Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμ....

 

η Αpple μας λεει οτι στους υπολογιστες της ολα απλα δουλευουν με λιγοτερα κλικ γρηγορα και απροβληματιστα.Οκ αυτο το ξερω το εμαθα γιατι πηρα Μακ.

 

απο εκει και περα ομως λεει οτι τα ιδια κανει και το κινητο...

σε ενα μη JB κινητο...

 

για να δεις τον καιρο πρεπει να το slide to unlock /weather/location που θες να πας...

για να δεις τα μειλ slide to unlock/bubble red/enter email app/

δεν μπορεις να κανεις παραμετροποιηση οθονης καθολου...

wifi/bt πρεπει να μπεις σε υπομενου.

BT ανταλλαγη αρχειων δεν εχει...

counter στα sms niente.

 

να συνεχισω;

ειπαμε καλο χρυσο αλλα εχει λαθη.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

@foxx

 

Θανο και εγω συμφωνω μαζι σου ;). Ειναι εξισου καλο και χωρις ΤΖΟΥ ΜΠΟΥ :D. Απλως με αυτο πας λιγο "πιο περα" :p. Αλλοιως κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και οσο για τις εφαρμογες που λες, ΝΑΙ, με 40 ΕΥΡΩ αγοραζεις κατα μεσο ορο 20 εφαρμογες. Ε μην τρελλαθουμε, δεν νομιζω οτι κατα μεσο οροι εχουν τοσες πολλοι απο μας εγκατεστημενες. Ουτε και το ποσο ειναι τρελλο, για να πεις δεν τα δινω :cool:

Αληθεια στη συναντηση που θα κανουμε (δες την υπογραφη μου) θα ερθεις ? :worry:

 

@pik

 

Ρε συ Μητσο, ναι εχει οχι λαθη, αλλα καποια μικρα μειονεκτηματα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι λειτουργικο το τηλεφωνο, η οτι δεν ειναι καλο !!!!

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

ενα μηλοφωνο χωρις τζουμπου....ανταγωνιζετε το hero (ή καποια αλλη android συσκευη?.δεν μιλαω για ακυκλοφορητα κινητα)

 

Αν θες την άποψή μου, σε πολλά χαρακτηριστικά ανταγωνίζεται επάξια τις περισσότερες συσκευές, σε κάποια άλλα πάλι όχι. Να σου πω όμως την μαύρη αλήθεια φίλε μου, δεν με απασχολεί παρά ελάχιστα το αν ανταγωνίζεται επιτυχώς ή όχι κάποια άλλη συσκευή όσο το αν πληροί αυτά που εγώ ζητώ από αυτό. Και την ποιο innovative και "φορτωμένη με features" συσκευή της αγοράς αν μου δώσεις, έτσι και δεν μου κάνει σωστά τα δυό-τρία πράγματα που εγώ θέλω και χρησιμοποιώ καθημερινά, δεκάρα δεν δίνω για την επιτυχία και την αποδοχή της από τρίτους. :lol:

 

για να δεις τον καιρο πρεπει να το slide to unlock /weather/location που θες να πας...

 

Να σου πω την αλήθεια, εγώ τουλάχιστον δεν συνηθίζω να βλέπω τον καιρό περισσότερο από μια φορά, άντε δυό την ημέρα, οπότε μάλλον δεν είναι πρόβλημα ή καθυστέρηση το να πατήσω ένα icon όταν το θέλω. Και καθώς τα background tasks κοστίζουν πανάκριβα σε cpu resources κάτι που μεταφράζεται σε μπαταρία, sorry αλλά θα προτιμήσω την μεγαλύτερη αυτονομία. Προσωπική μου άποψη φυσικά, και καταννοώ απόλυτα όσους δεν την συμμερίζονται. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα λες θανο..!! κ συμφωνω..!!κ γω πιστευω πως σημασια εχει να κανεις σωστα κ ευκολα τν δουλεια σ..!!

 

φιλε δημητρη..το sms counter μπορω να πω οτι ειναι σχετικο..γιατι κ αλλα νεα κινητα δεν το εχουν..η μεταφορα δεδομενων ειναι σπαστικο....αλλα πιστευω καποια στιγμη θα διορθωθει..!!

Link to comment
Share on other sites

Ας κατατεθεί και μια αντίθετη άποψη.

 

Από το firmware 1.1.4 σε συσκευή 2G μέχρι και την 2.2 σε συσκευή 3G έκανα συστηματικά unlock και jailbreak.

 

Από τότε και μετά εγκατέλειψα το σπορ και ειδικά από τότε που κυκλοφόρησαν τα ελληνικά στο πληκτρολόγιο και οι νέες λειτουργικότητες του 3.x δεν μου έχει λείψει τίποτα το ουσιαστικό από τη χρήση της συσκευής την οποία χρησιμοποιώ καθημερινά σε μεγάλη έκταση και επαγγελματικά και ψυχαγωγικά.

 

Πιστεύω ότι το jailbreak εξυπηρετεί μόνο τη "χομπίστικη" διάθεση μέσα μας και ότι αν αύριο έλειπε από την εξίσωση, ο χρήσης της συσκευής δεν θα έχανε και πολλά πράγματα έξω από την ευκαιρία να αφιερώνει μερικές πρόσθετες ώρες (αν του περισσεύουν) "σκαλίσματος" της συσκευής.

 

Δεν θίγω καθόλου δε το ζήτημα της αστάθειας και της ανασφάλειας που ενέχει η χρήση μιας "πειραγμένης" συσκευής.

 

Επομένως για να το εκφράσουμε μαθηματικά, το jailbreak είναι κατά την άποψη μου "ικανό αλλά όχι αναγκαίο" ;)

 

Κώστας

 

Κώστα δεν έχεις άδικο. Θα προσθέσω όμως μια άλλη παράμετρο. Για μένα προσωπικά το JB είναι αναγκαίο μόνο και μόνο για να μπορώ να κάνω αυτά που θέλω όπως τα έκανα και στα WM.

 

Προφανώς και όλα αυτά γίνονται και χωρίς το JB όπως έχουν αναλύσει σε προηγούμενα posts και ο JG4 και ο pperiklis, απλά με διαφορετικό τρόπο το οποίο είναι απόλυτο λογικό αφού μιλάμε για δύο διαφορετικές πλατφόρμες και άρα διαφορετικές φιλοσοφίες.

 

Για κάποιον που ξεκινά να χρησιμοποιεί iPhone χωρίς να έχει χρησιμοποιήσει παλαιότερα WM αρκετά, τότε το JB δεν είναι απαραίτητο εκτός αν τον ενδιαφέρουν οι σπασμένες εφαρμογές και το customization. Για μένα μετά από κάποια χρόνια σε WM είναι προτιμότερα να ακολουθώ τις ίδιες κινήσεις που ακολουθούσα και στο παρελθόν και αυτό μου το προσφέρει το JB. Από το πώς θα σώσω τα email attachments, πώς θα κατεβάσω αρχεία με το Safari κλπ.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη παλικαρια :worry::cry: αλλα εμενα δεν μου αρεσουν αυτα που λετε:p

 

περαν της πλακας εγω ΠΟΤΕ δεν θα ξαναπαιρνα μηλοφωνο (και λεω ξαναπαιρνα,γιατι πρεπει να δεις απο μονος σου τι σε βολευει και τι οχι,τι λειπει και τι οχι κλπ) αν δεν μπορουσα να το ξεκλειδωσω....

για πειτε μου πως θα κανετε

-file browsing in device

-copy/past files,archives etc

-toggle settings/buttons για να μην κανεις ολοκληρο ταξιδι καθε φορα που θες να ενεργοποιησεις απενεργοποιησεις κατι...

-downloading/saving in file/και να μπορεις να το δεις μετα!!!

-search files/move/save in pc/copy from pc etc

-open/edit office files/texts/

-save/view attachments

-tweaks must have in daily progress using phone,such keeping wifi open when screen is off -γιατι κατεβαζεις κατι και δεν εχεις σκοπο να μεινεις απο μπαταρια κρατωντας την οθονη ανοιχτη για να μην γινει corrupt το downloading

και οχι μονο αυτο....

-refresh/respring springboard- χωρις να κανεις επανεκινηση του κινητου ξεζουμιζοντας τα πληκτρα της συσκευης....μην μου πειτε οτι δεν χρειαζεται ποτε :happy:

-themes by winderboard/customizing today screen/entire interface in iphone etc

-multitasking

και ποσα ακομη αλλα που ΔΕΝ γινονται σε non JB iphone:!:

 

 

αν δεν ξεκλειδωνοταν το μηλοφωνο ....

ενα εχω να πω σε ολους οσους επιμενετε οτι δεν εχει αναγκη το μηλοφωνο το JB....

 

θα ησασταν μια πολυ μικρη μικρη παρεα ....εσεις και οι παιχνιδομηχανες σας :p

 

πριν μου την πεσετε να με φατε :lol:

σκεφτειτε καλα ολα αυτα που αναφερω και τα ξαναλεμε :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχουν πολλοι αντιθετη αποψη δημητρη, καλως η κακος αυτη ειναι η αληθεια

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καλη συσκευη το iphone χωρις τζελμπρεικ ,ειναι καλη και χωρις αυτο ,το ενα μας ξυνιζει το αλλο μας βρωμαει .........καποιον του χαριζαν γαιδαρο και αυτος τον κοιτουσε στα δοντια .εεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Δεν θα έλεγα πως μας τον χάρισαν τον γάιδαρο... μάλλον τον χρυσοπληρώσαμε :lol::p

Όμως δεν το μετανοιώσαμε! Προσωπικά WM δεν έχω δουλέψει ποτέ και το μηλόφωνο με έχει βολέψει από κάθε άποψη. Το δε jailbreak το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για την αναφορά και μέτρηση χαρακτήρων sms. Άντε και για καμιά δοκιμή εφαρμογής που δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να αγοράσω. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγει μια κουβέντα για το αν είναι καλό το μηλόφωνο ή όχι, σε σχέση με τα παράθυρα, αν είναι καλό με το JB, αν θα το είχαμε χωρίς JB και τέλος πάντων μια κουβέντα που ξεκινάει από κάποιους που μάλλον δεν είναι πεισμένοι για την αξία του ή έχουν μετανιώσει που το πήραν.

Δεν αγοράσαμε δα και καμιά πολυκατοικία. Έχουμε δώσει και έχουμε δώσει Ευρώ για συσκευές.

Το μηλόφωνο είναι πολύ καλό σκέτο και είναι πάρα πολύ καλό με το JB.

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι πως να το κάνουμε Άριστο.

Αφήστε την μεμψιμοιρία και απολαύστε το!!!

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Αλλοίμονο αν υπήρχε μια συσκευή που όπως έβγαινε από το εργοστάσιο θα ικανοποιούσε όλους τους εν δυνάμει χρήστες της, γιατί μάλλον τότε θα ζούσαμε στον κόσμο του 1984 κατά Orwell.

 

Η ένσταση είναι στις δραματικές κορώνες a la 1821 "ελευθερία (λέγε με jailbreak) ή θάνατος".

 

Οπως επίσης ένσταση υπάρχει και στο να θεοποιούμε μια τεχνολογία περασμένης γενιάς όπως είναι τo λειτουργικό των Windows Mobile, απλώς επειδή επιτρέπει (;) - εδώ κρατάω ένα ερωτηματικό γιατί και εκεί μπορεί να μην χρειαζεται jailbreak με την έννοια που χρειάζεται το iPhone αλλά και εκεί η απόλυτη παραμετροποίηση "ου παντός πλειν εις Κόρινθο" είναι και δεν είναι εύκολα προσβάσιμη από τον καθένα που θέλει να φέρει τη συσκευή στα "απόλυτα" μέτρα του -.

 

Οι συζητήσεις αυτές μου θυμίζουν την εποχή που πρωτοβγήκαν GUI λειτουργικά περιβάλλοντα τα οποία απέρριπταν οι "παλαιοκομματικοί" σκληροπυρηνικοί CPM/MS-DOSάδες ως "παιδικά" λειτουργικά με εικονίτσες και ποντικάκια, νοουμένου ότι οι "πραγματικοί χρήστες" δούλευαν μόνο με command line για να έχουν πλήρη πρόσβαση στο "σύστημα".

 

Θυμίζω πάντα ότι συζήτηση κάνουμε βέβαια και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη παλικαρια :worry::cry: αλλα εμενα δεν μου αρεσουν αυτα που λετε:p

 

περαν της πλακας εγω ΠΟΤΕ δεν θα ξαναπαιρνα μηλοφωνο (και λεω ξαναπαιρνα,γιατι πρεπει να δεις απο μονος σου τι σε βολευει και τι οχι,τι λειπει και τι οχι κλπ) αν δεν μπορουσα να το ξεκλειδωσω....

για πειτε μου πως θα κανετε

-file browsing in device

-copy/past files,archives etc

-toggle settings/buttons για να μην κανεις ολοκληρο ταξιδι καθε φορα που θες να ενεργοποιησεις απενεργοποιησεις κατι...

-downloading/saving in file/και να μπορεις να το δεις μετα!!!

-search files/move/save in pc/copy from pc etc

-open/edit office files/texts/

-save/view attachments

-tweaks must have in daily progress using phone,such keeping wifi open when screen is off -γιατι κατεβαζεις κατι και δεν εχεις σκοπο να μεινεις απο μπαταρια κρατωντας την οθονη ανοιχτη για να μην γινει corrupt το downloading

και οχι μονο αυτο....

-refresh/respring springboard- χωρις να κανεις επανεκινηση του κινητου ξεζουμιζοντας τα πληκτρα της συσκευης....μην μου πειτε οτι δεν χρειαζεται ποτε :happy:

-themes by winderboard/customizing today screen/entire interface in iphone etc

-multitasking

και ποσα ακομη αλλα που ΔΕΝ γινονται σε non JB iphone:!:

 

 

αν δεν ξεκλειδωνοταν το μηλοφωνο ....

ενα εχω να πω σε ολους οσους επιμενετε οτι δεν εχει αναγκη το μηλοφωνο το JB....

 

θα ησασταν μια πολυ μικρη μικρη παρεα ....εσεις και οι παιχνιδομηχανες σας :p

 

πριν μου την πεσετε να με φατε :lol:

σκεφτειτε καλα ολα αυτα που αναφερω και τα ξαναλεμε :)

πες τα....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη παλικαρια :worry::cry: αλλα εμενα δεν μου αρεσουν αυτα που λετε:p

 

 

+1001

Χωρις παραξηγηση και υπεροψια, λεω οτι οσοι υποστηρίζουν οτι to iPhone ειναι ιδιο και χωρις JB, θα καταλάβουν μονο αμα δουλεψουν ενα κομπλε jailbrocken iphone και μετα θα σκέπτονται " πωπω τι εγραφα".

Δεν εχω χρονο να γραψω παραδειγματα, αλλα χωρις καποιες πληρωμενες εφαρμογες της Cydia δεν θα μπορουσα να κανω την δουλεια μου και θα το ειχα σπρωξει προ πολλου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

+1001

Χωρις παραξηγηση και υπεροψια, λεω οτι οσοι υποστηρίζουν οτι to iPhone ειναι ιδιο και χωρις JB, θα καταλάβουν μονο αμα δουλεψουν ενα κομπλε jailbrocken iphone και μετα θα σκέπτονται " πωπω τι εγραφα".

Δεν εχω χρονο να γραψω παραδειγματα, αλλα χωρις καποιες πληρωμενες εφαρμογες της Cydia δεν θα μπορουσα να κανω την δουλεια μου και θα το ειχα σπρωξει προ πολλου.

 

Επειδή είσαι γνώστης και ψαγμένος, γράψε ποιές είναι αυτές οι εφαρμογές για να μπορέσουμε και εμείς να δουλέψουμε σε ενα κομπλε jailbrocken iphone και να μη βολοδέρνουμε σε δύσκολα και άγνωστα μονοπάτια.

Η γνώση θέλει διάχυση.

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Te_salat. Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν φίλοι εδώ μέσα που υποστηρίζουν ότι χρησιμοποιούν άνετα το iPhone τους χωρίς J/b και τους καλύπτει απόλυτα το App Store. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ένα iphone χωρίς Cydia... Δεν θα το επέλεγα ποτέ.

 

Και για αυτούς που ζήτησαν παραδείγματα SOS εφαρμογών; Όσες θέλετε:

AttachmentSaver

Battery Contro

Call Controller

iFile

iPhoneDelivery

Kirikae

MobileLOg3

MobileTerminal

MyWi

Popup Blocker

Safari Download Manager

Status Notifier

Supreme Preferences

YourTube

 

αυτά με μια πρώτη και μόνο σκέψη... είναι και όσα έχω εγκαταστήσει στο 3GS μου. Υπάρχουν αρκετές δεκάδες ακόμα ίσως πιο σημαντικά.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως λεω οτι το "μηλο" ειναι ενα καλο τηλεφωνο χωρις ΤΖΟΥ ΜΠΟΥ και ενα παρα πολυ καλο τηλέφωνο με το ΤΖΟΥ ΜΠΟΥ. Οχι οτι ειναι το ιδιο χρηστικο με και χωρις, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. Σε ποιο ομως τηλεφωνο δεν χρειαζονται παρεμβασεις, ειτε αυτο φερει λειτουργικο WM, ειτε Android, ειτε Apple, ειτε Symbian κλπ. Μην τρελαθουμε :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Te_salat. Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν φίλοι εδώ μέσα που υποστηρίζουν ότι χρησιμοποιούν άνετα το iPhone τους χωρίς J/b και τους καλύπτει απόλυτα το App Store. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ένα iphone χωρίς Cydia... Δεν θα το επέλεγα ποτέ.

 

Και για αυτούς που ζήτησαν παραδείγματα SOS εφαρμογών; Όσες θέλετε:

AttachmentSaver

Backgrounder + Kirikae

Battery Contro

Call Controller

iFile

iPhoneDelivery

Kirikae

MobileLOg3

MobileTerminal

MyWi

Popup Blocker

Safari Download Manager

Status Notifier

Supreme Preferences

YourTube

 

αυτά με μια πρώτη και μόνο σκέψη... είναι και όσα έχω εγκαταστήσει στο 3GS μου. Υπάρχουν αρκετές δεκάδες ακόμα ίσως πιο σημαντικά.

 

Μερικά ακόμα από αυτά που χρησιμοποιώ εγώ:

 

SBSettings

iSmartDialer

iRealQuickSMS

PKGBackup

Photoshare Web

Action Menu Plus Pack

Cyntact

mPlayer

ysxflash

Orbit

qTweeter

SMS Helper

SysInfoPlus

Universal Search

Winterboard

3G Unrestrictor

Insomnia

Quickshottr (μαζί με το SBSettings Toggle)

MemTool

 

Τέλος, να πω και γω ότι iPhone χωρίς cydia δε θα μπορούσα να έχω. Έχω εξηγήσει πολλές φορές γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψαν οι φίλοι με τις απαντήσεις τους σχετικά με το ποιες εφαρμογές.

Αυτό που μ αρέσει περισσότερο στο iPhone είναι ότι οποία εφαρμογή σκεφτόμουν ότι θα την ήθελα, την βρίσκω έτοιμη είτε στο cydia είτε στο AppStore.

 

Σπασμενες εφαρμογές βάζω μόνο για δοκιμή γιατί στις αρχές την πατησα και αγορασα αρκετές άχρηστες.

Ακόμα και πλοηγο θα αγοράσω αν και το έχω το προγραμμα σπασμένο. Περιμένω να ολοκληρωθούν τα τεστ και θα το αγοράσω απλά γιατί θέλω να ανταμειψω τους κοπους αυτών που εργάστηκαν.

Φυσικά εφόσον αποδειχθεί ότι κάνει σωστά την δουλειά του.

Πρόκειται για το ταπεινό NDrive. Δοκιμάσω την έκδοση για Αίγυπτο (είναι το μοναδικό προγραμμα που έχει χάρτη για αυτή την χώρα).

Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις δοκιμές. Δεν έχει εντυπωσιακό σκιν αλλά το αυτόματο ζουμ είναι καταπληκτικό.

Επίσης επιλέγει τις πιο σωστές διαδρομές από όσα έχω χρησιμοποησει (igo, sygic, Ginius).

Στα συν του είναι η ταχύτητα ανοίγματος και η μειωμένη κατανάλωση ενέργειας που για πρωτη φορά με παράλληλη χρήση iPod, ο φορτιστής αυτοκινήτου κατάφερε να το φτάσει σε 100% φόρτιση. Με τα αλλά ίσα που το κράταγε στο ποσοστό που ξεκίνησα.

Δεν ξέρω πως τα παει στην Ελλάδα αλλά εδώ μαλλον είναι το καλύτερο.

Θα σας πω σε λίγες μέρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψαν οι φίλοι με τις απαντήσεις τους σχετικά με το ποιες εφαρμογές.

Αυτό που μ αρέσει περισσότερο στο iPhone είναι ότι οποία εφαρμογή σκεφτόμουν ότι θα την ήθελα, την βρίσκω έτοιμη είτε στο cydia είτε στο AppStore.

 

Σπασμενες εφαρμογές βάζω μόνο για δοκιμή γιατί στις αρχές την πατησα και αγορασα αρκετές άχρηστες.

Ακόμα και πλοηγο θα αγοράσω αν και το έχω το προγραμμα σπασμένο. Περιμένω να ολοκληρωθούν τα τεστ και θα το αγοράσω απλά γιατί θέλω να ανταμειψω τους κοπους αυτών που εργάστηκαν.

Φυσικά εφόσον αποδειχθεί ότι κάνει σωστά την δουλειά του.

Πρόκειται για το ταπεινό NDrive. Δοκιμάσω την έκδοση για Αίγυπτο (είναι το μοναδικό προγραμμα που έχει χάρτη για αυτή την χώρα).

Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις δοκιμές. Δεν έχει εντυπωσιακό σκιν αλλά το αυτόματο ζουμ είναι καταπληκτικό.

Επίσης επιλέγει τις πιο σωστές διαδρομές από όσα έχω χρησιμοποησει (igo, sygic, Ginius).

Στα συν του είναι η ταχύτητα ανοίγματος και η μειωμένη κατανάλωση ενέργειας που για πρωτη φορά με παράλληλη χρήση iPod, ο φορτιστής αυτοκινήτου κατάφερε να το φτάσει σε 100% φόρτιση. Με τα αλλά ίσα που το κράταγε στο ποσοστό που ξεκίνησα.

Δεν ξέρω πως τα παει στην Ελλάδα αλλά εδώ μαλλον είναι το καλύτερο.

Θα σας πω σε λίγες μέρες.

 

Κώστα, και εγώ της ίδιας νοοτροπίας είμαι με εσένα.

 

Δοκιμάζω ένα κάρο προγράμματα από το μαγαζάκι. Και αυτά που με καλύπτουν θα τα αγοράσω.

 

Βέβαια, το iGiortes το αγόρασα κατευθείαν.

Τώρα θέλω να δοκιμάσω ένα προγραμματάκι που σου φτιάχνει το πρόγραμμα για μαθήματα. Θα τα γράψω αναλυτικά όλα αυτά βέβαια στο navimania, στο θέμα που υπάρχει εκεί.

 

Βεβαίως, κάτι τέτοιο χωρίς jb δεν γίνεται.;)

 

 

 

Χωρίς να ανήκω στην κατηγορία των εξαιρετικών power users που το τηλέφωνο είναι πρώτα εργαλείο για την δουλεία και μετά τα υπόλοιπα, αν δεν υπήρχε η δυνατότητα του JB δεν υπήρχε καμία, μα καμία περίπτωση να το ξαναπάρω. Εξάλλου είμαι από τους χρήστες που είχα 6 μήνες iPhone3G χωρίς JB και το είχα βαρεθεί εξαιρετικά.

Τώρα, κάθε μέρα, δοκιμάζω και κάτι καινούριο.

 

 

Και να πω ότι οι Genius προτάσεις του AppStore για εφαρμογές να βάλεις είναι απίστευτο. Μου βγάζει τρομερά πράγματα να βάλω. Από εκεί κατεβάζω και δοκιμάζω. Δεν βλέπω άλλα....

Link to comment
Share on other sites

iPhone χωρις jb ειναι σαν ποταμι χωρις νερο , αν ειναι δυνατων να θελης να σβησης

μια κληση και να πρεπη να τις σβηνη ολες εν ετη 2009 θυμαμε εποχες 1995

και φυσικα συμφωνω με οσους ειπαν οτι δεν θα αγοραζαν ποτε ξανα μηλοφωνο

με μονη διαφορα οτι εγω το πουλαω ακομη και με το jb λογο του οτι δεν καταλαβα τιποτα απο οσα γραψατε οτι δεν θα εκανε χωρις jb γιατι τα παντα τα γραφετε ΑΓΓΛΙΚΑ και εγω δεν ξερω ΑΓΓΛΙΚΑ καρδια μου .

Μια χαρα ειμουνα και ειμαι με το HTC HD WM μου.

Και δεν χρειαζεται καθε φορα να παλευω με την αγνοια των Αγγλικων μου για να

βαλω ενα τραγουδι Η ενα βιντεο και στο τελος να εχω σβηση τα παντα και φτου κιαπο

την αρχη .Βγαζω καρτα απο HD βαζω καρτα στο card rider περναω οτι θελω και τελος σε 3 λεπτα :lol:

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

iPhone χωρις jb ειναι σαν ποταμι χωρις νερο , αν ειναι δυνατων να θελης να σβησης

μια κληση και να πρεπη να τις σβηνη ολες εν ετη 2009 θυμαμε εποχες 1995

και φυσικα συμφωνω με οσους ειπαν οτι δεν θα αγοραζαν ποτε ξανα μηλοφωνο

με μονη διαφορα οτι εγω το πουλαω ακομη και με το jb λογο του οτι δεν καταλαβα τιποτα απο οσα γραψατε οτι δεν θα εκανε χωρις jb γιατι τα παντα τα γραφετε ΑΓΓΛΙΚΑ και εγω δεν ξερω ΑΓΓΛΙΚΑ καρδια μου .

Μια χαρα ειμουνα και ειμαι με το HTC HD WM μου.

Και δεν χρειαζεται καθε φορα να παλευω με την αγνοια των Αγγλικων μου για να

βαλω ενα τραγουδι Η ενα βιντεο και στο τελος να εχω σβηση τα παντα και φτου κιαπο

την αρχη .Βγαζω καρτα απο HD βαζω καρτα στο card rider περναω οτι θελω και τελος σε 3 λεπτα :lol:

 

 

1. Αν το κύριο παράπονο σου από τη χρήση του iPhone είναι ότι δε σβήνει τις κλήσεις μία μία, τότε μάλλον πρέπει να το κρατήσεις γιατί άλλες συσκευές έχουν πολύ πιό σοβαρά προβλήματα ... !

 

2. Δυστυχώς επειδή μετά το μηχανισμό των Αντικυθήρων τη χάσαμε ως λαός τη μπάλα της τεχνολογίας, το θέμα των αγγλικών δεν αφορά μόνο το iPhone αλλά και πολλά άλλα τεχνολογικά περιβάλλοντα ...

 

Πάντα με διάθεση "περί ανέμων και υδάτων" όπως είναι και ο τίτλος του θέματος :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Απότι κατάλαβα χωρίς JB το iphone εχει περιορισμένες δυνατότητες. Η απορία μου είναι γιατί η apple δεν ενσωματώνει αυτές τις δυνατότητες στο κινητό με κάποιο firmware update, νόμιμα. Γιατί να πρέπει να "σπάσεις" τη συσκευή. Και γιατί σου επιτρέπει κάτι τέτοιο. Μήπως το αφήνει επίτηδες να γίνεται για να εξυπηρετήσει κάποιους άλλους σκοπούς...?
Link to comment
Share on other sites

Απότι κατάλαβα χωρίς JB το iphone εχει περιορισμένες δυνατότητες. Η απορία μου είναι γιατί η apple δεν ενσωματώνει αυτές τις δυνατότητες στο κινητό με κάποιο firmware update, νόμιμα. Γιατί να πρέπει να "σπάσεις" τη συσκευή. Και γιατί σου επιτρέπει κάτι τέτοιο. Μήπως το αφήνει επίτηδες να γίνεται για να εξυπηρετήσει κάποιους άλλους σκοπούς...?

 

Προφανώς γιατί θέλει να ελέγχει απόλυτα την εμπειρία του χρήστη, αυτό σημαίνει ότι κάποιες ανάγκες κάποιων χρηστών μένουν απ έξω.

 

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γιατί θέλει να ελέγχει απόλυτα την εμπειρία του χρήστη, αυτό σημαίνει ότι κάποιες ανάγκες κάποιων χρηστών μένουν απ έξω.

 

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας :)

 

Φίλε Κώστα μιλάς πολύ ωραία!:D

Και λες και σωστά πράγματα.:rolleyes:

 

 

Επίσης, να προσθέσω, ότι, κατά την γνώμη μου πάντα, υπάρχει και μια άλλη πλευρά που ερμηνεύω εγώ. Ότι αυτές τις δυνατότητες μπορεί στο μέλλον να τις ενσωματώσει τόσο με κάποιο update ώστε να «αναγκάσει» διάφορους να κάνουν update για να τα αποκτήσουν, και παράλληλα να χάσεις, πιθανώς, το JB σου.

 

Επίσης, άλλες προοπτικές, τις κρατάει καλά κρυμμένες και φυλαγμένες για να τις τελειοποιήσει και να τις ενσωματώσει σε μια μελλοντική συσκευή.

 

 

Πχ, το copy paste, το ενσωμάτωσε στο 3G όταν παρουσίασε και το 3GS. Και έκανε και ντόρο ότι θα υπάρχει στο update της έκδοσης 3.0. Έτσι, πολλοί, ενώ είχαν JB έκαναν update μέχρι να βγει το επόμενο.

Παράλληλα κάνει και κινήσεις, για να το εξαφανίσει το φαινόμενο. Αν και νομίζω ότι αν ήθελε να μην γίνεται JB, δεν θα γινόταν. Δεν νομίζω δηλαδή ότι ο Geohot και ο κάθε Geohot είναι ικανότερος από την ομάδα προγραμματιστών της Apple. Δηλαδή, βαθιά μέσα τους, το ξέρουν ότι πολλοί μένουν στην συσκευή γιατί «ολοκληρώνεται» με το JB. Και αυτό δεν το θέλουν. Και έτσι, ίσως απλά, να το δυσκολεύουν. Για ψυχολογικό πόλεμο. Ότι και καλά είναι δύσκολο και πιο ριψοκίνδυνο κάθε νέο JB....

 

 

Ποιος ξέρει? Αυτά είναι προσωπικές μου υποθέσεις βέβαια.. Χωρίς να έχω και τόσες πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα αυτό και χωρίς να έχω πλήρη γνώση του θέματος, αυτά μπορώ να ερμηνεύσω...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω ότι αν ήθελε να μην γίνεται JB, δεν θα γινόταν. Δεν νομίζω δηλαδή ότι ο Geohot και ο κάθε Geohot είναι ικανότερος από την ομάδα προγραμματιστών της Apple. Δηλαδή, βαθιά μέσα τους, το ξέρουν ότι πολλοί μένουν στην συσκευή γιατί «ολοκληρώνεται» με το JB. Και αυτό δεν το θέλουν. Και έτσι, ίσως απλά, να το δυσκολεύουν. Για ψυχολογικό πόλεμο. Ότι και καλά είναι δύσκολο και πιο ριψοκίνδυνο κάθε νέο JB....

http://jobs.apple.com/index.ajs?BID=1&method=mExternal.showJob&RID=42223&CurrentPage=1 :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...