειναι.

 

Αν το στείλεις πίσω με root και recovery δεν ισχύει η εγγύηση....

 

Wipe data έκανες πριν βάλεις άλλη rom στο recovery;;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα wipe ολα, δοκιμασα παλι τον οδηγο πιο πανω .. τιποτα ... με βγαζει στο Lg Mobile Suport Tool και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο !!!!!!

δεν κανω κατι λαθος !!! γιατι μου βγαζει αυτο ?

δοκιμασα και με κλειστο internet τιποτα ... μου λεει θελει συνδεση !!

γιατι με βγαζει στον server της Lg και κοιταει για αναβαθμιση ?? δεν μπορει να περαστει το kdz αρχειο καπως αλλιως ??

recovery δεν εχω πια , χαθηκε μαλλον με το περαμσα της official 4.4 . αμα ειχα τον custom recovery κατι θα γινοταν .. αλλα δεν εχω !!

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορω να βγαλω ακρη !!

Προσπαθησα ολα και τιποτα !!

Υπαρχει καποιος αλλο τροπος να το συνεφερω ?

αλλιως απογευμα θα το παω στην ACS να φυγει για το καταστημα που το πηρα για να παει LG , και αν μου που τιποτα μα . . . μου δεν παιζει κατι τετοιο να μην το φτιαξουν !! ειναι το κινητο 2 μερων , ακομα με τις ζελατινες του !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

_________________________________________________________________

ΠΑΙΔΙΑ SOΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ S !!!!

 

λοιπον καταφερα και μπηκα στο menu του κινητου , το προβλημα -κολημα ειναι οτι δεν πιανει το touch ακριβως πανω εκει που θες να πατησεις !!

Δηλαδη ας πουμε να πατησω το Apps εικονιδιο πρεπει να πατησω 1cm πιο πανω , γενικος ολα τα πατηματα ειναι καπου αλλου.,

Για να μπορεσω να το λειτουργισω τωρα εχω συνδεσει ποντικι και το δουλευω

 

Οποτε παιδια πειτε μου τι κανω τωρα , πως να βαλω rom καινουργια και οτι αλλο να το σωσω το τηλεφωνακι μου !!!

Με πιο τροπο και πως .

 

Υπαρχει καμια επιλογη στο menu ρυθμισεις να φτιαξω το touch ?? δηλαδη να κεντραρω ??

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

από που κατέβασες την αρχική ρομ?αυτή που έπρεπε να περαστεί μέσω recovery?
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

root και recovery εβαλα απο εδω http://osarena.net/android/lg-g2-d802-ola-osa-prepi-na-xerete-ke-ta-must-have-tis-epomenis-imeras-how-to.html

εβαλα τον touch recovery

 

ολα εγιναν καλα , μια χαρα μεχρι κει , και root το κινητο και εμπενα στον recovery ...... ολα τελεια !!!

 

και ειπα να βαλω μια 4.4. και βρηκα εδω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2665985

 

(ROM Name D802_Stock_KK.zip - MD5 a5e62b21bb26dc84a59ed665add906a7)

 

την κατεβασα , την εγραψα στο κινητο και μπηκα recovery με τα πληκτρα και εκανα full wipe και wipe cache και wipe dalvik cache . ολα δηλαδη.

Ιnstall μετα το zip .... το πηρε και μετα .... :(

Γιαυτο δεν μπορουσα να μπω , ειχα κολησει στην οθονη εναρξης που λεει να βαλεις γλωσσα , και ειχα θεμα με το touch , τελικα πριν λιγο με το ζορι αφου εγβαλα SIM να μη μπυ ζητα PIN , καταφερα και μπηκα κανονικα στο κινητο !!

ειδα οντος εχει μπει 4.4 , αλλα εχω θεμα με το touch και τωρα το δουλευω με ποντικι .

 

και εχει φυγει και το root απο το κινητο , γιατι εβαλα Τitanium και δεν δουλευει , λεει error δεν βρησκει root.

 

Oποτε τι κανω ????:cry:

 

Nα το κανω παλι root ??????????? και μετα να βαλω και revovery??????? απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383778

 

και μετα να του βαλω μια custom απο XDA μεσω recovery

π.χ. αυτην : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2582398

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

αν διάβαζες προσεκτικά το νήμα έλεγε ο τύπος

α)θα χάσετε το custom recovery μετά το φλασάρισμα

β)κάποιες συσκευές έχουν θέμα με το touch και θα χρειαστείτε να γυρίσετε πάλι σε stock!

 

το σίγουρο είναι ότι δεν το στέλνεις πίσω στο κατάστημα που το πήρες,γιατί θα στο βγάλουν εκτός εγγύησης επειδή φαίνεται ότι το έχεις "πειράξει"....ο οδηγός που σου έστειλα πριν είναι για να γυρίσεις σε stock 4.4 οπότε καταρχήν έχεις κατεβασμένη official 4.4?? αν ναι,τότε θα ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που λέει στο νήμα και θα έχεις πλέον 4.4...root ακόμη για την official 4.4 να ξέρεις δεν υπάρχει,θα κάνεις υπομονή!

 

το κινητό σου είναι ελληνικό??αν είναι να σου δώσω link να κατεβάσεις την ελληνική KK...αν όχι...πες μου ποιας χώρας για να δούμε αν παίζει έκδοση

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

αν διάβαζες προσεκτικά το νήμα έλεγε ο τύπος

α)θα χάσετε το custom recovery μετά το φλασάρισμα

β)κάποιες συσκευές έχουν θέμα με το touch και θα χρειαστείτε να γυρίσετε πάλι σε stock!

 

το σίγουρο είναι ότι δεν το στέλνεις πίσω στο κατάστημα που το πήρες,γιατί θα στο βγάλουν εκτός εγγύησης επειδή φαίνεται ότι το έχεις "πειράξει"....ο οδηγός που σου έστειλα πριν είναι για να γυρίσεις σε stock 4.4 οπότε καταρχήν έχεις κατεβασμένη official 4.4?? αν ναι,τότε θα ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που λέει στο νήμα και θα έχεις πλέον 4.4...root ακόμη για την official 4.4 να ξέρεις δεν υπάρχει,θα κάνεις υπομονή!

 

εχω κατεβασει 4.4. official , ειναι αρχειο kdz.

ακολουθω τον οδηγω κατα γραμμα ..... αλλα ελα που με βγαζει ( το αναφερω στην αρχη και φωτο ) σε κατασταση συνδεση LG Mobile Support Tool και μου λεει οτι το κινητο ειναι στην τελευταια εκδοση λογισμικου :blink:

και δεν κανει εγκατασταση, κοβει εκει !!

 

εχω και official 4.2.2 , δεν με πειραζει να βαλω και 4.2.2.

 

μαλλον δεν ειναι Ελληνικο αφου δεν εχει οδηγεις μεσα στα Ελληνικα ουτε κατι στο κουτι επανω, αλλα ουτε και αγγλικες οδηγεις εχει.

MADE IN KOREA λεει στο αυτοκολιτο στο κουτι και το πηρα απο kaizerstore απο Skroutz.

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Βαλε οποια θες ακολουθωντας αυτον τον οδηγο και παρακολουθα τα βιντεακια βημα βημα τι πρεπει να κανεις σε καθε σφαλμα που σου πεταει.
Link to comment
Share on other sites

τα ακολουθω ολα μια χαρα , αλλα στο βημα 1 οταν κανω Automatic Offline Procedure.vbs ( το ιντερνετ μου κλειστο ! ) , μου βγαζει error ( φωτο )

 

μετα αν ανοιξω R&D test tools και βαλω το αρχειο kdz και παω να προχωρησω μου λεει να τσεκατω το internet και retry !!

(φωτο )

 

αν εχω ιντερνετ ανοιχτο πρωχωραει αλλα οπως ειναι με βγαζει στο Lg Mobile Suppoer tool , δεν εχω το βημα 5 .. In Select Country & Langauage. . . . . . . . . . . .

 

Το κινητο σε download mode το εχω.

 

Αφου σωστα τα κανω , τι στο καλο κανω λαθος ?? :mad:

 

φυσικα τωρα που εχει 4.4 δεν μπορω να βαλω root , σωστα ??

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

α)έχεις τρέξει όλα τα σχετικά ως administrator?

β)στο κινητό έχεις ενεργοποιήσει το usb debugging mode (εντοπισμός σφαλμάτων usb)...δεν θυμάμαι αν το χρειάζεσαι απαραίτητα αυτό,αλλά τις περισσότερες φορές χρειάζεται...

 

αυτό το βρίσκεις αφου πας "σχετικά με το τηλέφωνο" > πληροφορίες λογισμικού > και θα πατήσεις 3-4 φορές συνεχόμενα πάνω στο "αριθμός κατασκευής" θα σε ενημερώσει ότι έχεις γίνει developer...

βγαίνεις από αυτό το μενού και θα δεις πια ένα άλλο "επιλογές προγραμματιστή" το ανοίγεις και βρίσκεις αυτό που σου είπα πιο πριν!

 

root και 4.4= όχι ακόμη

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

για να τα ξανακανω απ την αρχη,

 

το κινητο ειναι ενεργοποιημενο το USB d , αλλα παιζει ρολο ?? αφου το εκλεισα και το εβαλα σε download , με πανω φωνη + ΟΝ .

Link to comment
Share on other sites

για να τα ξανακανω απ την αρχη,

 

το κινητο ειναι ενεργοποιημενο το USB d , αλλα παιζει ρολο ?? αφου το εκλεισα και το εβαλα σε download , με πανω φωνη + ΟΝ .

 

καλό είναι να είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή...μπες σε d/l mode και άνοιξε ότι χρειάζεται με administrator προνόμια..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , αλλα αυτο που δεν καταλαβενω ειναι αν το Ιντερνετ μου πρεπει να ειναι ανοιχτο η οχι !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωραια εφτασα στην φωτο !! :):):):):)

 

τι επιλεγω ??????????????

 

το language ειναι κενο , δεν εχει κατι

να το αφησω οπως ειναι και να πατησω ΟΚ να προχωρησω ??

 

πατησα ΟΚ , εκανε κατι αλλα δεν εγινε τιποτα !! ( φωτο )

 

τι κανω ... ??

 

αντε να το τελειωσω ..... κοντα ειμαι !!

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν εβγαλε την επιλογη για γλωσσα κλπ μετα πηγαν ολα μια χαρα...

Εγω ανοιχτο ειχα το ιντερνετ για να παρει καποια αρχεια το προγραμμα της lg, μετα τα αντικαθιστούσες αν θυμαμαι καλα με καποια απο ενα φακελο που δινει το παλικαρι στο τελος του ποστ του. Δες το βιντεο του δεν τα θυμαμαι καλα...

Edited by sokonik
Link to comment
Share on other sites

ωραια , μια χαρα.

 

δεν αλαξε κατι στην rom , η ιδια ειναι , την 4.4. εβαλα αρχειο kdz , και μπηκε και το touch ειναι ΟΚ , ολα αψογα και το knock on δουλευει μια χαρα.

 

δεν το πειραζω ..... αρκετη πατατιά εκανα :p , απλα ρωταω ... τωρα με την 4.4 δεν μπορω να εχω root και recovery ... σωστα ??

Στο μελλον μπορει να βγει κατι !

 

σας χιλιοευχαριστωωωωωωωωωωωω για την βοηθεια φιλοι μου, πραγμαατικα η καρδια μου μπηκε στη θεση της !!!:lol:

 

λογικα τωρα ειναι τουμπανο το κινητο !!

Link to comment
Share on other sites

ωραια , μια χαρα.

 

δεν αλαξε κατι στην rom , η ιδια ειναι , την 4.4. εβαλα αρχειο kdz , και μπηκε και το touch ειναι ΟΚ , ολα αψογα και το knock on δουλευει μια χαρα.

 

δεν το πειραζω ..... αρκετη πατατιά εκανα :p , απλα ρωταω ... τωρα με την 4.4 δεν μπορω να εχω root και recovery ... σωστα ??

Στο μελλον μπορει να βγει κατι !

 

σας χιλιοευχαριστωωωωωωωωωωωω για την βοηθεια φιλοι μου, πραγμαατικα η καρδια μου μπηκε στη θεση της !!!:lol:

 

λογικα τωρα ειναι τουμπανο το κινητο !!

 

προς το παρόν ούτε root ούτε recovery...

αλλά όταν βγούν να μην βιαστείς...πρώτα να διαβάσεις τα πάντα και μετά να κάνεις ότι είναι να κάνεις,ώστε να μην έχεις άλλες τέτοιες δυσάρεστες ιστορίες...

όλα καλά λοιπόν :) :up:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

OK !! ολα ειναι μια χαρα, αλωστε δεν θα χρειαστω και εφορμογες που θελουν root προς το παρον, ειμαι ΟΚ ετσι.

 

απλα μια ερωτηση ακομα αν καποιος φιλος εχει την 4.4.

To GPS που στο καλο ειναι:blink: ?? ουτε εικονιδιο εχει πανω :blink:

Link to comment
Share on other sites

OK !! ολα ειναι μια χαρα, αλωστε δεν θα χρειαστω και εφορμογες που θελουν root προς το παρον, ειμαι ΟΚ ετσι.

 

απλα μια ερωτηση ακομα αν καποιος φιλος εχει την 4.4.

To GPS που στο καλο ειναι:blink: ?? ουτε εικονιδιο εχει πανω :blink:

 

Εχει αλλαξει το εικονιδιο απ'οτι ειδα...θα το βρεις στην notification bar :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει το εικονιδιο απ'οτι ειδα...θα το βρεις στην notification bar :)

 

εκει κοιταξα, μαλλον το "τοποθεσια" ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...