Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ποιο εύκολος (άμεσος τρόπος) είναι να το κόψεις μαχαίρι θα τραβήξεις ζωρι το πρώτο μήνα (έως και ληοοθιμιες μερικοί) αλλα Μετά δεν έχεις θέμα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 696
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο ποιο εύκολος (άμεσος τρόπος) είναι να το κόψεις μαχαίρι θα τραβήξεις ζωρι το πρώτο μήνα (έως και ληοοθιμιες μερικοί) αλλα Μετά δεν έχεις θέμα

 

Απεναντίας είναι ο λιγότερο αποτελεσματικός τρόπος μαζί με NRT (Nicotine Replacement Therapy) χωρίς συνταγή.

https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/awareness-and-prevention/e-cigarette-hub-information-for-health-professionals/e-cigarette-statement#keymessages1

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο εύκολος (άμεσος τρόπος) είναι να το κόψεις μαχαίρι θα τραβήξεις ζωρι το πρώτο μήνα (έως και ληοοθιμιες μερικοί) αλλα Μετά δεν έχεις θέμα

 

 

Αν ήταν εύκολος το κάπνισμα δεν θα υπήρχε πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εύκολος το κάπνισμα δεν θα υπήρχε πλέον.
Όλα στο μυαλό είναι. Εγώ πως το έκοψα; Βέβαια είπα τον λόγο, δεν ήταν η υγεία μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη σε όλους που θα το αποφασίσουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω τη άποψη ότι το βασικό είναι να το αποφασίσει πραγματικά. Επίσης να μην ασχολείσαι με το τι λένε οι γύρω σου γιατί μάλλον εκνευρισμό θα προκαλέσουν

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν εύκολος το κάπνισμα δεν θα υπήρχε πλέον.
Το να κοψεις το τσγαρο ενα ευκολο υπο την εννοια οτι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Απλα μην καπνιζεις. Το δυσκολο ειναι η αποφαση Νικο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το να κοψεις το τσγαρο ενα ευκολο υπο την εννοια οτι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Απλα μην καπνιζεις. Το δυσκολο ειναι η αποφαση Νικο.

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχουν όλοι την ίδια δύναμη στους εθισμούς Γιάννη. Έχω δει τόσο κόσμο να ξεκινά ξανά το τσιγάρο μετά από μήνες/χρόνια άκαπνος ή στον ατμό, οπότε δεν μου λέει τίποτα πια το πόσο καιρό είναι άκαπνος κάποιος πρώην καπνιστής.

 

Υγ. έχω να καπνίσω από αρχές του 2013

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν έχουν όλοι την ίδια δύναμη στους εθισμούς Γιάννη. Έχω δει τόσο κόσμο να ξεκινά ξανά το τσιγάρο μετά από μήνες/χρόνια άκαπνος ή στον ατμό, οπότε δεν μου λέει τίποτα πια το πόσο καιρό είναι άκαπνος κάποιος πρώην καπνιστής.

 

Υγ. έχω να καπνίσω από αρχές του 2013

 

Οποιος το ξαναρχιζει μετα απο χρονια, ειναι σαν να το αρχιζει απο την αρχη. Την παταει δηλαδη για δευτερη φορα. Ενταξει, πες την πρωτη φορα δεν ηξερες τι εθισμο προκαλει. Επισης κατα κανονα, οι περισσοτεροι ημασταν και μικροι σε ηλικια, Αλλα δευτερη φορα ενω εχει απαλλαγει πληρως? Ουκ ανδρος σοφου...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οποιος το ξαναρχιζει μετα απο χρονια, ειναι σαν να το αρχιζει απο την αρχη. Την παταει δηλαδη για δευτερη φορα. Ενταξει, πες την πρωτη φορα δεν ηξερες τι εθισμο προκαλει. Επισης κατα κανονα, οι περισσοτεροι ημασταν και μικροι σε ηλικια, Αλλα δευτερη φορα ενω εχει απαλλαγει πληρως? Ουκ ανδρος σοφου...
Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να συμβεί. Άγχος, στεναχώριες, παρεήστικα για χαβαλέ μια φορά στο τόσο κλπ. Κυρίως όμως έχει να κάνει με αδύναμους χαρακτήρες κι ανθρώπους.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να συμβεί. Άγχος, στεναχώριες, παρεήστικα για χαβαλέ μια φορά στο τόσο κλπ. Κυρίως όμως έχει να κάνει με αδύναμους χαρακτήρες κι ανθρώπους.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Για άγχος κλπ υπάρχουν και πολύ ωραία αντικατσθλιπτικα κλπ δεν είναι ανάγκη να πας σε α κάτι τόσο άσχημο σαν το τσιγάρο. Καλά αδύναμοι χαρακτήρες το τσιγάρο θα είναι τελευταίο τους πρόβλημα γιατί όλη η ζωή τους θα είναι Μπάχαλο λόγο τόσο συμαντικου προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

Για άγχος κλπ υπάρχουν και πολύ ωραία αντικατσθλιπτικα κλπ δεν είναι ανάγκη να πας σε α κάτι τόσο άσχημο σαν το τσιγάρο. Καλά αδύναμοι χαρακτήρες το τσιγάρο θα είναι τελευταίο τους πρόβλημα γιατί όλη η ζωή τους θα είναι Μπάχαλο λόγο τόσο συμαντικου προβλήματος
Τα αντικαταθλιπτικά και τα ψυχοφάρμακα δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση. Το βλέπεις άλλωστε γύρω μας, σε μια χώρα που από την κρίση και μετά, ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του κόσμου κάνει χρήση τους και βλέπουμε τα αποτελέσματα τους.

 

Όλων των ειδών οι εθισμοί και οι εξαρτήσεις, υποδηλώνουν αδυναμία χαρακτήρος και ανθρώπων που δεν μπορούν να κινηθούν χωρίς κάτι από αυτά. Ειδικά αυτοί που ξαναπέφτουν στο τρυπακι ενός εθισμού, που διέκοψαν κάποια στιγμή στην ζωή τους, ακόμα περισσότερο.

 

Από το κάπνισμα και το αλκοόλ, μέχρι τα ναρκωτικά, τα έξυπνα κινητά και τα ακουστικά που φοράνε όλοι για να μην έχουν καμία επαφή με το περιβάλλον γύρω τους, είναι εξαρτήσεις ανθρώπων που δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτά.

 

Φυσικά εννοείται πως όλα είναι στο μυαλό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αντικαταθλιπτικά και τα ψυχοφάρμακα δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση. Το βλέπεις άλλωστε γύρω μας, σε μια χώρα που από την κρίση και μετά, ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του κόσμου κάνει χρήση τους και βλέπουμε τα αποτελέσματα τους.

 

Όλων των ειδών οι εθισμοί και οι εξαρτήσεις, υποδηλώνουν αδυναμία χαρακτήρος και ανθρώπων που δεν μπορούν να κινηθούν χωρίς κάτι από αυτά. Ειδικά αυτοί που ξαναπέφτουν στο τρυπακι ενός εθισμού, που διέκοψαν κάποια στιγμή στην ζωή τους, ακόμα περισσότερο.

 

Από το κάπνισμα και το αλκοόλ, μέχρι τα ναρκωτικά, τα έξυπνα κινητά και τα ακουστικά που φοράνε όλοι για να μην έχουν καμία επαφή με το περιβάλλον γύρω τους, είναι εξαρτήσεις ανθρώπων που δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτά.

 

Φυσικά εννοείται πως όλα είναι στο μυαλό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Καλά τα ναρκωτικά είναι (τσιγάρο)

Επειδή είναι νόμιμο λόγο συμφέροντον το τσιγάρο δεν παύει να είναι ναρκωτικό και καταστροφικό για την υγεία

Αδύναμοι χαρακτήρες είναι καταστροφή και για τον εαυτό τους και για την κοινωνία και στης μέρες μας γίνονται όλο και ποιο πολύ και ποιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μανιακός καπνιστής. Ξυπνούσα το πρωί με το μυαλό στο να κάνω καφέ, και την πρώτη τζούρα. Κάπνιζα από 18 χρόνων, και πλέον 43 παντρεμένος με 2 παιδιά. Πάντα έφερνε βόλτα στο μυαλό μου η ιδέα να κόψω το τσιγάρο, αλλά ποτέ δεν το είχα πάρει απόφαση, γιατί ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ. Έως ένα βράδυ, χαζεύοντας στην τηλεόραση, ξυπνάει η μικρή μου με δάκρυα στα μάτια και τρομοκρατημένη, και να μονολογεί, δεν θέλω να πεθάνεις. Προσπάθησα να την ηρεμήσω, αλλά δεν μπορούσα. Μετά από πολύ προσπάθεια την ξαναπήρε ο ύπνος. Το πρωί που σηκώθηκε και ήταν ήρεμη την πλησίασα να μου πει τι ήταν αυτό που ονειρεύτηκε. Μου είπε πως με είδε να πεθαίνω από το τσιγάρο. Μου κοπήκανε τα πόδια, το σοκ ήταν ισχυρό. Το έκοψα επί τόπου, χωρίς σκέψη να ξανακάνω μια τζούρα. Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι παρόλο το κάπνισμα, είμαι αρκετά δραστήριος, τρέξιμο, ποδήλατο, σχεδόν καθημερινά. Αυτό που είχα άμεση βελτίωση ήταν στην γεύση. Δεν έκοψα τον καφέ, συνέχισα όπως πριν χωρίς το τσιγάρο. Νομίζω ότι όλα είναι στο μυαλό μας. Είναι δύσκολο, θέλει πείσμα και υπομονή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια και εξω. Δεν μπορούσα με τίποτα να το μειώσω. Και κόβοντας το εδώ και εννιά χρόνια διαπίστωσα ότι το 75% της δυσκολίας ήταν ότι μου είχε γίνει συνήθεια η κίνηση παρά η νικοτίνη.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σχεδόν 1 χρόνο μετά. Ακόμα παραμένω καθαρός και άκαπνος, αν και έχω προσθέσει 18 κιλά. Ουσιαστικά 10 κιλά πάνω από τα κανονικά μου. Μετά τις διακοπές, ξεκινώ διατροφή για να επανέλθουμε στα κανονικά. Για όσους ξεκινάνε τώρα την προσπάθεια, βοηθάει πάρα πολύ η ψυχολογική υποστήριξη (ζητήστε την από τους γύρω σας), το νερό γιατί απομακρύνει τις τοξίνες, το περπάτημα (εκκρίνεται σεροτονίνη, η οποία βελτιώνει τη διάθεσή σας και την αποφασιστηκότητά σας), καθώς και το φαγητό, καθώς είναι ευχαρίστηση.

Δε χρειάζεται να το σκέφτεστε. Οι σκέψεις για το τσιγάρο διαρκούν μέχρι 10 δευτερόλεπτα. Σε αυτές τις στιγμές να λέτε ΟΧΙ. Σε όλες που θα ακολουθήσουν, πάλι ΟΧΙ. Όσο περνούν οι μέρες τα ΟΧΙ λιγοστεύουν. Προσωπικά στις 5 μέρες είχα αποβάλει όλα τα σωματικά συμπτώματα. Μετά χρειάζεται ψυχολογική διαχείρηση.

Και κάτι για να σας τονώσει. Φέτος με τις κορώνες, την αβεβαιότητα στη δουλειά και όλα τα παρελκόμενα, κατάφερα να κάνω διακοπές με τα λεφτά που έδινα σε 1 χρόνο για τσιγάρα. 150 ευρώ το μήνα, κάντε τις πράξεις και θα βρείτε επιπλέον κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Νέος στο φορουμ. Καπνιστής από 17 ετών κ τώρα είμαι 35. Επίπεδο καπνίσματος 2 πακέτα σχεδόν την ημέρα ίσως κ περισσότερο αν έβγαινα για ποτό κλπ. Τα τελευταία 2 χρόνια είχα αρχίσει να νιώθω τις άσχημες συνέπειες του τσιγάρου όπως αδυναμία, κούραση χωρίς να έχω κάνει τπτ, πονάκια στο στήθος που νόμιζα πως αν άναβα τσιγάρο εκείνη την ώρα θα μου περάσουν κ διάφορα άλλα.

Ήρθε η στιγμή λοιπόν περίπου αρχές καλοκαιριού που έφτασα σε σημείο να περπατάω ούτε 100μ. κ να μην μπορώ να συνεχίσω από τον πόνο στο πόδι, έτσι μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω γτι τρόμαξα αρκετά κ φυσικά μπήκα στην διαδικασία διακοπής του καπνίσματος. Δεν μπορούσα να το κόψω εύκολα μαχαίρι καθώς η στέρηση μου προκαλούσε ζαλάδες, αίσθημα αιώρησης, αδυναμία συγκέντρωσης, νεύρα κλπ τόσο πολύ εθισμένος στην νικοτίνη ήμουν. Γι αυτό αποφάσισα να δοκιμάσω τσιρότα κ τσίχλες νικοτίνης τα οποία κ έκαναν δουλεία σε μένα, σε συνδυασμό βέβαια κ με την θέληση μου να το κόψω, καθώς επίσης κ πολύ φαγητό κ νερό!

Τώρα είμαι σχεδόν 4 μήνες χωρίς τσιγάρο...κ έχω κόψει πλεόν τα υποκατάστατα νικοτίνης...κ η αλήθεια είναι πως νιώθω πολύ καλύτερα, πέρα απ το πόδι μου το οποίο συνεχίζει να με πονά, αλλά κατά τ άλλα υπέροχα!! Τελικά το πρόβλημα στο πόδι μου είναι στένωση στην αρτηρία με αποτέλεσμα να μην αιματώνεται όσο πρέπει, η οποία φυσικά οφείλεται σε κληρονομικότητα, κακή διατροφή, καθιστική ζωή κ τσιγάρο φυσικά!!

Αυτό που θέλω να πω είναι πως παρόλο που ήμουν μανιώδης καπνιστής, σε φάση που έλεγα πως αν μπορούσα να κάπνιζα κ στον ύπνο μου θα το έκανα, έφτασε η στιγμή που κατάλαβα τις πολύ κακές συνέπειες του τσιγάρου για να αποφασίσω να το κόψω, σαν να μου το έκοψε ο γιατρός που λέμε! Μην φτάσετε σε ίδιο σημείο για να το πάρετε απόφαση! Τελικά η ζωή χωρίς τσιγάρο είναι πολύ καλύτερη...μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα χωρίς τσιγάρο κ να τ απολαμβάνεις περισσότερο! Το ξέρω πως είναι λίγο το διάστημα που το έχω κόψει αλλά είναι αρκετό για να καταλάβω τι έχανα τόσα χρόνια!! Πλέον δεν βρωμάνε τα ρούχα μου κ η αναπνοή μου, βάζω στην άκρη αρκετά χρήματα τον μήνα που χαλούσα για τσιγάρα για να τα αξιοποιήσω σε άλλα πράγματα που γουστάρω, τρώω κ ευχαριστιέμαι αυτό που τρώω γτι επιτέλους καταλαβαίνω γεύση, κ.α πολλά θετικά

 

Αυτά τα λίγα ήθελα να μοιραστώ για την δική μου σχέση με το τσιγάρο κ πως την διέκοψα! Ελπίζω να ακολουθήσουν κ άλλοι το παράδειγμα κ να κάνουν καλό στον εαυτό τους! :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορώ να πω ότι το έκοψα απλά συνεχίζω με Η.Τ. εδώ και 8 χρόνια. Δυστυχώς δεν μπορώ να το ξεφορτωθώ τόσο εύκολα.

Πάντως άλλο να το κόψεις κάνοντας 10 τσιγάρα την ημέρα και άλλο να κάνεις 3 πακέτα.

Όπως και να χει συγχαρητήρια σε όσους το έκοψαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έκοψα το κάπνισμα τελείως τυχαία, μετά από αρκετές προσπάθειες. Κάποια στιγμή αρρώστησα (έντονη καταρροή, χάλια λαιμός) και δεν μπορούσα να καπνίσω. Αρχικά έμεινα άκαπνος μία εβδομάδα, μετά έθεσα στόχο το μήνα και πλέον έχουν περάσει 4 χρόνια χωρίς τσιγάρο.
Link to comment
Share on other sites

Το παν είναι να γίνει η αρχή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...