Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό δεν ισχύει 100%

Σκέψου ότι υπάρχουν μανιώδης καπνιστές ;)

Κάποτε είχα περασει απ αυτή τη φάση. Άπειρα τσιγάρα τη μέρα και το ένα πίσω απ το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κάααποτε στην τάξη μου συζητούσαμε για το πως να κόψει κανείς το κάπνισμα (κάποια κοπέλα είχε πρόβλημα)

 

Και ο καθηγητής πρότεινε να καπνίσει ΤΟΣΟ πολύ ώστε να αηδιάσει, και μετά κομμένο

 

Δεν ξέρω αν πιάνει αλλά ακούγεται -κάπως- καλή συμβουλή

 

θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες, δεν έχει κάνενα όφελος το ασταμάτητο κάπνισμα, άντε να το σιχαθείς για μία ώρα ή έως το επόμενο τσιγάρο. Μία από τις μεθόδους είναι να προετοιμάσεις σταδιακά τον εγκέφαλό σου στην ιδέα του "μπορώ και χωρίς τσιγάρο". Όρισε μία συγκεκριμένη ημερομηνία για την πρώτη προσπάθεια διακοπής.

 

Μπορείτε να εφαρμόσετε μία δυο τετράωρες δοκιμές. Στο διάστημα έως την ημερομηνία διακοπής προσπαθήστε να βρείτε κείμενα και εμπειρίες άλλων χρηστών που έχουν σταματήσει το κάπνισμα, και τα άμεσα οφέλη που μπορείτε να έχετε. Μία ψυχολογική βοήθεια είναι και οι εφαρμογές διακοπής καπνίσματος που υπολογίζουν ημέρες, μήνες, χρήματα και πόσα τσιγάρα δεν έχετε καπνίσει. Δείτε το παρακάτω screenshot. Πλεόν κοιτάω την εφαρμογή σε αραιά διαστήματα, κάποτε την κοιτούσα καθημερινά :)

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=48188&stc=1&d=1407308595

Link to comment
Share on other sites

DINFUN, τα χρήματα που εξοικονόμησες, επενδύθηκαν;

 

Ή είναι σαν το ανέκδοτο με τη ferrari; :shifty: :p

 

Εάν ρωτάς εάν αποταμιεύτηκαν όχι, σίγουρα όμως δεν κάηκαν σε τσιγάρα. Πιο σημαντικό για μένα είναι το άλλο νούμερο, το πόσα τσιγάρα θα είχα καπνίσει εάν δεν το είχα σταματήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Το τσιγάρο πραγματικά κάτι το εντελώς ανούσιο, καταστροφή υγείας και σπατάλη χρημάτων, τίποτα παραπάνω.

 

Μια μέρα πήγα να δοκιμάσω, ρούφιξα τον καπνό αλλά δεν εισέπνευσα, το κρατούσα και έμοιαζα με εκείνα τα ψαράκια με τα φουσκωτά μάγουλα...:Ρ Το σκεφτόμουν ακόμα

 

Τελικά ένιωσα ότι αν εισπεύσω θα... μολυνθώ, έτσι το παράτησα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου! Το τσιγάρο πραγματικά κάτι το εντελώς ανούσιο, καταστροφή υγείας και σπατάλη χρημάτων, τίποτα παραπάνω.

 

Μια μέρα πήγα να δοκιμάσω, ρούφιξα τον καπνό αλλά δεν εισέπνευσα, το κρατούσα και έμοιαζα με εκείνα τα ψαράκια με τα φουσκωτά μάγουλα...:Ρ Το σκεφτόμουν ακόμα

 

Τελικά ένιωσα ότι αν εισπεύσω θα... μολυνθώ, έτσι το παράτησα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!

 

Και σε σένα μπράβο σου που δεν κάπνισες :)

Είναι πολύ δύσκολο να απεξαρτηθείς .. Όχι όμως ακατόρθωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα μαχαίρι την 1 Αυγούστου του 08. Μου πήρε περίπου ένα χρόνο να βρω το να κάνω τα χέρια μου αλλά το Έκοψα το ρημάδι από 19 χρονών μέχρι τα 35 το λιγότερο 2 πακέτα την μέρα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα μαχαίρι την 1 Αυγούστου του 08. Μου πήρε περίπου ένα χρόνο να βρω το να κάνω τα χέρια μου αλλά το Έκοψα το ρημάδι από 19 χρονών μέχρι τα 35 το λιγότερο 2 πακέτα την μέρα

 

Εγώ 3 χρόνια τώρα στρίβω χαρτάκια γιατί δεν εχω τι να κάνω τα χέρια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Το έκοψα με ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και 2 μήνες.Δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να το κόψω έκανα 2 πακέτα.Τα οφέλη είναι ήδη εμφανή,όπως μεγαλύτερες αντοχές,ξεμπερδεύεις με μυρωδιές σε ρούχα, στάχτες τασάκια και λοιπά,δεν βήχεις και δεν πονάει το στήθος σου και βέβαια εξοικονόμηση χρημάτων.:)
Link to comment
Share on other sites

Το έκοψα με ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και 2 μήνες.Δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να το κόψω έκανα 2 πακέτα.Τα οφέλη είναι ήδη εμφανή,όπως μεγαλύτερες αντοχές,ξεμπερδεύεις με μυρωδιές σε ρούχα, στάχτες τασάκια και λοιπά,δεν βήχεις και δεν πονάει το στήθος σου και βέβαια εξοικονόμηση χρημάτων.:)

 

Το έκοψες ή το αντικατέστησες με το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Κι αυτό καλό είναι καθώς ο στόχος έχει επιτευχθεί κατά το ήμισυ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EAGINsoftware.dejaloYa

 

Αν και δεν χρειάζεται διότι πάντα θα θυμάμαι την ημέρα αυτή;)

Και εγώ αυτή χρησιμοποιώ στο tablet και μάλιστα την pro με τα πολλά επιτεύγματα. DINFUN εσύ ποια χρησιμοποιείς στο IOS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έκοψα με ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και 2 μήνες.Δεν υπήρχε άλλη περίπτωση να το κόψω έκανα 2 πακέτα.Τα οφέλη είναι ήδη εμφανή,όπως μεγαλύτερες αντοχές,ξεμπερδεύεις με μυρωδιές σε ρούχα, στάχτες τασάκια και λοιπά,δεν βήχεις και δεν πονάει το στήθος σου και βέβαια εξοικονόμηση χρημάτων.:)

 

Μπράβο φίλε καλά έκανες, αλλά προσπάθησε να σταματήσεις τελείως και το ηλεκτρονικό. Εγώ από την άλλη (και ρωτάω και τα μέλη του forum) μετά από έξι μήνες δεν ξέρω τι με έπιασε και θέλω να καπνίσω. Εννοείται οτι δεν το έχω βάλει στο στόμα μου, αλλά η επιθυμία είναι δυνατή και κρατιέμαι με νύχια και δόντια. Λέτε να φταίνε οι διακοπές; Το αντιμετώπισε αυτό κανένας ποιο "παλιός" ειδικά στις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ της iQuit δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, πλέον δεν ασχολούμαι μαζί της σπάνια, κάποτε την παρακολουθούσα κάθε ημέρα.

 

Πολλές φορές νιώθεις έντονη επιθυμία, ακόμη και τρία χρόνια μετά, αλλά δεν είναι ικανή να σε κάνει να ανάψεις τσιγάρο. Εάν πείσεις τον εαυτό σου, πως ακόμη και μισό τσιγάρο να κάνεις θα σε αναγκάσει να αγοράσεις και πάλι πακέτο, μπορείς να αντισταθείς :)

Link to comment
Share on other sites

@madgreek να θυμάσαι ότι το κάπνισμα είναι και μια συνήθεια 'εγκεφαλική'. Απόφυγε τις συνήθειες που έχεις συνδέσει με το κάπνισμα. Για παράδειγμα, μην καθεσε με τις ώρες στις καφετέριες.

Ή τέτοιες στιγμές απόφευγε άτομα που καπνίζουν.

Όταν θα σου έρχεται η 'ιδέα' προσπάθησε να βρείς κάτι να απασχολήσεις το μυαλό σου και το σώμα σου: μπάνιο, τρέξιμο, ποδήλατο, μια βόλτα κτλ

Link to comment
Share on other sites

@madgreek να θυμάσαι ότι το κάπνισμα είναι και μια συνήθεια 'εγκεφαλική'. Απόφυγε τις συνήθειες που έχεις συνδέσει με το κάπνισμα. Για παράδειγμα, μην καθεσε με τις ώρες στις καφετέριες.

Ή τέτοιες στιγμές απόφευγε άτομα που καπνίζουν.

Όταν θα σου έρχεται η 'ιδέα' προσπάθησε να βρείς κάτι να απασχολήσεις το μυαλό σου και το σώμα σου: μπάνιο, τρέξιμο, ποδήλατο, μια βόλτα κτλ

 

rotsikas σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αυτό προσπαθώ να κάνω και θα τα καταφέρω. Οι εαυτοί μας αξίζουν καλύτερα πράγματα και τόσα χρόνια τους καταπονούσαμε επιπλέον με το κάπνισμα (εγώ τουλάχιστον).

Άλλοστε έρθετε και παρέρχεται. Είναι κάποια πεντάλεπτα μέσα στην ημέρα. Στις καφετέριες δεν πάω εδώ και δέκα χρόνια περίπου (απ' τότε που παντρεύτηκα :D ) σπάνια θα με βρεις και όσο για τα άλλα τα έχω κόψει εδώ και πέντε μήνες από τότε που το σταμάτησα δηλ. αποφυγή με άτομα που καπνίζουν και τους καφέδες. Καφέ άρχισα να πίνω έναν την ημέρα εδώ και δύο βδομάδες περίπου και έχω την υποψία ότι μπορεί να φταίει αυτό.

Πάντως μέχρι στιγμής καλά πάμε. Κρατάμε ΓΕΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή χρησιμοποιώ στο tablet και μάλιστα την pro με τα πολλά επιτεύγματα. DINFUN εσύ ποια χρησιμοποιείς στο IOS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μπράβο φίλε καλά έκανες, αλλά προσπάθησε να σταματήσεις τελείως και το ηλεκτρονικό. Εγώ από την άλλη (και ρωτάω και τα μέλη του forum) μετά από έξι μήνες δεν ξέρω τι με έπιασε και θέλω να καπνίσω. Εννοείται οτι δεν το έχω βάλει στο στόμα μου, αλλά η επιθυμία είναι δυνατή και κρατιέμαι με νύχια και δόντια. Λέτε να φταίνε οι διακοπές; Το αντιμετώπισε αυτό κανένας ποιο "παλιός" ειδικά στις διακοπές.

 

Είναι φάση της αποτοξίνωσης, το παθαίνουν σχεδόν όλοι στους 3 μήνες και στους 6 μήνες. Ειδικά αν καπνίζεις για πολλά χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καπνίζεις ;

- Ναι !

- Πόσα πακέτα τη 'μέρα ;

- 3

- Πόσο κάνει το πακέτο;

-5 ευρω

- Οπότε, καπνίζεις 3 πακέτα τη 'μέρα που

κάνουν απο 5 ευρω για 15 χρόνια αυτά μας

κάνουν 82.125 ευρω!

- Εεεε, και;

-Το ξέρεις οτι με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες

να πάρεις μια ferrari ;

- Να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση ;

- Ναι !

- Εσύ, καπνίζεις?

- ΟΧΙ....

- ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Καπνίζεις ;

- Ναι !

- Πόσα πακέτα τη 'μέρα ;

- 3

- Πόσο κάνει το πακέτο;

-5 ευρω

- Οπότε, καπνίζεις 3 πακέτα τη 'μέρα που

κάνουν απο 5 ευρω για 15 χρόνια αυτά μας

κάνουν 82.125 ευρω!

- Εεεε, και;

-Το ξέρεις οτι με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες

να πάρεις μια ferrari ;

- Να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση ;

- Ναι !

- Εσύ, καπνίζεις?

- ΟΧΙ....

- ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ;

Χαχαχα καλό, πραγματικά όντως δύσκολα να δεις που πάνε τα λεφτά που γλυτώνεις..

 

Μιας και ανακάλυψα το νήμα να πω πως μετά από 14 χρόνια πέρσι Ιανουάριο το έκοψα και εγώ και έχω δει διαφορά σε αρκετούς τομείς.

Ηλεκτρονικό τσιγάρο τους πρώτους δύο μήνες μέχρι που μου χάλασε και απέβαλα και τη κίνηση του χεριού.

Πάντως τη QuitNow εφαρμογή χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ ακόμα κυρίως λόγω των παιδιών που είναι μέσα. ;-)

 

http://i58.tinypic.com/9pwdba.png

 

Υγ. Το βίντεο του βιβλίου The easy way to stop smoking.. σε μένα έπαιξε και αυτό το μικρό ρόλο του, για όποιον το θέλει διαθέσιμο εδώ.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καλό, πραγματικά όντως δύσκολα να δεις που πάνε τα λεφτά που γλυτώνεις..

 

Μιας και ανακάλυψα το νήμα να πω πως μετά από 14 χρόνια πέρσι Ιανουάριο το έκοψα και εγώ και έχω δει διαφορά σε αρκετούς τομείς.

Ηλεκτρονικό τσιγάρο τους πρώτους δύο μήνες μέχρι που μου χάλασε και απέβαλα και τη κίνηση του χεριού.

Πάντως τη QuitNow εφαρμογή χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ ακόμα κυρίως λόγω των παιδιών που είναι μέσα. ;-)

 

http://i58.tinypic.com/9pwdba.png

 

Υγ. Το βίντεο του βιβλίου The easy way to stop smoking.. σε μένα έπαιξε και αυτό το μικρό ρόλο του, για όποιον το θέλει διαθέσιμο εδώ.

 

Kαλή συνέχεια, σου εύχομαι, το Θέμα που άνοιξα αυτόν τον σκοπό έχει να μοιρααστούμε μεθόδους που χρησιμοποιήσαμε για να σταματήσουμε το κάπνισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Το έκοψες ή το αντικατέστησες με το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Κι αυτό καλό είναι καθώς ο στόχος έχει επιτευχθεί κατά το ήμισυ :)

 

Είναι κόψιμο θεωρώ διότι ουσιαστικά παίρνεις μόνο την νικοτίνη που χρειάζεσαι όπως συμβαίνει και με τα διάφορα φαρμακευτικά προιόντα νικοτίνης πχ τσίχλες,τσιρότα κτλ.φυσικά δεν εισπνέεις την πίσσα και τις άλλες καρκινογόνες ουσίες του κανονικού.Απλά ατμίζεις την συσκευή σε μια προσομοίωση του τσιγάρου και δεν σου λείπει η κίνηση και η συνήθεια.Ασε που έχει υπέροχες γεύσεις και αρώματα που δεν έχουν σχέση με την καρβουνίλα του τσιγάρου.Σταδιακά μειώνεις και την νικοτίνη άν θές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κόψιμο θεωρώ διότι ουσιαστικά παίρνεις μόνο την νικοτίνη που χρειάζεσαι όπως συμβαίνει και με τα διάφορα φαρμακευτικά προιόντα νικοτίνης πχ τσίχλες,τσιρότα κτλ.φυσικά δεν εισπνέεις την πίσσα και τις άλλες καρκινογόνες ουσίες του κανονικού.Απλά ατμίζεις την συσκευή σε μια προσομοίωση του τσιγάρου και δεν σου λείπει η κίνηση και η συνήθεια.Ασε που έχει υπέροχες γεύσεις και αρώματα που δεν έχουν σχέση με την καρβουνίλα του τσιγάρου.Σταδιακά μειώνεις και την νικοτίνη άν θές.

 

Να μην παρεξηγηθώ κάθε προσπάθεια είναι αξιέπαινη προς διακοπή της βλαβερής αυτής συνήθειας. Το θέμα είναι όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν και στο ιατρείο διακοπής καπνίσματος η εξάρτηση είναι περισσότερο εγκεφαλική παρά οργανική. Καλό για αρχή το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά εάν θέλεις να αισθάνεσαι πραγματικά ελεύθερος απο μια ανούσια συνήθεια θα πρέπει να σταματήσεις σταδιακά τα πάντα!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα 10 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Από τους Ολυμπιακούς της Αθήνας.

Πριν κάπνιζα για περίπου 20 χρόνια.

Πώς. Με πολύ μεγάλο πείσμα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Να μην παρεξηγηθώ κάθε προσπάθεια είναι αξιέπαινη προς διακοπή της βλαβερός αυτής συνήθειας. Το θέμα είναι όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν και στο ιατρείο διακοπής καπνίσματος η εξάρτηση είναι περισσότερο εγκεφαλική παρά οργανική. Καλό για αρχή το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά εάν θέλεις να αισθάνεσαι πραγματικά ελεύθερος απο μια ανούσια συνήθεια θα πρέπει να σταματήσεις σταδιακά τα πάντα!

 

 

Δεν κάνει κακό σε κανέναν το ητ για να το κόψεις,ούτε σε δεσμεύει σε κάτι.Μπορείς να ατμίζεις παντού χωρίς κανένα πρόβλημα διότι δεν είναι τσιγάρο δεν έχει φωτιά.Καλό θα ήταν και να μην πίνεις κοκα κόλα,να μην τρώς τζάνκ φαγητό και πολλά αλλά.Τέσπα εγώ πραγματικά νιώθω καλύτερα και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους το σκέφτονται!

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα 10 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Από τους Ολυμπιακούς της Αθήνας.

Πριν κάπνιζα για περίπου 20 χρόνια.

Πώς. Με πολύ μεγάλο πείσμα.

 

10 χρόνια εεε;

 

Θέλω άλλα 6 και κάτι μήνες .. ας που με 9 μήνες ακόμη για να σε φτάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα 10 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Από τους Ολυμπιακούς της Αθήνας.

Πριν κάπνιζα για περίπου 20 χρόνια.

Πώς. Με πολύ μεγάλο πείσμα.

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα μυαλού ..(το μυαλό μου ακόμα μου λέει να καπνίζω) :p

Δεν είναι και ότι καλύτερο το τσιγάρο από θέμα υγείας και μετά οικονομικά, αλλά πιστεύω ότι παίζει ρόλο και με τη διάθεση που το κανείς ..

Άμα είσαι στεναχωρημένος ,έχεις ανχος και καπνίζεις είναι ακόμα χειρότερα..Το άγχος μας τρώει περισσότερο και μετά το τσιγάρο ..

Κάποια στιγμή που θα πάει , θα προσπαθήσω να το κόψω και εγώ μαχαίρι..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

" One month later, my dear exchange server asked me again to renew my password. I thought about the next thing I had to get done.

 

My password became Quit@smoking4ever

 

And guess what happened. I shit you not. I quit smoking overnight. I have a ton of witnesses who could not believe how I did it. I had tried books, e-cigarettes, patches, etc. Nothing worked, but this one trick did."

 

Ολοκληρη η ιστορία για το πως η χρήση ενός κωδικού με νόημα άλλαξε τη ζωή ενός ανθρώπου (ξέχασε την πρωην του, έκοψε το κάπνισμα κλπ)

Έχει αρκετά ενδιαφέρον και είναι καλογραμμενη

https://medium.com/@manicho/how-a-password-changed-my-life-7af5d5f28038

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...