Jump to content

Sony Xperia M2


S0LvE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις έκανα clean install και έχω πάθει την πλάκα μου. Εκεί που είχα μόνο 500ΜΒ ελεύθερης ROM με όλες τις εφαρμογές στην SD (όσες επέτρεπε) τώρα έχω πάνω από 2GB με όλες τις εφαρμογές στο κινητό!!!!!!!!

Επίσης είναι πιο γρήγορο, μου λύθηκαν ένα σορρό προβλήματα που είχα όπως δεν λόκαρε το GPS, δεν συγχρόνιζε FB κτλ....

Μένει να εξετάσω κάμερα και αυτονομία αλλά είμαι σίγουρος ότι και εκεί θα υπάρχει βελτίωση...

 

Το συμπέρασμά μου; Το upgrade την σκοτώνει την συσκευή ενώ το clean install την απογειώνει. Ναι θέλει κάποιο στήσιμο από την αρχή, αλλά αξίζει με τα 1000. Πριν αποφασίσετε να πάτε πίσω σε kitkat, δοκιμάστε αυτό!!!!!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες clean install εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες clean install εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

PC Companion. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, από το PC Companion, πας αναβάθμιση λογισμικού και μετά επιλογή "επιδιόρθωση σφαλμάτων" όπου σβήνει τα πάντα όλα και περνάει το λογισμικό από την αρχή χωρίς να κρατάει την σαβούρα από προηγούμενη έκδοση.

Λύνεται οριστικά το πρόβλημα εσωτερικού χώρου και πολλά πολλά άλλα. Η συσκευή λειτουργεί όπως πρέπει πλέον!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά ξαφνικά άρχισε να καταναλώνει πολλή μπαταρία σε κατάσταση αναμονής (χωρίς wifi ,σε 2g). και χωρίς πολλές εφαρμογές fb και messenger.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξαφνικά άρχισε να καταναλώνει πολλή μπαταρία σε κατάσταση αναμονής (χωρίς wifi ,σε 2g). και χωρίς πολλές εφαρμογές fb και messenger.

Αν έχεις κάνει upgrade, τότε όντως (τουλάχιστον στο δικό μου) είχα μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. Δοκίμασε το clean install με τον τρόπο που αναφέρθηκε 2-3 μηνύματα παραπίσω (όπως έκανα κι εγώ) και νομίζω ότι θα δεις διαφορά. Απλά θα χρειαστεί στήσιμο το κινητό από την αρχή. Πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει upgrade, τότε όντως (τουλάχιστον στο δικό μου) είχα μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. Δοκίμασε το clean install με τον τρόπο που αναφέρθηκε 2-3 μηνύματα παραπίσω (όπως έκανα κι εγώ) και νομίζω ότι θα δεις διαφορά. Απλά θα χρειαστεί στήσιμο το κινητό από την αρχή. Πιστεύω όμως ότι αξίζει τον κόπο...

αυτό είναι το θέμα, ότι δεν το έχω πειράξει ,ούτε πέρασα την λόλι ούτε πολλές εφαρμογές και ξαφνικά άρχισε να καταναλώνει σε αναμονή πολλή μπαταρία.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το θέμα, ότι δεν το έχω πειράξει ,ούτε πέρασα την λόλι ούτε πολλές εφαρμογές και ξαφνικά άρχισε να καταναλώνει σε αναμονή πολλή μπαταρία.

Μπορεί να σου το έκανε καμιά καινούρια εφαρμογή ή παλιά μετά από ενημέρωση. Δες με το os monitor ποια εφαρμογή ενεργοποιεί πολύ τον επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου το έκανε καμιά καινούρια εφαρμογή ή παλιά μετά από ενημέρωση. Δες με το os monitor ποια εφαρμογή ενεργοποιεί πολύ τον επεξεργαστή

αυτό θα κάνω ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει περάσεις κανείς αυτή την έκδοση η είναι νωρίς ακόμη.

 

 

https://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=25483

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσεις κανείς αυτή την έκδοση η είναι νωρίς ακόμη.

 

 

https://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=25483

 

Την πέρασα, ή καλύτερα να πω, περάστηκε προχτές...

 

Θεωρητικά υπήρξε μία βελτίωση στις φώτο. Κάτι είδα, αλλά δεν τη δούλεψα και ποτέ την κάμερα του κινητού για να πω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα, ή καλύτερα να πω, περάστηκε προχτές...

 

Θεωρητικά υπήρξε μία βελτίωση στις φώτο. Κάτι είδα, αλλά δεν τη δούλεψα και ποτέ την κάμερα του κινητού για να πω με σιγουριά.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα δοκιμάσω με καλώδιο αν περνάει και σε εμένα.

 

Καλή Χρονιά

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατά λάθος πάτησα 2 φορές κλικ πάνω στην έκδοση 18.6.A.0.175 (μπερδεύτηκα με το 5.1.1 που σου βγάζει την έκδοση android) και μου έγραψε ότι είμαι πλέον προγραμματιστής και μου έβγαλε ένα ακόμη menu "επιλογές για προγραμματιστές" με πολλές επιλογές μέσα, καινούργιο είναι αυτό η έχω μείνει πείσω εγώ.

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ηρθε νεα ενημερωση 18.6.A.0.182 σημερα. Την εβαλε καποιος αλλος? Εγω τωρα την κατεβαζω 200κατι mb ειναι. Σε ξενο blog διαβασα κατι για βελτιωση καμερας και του gps

 

Edit: Μολις διαβασα τα πιο πανω αρθρα απ'οτι φαινεται η ενημερωση εχει βγει εδω και μερες απλα σημερα μου ρθε ειδοποιηση στο κινητο εμενα :p Μολις περαστει θα γραψω κι εγω συμπερασματα.

Edited by filipsyros

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ηρθε νεα ενημερωση 18.6.A.0.182 σημερα. Την εβαλε καποιος αλλος? Εγω τωρα την κατεβαζω 200κατι mb ειναι. Σε ξενο blog διαβασα κατι για βελτιωση καμερας και του gps

 

Edit: Μολις διαβασα τα πιο πανω αρθρα απ'οτι φαινεται η ενημερωση εχει βγει εδω και μερες απλα σημερα μου ρθε ειδοποιηση στο κινητο εμενα :p Μολις περαστει θα γραψω κι εγω συμπερασματα.

Αντε καλοφορετη

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοφορετη

 

Ευχαριστω πολυ! Οντως παρατηρησα μια βελτιωση στην καμερα. Επισης προστεθηκαν περιπου 700mb εσωτ. χωρο τα οποια ειχαν χαθει απο την αναβαθμιση σε lollipop. Καποιες αλλες αλλαγες δεν παρατηρησα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι πολύ για την Update 182,όπως υποθέτω όλοι σας, γιατί η 175 είχε κατά γενική ομολογία "προβληματάκια". Στα sites όπου αναζήτησα πληροφορίες για την Update διάβασα ότι σε κάποιες χώρες θα είναι Over the Air. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει και με την χρήση PC Companion σε άλλες. Οι παραπάνω που έκαναν την ενημέρωση, αυτή εγινε ΟΤΑ ή με την χρήση PC Companion ;;;; Παίζει ρόλο ο πάροχος Cosmote, Vodafone, Wind ;;;; ή από που αγοράσαμε το κινητό Ελλάδα ή χώρες του εξωτερικού;;;;

Στην 175 "κατέβηκε" γρήγορα, Cosmote μένει τώρα να δούμε τι θα γίνει με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι πολύ για την Update 182,όπως υποθέτω όλοι σας, γιατί η 175 είχε κατά γενική ομολογία "προβληματάκια". Στα sites όπου αναζήτησα πληροφορίες για την Update διάβασα ότι σε κάποιες χώρες θα είναι Over the Air. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει και με την χρήση PC Companion σε άλλες. Οι παραπάνω που έκαναν την ενημέρωση, αυτή εγινε ΟΤΑ ή με την χρήση PC Companion ;;;; Παίζει ρόλο ο πάροχος Cosmote, Vodafone, Wind ;;;; ή από που αγοράσαμε το κινητό Ελλάδα ή χώρες του εξωτερικού;;;;

Στην 175 "κατέβηκε" γρήγορα, Cosmote μένει τώρα να δούμε τι θα γίνει με αυτήν.

 

Σε μένα έγινε OTA (sony xperia m2 dual, ελληνικής αντιπροσωπείας, unbranded) και μάλιστα δεν χρειάστηκε το companion μιας και δεν ήταν πολύ μεγάλη σε μέγεθος (200κατι mb). Φυσικά και παίζουν ρόλο όλα όσα αναφέρεις. Πιστεύω θα σου έρθει κι εσένα κάποια στιγμή γιατί κι εγώ απ'οτι κατάλαβα όταν έγραψα εδώ για την αναβάθμιση ήδη κάποιοι συμφορουμιτες την είχαν περάσει.

 

Πάντως ελπίζω όσο αναβαθμίζουν τα smartphones τους οι εταιρίες να βάζουν όλο και λιγότερο bloatware μέσα και να κερδίζουμε περισσότερο εσωτ. χώρο!

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έγινε OTA (sony xperia m2 dual, ελληνικής αντιπροσωπείας, unbranded) και μάλιστα δεν χρειάστηκε το companion μιας και δεν ήταν πολύ μεγάλη σε μέγεθος (200κατι mb). Φυσικά και παίζουν ρόλο όλα όσα αναφέρεις. Πιστεύω θα σου έρθει κι εσένα κάποια στιγμή γιατί κι εγώ απ'οτι κατάλαβα όταν έγραψα εδώ για την αναβάθμιση ήδη κάποιοι συμφορουμιτες την είχαν περάσει.

 

Πάντως ελπίζω όσο αναβαθμίζουν τα smartphones τους οι εταιρίες να βάζουν όλο και λιγότερο bloatware μέσα και να κερδίζουμε περισσότερο εσωτ. χώρο!

 

Συμφωνώ απόλυτα για λιγότερο bloatware και ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

"Κατέβασα" και εφω την έκδοση 186. Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις τρείς ημέρες δεν έχω δεί κάτι εντυπωσιακό. Πήρα μια φωτογραφία ακριβώς στο ίδιο σημείο που είχα πάρει παλαιότερα και είναι λίγο πολύ λίγο καλύτερη, πρέπει να την δείς πολύ καλά για να καταλάβεις διαφορά, η μπαταρία κρατάει λίγο παραπάνω και τέλος δεν είδα καμμία μεταβολή στο αποθηκευτικό χώρο. Ίσως μια επανεγκατάσταση από το PC Companion έχει διαφορά αλλά για να πω την αλήθεια βαριέμαι να ξανασετάρω το τηλέφωνο από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μου εμφανισε το εξης προβλημα χθες βραδυ. Δεν μπορω να βαλω καρτα σιμ στην υποδοχη, μπαινει η σιμ αλλα δεν μπορει να "κλειδωσει" στην υποδοχη. Υποψιαζομαι οτι φταιει η σιμ η οποια ειχε κοπει σε διαστασεις μικρο σιμ σε καταστημα με μηχανημα. Σκεφτομαι οτι παιζει να μην ειχε κοπει καλα και δημιουργησε προβλημα με τον καιρο. Η εγγυηση καλυπτει την επισκευη αυτη?

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με μία Micro-sim που δεν είναι κομμένη και σιγουρέψου οτι την πιέζεις μέχρι μέσα, αν όχι με το νύχι, δοκίμασε κάποιο άλλο αντικείμενο.

Αν όντως βεβαιωθείς ότι δεν λειτουργεί, τότε δεν βρίσκω τον λόγο να μην το καλύπτει η εγγύηση ως μηχανική βλάβη.

Εμένα είχε χαλάσει το βασικό κουμπί "on/off" όπου σταδιακά δεν έκανε καλή επαφή μέχρι που αχρηστεύτηκε εντελώς. Μου το κάλυψαν κανονικότατα.

 

Μόλις κατέβασα και εγώ την 182.

Μπράβο στην Sony έκανε δουλειά. Τα πρώτα θετικά σημάδια είναι:

1) Φτιάχτηκε το GPS...επιτέλους.

2) Ελευθερώθηκαν περίπου 700ΜΒ από την ROM (παρόλο που είχα κάνει clean install την προηγούμενη) και ανάσανε η συσκευή.

3) Η μπαταρία φαίνεται βελτιωμένη στα επίπεδα της kitkat αν και θέλει μερικές ημέρες για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. (EDIT: Φαίνεται να λύθηκε η υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας σε κατάσταση αναμονής και έχει επανέλθει στα επίπεδα kitkat)

4) Είναι πιο γρήγορο γενικότερα.

 

Για την λήψη των φωτογραφιών δεν το έχω κοιτάξει ακόμη, αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι το δυνατό χαρτί της συσκευής.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα. Γράφω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν μπορώ να βρω το αντίστοιχο για το Μ2 aqua που έχω.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το εξής: παρόλο που έχει βγει η 182 όταν συνδέω το κινητό με το PC companion μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση (έχω εγκατεστημένη την 175 με το γνωστό πρόβλημα με το GPS) και δεν γίνεται αναβάθμιση. Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν βγήκε πρόσφατα η αναβάθμιση κάνε λίγη υπομονή μέχρι να γίνει roll out σε όλους. Συνήθως την κάνουν τμηματικά για να μην φορτώνουν οι server.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...