Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καταρχην συγχαρητηρια σε οσους το κοψατε και οσους προσπαθειτε ,25 χρονια βαρια καπνιστης και εγω το ειχα κοψει με το ηλ τσιγαρο για κατι μηνες αν και νομιζω το ηλ.τσ ειναι ενα παρα πολυ καλο υποκαταστατο με ατμο νικοτινη κλπ οποτε δεν το θεωρω και κοψιμο ακριβως γνωμη μου,εδω και 6 ημερες ειμαι ακαπνος εχω εκεινο το πιπακι της νικορετ για οταν με πιανει τρελλα ψυχολογικη ,εντομεταξυ εχω ενα περιπτερο και 2 ψιλικατζιδικα μαζι μου απο καραμελλες και τσιχλες,για μενα το δυσκολοτερο ειναι το ψυχολογικο κομματι με πιανει ωρες ωρες μια θλιψη ισως και καταθλιψη και δεν ξερω ποσο θα αντεξω θα δουμε... Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 696
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, και εγώ κομμένο το έχω από τον Οκτ του 2010. Μαχαίρι. Κάπνιζα 40-45 τσιγάρα την ημέρα.

Ο τρόπος που με βοήθησε να το κόψω είναι....το φαγητό. Και μάλιστα τα γλυκα.

Μπορεί να ακούγεται περίεργο, αλλά έχει και επιστημονική εξήγηση (με τη διάσπαση της γλυκόζης).

Τα γλυκά υποκαθιστούν την νικοτίνη, τουλάχιστον για τις πρώτες ημέρες και απαλύνουν το αίσθημα της στέρησης.

Όχι τσίχλες και καραμέλες, αλλά κανταίφια!!! :D:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αλλα θα μπουν και πολλα κιλα μετα,απο κιλα ποσα πως τα πας

Πηρα 13 κιλα.

Το εχασα μετα απο 3 χρονια, με γυμναστηριο και διατροφη, αλλα....μετα τα πηρα ξανα.

 

Παντως, καλυτερα +10 κιλα, παρα καπνιστης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αλλα θα μπουν και πολλα κιλα μετα,απο κιλα ποσα πως τα πας

Πηρα 13 κιλα.

Το εχασα μετα απο 3 χρονια, με γυμναστηριο και διατροφη, αλλα....μετα τα πηρα ξανα.

 

Παντως, καλυτερα +10 κιλα, παρα καπνιστης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχθές που βγήκα έκανα 5 τσιγάρα μετά από μέρες... Ήταν δύσκολο

Επίσης - δεν ξέρω αν το έχω μόνο εγώ ή είναι ένα από τα συμπτώματα - αλλά και παλιότερα που το είχα κόψει για αρκετές μέρες, έχω δέκατα και αίσθηση ότι ζεσταινομαι υπερβολικά σε σημείο να νομίζω ότι έχω πυρετό αλλά όχι ;)

Ξέρω ότι συνδέεται με το αίμα φυσικά, γιατί οι καπνιστές έχουν πχ υψηλό αιματοκρίτη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι αυτο και εγω ειχα τις πρωτε μερες ενα αισθημα σαν καψας να το πω,τα νικορετ δεν σε βοηθησαν;ενταξει 5 τσιγαρα δεν ειναι κατι μπορεις να συνεχισεις παλι αφου μπορεσες 10 μερες μπορεις και για παντα λεω εγω οι πρωτες μερες ειναι οι δυσκολες....
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι αυτο και εγω ειχα τις πρωτε μερες ενα αισθημα σαν καψας να το πω,τα νικορετ δεν σε βοηθησαν;ενταξει 5 τσιγαρα δεν ειναι κατι μπορεις να συνεχισεις παλι αφου μπορεσες 10 μερες μπορεις και για παντα λεω εγω οι πρωτες μερες ειναι οι δυσκολες....

Ναι βοηθά το νικορετ αλλά εχθές τραβούσε τσιγάρο η κατάσταση :lol:

Δεν συνεχίζω φυσικά, αυτό ήταν σαν διάλειμμα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ασε ειμουν χθες σε μπαρακι με ποτα και τα σχετικα χωρις τσιγαρο και ηθελα να σκοτωσω κανεναν πολυ τρελλα:fool::tease:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ κάπνιζα από τα 17 μέχρι και τα 20 μου 3 πακέτα την ημέρα. Η αφορμή για να το κόψω ήταν κάτι που είδα στην τηλεόραση στην εκπομπή του Παπαδάκη στον αντ1. Ήταν ένας άνθρωπος που του κοψανε 3 δάκτυλα επειδή κρατούσε το τσιγάρο πολύ ώρα με τα δάχτυλα του και από τα πολλά που καπνισε έπαθε γαγρενα. Από εκείνη την ημέρα παιδιά. Πήγα στην δουλειά μου αγόρασα ένα πακέτο τσιγάρα 25 άρια. Και η δουλειά ήταν οικογενειακή επιχείρηση. Είπα στον αδερφό μου το εξής καπνίζω ένα τσιγάρο από το καινούργιο πακέτο που πήρα και άλλο δεν θα καπνίζω στην ζωή μου. Τώρα είμαι 35 χρόνων και δεν το έχω βάλει στο στόμα μου μέχρι τώρα και ούτε πρόκειται να το βάλω. Δεν χρειάστηκε Τπτ να κάνω για να το κόψω. Μόνο πείσμα και αποφασιστικότητα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι συνδέεται με το αίμα φυσικά, γιατί οι καπνιστές έχουν πχ υψηλό αιματοκρίτη :wacko:

 

Δεν ισχύει αναγκαστικά. Αυτό, όμως, που ισχύει είναι ότι βελτιώνεται η λειτουργία του περιφερειακού κυκλοφορικού συστήματος, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να ζεσταίνονται κανονικά τα άκρα από την αυξημένη κυκλοφορία αίματος σε αυτά. Γι' αυτό και αυτά τα συμπτώματα...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκλεισα χρόνο χωρίς τσιγάρο. Πρώην φανατικός καπνιστείς , έκανα σχεδόν ένα κρέιβεν καπνό την ημέρα.

Τώρα με ενοχλεί ακόμα και η μυρωδιά,δοκίμασα μάλιστα 2 φορές να καπνίσω και ήθελα να ξεράσω. :lol:

Βέβαια το έκοψα λόγο ηλεκτρονικού , και τώρα θέλω με κάποιο τρόπο να το ελαττώσω και αυτό γιατί κάτω περίπου 30ml την εβδομάδα ( ντριπερ )

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Με 4μλ τη μέρα φίλε μου σε ντριπερ πόσο ακόμα να το ελαττώσεις χωρίς να σταματήσεις το ντριπινγκ;;

Καταρχάς αυτό πρέπει να είναι παγκόσμιο ρεκόρ μικρότερης κατανάλωσης σε αυτή την κατηγορία :lol:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αλλα θα μπουν και πολλα κιλα μετα,απο κιλα ποσα πως τα πας

Εγω κιλα δεν εβαλα πάντως. Οσο ετρωγα πριν το τσιγαρο, συνέχισα να τρωω...

 

Ειδικα στον στρατό (κεντρο κυριως) έχασα πολλα κιλα.

 

 

Συγγενικο προσωπο εβαλε και συνεχιζει να βαζει κιλα παντως.

 

 

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κιλα δεν εβαλα πάντως. Οσο ετρωγα πριν το τσιγαρο, συνέχισα να τρωω...

 

Ειδικα στον στρατό (κεντρο κυριως) έχασα πολλα κιλα.

 

 

Συγγενικο προσωπο εβαλε και συνεχιζει να βαζει κιλα παντως.

 

 

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Λόγω αλλαγής του μεταβολισμού, είναι σπάνιο να μην πάρεις κιλά με τη διακοπή. Από εκεί κι έπειτα είναι στο χέρι σου με δίαιτα και άσκηση να επαναφέρεις τον οργανισμό σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπράβο αξίζει σε αυτόν που κατάφερε να το κόψει μαχαίρι για τον οποιονδήποτε λόγο. Είναι όμως σπάνιο και δύσκολο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσει ηλεκτρονικό τσιγάρο τουλάχιστον να αρχίσει να περνάει τα στάδια απεξάρτησης από τον καπνό με πιο υγιεινό τροπο.. Στη συνέχεια είναι στο χέρι του να το μειώσει και αυτό η να το κόψει εντελώς.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλαγής του μεταβολισμού, είναι σπάνιο να μην πάρεις κιλά με τη διακοπή. Από εκεί κι έπειτα είναι στο χέρι σου με δίαιτα και άσκηση να επαναφέρεις τον οργανισμό σου. :)

κανενας μεταβολισμος δεν αλλαζει διακοπτωντας το καπνισμα.δεν είναι μεταβολισμος η συνηθεια να εχεις κατι στο στόμα σου και απο συνηθεια να το ριχνεις στο φαι.

και εγω δεν πηρα βαρος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπράβο αξίζει σε αυτόν που κατάφερε να το κόψει μαχαίρι για τον οποιονδήποτε λόγο. Είναι όμως σπάνιο και δύσκολο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσει ηλεκτρονικό τσιγάρο τουλάχιστον να αρχίσει να περνάει τα στάδια απεξάρτησης από τον καπνό με πιο υγιεινό τροπο.. Στη συνέχεια είναι στο χέρι του να το μειώσει και αυτό η να το κόψει εντελώς.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Καπνιστής από τα 15 μου σήμερα 59 ετών, πριν 10 χρόνια ένα απόγευμα στο γραφείο μου ετοιμαζόμουνα να ανάψω ένα τσιγάρο , οπότε έκανα μια απλή σκέψη - αφού κάποια μέρα θα σου κάνει τη ζημιά και θα σε αναγκάσει να το κόψεις γιατί δεν του την κάνεις εσύ πρώτος ? και έτσι το πέταξα την ίδια στιγμή και δεν με έπιασε καμμία τρεμούλα και καμμία στέςρηση που λένε, απλά δεν είχα τι να κάνω τα χέρια μου τις πρώτες 10 ημέρες. Εννοείται ότι έγινα άλλος άνθρωπος αλλά παρόλα αυτά ποτέ μην πείτε ότι το κόψατε οριστικά, είμαστε σε αναστολή καπνιστές, είναι πολύ ύπουλο και μπορείς να ξανακαπνίσεις πολύ εύκολα και ειδικά μετά από μερικά χρόνια - όχι αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπράβο αξίζει σε αυτόν που κατάφερε να το κόψει μαχαίρι για τον οποιονδήποτε λόγο. Είναι όμως σπάνιο και δύσκολο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να ξεκινήσει ηλεκτρονικό τσιγάρο τουλάχιστον να αρχίσει να περνάει τα στάδια απεξάρτησης από τον καπνό με πιο υγιεινό τροπο.. Στη συνέχεια είναι στο χέρι του να το μειώσει και αυτό η να το κόψει εντελώς.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

διαφωνω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος γιατι πολυ απλα δεν ειναι τροπος το ηλεκτρονικο τσιγαρο να κοψεις το καπνισμα.

 

Καπνιστής από τα 15 μου σήμερα 59 ετών, πριν 10 χρόνια ένα απόγευμα στο γραφείο μου ετοιμαζόμουνα να ανάψω ένα τσιγάρο , οπότε έκανα μια απλή σκέψη - αφού κάποια μέρα θα σου κάνει τη ζημιά και θα σε αναγκάσει να το κόψεις γιατί δεν του την κάνεις εσύ πρώτος ? και έτσι το πέταξα την ίδια στιγμή και δεν με έπιασε καμμία τρεμούλα και καμμία στέςρηση που λένε, απλά δεν είχα τι να κάνω τα χέρια μου τις πρώτες 10 ημέρες. Εννοείται ότι έγινα άλλος άνθρωπος αλλά παρόλα αυτά ποτέ μην πείτε ότι το κόψατε οριστικά, είμαστε σε αναστολή καπνιστές, είναι πολύ ύπουλο και μπορείς να ξανακαπνίσεις πολύ εύκολα και ειδικά μετά από μερικά χρόνια - όχι αμέσως

 

πολυ σωστος...μετα απο χρονια περνας στην αλλη φαση,οτι πλεον δεν το εχεις αναγκη και να κανεις και ενα δεν χαλασε ο κόσμος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

. Εννοείται ότι έγινα άλλος άνθρωπος αλλά παρόλα αυτά ποτέ μην πείτε ότι το κόψατε οριστικά, είμαστε σε αναστολή καπνιστές, είναι πολύ ύπουλο και μπορείς να ξανακαπνίσεις πολύ εύκολα και ειδικά μετά από μερικά χρόνια - όχι αμέσως

Πολύ σωστός. Άλλωστε, με αυτόν τον τρόπο το αρχίσαμε κιόλας, με το "έλα μωρέ, δεν τρέχει και τίποτα για ένα τσιγάρο".

Τώρα πια όμως, ξέρουμε και πρέπει να είμαστε διπλά προσεκτικοί! ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

η δική μου ιστορία λέει οτι πηγαινα στο γιατρο με 39 πυρετο, βηχα, μπουκωμα και σχεδόν δυσπνοια...προσπαθησα να αναψω τσιγάρο λοιπόν καθοδον για τον γιατρο.. εεεε τότε μου γύρισε το μάτι ένοιωσα οτι ειμαι "πρεζακιας" και εξαρτημενος απο αυτό...γύρισα το τσιγάρο ανάποδα και το έβαλα μεσα στο πακέτο.......18/12/2008 απο τότε ολα μα ολα πηγαιναν και πηγαινουν αναποδα...σαν καποιος/κατι να προσπαθουσε να με κανει να ξαναρχισω... προς το παρον εκεινο το πακετο παραμενει όπως τότε και ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκε...Να πώ βέβαια οτι τα χέρια μου ποτε δεν σταμάτησαν τις κινησεις...του καπνισματος... στριβω οτι χαρτακι βρω...τιναζω για να φυγει η σταχτη....ρουφαω την ωρα που σκεφτομαι...ολα μα ολα....σαν ηταν αληθινο....ειναι υπουλο και σιγουρα ΑΚΡΩΣ εθιστικο...δε θεωρω οτι τελειωσα με αυτο αλλα όπως είπαν και άλλοι ειμαι με "αναστολή"....καθε μερα ειναι όφελος....οποτε δε με χαλαει!φυσικα δεν αντεχω τον καπνο των αλλων σε κλειστο χωρο και αρκετες φορες ακομα και σε ανοιχτο...μου κοβει την ανασα....καλη επιτυχια σε όποιον προσπαθει ή σε όποιον το σκεφτεται...ειναι δωρο καθε μερα ειναι δωρο ζωης!!!!!!!!!!!!!!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

κανενας μεταβολισμος δεν αλλαζει διακοπτωντας το καπνισμα.δεν είναι μεταβολισμος η συνηθεια να εχεις κατι στο στόμα σου και απο συνηθεια να το ριχνεις στο φαι.

και εγω δεν πηρα βαρος.

 

Μετά την απόφαση διακοπής του καπνίσματος ο μεταβολισμός μειώνεται κατά 200 Θερμίδες που δαπανούσε ο καπνιστής λόγω του καπνίσματος. Συνεπώς ο πλέον πρώην καπνιστής καλείται να μειώσει την πρόσληψη τροφής κατά αυτές τις 200 Θερμίδες προκειμένου να διατηρήσει το βάρος του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...