Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου κανονικά στο alipay, χωρίς να κάνεις confirmation των στοιχείων σου, απλά με την αρχική εγγραφή... Αν θελήσεις να κάνεις verification, τότε μόνο σου ζητά ταυτότητες και ιστορίες για αγρίους...
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο japetus. Είσαι σίγουρος πώς ακυρώθηκε η αγορά; Τι ποσού ήταν;
Link to comment
Share on other sites

77$ και μου ειπαν οτι θα μου επιστραφουν σε διαστημα 7 εργασιμων αναλογως την τραπεζα

 

βασικα τωρα μου εβγαλε

Status:This order is awaiting your payment

Reminder:Without payment, this order will be cancelled after: 18days 17hours 0minutes 35seconds . αυτο σημενει οτι ειναι ενταξει? συγνωμη για ολο αυτο αλλα δεν εχω ξανα αγορασει απο εκει

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

βασικα τωρα μου εβγαλε

Status:This order is awaiting your payment

Reminder:Without payment, this order will be cancelled after: 18days 17hours 0minutes 35seconds . αυτο σημενει οτι ειναι ενταξει? συγνωμη για ολο αυτο αλλα δεν εχω ξανα αγορασει απο εκει

 

Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις πληρώσει. Το Aliexpress δεν έλαβε τα χρήματα λόγω κάποιου προβλήματος με τη κάρτα σου. Ξαναπροσπάθησε με την ίδια ή με άλλη κάρτα, κι αν συνεχίσει το ίδιο επικοινώνησε με την τράπεζά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παραγγειλει κατι μου ηρθε με ταχυδρομειο μεχρι Ελλαδα αλλα μετα απο μπερδεμα (αζητητο) εφυγε παλι πισω μετα απο 1 μηνα αναμονης στο τοπικο καταστημα ΕΛΤΑ.

Ο πωλητης μου ξαναστελνει χωρις χρεωση το ιδιο, (RN620108467CN) αλλα εδω και πολυυυ καιρο δεν προχωραει απο οσο βλεπω στο site των ΕΛΤΑ.

 

Καμια ιδεα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 ΑΠΡ βγήκε από το τελωνείο στο Πεκίνο, από εκεί και μετά τίποτα ...

Να το παρακολουθείς, ένα δικό μου με CN έκανε παραπάνω από 3 μήνες !!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι αγορες απο aliexpress αργουνε παρα πολυ να ερθουνε σε σχεση με ebay,amazon κ.α γιατι ομως αυτο; αφου και τα αλλα μαγαζια κινα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι αγορες απο aliexpress αργουνε παρα πολυ να ερθουνε σε σχεση με ebay,amazon κ.α γιατι ομως αυτο; αφου και τα αλλα μαγαζια κινα ειναι.

 

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό που λες... Η μόνη επιπλέον καθυστέρηση στις αγορές από Ali, είναι ότι συνήθως έχουν process time, μεγαλύτερο από το ebay, στο οποίο το dispatch γίνεται συνήθως την επόμενη... Το Amazon είναι τελείως διαφορετική περίπτωση και οι αποστολές δε γίνονται σε όλα τα προϊόντα από Κίνα... Όπως και να έχει όσον αφορά το Ali, για το process time του κάθε προϊόντος, είσαι ενήμερος πριν την αγορά, καθώς φαίνεται στην περιγραφή... Επίσης αν ξεπεράσει αυτό που δίνει ο πωλητής στην περιγραφή, μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία... Τέλος δεν ξέρω αν ισχύει γενικά, πάντως σε μένα προσωπικά, ότι έχω παραγγείλει από Ali (ακόμα και ευτελούς αξίας) με free shipping, είχε και tracking number, πράγμα που δε συμβαίνει συνήθως από ebay, τουλάχιστον σε πολύ χαμηλής αξίας προϊόντα... Γενικά το πότε θα παραλάβεις από Κίνα είναι random και δεν έχει σχέση με το εκάστοτε κατάστημα από το οποίο αγοράζεις, αλλά εξαρτάται από διάφορες άλλες παραμέτρους... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα απο εναν πωλητη

Product Amount US $ 3.00 > Shipping Cost US $ 1.0 >> Total Amount US $ 4.05

του εγραψα στην παραγγελια Comments:Hello all black (full black)

Και εκανε λαθος και μου εστειλε σε red black.

Του εγραψα και των ρωτησα για ποιο λογο εστειλε λαθος χρωμα και γιατι δεν ειδε το Comments και μου ελεγε ''τα δικα του''..

Εκανα dispute και ζηταω μερικη επιστροφη χρηματων 2,5 δολαρια, το ιδιο προιον σε αλλα καταστηματα αρχιζει απο 1,38 δολαρια. Αυτος μου λεει οτι μπορει αν μου δωσει 1,5 δολαρια και εγω επιμενω στα 2,5 δολαρια. Σημερα μου εγραψε και μου γραφει

Sorry friend, but we have sent it and do not read your message.

But 2.5USD is too much, and we have notice you we have sent it already.

So 1.5USD is our biggest apology.

And now just a bit color difference.

As i know greece buyers are no poor man, you are rich, so plz do not argue with us for so less money, okay?

 

Να του πω οτι παμε για τριτο μνημονιο ? :p

 

Θα του γραψω να τα βρουμε καπου στη μεση στα 2 δολαρια να δω τι θα μου απαντησει.

 

Το θεμα δεν ειναι το 1 δολαριο, το θεμα ειναι να στελνουν αυτο που θελουμε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα απο εναν πωλητη

Product Amount US $ 3.00 > Shipping Cost US $ 1.0 >> Total Amount US $ 4.05

του εγραψα στην παραγγελια Comments:Hello all black (full black)

Και εκανε λαθος και μου εστειλε σε red black.

Του εγραψα και των ρωτησα για ποιο λογο εστειλε λαθος χρωμα και γιατι δεν ειδε το Comments και μου ελεγε ''τα δικα του''..

Εκανα dispute και ζηταω μερικη επιστροφη χρηματων 2,5 δολαρια, το ιδιο προιον σε αλλα καταστηματα αρχιζει απο 1,38 δολαρια. Αυτος μου λεει οτι μπορει αν μου δωσει 1,5 δολαρια και εγω επιμενω στα 2,5 δολαρια. Σημερα μου εγραψε και μου γραφει

Sorry friend, but we have sent it and do not read your message.

But 2.5USD is too much, and we have notice you we have sent it already.

So 1.5USD is our biggest apology.

And now just a bit color difference.

As i know greece buyers are no poor man, you are rich, so plz do not argue with us for so less money, okay?

 

Να του πω οτι παμε για τριτο μνημονιο ? :p

 

Θα του γραψω να τα βρουμε καπου στη μεση στα 2 δολαρια να δω τι θα μου απαντησει.

 

Το θεμα δεν ειναι το 1 δολαριο, το θεμα ειναι να στελνουν αυτο που θελουμε.

Ναι αλλα ειναι δικαιο να σου στείλει επιστροφη και να κρατησεις και το αντικειμενο?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

As i know greece buyers are no poor man, you are rich, so plz do not argue with us for so less money, okay?

 

να του πεις οτι αν ήσουν από τους πλούσιους δεν θα αγόραζες από αυτόν και θα περίμενες 40 μέρες..... και ότι όσοι Κινέζοι έρχονται στην Ελλάδα είνια υπερπολούσιοι, αυτό σημαίνει οτι είνια και εκείνος;

 

πάντως ένας γενικός κανόνας είναι να ζητάς το 50% της τιμής του προϊόντος και όχι του προϊόντος+έξοδα αποστολής, τα οποία τυπικά δεν τα κράτησε εκείνος αλλά τα πλήρωσε ήδη για την αποστολή. Θέλω να πω οτι 1,5$ για προϊόν 3$ δεν είναι τελείως κακό.... αν σε ενδιαφέρει να ξαναψωνίσεις από αυτόν ζήτα του discount 2$ για την επόμενη αγορά και κάντη πρίν λήξει ο χρόνος αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειναι δικαιο να σου στείλει επιστροφη και να κρατησεις και το αντικειμενο?

Eιναι δικαιο να μου λεει οτι το εχει σε ολομαυρο fullblack σε μηνυμα πριν απο την παραγγελια και μετα να του το γραφω και σε Comments κατα την παραγγελια και αυτος να μου στελνει redblack ?

Δεν ζητησα ολα τα χρηματα πισω, εγραψα για μερικη επιστροφη χρηματων.

Το θεμα ειναι να καταλαβει οτι θελουμε σαν αγοραστες αυτο που συμφωνησαμε.

Το προιον που μου εστειλε αυτος εχει αυτα τα χρωματα http://www.aliexpress.com/snapshot/6600275473.html?orderId=66770313260691

Ενω επρεπε να ειναι fullblack σαν αυτο http://www.aliexpress.com/snapshot/6584344406.html?orderId=66589964500691

να του πεις οτι αν ήσουν από τους πλούσιους δεν θα αγόραζες από αυτόν και θα περίμενες 40 μέρες..... και ότι όσοι Κινέζοι έρχονται στην Ελλάδα είνια υπερπολούσιοι, αυτό σημαίνει οτι είνια και εκείνος;

 

πάντως ένας γενικός κανόνας είναι να ζητάς το 50% της τιμής του προϊόντος και όχι του προϊόντος+έξοδα αποστολής, τα οποία τυπικά δεν τα κράτησε εκείνος αλλά τα πλήρωσε ήδη για την αποστολή. Θέλω να πω οτι 1,5$ για προϊόν 3$ δεν είναι τελείως κακό.... αν σε ενδιαφέρει να ξαναψωνίσεις από αυτόν ζήτα του discount 2$ για την επόμενη αγορά και κάντη πρίν λήξει ο χρόνος αξιολόγησης.

:lol::lol: Σωστος ετσι θα του γραψω ;)

Ενδιαφερον ο κανονας και σε ευχαριστω, οποτε θα δεχτω το 1,5 δολαριο !

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε 2 αγορες αποτις πολλες απο ali μου εστειλε αυτα τα tracking 44050252863 ,44051598543

καιμια σελιδα μονο στα κινεζικα που κατι λεει αλλα εγω δε ξερω , υπαρχει αλλος τροπος να τα δω καπου ?

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλησπερα

 

εφοσον βλεπω οτι δεν ερχεται το αντικειμενο που αγορασα και η προστασια αγορας κλεινει σε 21 ημερες τι να κανω ?

ποσες μερες πριν να κανω dispute ? εαν οντως δεν το εστειλε ή χαθηκε ή εγινε κατι αλλο .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλησπερα

 

εφοσον βλεπω οτι δεν ερχεται το αντικειμενο που αγορασα και η προστασια αγορας κλεινει σε 21 ημερες τι να κανω ?

ποσες μερες πριν να κανω dispute ? εαν οντως δεν το εστειλε ή χαθηκε ή εγινε κατι αλλο .

Θα κάνεις την προτελευταία ημέρα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλησπερα

 

εφοσον βλεπω οτι δεν ερχεται το αντικειμενο που αγορασα και η προστασια αγορας κλεινει σε 21 ημερες τι να κανω ?

ποσες μερες πριν να κανω dispute ? εαν οντως δεν το εστειλε ή χαθηκε ή εγινε κατι αλλο .

To tracking τι σου λέει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε 2 αγορες αποτις πολλες απο ali μου εστειλε αυτα τα tracking 44050252863 ,44051598543

καιμια σελιδα μονο στα κινεζικα που κατι λεει αλλα εγω δε ξερω , υπαρχει αλλος τροπος να τα δω καπου ?

 

Σου λεει με ποια εταιρια στα στελνει , πατας εκει και σε βγαζει στην σελιδα της

 

http://i.imgur.com/V02ry9f.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Έκανα dispute για ένα αντικείμενο που έχει καθυστερήσει. Μου πρότεινε extend delivery time το οποίο δέχτηκα. Αν κλείσω το dispute μπορώ να το ξανανοίξω αργότερα αν δεν έρθει (πριν λήξει το extended delivery time);
Link to comment
Share on other sites

Αν κλεισειςτο dispute θα φανει σαν να το παρελαβες και θα ολοκληρωθει η συναλλαγη. Μεχρι να παραλαβεις ΔΕΝ κλεινεις το dispute!!! Εγω εχω τυχει περιπτωση να κανουμε με τον κινεζο 2 φορες extend delivery time απο 20 μερες την καθε φορα, μεχρι να παραλαβω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους πρωτη μου αγορα απο το αλι και εχω μια ερωτηση η αγορες δεν μπορουν να γινουν μεσω paypall οπως στο ebay?μονο με πχ μεσω χρεωστικης γινετε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους πρωτη μου αγορα απο το αλι και εχω μια ερωτηση η αγορες δεν μπορουν να γινουν μεσω paypall οπως στο ebay?μονο με πχ μεσω χρεωστικης γινετε?

 

Oχι δεν παιζει paypal. Εχει το ιδιο το site buyer protection(ανοιγεις dispute κτλ)! Εκτος απο χρεωστικη μπορεις να χρησιμοποιησεις: http://help.aliexpress.com/payment_methods.html

Εγω χρησιμοποιω χρεωστικη και οταν πρεπει να μου επιστραφουν χρηματα (απο dispute), μου πιστωνονται κατευθειαν στην καρτα!

Link to comment
Share on other sites

οκ το καταλαβα γιατι δεν εβρισκα πουθενα για pay pal και λεω τι εγινε?χαχα μολις εκανα την πρωτη μ αγορα απο την χρεωστικη μου!Για να δουμε αν ολα θα πανε καλα:lol: να υποθεσω πως οταν ερθει το δεμα και ειναι ολα καλα θα κανω αυτο εγραψαν τα παιδια πιο πανω για να ολοκληρωθει η μεταφορα χρηματων?
Link to comment
Share on other sites

οκ το καταλαβα γιατι δεν εβρισκα πουθενα για pay pal και λεω τι εγινε?χαχα μολις εκανα την πρωτη μ αγορα απο την χρεωστικη μου!Για να δουμε αν ολα θα πανε καλα:lol: να υποθεσω πως οταν ερθει το δεμα και ειναι ολα καλα θα κανω αυτο εγραψαν τα παιδια πιο πανω για να ολοκληρωθει η μεταφορα χρηματων?

Αναλογα με το τι αγορασες.

Αν πχ αγορασες καποιο αξεσουαρ, ανοιξες το δεμα σου και ειναι ολα καλα μπορεις να κανεις και κατευθειαν Confirm και να παρει τα χρηματα του.

Αν αγορασες καποιο γκατζετ/ηλεκτρονικο προιον κλπ καλο ειναι να κανεις Confirm 0-1-2 μερες πριν κλεισει αυτοματα η συναλλαγη, ο λογος ειναι για να εχεις δει και δοκιμασει περισσοτερο διαστημα οτι δουλευει σωστα το προιον που αγορασες.

Αν κανεις Confirm Goods Received και μετα υπαρξει προβλημα με το προιον που αγορασες δεν μπορεις να ανοιξεις Dispute και εξαρταται απο τη διαθεση του καταστηματος (οχι του ali) αν θα ασχοληθει με το προβλημα σου.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...