Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα ένα για την μητέρα μου, από http://www.minideal.net για περίπου 40€, με δώρο θήκη σιλικόνης και προστατευτικό οθόνης. Τσιγκουνεύτηκα μερικά € παραπάνω και δεν πήρα την έκδοση 3G, αλλά εντάξει, για τηλεφωνία και για λίγο ίντερνετ σπανιότατα, φαντάζομαι είναι ΟΚ το 2G.

 

Λοιπόν, είναι ένα καλό τηλέφωνο σε καλή τιμή. Η ταχύτητά του και η απόκριση του είναι πολύ καλή. Με εντυπωσίασε η φωτεινότητα της οθόνης του που είναι παρόμοια με την AMOLED του Samsung Galaxy S Plus που έχω, αλλά δεν έχει το ίδιο καλή αντίθεση/contrast/μαύρο.

Η ROM που είχε εγκατεστημένη δεν είχε ελληνικά, οπότε έβαλα αυτή εδώ: http://www.needrom.com/download/jiayu-f1-td-rom-with-greek-for-cwm/ (F1W 20140325-143344).

 

Όμως... δεν κατάφερα ακόμα να συνδεθώ στο internet. Βάζω τις ρυθμίσεις του APN και περιαγωγής όπως δούλευαν στο παλιό κινητό, και ο browser ενώ δείχνει (στη μπάρα κάτω από την διέυθυνση) ότι ξεκινάει να κατεβάζει, τελικά δεν κατεβάζει τίποτα. Από την άλλη, ήρθε μήνυμα SMS από τον πάροχο ότι χρεώθηκα για χρήση internet. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρόβλημα hardware ή ROM ή ρυθμίσεων ή παρόχου.

Edited by fronimitis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αγόρασες συσκευή χωρίς 3G και περιμένεις να συνδεθείς στο internet μέσω mobile σύνδεσης; Απλά το ξεχνάς...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες συσκευή χωρίς 3G και περιμένεις να συνδεθείς στο internet μέσω mobile σύνδεσης; Απλά το ξεχνάς...

 

Γιατί; παλιά (προ 3G εποχές) πως συνδεόμασταν στο ίντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί; παλιά (προ 3G εποχές) πως συνδεόμασταν στο ίντερνετ;

 

Γιατί παλιά ήταν όλες οι σελίδες πιο "ελαφριές" σε αντίθεση με σήμερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα μπει στο ίντερνετ, αλλά χωρίς σύνδεση 3G η εμπειρία είναι σαφώς χειρότερη και απαιτεί υπομονή το φόρτωμα των περισσότερων σελίδων.

Αν από την άλλη είναι για messenger εφαρμογές ή σερφάρισμα χωρίς απαιτήσεις, ίσως είναι οκ. Αλλά η διαφορά κόστους 3G και μη-3G έκδοσης νομίζω δεν αξίζει να μην το διαθέτεις, κυρίως για μεταπωλητικούς λόγους.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν εν έτει 2014 πιστεύεις ότι το να περιμένεις τρία λεπτά για να μπεις σε μια σελίδα θεωρείται πλοήγηση στο internet, τότε οκ...

 

Ωστόσο νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα στο παρόν thread, ας επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα σήμερα άλλο ένα μέσω to2c μέσα σε 18 ημ. ημέρες.

Ολα οκ, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος οι 3 κινέζικες εφαρμογές τι είναι και αν μπορώ να τις διαγράψω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι διέγραψε τις

 

οκ. φαντάζομαι μέσω rootunistaller ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα με titanium backup που μπορείς να τις επαναφερεις αν στραβώσει κάτι.

Στο δικό μου δε στράβωσε τίποτα αλλά για κάθε ενδεχόμενο...

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα με titanium backup που μπορείς να τις επαναφερεις αν στραβώσει κάτι.

Στο δικό μου δε στράβωσε τίποτα αλλά για κάθε ενδεχόμενο...

 

φίλε μου μία από τις 3 κάποια σχέση έχει με τις επαφές, τηλ κλπ γιατί όταν πατάω να κάνω κλήση ή πάω στις επαφές μου λεει ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει.

Και φυσικά δεν κράτησα backup :0:rolleyes:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μία από τις 3 κάποια σχέση έχει με τις επαφές, τηλ κλπ γιατί όταν πατάω να κάνω κλήση ή πάω στις επαφές μου λεει ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει.

Και φυσικά δεν κράτησα backup :0:rolleyes:

Η θα του περάσεις την νέα rom με SG Flash tool η δοκίμασε την εφαρμογή Dialer one - free smart dialer

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε εμένα δεν επηρέασε καμιά το τηλέφωνο. Κάνε factory reset τότε ή επανεκκίνηση

Ποιος ξέρει τι γίνεται με αυτά τα κινέζικα.... και εγώ όταν είχα πάει να διαγράψω από το F1 φίλης μου τις κινεζιές, με άφησε να διαγράψω μόνο τις δύο. Για την τρίτη με ενημέρωσε ότι είναι εφαρμογή συστήματος και την άφησα.

Δεν ξέρω ποια είναι, γιατί δεν έχω το κινητό στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Η θα του περάσεις την νέα rom με SG Flash tool η δοκίμασε την εφαρμογή Dialer one - free smart dialer

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος ξέρει τι γίνεται με αυτά τα κινέζικα.... και εγώ όταν είχα πάει να διαγράψω από το F1 φίλης μου τις κινεζιές, με άφησε να διαγράψω μόνο τις δύο. Για την τρίτη με ενημέρωσε ότι είναι εφαρμογή συστήματος και την άφησα.

Δεν ξέρω ποια είναι, γιατί δεν έχω το κινητό στα χέρια μου.

 

αυτή λές ?

 

http://www.jiayu.es/software.php?soft&jiayu=F1

 

η πλάκα είναι ότι του έκανα επαναφορά εργοστασιακών και πλέον μου βγάζει σφάλμα λήψης στο playstore

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρέλαβα για μία φίλη. Το ζήτησα ρουταρισμένο και ήρθε με την έκδοση: F1W 20140709-102803 η οποία απ' ότι καταλαβαίνω είναι από τις 09/07. Την αφήνω ή ψάχνομαι για κάποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή..

 

όλα οκ, την φλάσαρα και τα πάντα δουλευουν ρολόι :)

(είμαι και έμπειρος υποτίθεται τρομάρα μου και έσβησα εφαρμογή χωρίς backup .......:lol: )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όλα οκ, την φλάσαρα και τα πάντα δουλευουν ρολόι :)

(είμαι και έμπειρος υποτίθεται τρομάρα μου και έσβησα εφαρμογή χωρίς backup .......:lol: )

Το imei είναι εντάξει μετά το Flashαρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιεγραψα πριν ηταν με καρτα cosmote.

Τωρα εβαλα μια της vodafone και εχει σημα κανονικα, αλλα μολις κανω οποιαδηποτε κληση, στο ενα δευτερολεπτο την τερματιζει.

 

Εδω κανείς;

Παιδιά παίζει να έχει σχέση με το imei αυτο το πρόβλημα;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει όταν σβηστεί το imei δεν βλέπει τις κάρτες Sim.

Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να τις βλέπει αλλά να μην βρίσκει σήμα.

Τσέκαρες αν έχουν σβηστεί τα imei η αν διαφωνούν με τα imei που έχεις στο αυτοκόλλητο;

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει όταν σβηστεί το imei δεν βλέπει τις κάρτες Sim.

Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να τις βλέπει αλλά να μην βρίσκει σήμα.

Τσέκαρες αν έχουν σβηστεί τα imei η αν διαφωνούν με τα imei που έχεις στο αυτοκόλλητο;

Τώρα που μου το είπες το τσέκαρα και δεν υπαρχουν imei πουθενά, άγνωστο λέει.

Οπότε μπορεί να είναι κι από εκεί το πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως επαναφέρουμε το imei τωρα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το imei είναι εντάξει μετά το Flashαρισμα;

Τώρα το έχω κλείσει Και φορτίζει, αλλά μια , sim που έβαλα την έβλεπε κανονικά κ και έκανα κλήση κανονικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου το είπες το τσέκαρα και δεν υπαρχουν imei πουθενά, άγνωστο λέει.

Οπότε μπορεί να είναι κι από εκεί το πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως επαναφέρουμε το imei τωρα.

 

Τότε μάλλον από εκεί είναι το πρόβλημα. Μπορείς να τα περάσεις χειροκίνητα και κάπου στον υπολογιστή έχω τον τρόπο, αλλά τώρα δεν έχω τον υπολογιστή μαζί μου.

Φαντάζομαι κράτησες τα αυτοκόλλητα που γράφουν τα δύο IMEI.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον από εκεί είναι το πρόβλημα. Μπορείς να τα περάσεις χειροκίνητα και κάπου στον υπολογιστή έχω τον τρόπο, αλλά τώρα δεν έχω τον υπολογιστή μαζί μου.

Φαντάζομαι κράτησες τα αυτοκόλλητα που γράφουν τα δύο IMEI.

Οχι δεν τα εχω τα αυτοκόλλητα, μόνο το imei που αναγράφεται πισω απο την μπαταρία.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...