Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο με την μπαταρια που λες ειναι πολυ συνηθες οχι μονο στη σαμσουνγκ αλλα και σε αλλες εταιριες. Αν δεις τις προηγουμενες σελιδες καποιοι ειχαν σοβαροτερο προβλημα δηλαδη να κολλαει σε ενα ποσοστο στη φορτιση και να μην ανεβαινει η ξαφνικα να φτασει στο 100 %. Εμενα στο 8.4 συνηθως απο 96 παει στο 100 και οταν κανω επανεκιννηση πεφτει στο 99. Αυτο λυνεται οταν ανοιξεις το πισω καπακι και βγαλεις και ξαναβαλεις την μπαταρια οπως επισης αναφέρουν τα παιδια σε προηγουμενες σελιδες, εγω δεν το δοκιμασα.

Οσο για τη διάρκεια δες μηπως εχεις ενεργοποίησει κανενα συγχρονισμο με facebook google η samsung για παραδειγμα. Επισης κατι αλλο που ειναι προφανες αυτη την εποχη ειναι οτι οσο καλοκαιριαζει και αυξανει η ηλιοφανεια ανεβαζεις πολυ τη φωτεινότητα εις βαρος της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι επίσης σβήστε τις αυτές τις εφαρμογές τύπου CleanMaster & Battery Doctor ξεπερασμένες και τώρα πια περισσότερο ενεργοβόρες από την αρχική δουλειά που υποτίθεται ότι έκαναν.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πλεον εχει στρώσει για τα καλά. Νομίζω ότι είναι καλοί οι χρόνοι!

[ATTACH]59980[/ATTACH][ATTACH]59981[/ATTACH]

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Πήρα το 8.4 πριν λίγες μέρες με τη προσφορά από το Puplic ( 249,00 € ) και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα εχθές είναι με το screen mirroring. Ενώ με το κινητό samsung ALPHA που έχω η σύνδεση με τη τηλεόραση ( sony 55W905 ) γίνεται αμέσως και πανεύκολα , με το T320 δεν κάνει σύνδεση με τίποτα. Βρίσκει τη τηλεόραση, αλλά αρνείται να συνδεθεί. Κοίταξα - έψαξα ρυθμίσεις σε τηλεόραση, Tablet αλλά και κινητό, όμως δε βρήκα κάτι που να με βοηθήσει.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ;;;

 

Δυστυχως και γω εχω θεμα μαυτο.Δεν συνδεεται με lg tv παρα μονο οταν προκειται για βιντεακι απο youtube?Η τβ δεν φταιει γτ συνδεεται κανονικα με ενα κινητο lg g2.Πως γινεται λοιπον αυτο....Στην μια περιπτωση να συνδεεται και στην αλλη οχι.Εκτος αν επειδη ειναι smart και εχει πανω φορεμενο το προγραμμα youtube παιζει καποιο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και γω εχω θεμα μαυτο.Δεν συνδεεται με lg tv παρα μονο οταν προκειται για βιντεακι απο youtube?Η τβ δεν φταιει γτ συνδεεται κανονικα με ενα κινητο lg g2.Πως γινεται λοιπον αυτο....Στην μια περιπτωση να συνδεεται και στην αλλη οχι.Εκτος αν επειδη ειναι smart και εχει πανω φορεμενο το προγραμμα youtube παιζει καποιο ρολο.

Aν δεν κάνω λάθος όταν βλέπεις youtube το βλέπεις μέσω dlna(η οθονούλα που έχει πάνω),έτσι μπορείς ακόμα και να κλείσεις το ταβ και να συνεχίσεις να βλέπεις το video στην tv(casting). To mirroring είναι κάτι διαφορετικό,πρέπει το ταβ να είναι αναμμένο συνεχώς... είναι άλλη λειτουργία.

Τώρα γιατί δεν σας δουλεύει είναι το θέμα.Εμένα σε panasonic δουλεύει κανονικά.Ενα τηλ. στο σέρβις ίσως βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί πόσα mV είναι η μπαταρία όταν έχει φορτιστεί στο 100%,γιατί εδώ και λίγο καιρό λαχανιάζει να το φτάσει.....
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί πόσα mV είναι η μπαταρία όταν έχει φορτιστεί στο 100%,γιατί εδώ και λίγο καιρό λαχανιάζει να το φτάσει.....

Δοκίμασες με κανένα αλλο καλώδιο? Πριν 2-3 μέρες άλλαξα καλώδιο στο note 10.1 που εχω. Εκεί που το εβαζα το βράδυ για φόρτιση και έφτανε στο 100% το πρωί, τωρα μεσα σε 3,5-4 ωρες εχει φορτίσει! Εχει και 7000mAh μπαταρία, βέβαια!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πλεον εχει στρώσει για τα καλά. Νομίζω ότι είναι καλοί οι χρόνοι!

[ATTACH]59980[/ATTACH][ATTACH]59981[/ATTACH]

 

Φίλε πόσες ώρες είχες ανοιχτό τον Chrome? Τόσες ώρες πιάνω μόνο με ανάγνωση pdf εγώ. Έχω δει και 9 ώρες στο 5% με ανάγνωση εγγράφων!!

 

Το δικό μου πάντως μετά από 2 μήνες αφότου επανασυνεδεσα την μπαταρία άρχισε να μου κάνει νερά και να μην φτάνει στο 100% (επίσης είχε μειωθεί και η διάρκεια της μπαταρίας). Το άνοιξα πάλι το πίσω καπάκι (2 λεπτά υπόθεση) και επανασυνεδεσα την μπαταρία και τώρα πετάει!

 

*Με 2:35 ώρες gaming παρακαλώ! Η φωτεινότητα κυμαίνεται στο 10-20%.

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πόσες ώρες είχες ανοιχτό τον Chrome? Τόσες ώρες πιάνω μόνο με ανάγνωση pdf εγώ. Έχω δει και 9 ώρες στο 5% με ανάγνωση εγγράφων!!

 

Το δικό μου πάντως μετά από 2 μήνες αφότου επανασυνεδεσα την μπαταρία άρχισε να μου κάνει νερά και να μην φτάνει στο 100% (επίσης είχε μειωθεί και η διάρκεια της μπαταρίας). Το άνοιξα πάλι το πίσω καπάκι (2 λεπτά υπόθεση) και επανασυνεδεσα την μπαταρία και τώρα πετάει!

 

*Με 2:35 ώρες gaming παρακαλώ! Η φωτεινότητα κυμαίνεται στο 10-20%.

Ολα σχεδόν τα social τα δουλεύω μεσα απο τον Chrome. Δεν δουλεύω τις κακό γραμμένες εφαρμογες τους.

Απλά τώρα δοκιμαζω με τον native browser για να δω συμπεριφορά, κατανάλωση και ποιος βολεύει περισσότερο.

Παιχνίδια, μηδεν! Εχω το PS για παιχνίδια!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για lollipop; Σε μένα πολλές φορές το χρονόμετρο για το screen on time κολλάει. Έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού. Συμβαίνει και σε σας το ίδιο; Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα της Samsung που μπορώ να εγκαταστήσω στον υπολογιστή για να ελέγχω το τάμπλετ, μέσω του οποίου μπορώ να ελέγχω και για καινούργιες ενημερώσεις λογισμικού. Γιατί κάνω έλεγχο από το ίδιο το τάμπλετ και δεν με έχει εμφανίσει ακόμα την αναβάθμιση σε Lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βγει lolipop ακόμη για το Tab Pro (μηπως εννοείς to tab S ; εκει εχει βγει)

 

με το Kies3 μπορεις να ελεγχεις για αναβαθμίσεις , οπως και στα παρακάτω site

 

http://samsung.youmobile.org/

http://www.sammobile.com/

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πόσες ώρες είχες ανοιχτό τον Chrome? Τόσες ώρες πιάνω μόνο με ανάγνωση pdf εγώ. Έχω δει και 9 ώρες στο 5% με ανάγνωση εγγράφων!!

 

Το δικό μου πάντως μετά από 2 μήνες αφότου επανασυνεδεσα την μπαταρία άρχισε να μου κάνει νερά και να μην φτάνει στο 100% (επίσης είχε μειωθεί και η διάρκεια της μπαταρίας). Το άνοιξα πάλι το πίσω καπάκι (2 λεπτά υπόθεση) και επανασυνεδεσα την μπαταρία και τώρα πετάει!

 

*Με 2:35 ώρες gaming παρακαλώ! Η φωτεινότητα κυμαίνεται στο 10-20%.

 

Mπορείς να περιγράψεις σε παρακαλώ την διαδικασία ανοίγματος γιατί μάλλον πρέπει να το κάνω και εγώ....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να περιγράψεις σε παρακαλώ την διαδικασία ανοίγματος γιατί μάλλον πρέπει να το κάνω και εγώ....:cry:

 

Το άνοιξα σύμφωνα με το παρακάτω βίντεο:

 

Φυσικά δεν είναι τόσο εύκολο αν δεν το έχεις ξανανοίξει. Πρώτον γιατί υπάρχει ο φόβος μην κάνεις καμιά ζημιά:p και δεύτερον γιατί σε κάποια σημεία το καπάκι είναι κολλημένο με μερικές σταγόνες κόλλας(θέλει δηλαδή λίγη δύναμη). Επίσης ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις μεταλλικό αντικείμενο αν δεν ξέρεις να το χειρίζεσαι σωστά γιατί θα αφήσεις σημάδια στο γύρω περίβλημα και στο καπάκι. Καλύτερα κάτι λεπτό και πλαστικό σαν σπατουλιτσα.

 

Ξεκινάς από το σημείο που μπαίνει η κάρτα micro sd και σιγά σιγά, χωρίς να το βάζεις πολύ βαθιά:X (για να μην βρει σε κανένα τσιπακι/καλωδιακι) το οδηγείς προς τα δεξιά ενώ παράλληλα το κουνάς πάνω κάτω για να ξεκολλήσει. Ακούγεται δύσκολο αλλά είναι πολύ απλή διαδικασία, θα το δεις και μόνος σου. Απλά πρόσεχε καθώς θα το ανοίγεις μην πατήσεις το κουμπί που ενεργοποιείται και ανοίξει.

 

Όταν τελικά το ανοίξεις, με πολύ προσοχή θα τραβήξεις προς τα πάνω το καλωδιακι που συνδέεται η μπαταρία, με ένα τσιμπιδάκι ή μια οδοντογλυφιδα. Πάτα δύο τρεις φορές το κουμπί που ανοίγει για να αποφορτιστουν τυχόν πυκνωτές (δική μου σκέψη ίσως και να μην χρειάζεται) και στη συνέχεια ξαναβαλε το φυσάκι στη θέση του. Πιεσε το καλά και είσαι έτοιμος. Στη συνέχεια ξαναβαλε το καπάκι στην θέση του, πίεσε το και είσαι έτοιμος.

 

Μερικά τιπς:

Πρόσεξε πριν βάλεις πίσω το καπάκι να καθαρίσεις το τζαμακι που είναι η κάμερα γιατί αν έχουν μείνει δαχτυλιές θα πρέπει να το ξανανοίξεις.

Μην ακουμπήσεις κανένα τσιπακι όσο είναι ανοιχτό γιατί ενδέχεται μέσω στατικού ηλεκτρισμού να του προκαλέσεις βλάβη.

Όταν πάλι το ανοίξεις ρύθμισε την ώρα γιατί μπορεί να μην σου δουλεύουν οι υπηρεσίες της Google. (Chrome/gmail κτλ)

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εδω και 3 μηνες στην πανω αριστερή γωνία του tab pro 8.4 μεσα στο digitizer αφης εμφανίσθηκαν κατι φυσσαλιδες. Το παρακολουθώ και έχουν αρχίσει να μετάκινούνται προς τα κατω σαν δάκρυ. Δεν είναι πολύ ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. Λογικά θα το στειλω στο σερβισ τις επομενες ημερες. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι. Μήπως λογω αστοχίας υλικού πηρε αερα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εδω και 3 μηνες στην πανω αριστερή γωνία του tab pro 8.4 μεσα στο digitizer αφης εμφανίσθηκαν κατι φυσσαλιδες. Το παρακολουθώ και έχουν αρχίσει να μετάκινούνται προς τα κατω σαν δάκρυ. Δεν είναι πολύ ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. Λογικά θα το στειλω στο σερβισ τις επομενες ημερες. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι. Μήπως λογω αστοχίας υλικού πηρε αερα?

 

Ευχαριστώ

 

περίεργο ακούγεται, ειδικά αν μετακινούνται αφού digitizer και τζάμι είναι κολλημένα ακριβώς το ένα στο άλλο.

 

για να ανέβασε καμιά φωτογραφία να δούμε περίπου πως μοιάζει.

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εδω και 3 μηνες στην πανω αριστερή γωνία του tab pro 8.4 μεσα στο digitizer αφης εμφανίσθηκαν κατι φυσσαλιδες. Το παρακολουθώ και έχουν αρχίσει να μετάκινούνται προς τα κατω σαν δάκρυ. Δεν είναι πολύ ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. Λογικά θα το στειλω στο σερβισ τις επομενες ημερες. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι. Μήπως λογω αστοχίας υλικού πηρε αερα?

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα. Μάλλον είχα το ίδιο πρόβλημα με το S3 μου.

Στην Smartec μου είπαν ότι το είχα αφήσει σε κάποιο θερμό μέρος και η κόλλα εσωτερικά της οθόνης άρχισε να υγροποιείται και να κυλάει προς τα κάτω. Μου είπαν ότι είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια αλλά δεν το έβλεπαν πρώτη φορά. Μου άλλαξαν δωρεάν την οθόνη και το πήρα πίσω σε μια ώρα.

Ορίστε και εικόνα για το πως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάπως έτσι είναι. Ξεκίνησε από 4 φυσσαλιδες στο τέλος του Γενάρη και σήμερα το πρωί είναι όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Εμφάνισε 2 φυσσαλιδες και στο πάνω μέρος αλλα εξαφανιστηκαν. Γενικά το προσέχω πολύ και δεν θυμάμαι να το έβαλα τουλάχιστον μέχρι τότε σε ζεστό σημείο. Τώρα βέβαια τρώει λίγη ζέστη. Το μόνο που σκέφτηκα είναι ότι όπως φταίει η θήκη που είναι μαγνητική.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με έναν εξωτικό σκληρό, όταν τον συνδέω ο file manager δεν τον βλέπει, αλλά αλλά προγράμματα μπορούν, για παράδειγμα ο es file explorer ή ο rockplayer. Επειδή είναι αρουτάριστο δεν μπορώ με τον es να αντιγράψω αρχεία στην sd!
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια εχω το SM-T520 tab pro 10.1 ειναι μεσα σε αυτα που θα παρουν λολιποπ καποια στιγμη;απο την samsung hellas μου ειχαν πει πριν 15 μερες οτι δεν θα παρει....καποια site γραφουν οτι θα παρει,τελικα τι ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το SM-T520 tab pro 10.1 ειναι μεσα σε αυτα που θα παρουν λολιποπ καποια στιγμη;απο την samsung hellas μου ειχαν πει πριν 15 μερες οτι δεν θα παρει....καποια site γραφουν οτι θα παρει,τελικα τι ισχυει;

http://samsung.youmobile.org/ .θα παρει μην αγχώνεσαι !!(η Samsung ΕΛΑΣ γενικα ειναι για τον π....ο)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ρωτάτε πολλοί.

Θα είναι γελοίο να μην πάρει η σειρά Pro που δεν την λες "παλιά" ακόμα.

Η Samsung Hellas που βρήκε τώρα και απάντησε στα σίγουρα "όχι" είναι να τρελαίνεσαι.

Ότι θα πάρει θα πάρει πάντως αφού έχει ανακοινωθεί ήδη.

Μόνο υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Η ένταση στα ηχεία είναι ικανοποιητική; Ρωτάω γιατί στο gsmarena test τη βγάζει αρκετά χαμηλή:

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_tab_pro_10_1-review-1044p6.php

 

Βασικά αναφέρομαι στη 10.1'' LTE έκδοση, για την 8.4'' δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα, σύμφωνα με το gsmarena.

Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...