Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Εχω Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 (SM-T320), το εχω δυο χρονια. Εδω και μερικες μερες το βαζω να φορτισει και φορτιζει μεχρι το 40-45%, ζεστενεται πολυ ευκολα και αρκετες φορες κανει συνεχεια reboot απο μονο του ακαταπαυστα. Τι εχει παθει και τι μπορω να κανω ;

 

Υ.Γ. Επισης θεωρω οτι ειναι η χειροτερη αγορα που εχω κανει ποτε στην ζωη μου, απιστευτα κολληματα και οταν δημιουργουσα λογαριασμο στην google η μπαταρια αρχισε να τελειωνει πολυ γρηγορα. Προσωπικα η τελευταια φορα που αγορασα Android Tablet

Edited by Tentacle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά, ξαναδημοσιευω παλιοτερο post μου γιατι δε μπορω να βρω απαντηση πουθενα , εχω κανει τα παντα αλλα τιποτα δεν ελυσε το προβλημα!!! Τα βίντεο που τρέχουν στα 60fps η εφαρμογή του YouTube δεν μ αφήνει να τα ανοίξω πάνω από 480p, τα άλλα βίντεο που δεν τρέχουν στα 60fps μ επιτρέπει να τα ανοίξω ακόμα και με 1440p όπου αυτό υποστηριζεται βέβαια. Έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις, πείτε μ τι μπορώ να κάνω γιατί βίντεο που παλια τα έβλεπα σε 1080p τώρα με την υποστήριξη των 60fps μ αφήνει μόνο στ 480p.

Επειδη μου λενε οτι ισως ειναι προβλημα του συγκεκριμενου μοντελου, μπορει καποιος κατοχος Galaxy tab pro 10.1 να επιβεβαιωσει οτι στη δικια του συσκευη το youtube αναπαραγει βιντεο 1080p 60fps?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχω Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 (SM-T320), το εχω δυο χρονια. Εδω και μερικες μερες το βαζω να φορτισει και φορτιζει μεχρι το 40-45%, ζεστενεται πολυ ευκολα και αρκετες φορες κανει συνεχεια reboot απο μονο του ακαταπαυστα. Τι εχει παθει και τι μπορω να κανω ;

 

Υ.Γ. Επισης θεωρω οτι ειναι η χειροτερη αγορα που εχω κανει ποτε στην ζωη μου, απιστευτα κολληματα και οταν δημιουργουσα λογαριασμο στην google η μπαταρια αρχισε να τελειωνει πολυ γρηγορα. Προσωπικα η τελευταια φορα που αγορασα Android Tablet

 

Αυτό το πρόβλημα έχει αναφερθεί πολλές φορές σε παλιότερα ποστ, η λύση που προτάθηκε αρκετές φορές είναι να γίνει επέμβαση στη μπαταρία βγάζοντας και βάζοντας τα καλώδια της. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο για να ανοίξεις το καπάκι καλύτερα να στο κάνουν στο σέρβις. Εκτός κι αν η μπαταρία χρειαστεί αλλαγή, που αμφιβάλλω.

 

ΥΓ. Πώς λες ότι το έχεις δύο χρόνια αφού εμφανίστηκε τον Ιανουάριο του 2014 σύμφωνα με το gsmarena και στην Ελλάδα ήρθε το Μάρτιο του ίδιου έτους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ξαναδημοσιευω παλιοτερο post μου γιατι δε μπορω να βρω απαντηση πουθενα , εχω κανει τα παντα αλλα τιποτα δεν ελυσε το προβλημα!!! Τα βίντεο που τρέχουν στα 60fps η εφαρμογή του YouTube δεν μ αφήνει να τα ανοίξω πάνω από 480p, τα άλλα βίντεο που δεν τρέχουν στα 60fps μ επιτρέπει να τα ανοίξω ακόμα και με 1440p όπου αυτό υποστηριζεται βέβαια. Έχω κάνει όλες τις ενημερώσεις, πείτε μ τι μπορώ να κάνω γιατί βίντεο που παλια τα έβλεπα σε 1080p τώρα με την υποστήριξη των 60fps μ αφήνει μόνο στ 480p.

Επειδη μου λενε οτι ισως ειναι προβλημα του συγκεκριμενου μοντελου, μπορει καποιος κατοχος Galaxy tab pro 10.1 να επιβεβαιωσει οτι στη δικια του συσκευη το youtube αναπαραγει βιντεο 1080p 60fps?

 

Μια φίλη που έχει το ίδιο μοντέλο μού αναφέρει πως δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα στην αναπαραγωγή σε 1080p 60fps οπότε η αίσθηση είναι ότι μάλλον υπάρχει πρόβλημα στη συσκευή, ίσως ν' απεγκαταστήσεις και να εγκαταστήσεις ξανά την εφαρμογή; Επίσης δοκίμασε ν' ανοίξεις το youtube από τον firefox και δες αν κάνει τα ίδια.

 

EDIT: Ξέχασα ότι η εφαρμογή δεν απεγκαθίσταται.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα έχει αναφερθεί πολλές φορές σε παλιότερα ποστ, η λύση που προτάθηκε αρκετές φορές είναι να γίνει επέμβαση στη μπαταρία βγάζοντας και βάζοντας τα καλώδια της. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν έχεις το κατάλληλο εργαλείο για να ανοίξεις το καπάκι καλύτερα να στο κάνουν στο σέρβις. Εκτός κι αν η μπαταρία χρειαστεί αλλαγή, που αμφιβάλλω.

 

ΥΓ. Πώς λες ότι το έχεις δύο χρόνια αφού εμφανίστηκε τον Ιανουάριο του 2014 σύμφωνα με το gsmarena και στην Ελλάδα ήρθε το Μάρτιο του ίδιου έτους;

 

Σ´ευχαριστω για την απάντηση. Θα αγοράσω αυτο το εργαλείο που χρειάζεται για να μπορέσω να ανοίξω το καπακι πισω, το εχω δει. Θα δοκιμάσω να βγάλω - βάλω τα καλώδια όπως λες. Μακάρι να γίνει κατι. Το tablet το εχω 1 χρονο και 3 μήνες ακριβώς , ετσι για την ακρίβεια , ακομα χειρότερα, ψοφάνε ετσι εύκολα αυτά ; Τέλος πάντων, ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου επισης...περα απο καποια συνηθισμενα λαγκακια το tablet ειναι πολυ καλο...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ποιο τρόπο μπορώ να το συνδέσω στην HDTV με καλώδιο HDMI; Και αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για root ( vroot, cf root ) γιατί έχει πολύ σαβούρα μέσα και θα ήθελα να την ξεφορτωθώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ποιο τρόπο μπορώ να το συνδέσω στην HDTV με καλώδιο HDMI; Και αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για root ( vroot, cf root ) γιατί έχει πολύ σαβούρα μέσα και θα ήθελα να την ξεφορτωθώ.

 

Έχει αναφερθεί παλιότερα ο τρόπος σύνδεσης αλλά δεν το βρίσκω, όποιος θυμάται ή ποστάρισε κάτι ανάλογο να το πράξει εδώ.

Όσο για το ρουτάρισμα, δεν το συνιστώ προσώρας διότι μέχρι το Σεπτέμβρη παίρνει βαρβάτη αναβάθμιση σε 5.1 όπως έχουμε ξαναπεί πρόσφατα. Και δεν μπορείς να ζητάς απλά ένα "εύκολο root" (εύκολο μου το θες!!) αλλά τι rom θα βάλεις, τι συμβατό kernel έχεις, αν είναι το 8'4 με τον snapdragon ή το 10.1 με τον exynos κλπ. Αν δεν κατέχεις το σπορ, αν δεν διαβάσεις και κυρίως αν δεν κατανοήσεις τις πραγματικές σου ανάγκες τότε μην το κάνεις διότι συν τοις άλλοις παραμονεύει ο ΚΝΟΧ και θα χάσεις μια για πάντα την εγγύση, όση σου απέμεινε.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλε Vangelis D9. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Θα περιμένω την αναβάθμιση και δεν θα κάνω τίποτα προς το παρών γιατί έχω 24 μήνες εγγύηση .Πριν από μια εβδομάδα το πήρα το tablet ( το 10.1 ).Ελπίζω με την 5.1.1 να γίνει ακόμα καλύτερο το tablet.
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλε Vangelis D9. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Θα περιμένω την αναβάθμιση και δεν θα κάνω τίποτα προς το παρών γιατί έχω 24 μήνες εγγύηση .Πριν από μια εβδομάδα το πήρα το tablet ( το 10.1 ).Ελπίζω με την 5.1.1 να γίνει ακόμα καλύτερο το tablet.

 

Καλοφάγωτο κι ακόμα ένας παραπάνω λόγος να μην σκεφτείς καν το ρουτάρισμα αυτή την εποχή, εγώ είχα πλάνο να κλείσω ένα χρόνο από τότε που το πήρα, τον περασμένο Σεπτέμβρη δλδ, και θα εξέταζα να βάλω CyanogenMod αλλά μας έρχεται οσονούπω η 5.1.1 και μπήκε στον πάγο το σχέδιο. Να μάθεις τη συσκευή, να δεις τι σε βολεύει και τι δε σε βολεύει από τα κουσούρια του, τα περισσότερα λαγκ στην περιήγηση όπως και το ενοχλητικό Magazine UI ή Flipboard τα ξεφορτώνεσαι με το Nova Launcher, κλπ κλπ. Υπομονή θέλει μέχρι να το μάθεις.

 

Και ο λόγος για την 5.1.1, εδώ και λίγες ώρες ανακοινώθηκε στα LIVE! OTA Updates Feed

 

Italy GALAXY Tab PRO update T525XXUAOC2/T525ITVAOE1

Switzerland GALAXY Tab PRO update T525XXUAOC2/T525AUTAOC1

 

αλλά ο πίνακας των σχετικών PRO παραμένει ακόμα στα pending. Όσοι έχετε τα csc των παραπάνω χωρών ας το έχετε υπόψη, το δικό μου είναι γερμανικό. Προσωπικά θα προτιμήσω να κάνω φουλ εγκατάσταση με το KIES 3 καθώς δεν τα πολυεμπιστεύομαι τα ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ο πίνακας των σχετικών PRO παραμένει ακόμα στα pending. Όσοι έχετε τα csc των παραπάνω χωρών ας το έχετε υπόψη, το δικό μου είναι γερμανικό. Προσωπικά θα προτιμήσω να κάνω φουλ εγκατάσταση με το KIES 3 καθώς δεν τα πολυεμπιστεύομαι τα ΟΤΑ.

 

Το KIES σου κανει wipe και clean install?

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Το KIES σου κανει clean install η στο περναει απο πανω?

 

Αν δεν κάνω λάθος clean install, οι ΟΤΑ την κάνουν από πάνω και γι αυτό έχουν μικρότερο μέγεθος. Πάντως odin δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αν και θα πρέπει να το κατεβάσω για να το δω πως λειτουργεί.

 

Ας πει και κάποιος έμπειρος ποια μέθοδο προτιμά.

Link to comment
Share on other sites

Το KIES σου κανει wipe και clean install?

Όχι, δεν κάνει τέτοια το kies.

Link to comment
Share on other sites

Ή διαδικασία μέσω odin κάνει δηλαδή clean install? Αξίζει κατά την άποψη σου σε σχέση με kies/OTA?

Ούτε το Odin κάνει clean install, απλά περνάει την ρομ πάνω από την παλιά. Για να γίνει clean install θα πρέπει πριν και μετά το flashing να κάνεις μέσω του μενού ρυθμίσεων της συσκευής, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (εννοείται θα πάρεις πρώτα backup των δεδομένων σου γιατί θα διαγραφούν τα πάντα).

Η διαφορά του kies με το Odin είναι ότι με το δεύτερο μπορούμε να περάσουμε οποιαδήποτε official rom θέλουμε, ενώ με το kies μπορούμε να περάσουμε μόνο τυχόν update ή να κάνουμε restore στην ήδη υπάρχουσα που έχει η συσκευή μας.

Πριν χρησιμοποιήσεις όμως odin, καλό είναι να γνωρίζεις και αυτά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Odin κάνει clean install, απλά περνάει την ρομ πάνω από την παλιά. Για να γίνει clean install θα πρέπει πριν και μετά το flashing να κάνεις μέσω του μενού ρυθμίσεων της συσκευής, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (εννοείται θα πάρεις πρώτα backup των δεδομένων σου γιατί θα διαγραφούν τα πάντα).

Η διαφορά του kies με το Odin είναι ότι με το δεύτερο μπορούμε να περάσουμε οποιαδήποτε official rom θέλουμε, ενώ με το kies μπορούμε να περάσουμε μόνο τυχόν update ή να κάνουμε restore στην ήδη υπάρχουσα που έχει η συσκευή μας.

Πριν χρησιμοποιήσεις όμως odin, καλό είναι να γνωρίζεις και αυτά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

 

Ναι τα διαβασα χτες απο το link της υπογραφης σου.:) Οποτε με hard reset πριν/μετα γινεται κανονικα clean install. Μαλλον αυτον τον τροπο θα ακολουθησω αν και το φοβαμαι λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο κινητό μου ( galaxy ace 2 ) έκανα το update μέσω του kIES και το τηλέφωνο δούλεψε μια χαρά μετά.Στο tablet λόγο του οτι δεν εχω και μεγάλη εμπειρία λέω να κάνω το ίδιο όταν βγει η αναβάθμιση και εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις συμβουλές του φίλου VANGELIS D9 έφερα το tablet στα μέτρα μου βάζοντας τον nova launcher (αν και δεν μου πολυαρέσει ) για να γλιτώσω από το lag και να ξεφορτωθώ τον μαμά launcher και τώρα μπορώ να το δουλέψω όπως θέλω. Ένα μόνο δεν έχω καταφέρει.Εχω πάρει μια θήκη της οποίας το κάλυμμα είναι ενεργό. Όταν ανοίγω το καπάκι ανοίγει και η οθόνη. Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό; .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Πήρα το Samsung Galaxy Tab PRO T520 Τablet 10.1" WiFi Black από το stock house του πλαισίου. Μου έδωσαν έναν άσχετο φορτιστή 5V/2000mA από το Πλαίσιο, αλλά αργεί να φορτίσει. Για να πάει από το 20% στο 100% (όντας σβηστό) ήθελε λίγο παραπάνω από 5 ώρες. Νομίζω ότι ο αυθεντικός φορτιστής είναι 5.3V/2000mA και θα ήθελα να τον αγοράσω. Μπορεί κάποιος κάτοχος του tablet να μου κάνει τη χάρη να κοιτάξει το μοντέλο του φορτιστή και να μου το πει ώστε να μπορέσω να το αγοράσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε ξανα το θέμα της μπαταρίας .. Σε φάση να ειναι στο 90% το βαζω στο φορτιστή και πάει αμέσως 100%...

 

reset μπαταρία κι έστρωσε. Αντε να δουμε πότε θα παρουμε την 5.1.1 :D

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...