Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έχω περάσει εγώ, απλά χρησιμοποίησε παλιότερη έκδοση εγώ έβαλα με την v3.1320.0.174, την κατέβασα από το needrom την είχε σε ποστ με firmware
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την έχω περάσει εγώ, απλά χρησιμοποίησε παλιότερη έκδοση εγώ έβαλα με την v3.1320.0.174, την κατέβασα από το needrom την είχε σε ποστ με firmware

 

έχεις άποψη για το τι διαφορές παίζουν σε αυτή την ρομ σε σχέση με αυτή του Μαϊου ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές προσπάθειες βάζω την μπαταρία αλλά το κινητό δεν ανοίγει και με έπιασε κρύος ιδρώτας

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω αν κ σε αλλους κατοχους του F1 δεν εμφανιζονται οι χαμενες κλησεις οταν το κινητο ειναι κλειστο, δηλαδη αν εχω το κινητο κλειστο κ με καλεσει καποιος δε θα δω με μηνυμα ποιος με καλεσε. Κατα τ' αλλα απο τις 20/5 που εχω το κινητο στα χερια μου δεν αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα. Τον ηχο στο εξωτερικο ηχειο κ στο ακουστικο κλησης τον ανεβασα με mobileuncle tools ευκολα, root με framaroot ευκολα, κρατησα τη μανισια rom δεν ασχοληθηκα με αυτο το θεμα. Ενω στην αρχη μπορουσα κ χρησιμοποιουσα το PLAY STORE εγκατεστησα ενα file manager, touchpal x κ skype, μετα απο καμια 2 βδομαδες πατοντας το εικονιδιο του play store μου βγαζει σφαλμα: Δεν υπαρχει συνδεση! (με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων νομιζω λυνεται αυτο). Η μπαταρια του ειναι ολα τα λεφτα, δε το χρησιμοποιω πολυ, δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα το κανω σκουλαρικι ή θα παιζω παιχνιδια, σερφ ιντερνετ, τσατ κτλ, το πολυ 2 ωρες κλησεις την μερα, λιγα μηνυματα, μιση ωρα wi-fi αν το χρειαστω για βιντεοκληση μεσω skype κ η μπαταρια κραταει πανω απο 10 μερες!!! Το κινητο ειναι καλη επιλογη για τα χρηματα του, αγορα απο Vickmall κ σε 12 μερες στη πορτα μου.

Μονο το θεματακι που αναφερω στην αρχη με ενοχλει, γιατι ψαχνοντας εδω κ σε αλλα site δε βρηκα κατι σχετικο. Αν καποιος εχει γνωση ας την μοιραστει παρακαλω μαζι μας.

 

Οταν θα χεις χρόνο κι αν μπορείς, θα κοιτάξεις λίγο τα νούμερα που έχεις βάλει με το mobileuncle tool στο ακουστικό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από μερικές προσπάθειες βάζω την μπαταρία αλλά το κινητό δεν ανοίγει και με έπιασε κρύος ιδρώτας

 

Εύχομαι να άνοιξε!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές προσπάθειες βάζω την μπαταρία αλλά το κινητό δεν ανοίγει και με έπιασε κρύος ιδρώτας

Μέτρησες τι τάση έχει?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας :)

Το έδωσα σε έναν πολύ φίλο που γνωρίζει πολύ περισσότερα και το επανέφερε. Έβαλε και την αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα μου είπε, οπότε κάτι πήγε πολύ στραβά στην περίπτωσή μου.

Η μπαταρία ήταν φουλ γεμάτη πριν ξεκινήσω να το αναβαθμίσω, οπότε ήμουν σίγουρος ότι δεν έφταιγε.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

.... Έβαλε και την αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα μου είπε.....

 

Καλημέρα,

 

Δεν θυμάμαι να έχω ρωτήσει ξανά, αλλά παίρνω αφορμή από αυτό που έγραψες για να ρωτήσω:

 

Ποια είναι η τελευταία αναβάθμιση για το κινητό; Της κόρης μου δεν έχει κάπου για Update στις ρυθμίσεις..

 

Η έκδοση που έχει είναι αυτή

 

[ATTACH]48795[/ATTACH]

 

Update: ΟΚ, βρήκα στις προηγούμενες σελίδες μερικές πληροφορίες, από τις οποίες είδα ότι η τελευταία επίσημη είναι η 20140527-183246.....

 

Την βάζουμε άφοβα αυτήν; Με την μανισια που έχει τώρα (screenshot πιο πάνω) δουλεύει μια χαρά, μην το χαλάσω φοβάμαι.... :)

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την άφοβα. Ούτε Κινέζικα ούτε τίποτα μέσα, πλήρως εξευρωπαϊσμένη.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

χθες έτσι στα ξαφνικά , ενώ μιλούσα σε ανοιχτή ακρόαση , το ηχείο νεκρώθηκε και δεν λειτουργεί. Ουτε ήχους κλήσεις ακουω όταν με καλει κανεις ούτε ειδοποιήσεις. Το ακουστικό του τηλεφώνου λειτουργεί κανονικά.

 

Πως μπορώ να το διορθωσω;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστ ρυθμίσεων και αν δεν φτιάχνει τότε ξαναπερασμα τη ρομ. Αν και πάλι δε φτιάξει είναι πρόβλημα hardware
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την άφοβα. Ούτε Κινέζικα ούτε τίποτα μέσα, πλήρως εξευρωπαϊσμένη.

 

Ευχαριστώ, όταν βρω χρόνο θα το τολμήσω... ..

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστ ρυθμίσεων και αν δεν φτιάχνει τότε ξαναπερασμα τη ρομ. Αν και πάλι δε φτιάξει είναι πρόβλημα hardware

 

Δυστυχώς με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έφτιαξε.

Προσπαθώ να περάσω την τελευταία ROM αλλα δυσκολεύομαι ...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτερα λεω να παραγγειλω το F1 και θελω να ρωτησω για την αξιοπιστια του. Διαβασα δυο-τρια θεματακια και ανησυχω αφου και εγγυηση να εχει δυσκολα θα βρεις ακρη με τους κινεζους! Θα βγαλει κανενα 6μηνο ή μπα? :lol:

 

Επισης με το rootαρισμα τι ακριβως καταφερνουμε? Περναμε αλλη rom?

Link to comment
Share on other sites

...Θα βγαλει κανενα 6μηνο ή μπα?

Χαλαρά - αν το βρεις (γιατί "σπανίζει" πλεον), μην ανησυχείς, θα σε παει αρκετά!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ακολουθώ τα βήματα που διαβάζω εδω μεσα στο SP Flash Tool.

Επιλέγω το scatter file για το firmware F1 20140527-183246, μετά επιλέγω το "Firmware upgrade" με όλα τσεκαρισμένα

βγάζω την μπαταρία απο το κινητό, πατάω το "download", συνδέω το κινητό μεσω usb στον υπολογιστή, στην συνέχεια τοποθετώ την μπαταρία

αλλά δεν ξεκινά η διαδικασία ... τίποτα.

Καμια ιδέα;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το έχω συνδέσει κλειστό πριν ξεκινήσω. Μόνο με την μπαταρία μπορεί να παίξω. Σιγουρέψου ότι έχεις περάσει τους drivers και το βλέπει το pc

Επίσης αφού θα αλλάξεις όλη τη ρομ πατα download αντι το firmware upgrade, αν και δεν πρέπει να παιζει τόσο σημασία αυτο

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το έχω συνδέσει κλειστό πριν ξεκινήσω. Μόνο με την μπαταρία μπορεί να παίξω. Σιγουρέψου ότι έχεις περάσει τους drivers και το βλέπει το pc

Επίσης αφού θα αλλάξεις όλη τη ρομ πατα download αντι το firmware upgrade, αν και δεν πρέπει να παιζει τόσο σημασία αυτο

 

Λοιπον νομίζω πως τελικά αυτό πρέπει να φταίει... δεν αναγνωρίζουν τα windows 7 το Jiayu F1.

Προσπαθώ μέσω του control panel να περάσω χειροκίνητα τους driver αλλά δεν τους αναγνωρίζει (κ τους εχω κατεβάσει απο την σελίδα jiayu.es)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομίζω πως τελικά αυτό πρέπει να φταίει... δεν αναγνωρίζουν τα windows 7 το Jiayu F1.

Προσπαθώ μέσω του control panel να περάσω χειροκίνητα τους driver αλλά δεν τους αναγνωρίζει (κ τους εχω κατεβάσει απο την σελίδα jiayu.es)

 

Εμένα το είδε με drivers που κατέβασα απο εδώ http://singledrivers.blogspot.gr/2014/05/jiayu-jy-f1-mobile-usb-driver-for.html

Κατέβασε το πακέτο και εγκατέστησε τον Universal ADB Android USB Driver, κάνε επανεκκίνηση και σύνδεσε το τηλ στον υπολογιστή αφού πρώτα απο τις ρυθμίσεις- επιλογές για προγραμματιστές, τικάρεις 1 τον εντοπισμο σφαλμάτων USB και 2 απο την ασφάλεια, τικάρεις τις άγνωστες πηγές.

Τα windows θα ξεκινήσουν να βρουν τους οδηγούς , εσύ σταμάτησε την διαδικασία, αποσύνδεσε το κινητό απο την θύρα USB και ξανασύνδεσε το. Εμενα έτσι το είδε. Στην διαχείρηση συσκευών το δείχνει πρώτο στην λίστα android phone ως HTC android interface.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά - αν το βρεις (γιατί "σπανίζει" πλεον), μην ανησυχείς, θα σε παει αρκετά!

 

Για το ρουτασιμα γνωριζεις? Τι καταφερνουμε μ αυτο? Ειναι ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε βρε το θέμα, έχει αρκετές σελίδες αλλά φεύγουν μπαμ-μπα :)

Αλλά μιας και γράφω, έχει αναφερθεί ότι γίνεται απλά και γρήγορα με το framaroot.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το είδε με drivers που κατέβασα απο εδώ http://singledrivers.blogspot.gr/2014/05/jiayu-jy-f1-mobile-usb-driver-for.html

Κατέβασε το πακέτο και εγκατέστησε τον Universal ADB Android USB Driver, κάνε επανεκκίνηση και σύνδεσε το τηλ στον υπολογιστή αφού πρώτα απο τις ρυθμίσεις- επιλογές για προγραμματιστές, τικάρεις 1 τον εντοπισμο σφαλμάτων USB και 2 απο την ασφάλεια, τικάρεις τις άγνωστες πηγές.

Τα windows θα ξεκινήσουν να βρουν τους οδηγούς , εσύ σταμάτησε την διαδικασία, αποσύνδεσε το κινητό απο την θύρα USB και ξανασύνδεσε το. Εμενα έτσι το είδε. Στην διαχείρηση συσκευών το δείχνει πρώτο στην λίστα android phone ως HTC android interface.

 

 

Τράβηξα στιγμιότυπο απο την διαχείριση συσκευών. Πλεον τα windows το αναγνωρίζουν αλλά εξακολουθεί να μην ξεκινά η διαδικασία με το upgrade firmware. Μα τι στο καλό!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα στιγμιότυπο απο την διαχείριση συσκευών. Πλεον τα windows το αναγνωρίζουν αλλά εξακολουθεί να μην ξεκινά η διαδικασία με το upgrade firmware. Μα τι στο καλό!

Τα windows το βλέπουν σαν usb; Οταν πας να βγάλεις το καλώδιο δηλαδή και πατήσεις για ασφαλή κατάργηση συσκευής σου γράφει

" Εξαγωγή JY-F1" ; Το κινητό όταν το συνδέεις στο pc, τι σου εμφανίζει στις ειδοποιήσεις, στην πάνω μπάρα της οθόνης του;

Κόιτα εγώ ακόμα το δικό μου δεν το έχω φλασάρει, αλλά όλα σε μένα δείχνουν πως έχει συνδεθεί και αναγνωρίζεται απο τα windows.

Σου επισυνάπτω δυο φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows το βλέπουν σαν usb; Οταν πας να βγάλεις το καλώδιο δηλαδή και πατήσεις για ασφαλή κατάργηση συσκευής σου γράφει

" Εξαγωγή JY-F1" ; Το κινητό όταν το συνδέεις στο pc, τι σου εμφανίζει στις ειδοποιήσεις, στην πάνω μπάρα της οθόνης του;

Κόιτα εγώ ακόμα το δικό μου δεν το έχω φλασάρει, αλλά όλα σε μένα δείχνουν πως έχει συνδεθεί και αναγνωρίζεται απο τα windows.

Σου επισυνάπτω δυο φωτο.

 

όταν το συνδέσω στον υπολογιστή, στο κινητό εμφανίζει οτι συνδέθηκε σε υπολογιστή κ μου βγάζει διάφορες επιλογές (πχ αν το θέλω μονο για φόρτιση, εαν θέλω να μεταφέρω φωτογραφίες, αν θέλω να το βλέπει ως χώρο αποθήκευσης ο υπολογιστής)

Στον υπολογιστή εμφανίζει τα δυο drives που εμφανίζει κι εσένα.

Στο flash tool όμως δεν ξεκινά καν η διαδικασία flashαρίσματος

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του Flash tool έχεις; θυμάμαι ένα παιδί ότι προσπαθούσε με την παλιά και δεν τα κατάφερνε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...