Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω με το iPhone 8. Έχω ανοίξει και case με το apple support.

Το μόνο που μου μένει είναι να κάνω αναβάθμιση στο τελευταίο iOS.

Όποτε σκέπτομαι και εγώ για isystem. Στο istorm μου είπαν αμέσως για αλλαγή μπαταρίας με 65€ εντός εγγύησης !!! Χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω με το iPhone 8. Έχω ανοίξει και case με το apple support.

Το μόνο που μου μένει είναι να κάνω αναβάθμιση στο τελευταίο iOS.

Όποτε σκέπτομαι και εγώ για isystem. Στο istorm μου είπαν αμέσως για αλλαγή μπαταρίας με 65€ εντός εγγύησης !!! Χαχα

 

Η μπαταρια δεν εχει την ιδια εγγυηση με το υπολοιπο κινητο(δηλαδη 2χρονια).

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως η εγγυηση στις μπαταριες στα κινητα ειναι 6μηνες με 1χρονο αναλογα την εταιρεια.

 

Επισης το ποσοστο της υγειας της μπαταριας που θεωρειται επικινδυνο για να πας για αλλαγη μπαταριας ειναι συνηθως γυρω στο 80% και κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Αγορά iphone πάνω από έτος, αν χρειαστεί κάτι στον δεύτερο χρόνο, μπορώ να πάω στη Document χωρίς την απόδειξη; Με το imei δεν μπορούν να βρούν ημερομηνία αγοράς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Αγορά iphone πάνω από έτος, αν χρειαστεί κάτι στον δεύτερο χρόνο, μπορώ να πάω στη Document χωρίς την απόδειξη; Με το imei δεν μπορούν να βρούν ημερομηνία αγοράς;

 

Οχι. Μονο με αποδειξη λιανικης και αναγραφομενο το imei της συσκευης πανω σε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια δεν εχει την ιδια εγγυηση με το υπολοιπο κινητο(δηλαδη 2χρονια).
1 χρόνο μαζί με το υπόλοιπο κινιτο και αλλάζει αν πέσει υγεία κάτω από 80% βγάζει μηνημα service δλδ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα παιδες.Σε iphone xs εμφανιστηκε πρασινη γραμμη.εχει περασει τον χρονο για λιγο,αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο.Εχουμε πιθανοτητες για εγγυηση?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.Σε iphone xs εμφανιστηκε πρασινη γραμμη.εχει περασει τον χρονο για λιγο,αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο.Εχουμε πιθανοτητες για εγγυηση?

 

Αν έχεις την απόδειξη ναι έχεις κανονικά εγγύηση 2 έτη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα σας , εχω μια ερώτηση σχετικα με την αγορα Iphone 11 pro απο Γερμανό αν εχουν βγει καλα αρχικα και σαν 2η ερώτηση αν εχουν προεγκαταστησει οι εταιρείες vodafone cosmote germanos wind τις αντιστοιχες λειτουργιες τους και καλα οφαν ανοιγει να εχει το σημα της cosmote vodafone κτλπ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα σας , εχω μια ερώτηση σχετικα με την αγορα Iphone 11 pro απο Γερμανό αν εχουν βγει καλα αρχικα και σαν 2η ερώτηση αν εχουν προεγκαταστησει οι εταιρείες vodafone cosmote germanos wind τις αντιστοιχες λειτουργιες τους και καλα οφαν ανοιγει να εχει το σημα της cosmote vodafone κτλπ...

 

1. Ναι

2. Όχι

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στην istorm ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι 2 χρονια η εγγυηση και εαν τωρα χαλασει κανα 2 μηνο μετα ανεπισημα σε καλους πελατες εξυπηρετουν.ειχαμε μια συζητηση για τον ενα χρονοα εγγυηση οπου θυμαμαι που η ευρωπαικη ενωση κερδισε εναν δικαστικο αγωνα απεναντι στην μηλαρακι που ηθελε παγκοσμια εγγυηση 1 χρονο.και την αναγκασε σε 2.αλλα δυστυχως πρεπει να επιμεινεις οτι το δικαιουσαι καθοτι εχουν εντολη να μην το παραδεχονται επισημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι δεν παραδέχονται επίσημα; Αφού και στην ίδια την iStorm όπως και εσύ ο ίδιος είπες... λένε ότι η εγγύηση είναι δύο (2) χρόνια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

στην istorm ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι 2 χρονια η εγγυηση και εαν τωρα χαλασει κανα 2 μηνο μετα ανεπισημα σε καλους πελατες εξυπηρετουν.ειχαμε μια συζητηση για τον ενα χρονοα εγγυηση οπου θυμαμαι που η ευρωπαικη ενωση κερδισε εναν δικαστικο αγωνα απεναντι στην μηλαρακι που ηθελε παγκοσμια εγγυηση 1 χρονο.και την αναγκασε σε 2.αλλα δυστυχως πρεπει να επιμεινεις οτι το δικαιουσαι καθοτι εχουν εντολη να μην το παραδεχονται επισημα.

 

Εχετε μπερδεψει τα μπουτια σας.

 

Τα Iphone εχουν 1χρονο παγκοσμια εγγυηση κανονικα μεχρι και σημερα.

 

Στην Ευρωπη και στην Ελλαδα,εχεις και 2ρο χρονο εγγυησης που υποτιθεται τον καλυπτει ο πωλητης. Γιαυτο τα περισσοτερα σκρουτζοματαζα αναφερουν μονο τον 1χρονο εγγυηση,και πολυ κακως δεν αναφερουν και τον 2ρο.

 

Αυτα παντα με αποδειξη αγορας,δεν ξερω με τιμολογιο τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κανεις.

Συσκευή iPhone XS που προέρχεται από αντικατάσταση η οποία ήρθε με ζελατίνα αλλά χωρίς συσκευασια. Τι ισχύει με την εγγύηση της? Έχει υπόλοιπο της αρχικής?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κανεις.

Συσκευή iPhone XS που προέρχεται από αντικατάσταση η οποία ήρθε με ζελατίνα αλλά χωρίς συσκευασια. Τι ισχύει με την εγγύηση της? Έχει υπόλοιπο της αρχικής?

Ευχαριστω

 

Πάρε καλύτερα τηλ την αντιπροσωπεία να μάθεις σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αν μπορεί να βοηθήσει κανεις.

Συσκευή iPhone XS που προέρχεται από αντικατάσταση η οποία ήρθε με ζελατίνα αλλά χωρίς συσκευασια. Τι ισχύει με την εγγύηση της? Έχει υπόλοιπο της αρχικής?

Ευχαριστω

 

Όσο υπόλοιπο είχε και η αρχική

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπόλοιπο είχε και η αρχική
Ο νομος περι προστασιας καταναλωτη λεει οτι ανανεωνεται η εγγυηση για τα εξαρτημστα που αντικαθιστανται εντος εγγυησης. Για να ξερετε τα δικαιωματα σας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν αγοράσω iphone από το εξωτερικό, μη ευρωπαϊκή χώρα, η εγγύηση ισχύει στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα της Apple καλυπτονται απο 1χρονο παγκοσμιας εγγυησης,αλλα επειδη δεν γνωριζω αυτο πως ερμηνευεται πληρως σε μας στην Ελλαδα που δεν εχουμε και Apple Stores,μιλησε με Infoquest/Document/Isquare/Isystem να σου πουν πιο συγκεκριμενα τι περιλαμβανει αυτος ο ενας χρονος ακριβως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος να μου πει, αν αγοράσω iphone από το εξωτερικό, μη ευρωπαϊκή χώρα, η εγγύηση ισχύει στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ

 

Ισχύει παγκόσμια εγγύηση αλλά από όσο ξέρω άκου να δεις τι παίζει

Πχ παίρνεις συσκευή που προορίζεται για την αμερικανική αγορά

Παθαίνει κάτι

Δεν έχει το ελληνικό service ανταλλακτικά για την συσκευή σου γιατί ορισμένα ανταλλακτικά διαφέρουν σε συσκευές που προορίζονται για άλλες χώρες

Έτσι μπλέκεις σε μια κατάσταση και δεν μπορείς να βρεις άκρη

 

Εγώ δεν θα έμπαινα πάντως στην διαδικασία εκτός και αν η διαφορά στην τιμή ήταν πολύ μεγάλη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει παγκόσμια εγγύηση αλλά από όσο ξέρω άκου να δεις τι παίζει

Πχ παίρνεις συσκευή που προορίζεται για την αμερικανική αγορά

Παθαίνει κάτι

Δεν έχει το ελληνικό service ανταλλακτικά για την συσκευή σου γιατί ορισμένα ανταλλακτικά διαφέρουν σε συσκευές που προορίζονται για άλλες χώρες

Έτσι μπλέκεις σε μια κατάσταση και δεν μπορείς να βρεις άκρη

 

Εγώ δεν θα έμπαινα πάντως στην διαδικασία εκτός και αν η διαφορά στην τιμή ήταν πολύ μεγάλη

 

Είναι στα διακόσια ευρώ για το 12 pro max από Ρωσία, γι'αυτό ασχολούμαι

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα διακόσια ευρώ για το 12 pro max από Ρωσία, γι'αυτό ασχολούμαι

 

Ωχ άστο πας για φόλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...