Jump to content

Sony Xperia M2


S0LvE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την ακρίβεια η Sony ξεκαθάρισε απλώς πια σειρά θα πάρει πρώτη την αναβάθμιση. Θεωρητικά όλα τα κινητά που βγήκαν το τελευταίο δίμηνο θα πρέπει να πάρουν την lollipop λόγω 18μηνου...

 

Όντως έτσι πάει συνήθως και λογικά θα πάρουν όλα τα κινητά της που βγήκαν το '14 άπλα λογικό να ξεκινήσει απ'την σειρά που είναι το καμάρι της. Παντως το M2 dual που αγόρασα ήρθε με την 4.4.2 και κατευθείαν μου έβγαλε αναβάθμιση για 4.4.4

 

Πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Προσοχή η έκδοση dual του m2 είναι μόνο 3g και όχι LTE.

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε γενικά την γνώμη σας για το κινητό. Αν βγήκε καλή σαν συσκευή! Δηλαδή οθόνη, μπαταρία, αν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα, πόσο πάει η μπαταρία αν το δουλεύεις έξω στον ήλιο(μεγάλη φωτεινότητα) κτλ. Γενικά τι παίζει.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είναι καλό.

Δυνατό του σημείο είναι η μπαταρία και η καλή εξοικονόμηση ενέργειας που έχει.

Η κάμερα του δεν με ικανοποιεί. Πλέον δεν το χρησιμοποιώ για φώτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά, στο M2 μιάς φίλης έβγαλε το update 18.3.1.C.0.21 το κατεβάζουμε αλλά λέει "Δέν ήταν δυνατή η εγκατάσταση". Τι μπορούμε να κάνουμε? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά, στο M2 μιάς φίλης έβγαλε το update 18.3.1.C.0.21 το κατεβάζουμε αλλά λέει "Δέν ήταν δυνατή η εγκατάσταση". Τι μπορούμε να κάνουμε? Ευχαριστώ.

 

Πιθανόν θα θέλει αναβάθμιση μέσω Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρονιά πήρα το Μ2 σήμερα το μεσημέρι απο καταστημα γερμανός στη Θεσσαλονίκη με το που άνοιξαν το τηλέφωνο μπήκε η 4.4.4 αυτόματα το τηλέφωνο κανει τρελά κολλήματα οποτε θέλει δουλεύει οποτε θέλει κολλαει . δεν δουλεύουν τα κεντρικά κουμπιά στην οθόνη , δεν πιάνουν γραμματα στο πληκτρολόγιο οποτε θέλει γράφει τι μπορω να κανω μπορεί να βοηθησει κανεις ???? Να το πάω πίσω?????
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το να το δούν, μην στο κρατήσουν και στο πασπατεψουν όμως, ειδάλλως κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπας και συνέλθει μόνο του
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά το πήρα και εγώ το M2 Aqua εκμεταλλευόμενος την έκπτωση της Vodafone σε συνδυασμό με εκπτωτικό κουπόνι 30 ευρώ που είχα, στην τελική τιμή τιμή των 169 ευρώ.

 

Το έχω σαν δεύτερο και μπορώ να πω δύο μέρες τώρα που το χρησιμοποιώ ότι είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πολύ τίμιο κινητό για τα λεφτά του, τα κάνει όλα χωρίς λαγκαρίσματα ή κολλήματα και συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ το M2 Aqua εκμεταλλευόμενος την έκπτωση της Vodafone σε συνδυασμό με εκπτωτικό κουπόνι 30 ευρώ που είχα, στην τελική τιμή τιμή των 169 ευρώ.

 

Το έχω σαν δεύτερο και μπορώ να πω δύο μέρες τώρα που το χρησιμοποιώ ότι είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πολύ τίμιο κινητό για τα λεφτά του, τα κάνει όλα χωρίς λαγκαρίσματα ή κολλήματα και συμφέρει...

 

μια χαρά σου έκατσε και το πήρες και πολύ φθηνά . το sony m2aqua είναι από τα καλύτερα στην μεσαία κατηγορία από αυτά που έχει η sony

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σκεφτομαι σε καμια βδομαδα να παρω το νεο m2 και να δωσω το m

τι λετε καλη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι σε καμια βδομαδα να παρω το νεο m2 και να δωσω το m

 

τι λετε καλη επιλογη?

 

 

Το έχω ένα μήνα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι πολύ τίμια συσκευή, δεν το περίμενα. Είχα την εντύπωση ότι θα είχε κολλήματα, το smooth θα ήταν ανεκτό και γενικά δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις, αφού έχω και ένα iPhone 6.

Το πήρα πιο πολύ γιατί είναι αδιάβροχο και για να το παίρνω στη δουλειά μου για να προστατέψω το iPhone. Τελικά τα κάνει όλα καλά και δεν έχω βρει τίποτα που να με ενοχλεί ιδιαίτερα. Αν δεν ήμουν κολλημένος με τα iPhone αυτό θα ήταν άνετα το ένα και μοναδικό μου κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο επίσημο site έχει ανέβει το παρακάτω update, το έχει περάσει κάποιος ?

 

Android version: Android 4.4 (KitKat)

 

Latest available software: 18.3.1.C.1.13

 

Release started: 2015-02-09

 

http://support.sonymobile.com/global-en/xperiam2/software/

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την καινούργια έκδοση sto M2 aqua και βρίσκομαι σε ανάζητηση (μετά από επικοινωνία με το κέντρο εξυπηρέτησης )αν τα προβλήματα που μου παρουσιάστηκαν οφείλονται σε κακή εγκατάσταση του update.

1)αργεί να ανοίξει κατά την επανεκίνηση

2)μετά την κατάσταση αναμονής δεν συνδέεται με wifi αν και είναι ενεργοποιημένο

και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ

3)το πρώτο βράδυ αν και τοποθετήθηκε σε flight mode ,εξαντλήθηκε πλήρως η μπαταρία από 60% (έσβησε).

το σύστημα android παρουσιάζει μετα απο 6 ώρες παρακολούθησης 31% κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω κι εγώ έκανα το λάθος να κάνω την αναβάθμιση και η μπαταρία πέφτει για πλάκα..

Πείτε μου ότι φεύγει αυτό το πράμα με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας εδώ και καιρό την 4.4 στο Μ2 dual, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Κάτι γίνεται με το aqua...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έκανα ενημέρωση από το τηλέφωνο και μου εμφάνισε 18.3.1.C.1.13, την περνάμε η θα έχουμε προβλήματα σαν αυτά που γράφουνε τα παιδιά πιο πάνω.

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε μένα δεν έβγαλε κάποιο θέμα η μπαταρία ιδέα μου ήταν επειδή το σκάλισα, μια χαρά κρατάει η μπαταρία.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

last software: 18.3.1.C.1.13

ακουο διαφορα προβληματα με τις ενημερωσεις

για σωστη εγκατασταση χορεις να εχετε προβληματα κατεβαζετε το ftf της rom

και να το κανετε "καθαρη εγκατασταση ..διαγραφη δεδομενον" μονο με flashtool kai οχι ΟΤΑ ι pc companion

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ετυχε να κανω μια αναζητη και βρηκα αυτο. http://developer.sonymobile.com/downloads/tool/software-binaries-for-aosp-lollipop-android-5-0/

 

εχει βγει να περασουμε την lolipop?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μέσο Pc companion διατηρώντας τα δεδομένα μου, όλα καλά φαίνονται μέχρι στιγμής χωρίς να υπάρχει θέμα με την μπαταρία, ίσα ίσα μάλλον βελτιωμένη την βλέπω αν και θα πρέπει να περάσουν μερικές ημέρες για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι επανήλθε η εφαρμογή σημειώσεων που είχε αφαιρεθεί με την προηγούμενη αναβάθμιση.

Γενικά μια χαρά ρολαρει χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Edit: Παρατήρησα ότι υπάρχει περισσότερη ελεύθερη Ram.

Edit2: Τελικά η μπαταρία τα σπάει. Μπράβο στην Sony γιατί έδωσε αναβάθμιση σωστής διαχείρισης πόρων. Πλέον δεν με ενδιαφέρει αν θα πάρει lollipop, χίλιες φορές προηγούμενη και απροβλημάτιστη έκδοση, παρά τελευταία και ημιτελής.

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο xperia m2 dual και θελω να το κανω root αλλα δεν ξερω πως. Ακουσα οτι χρειαζεται υπολογιστη και κατι ακαταλαβιστικα προγραμματα . Μπορειτε να μου πειτε εναν ευκολο τροπο να κανω root το κινητο μου?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο xperia m2 dual και θελω να το κανω root αλλα δεν ξερω πως. Ακουσα οτι χρειαζεται υπολογιστη και κατι ακαταλαβιστικα προγραμματα . Μπορειτε να μου πειτε εναν ευκολο τροπο να κανω root το κινητο μου?

 

εγω το εκανα με αυτον τον τροπο πιστευω ειναι ο πιο ευκολοσ για την 4.4.4 http://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/guide-xperia-kitkat-4-4-4-rooting-t3003520

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...